Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.09.2015, 13:04:37
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel mai prost model de parenting.
De obicei bunicii care au fost zbiri cu copiii trec la extrema cealalta cu nepotii, le ingaduie toate, le fac toate mofturile si rezultatul final nu e greu de intuit.
Pai asta este modelul pe care merg majoritatea.
Am vazut copii pt care "bunii" = "mama"
Adica practic copilul avea impresia ca el are doua mame. Si uneori incurca
denumirile cand se adresa uneia dintre ele.Dar pe ele nu parea sa le
deranjeze aceasta confuzie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.09.2015, 13:38:48
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Adica practic copilul avea impresia ca el are doua mame. Si uneori incurca
denumirile cand se adresa uneia dintre ele.Dar pe ele nu parea sa le
deranjeze aceasta confuzie.
Mai degrabă ai tu impresia cum că copilul are impresia...
Ai studiat mulți copii? Ai mulți pe-acasă? Ai lucrat sistematic cu ei?..... Nuuuu? Și atunci?......

Dar ca să îți cânt în strună, află că adeseori, în fluxul rapid al exprimării, copiii încurcă chiar și denumirile "mamă" și "tată". Mai încurcă și "doamna" cu "mama" și "doamna" cu "domnu" etc. Ceea ce nu înseamnă nimic anormal sau problematic, e doar o chestiune de selecție a rutinelor în veriga executorie a limbajului oral, care ține de dificultatea naturală a vârstei la nivelul mecanismelor prosexice.

Dar tu poți să speculezi la nesfârșit.... Cine știe, poate chiar faci pe careva să cadă pe spate de compasiune pentru bieții copii "abuzați"....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.09.2015, 13:43:26
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Mai degrabă ai tu impresia cum că copilul are impresia...
Ai studiat mulți copii? Ai mulți pe-acasă? Ai lucrat sistematic cu ei?..... Nuuuu? Și atunci?......

Dar ca să îți cânt în strună, află că adeseori, în fluxul rapid al exprimării, copiii încurcă chiar și denumirile "mamă" și "tată". Mai încurcă și "doamna" cu "mama" și "doamna" cu "domnu" etc. Ceea ce nu înseamnă nimic anormal sau problematic, e doar o chestiune de selecție a rutinelor în veriga executorie a limbajului oral, care ține de dificultatea naturală a vârstei la nivelul mecanismelor prosexice.

Dar tu poți să speculezi la nesfârșit.... Cine știe, poate chiar faci pe careva să cadă pe spate de compasiune pentru bieții copii "abuzați"....
Nu bre, kinderul ala se adresa cu "bunii" mamei lui si cu mama bunicei.
Apoi le inversa iarasi, uneori le mai nimerea.Din in capul lui notiunea
de bunica=mama.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.09.2015, 13:51:41
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Bine, bine... da, da....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.09.2015, 14:07:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

E posibil sa fie cazuri de genu, nu contest.

Mie pur si simplu mi se pare anormal sa fac un copil, apoi sa il pasez pasintilor sau socrilor sa mi-l creasca. Mi se pare un gest oarecum lipsit de dragoste si lipsa de esponsabilitate.

Nu zic ca nu o sa imi las copiii la mama sau la soacra sau la cumnata cateva ore sau in vacante 2-3 zile, dar nu sa ii creasca si duce ei. Copacel cred ca la czurile astea se referea. Si atunci e normal sa inurce pe mami cu buni, dupa ani e zile de facut treaba asta: exemplu: daca copilul sta la bunici 5-6 zile din 7 si isi vede parintii foarte rar.

De gradinita oricum e nevoie de l o varsta, mcar e la 4 ani; copilul are nevoie de socializare cu alti copii de varsta lui, are nevoie sa isi faca prietenii, invata empatia, compasiunea si invata sa se poarte in mediul social, unde oricum va ajunge. Si daca esti casnica, se recomanda ca, copilul sa mearga la gradi. Pentru cine are posibilitatea, programul normal, de la 8-12 e perfect. Cum zice si Alin, de la 12 si in weekend esti cu copilul. Si e preferabil la gradi decat cu buniii, tocmai pentru mediul social-educational.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2015, 14:56:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt curios daca atunci cand ti se imbolnaveste copilul nu-i mai dai de mancare cateva zile macar asa...
Copiii sub 14 ani nu prea au voie cică să postească.

Fiică-mea a primit enterocolită în urma unei vizite. Nu a mîncat nici seara, nici dimineața, pînă ziua următoare cam la amiază și nici nu am insistat să mănînce. Și nu a mai fost tristă, nu i-a mai fost rău.

Ideea e că dacă nu-ți cere, nu-i da.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.09.2015, 15:06:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu-ti sare nimeni in cap.
Ba sare, zic din experinență?
Citat:
Dar nu cred ca relatia mama copil e suficienta.
Păi nu e.
Citat:
Sa zicem ca poate socializeaza la iesirile in parc, dar ma indoiesc.
O, și încă cum! Noroc de parcul din apropiere, alții nu au unul la îndemînă și poate merg mai rar.
Citat:
Cum adica "numai 2-3 sunt de acasa"?
Poti sa-l dai la gradinita la program scurt si chiar daca il dai la program prelungit, timpul de la 6 la 9 si weekend -ul cu cine il petrece?
Aaa..n-au parintii timp de el nici atunci? Pai cine e de vina?
Program prelungit = îți educă altcineva copilul. O mare parte din viața lui, din primii 7 ani, o petrece în compania altora. Sincer, prefer varianta cu bunica - dar bunica aia ideală care să nu facă ce nu vor părinții, mă refer la chestiunile de importanță majoră.

Da, sistemul e ticălos și funcționează. Majoritatea părinților nu au de ales, știu și regret. Dar ce ne facem cu părinții care îți permit să trăiască din salariul tatălui, însă mama preferă să se întoarcă la lucru din varii motive care mai de care mai iraționale?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.09.2015, 19:05:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Oops! A fost banat Ioan Cezar?
Vroiam sa spun ca nu sunt de acord cu metodele Corinushei si ale Mariei.
Am scris si la discutia de pe umaintare unde Maria spunea de copil ca trebuie lasat cum vrea si nu impune reguli si etc.

Marturisesc ca sunt socata de ceea ce citesc pe internet si imi dau seama ca s-a schimbat mult lumea si nu mai sunt sanse sa mai fie vreodata copii si oameni bine educati si manierati. Acum este moda sa lasam copiii de capul lor.

Am citit ca parintii nu se mai ating de copii, ca vezi doamne capata probleme psihice. Au voie sa faca orice.
Am vazut copii (si adulti) care nu stiu sa tina tacamurile in mana. Nu stiu sa manance. Am vazut in restaurant, pe viu. Nu i-a invatat nimeni. Probabil nici pe parinti...
Sunt derutati si nu stiu ce sa faca in viata, ce profesie sa aleaga.
De la 10-12 ani se preocupa de prieten, sex, par vopsit, piercing, tatuaj,
haine nu stiu de care, smarturi etc.
Dar oare cand invata?

Sunt rasfatati de nu se poate si fac ce vor.

Si nici parintii nu au clar cred ce vor cu copiii.

Eu nu sunt fan gradinita, cresa si cum se mai cheama azi. Dar stiu ca unii copii (nu toti), au nevoie de anturaj, chiar de reguli care se invata si la gradinita.
Nu inteleg de ce daca ai posibilitate si mai ales ti se ofera, sa nu lasi copilul cu bunicii. Si ce e aia sa nu faca ce nu vor parintii? Inseamna ca ei au fost la randul lor parinti rai, sau cum?
Si asa in ziua de azi bunicii sunt ca si inexistenti, pentru ca lucreaza pana tarziu sau nu se ocupa deloc.
Mi se pare ca trebuie sa fie si ei implicati.
Exista si bunici care nu se baga si isi vad de viata si pensia lor si este pacat.
Eu cand vad oameni care nu se desprind de serviciu sa iasa la pensie sa vada si de nepoti si alte cele in viata, nu-i inteleg.

Si revenind imi este greu sa inteleg parintii din ziua de azi.
Activitati si sporturi, dar cand au timp frate? Cand isi fac lectiile?
Copii care nu stiu decat sa faca sport si nu pot altfel. Nu stiu ce sa faca altceva. Cand se joaca si ei cu alti copii, cand sunt copii?
Dar pe de alta parte ce spuneam mai sus de la 10-12 ani. Nu stiu anumite reguli, maniere, nu stiu ce drum vor in viata.
Eu nu aveam timp de alte lucruri, aveam atata de invatat. Si stiam din clasele primare ca trebuie sa invat suplimentar daca vreau o profesie, o facultate. Si stiam ca exista un program de odihna pentru toata lumea si ca nu trebuie sa fac galagie, sau sa vorbesc tare prin mijloace de transport.
Azi toti tipa in celulare, urla muzici peste tot.
Copii derutati si parinti derutati.

Si ii vezi ca au probleme ca nu sunt parinti cool! Daca interzic ceva, sau impun o regula.
Pai daca asa sunt invatati copiii de mici, fara reguli, nu mai ai ce sa le faci.

Stiu si vad, ceea ce ne-au invatat parintii pe noi, alte generatii, nu mai exista, nu mai sunt bune. Si este trist. Foarte trist.

Si nu mai sunt copii. Asta este cel mai grav. Nu mai sunt copii. Sunt prea maturi, mai ales la exterior (imbracaminte, par, aparaturi, etc.).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.09.2015, 21:56:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit ca parintii nu se mai ating de copii, ca vezi doamne capata probleme psihice. Au voie sa faca orice.
Exista metode mult mai eficiente de a invata un copil ce e bine si ce nu decat bataia.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.09.2015, 22:38:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit parenting vs patenting

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vezi că ai gres™it titlul.
Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ce e aia Patenting ? Parenting ? Moah, dar "cresterea copilului" cum suna ?
Corinusha, trimite un mesaj la admin ca să îti corecteze titlul thread-ului.

Last edited by tabitha; 22.09.2015 at 03:25:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare