Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.11.2012, 19:49:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Întrebat odată părintele Arsenie dacă a avut experiențe directe cu Dumnezeu, a destăinuit: „Eram în pușcărie închis în zarca la întuneric, deznădăjduit oarecum de încercările vieții și resemnat că voi muri. Întins pe spate în umezeala rece a pardoselii pușcăriei, o mână m-a atins pe spate în acel întuneric în care nici măcar punctele cardinale nu le puteai distinge; o mâna m-a atins și mi-a zis: «Arsenie, scoală ! Încă nu ai terminat osteneala ta !». Mi-am dat seama în clipa aceea că fost îngerul Lui Dumnezeu trimis să mă salveze și să-mi dea nădejde. În clipa aceeea mi-am adus aminte de o văduvă săracă căreia îi făceam milostenie si de câte ori primea ceva, mereu îmi spunea: «Să fie Dumnezeu cu tine încotro te-oi întoarce, cu și fără voia ta.» Săraca..., parcă îmi proorocea, fără să-mi dau seama, prin ceea ce aveam să trec. De atunci am simțit tot timpul mâna Lui Dumnezeu cu mine, timp de aproape șase ani, cât am fost viețuitorul temnițelor comuniste.” Mai spunea unora zâmbitor: „Frate, azi nu am cu ce să te ajut dar din respect și dragoste îți întind o mână caldă.”

preluare fragment de pe: www.parintelecalistrat.com
Foarte frumos pasaj din viata Parintelui,impresionant.

Domnul sa-L odihneasca si sa-L rasplateasca pentru samantele bune pe care le-a aruncat printre noi,dealungul vietii sale!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.11.2012, 20:11:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Foarte frumos pasaj din viata Parintelui,impresionant.

Domnul sa-L odihneasca si sa-L rasplateasca pentru samantele bune pe care le-a aruncat printre noi,dealungul vietii sale!
Un aspect care mi-a placut tare mult din viata parintelui Arsenie a fost prietenia sa cu parintele Cleopa. Odata erau in pustie si i-a apucat o ploaie torentiala, fiecare s-a adapostit pe unde a apucat si parintele Cleopa l-a chemat pe par. Papacioc sa vina sa se adaposteasca langa el. Par. Papacioc se adapostise deja sub un copac si nu prea voia sa sa plece de acolo, i se parea un loc mai bun, cand deodata si-a zis: Ia stai sa fac eu ascultare de parintele Cleopa! Si chiar in momentul in care s-a departat pentru a i se alatura prietenului sau, copacul respectiv a fost traznit. Asa s-a salvat par. Papacioc :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 17.11.2012 at 20:19:29.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.11.2012, 20:39:02
vasiu_c vasiu_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2012
Locație: ocna mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit Arsenie Papacioc

Sa stai la umbra unui asemenea brad al pustiei vietii din zilele noastre e un privilegiu de nespus. Poate ca inca nu ne dam seama, dar Biserica a pierdut un adevarat Sfant si cu adevarat mare rugator. Multi s-au mangaiat la "umbra" lui, multi s-au "adapat" la acest izvor. Sa fie tuturor cu folos si spre mantuire.

Sfintilor ai lui Dumnezeu,stiuti si nevazuti, rugativa pentru noi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.11.2012, 20:39:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un aspect care mi-a placut tare mult din viata parintelui Arsenie a fost prietenia sa cu parintele Cleopa. Odata erau in pustie si i-a apucat o ploaie torentiala, fiecare s-a adapostit pe unde a apucat si parintele Cleopa l-a chemat pe par. Papacioc sa vina sa se adaposteasca langa el. Par. Papacioc se adapostise deja sub un copac si nu prea voia sa sa plece de acolo, i se parea un loc mai bun, cand deodata si-a zis: Ia stai sa fac eu ascultare de parintele Cleopa! Si chiar in momentul in care s-a departat pentru a i se alatura prietenului sau, copacul respectiv a fost traznit. Asa s-a salvat par. Papacioc :).
Intradevar frumos acest exemplu legat de asculare :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.11.2012, 22:27:01
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un aspect care mi-a placut tare mult din viata parintelui Arsenie a fost prietenia sa cu parintele Cleopa. Odata erau in pustie si i-a apucat o ploaie torentiala, fiecare s-a adapostit pe unde a apucat si parintele Cleopa l-a chemat pe par. Papacioc sa vina sa se adaposteasca langa el. Par. Papacioc se adapostise deja sub un copac si nu prea voia sa sa plece de acolo, i se parea un loc mai bun, cand deodata si-a zis: Ia stai sa fac eu ascultare de parintele Cleopa! Si chiar in momentul in care s-a departat pentru a i se alatura prietenului sau, copacul respectiv a fost traznit. Asa s-a salvat par. Papacioc :).
Este mult si multe de discutat despre acesti 2 parinti , despre viata si invataturile lor, despre virtutile lor pe care le-au cunoscut din practica vietii lor si nu din povesti .
Dar strict la acest pasaj : nici postul , nici rugaciunile , nici metaniile nu baga in Rai . Dar ascultarea (in spatele careia sta smerenia si umilinta ) sigur face aceasta . Cine asculta neconditionat (fara sa judece el situatiile acolo unde nu ii este lui ingaduit sa judece) nu moare nici o data , are viata vesnica (din povestea parintelui Cleopa cu batrinul carpanos si dur si ucenicul f. ascultator care nu ii iesea din cuvint dar care a murit de tinar).

Viata si invataturile acestor parinti sunt de o dulceata si de un ajutor duhovnicesc deosebit , dumnezeiesti !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.11.2012, 00:56:52
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Parintele Arsenie Papacioc

"As vrea sa discutam despre ceva care sa va puna in miscare. Nu teorie, tipic, tipic, si la inima, nimic. Trebuie sa zbori cu amandoua aripile, vertical, fara cea mai mica abatere. Pentru ceea ce a facut Hristos pentru noi, nu e permisa nici cea mai mica abatere. Iar daca se intampla, sa fie fara voia noastra, sa cautam duhovnicul si sa ne dezlegam.

Pentru ca nici o nenorocire nu inseamna ceva, daca credinta ramane in picioare. Cel mai mare castig al Satanei este descurajarea noastra in urma unor caderi, slabiciuni. Dragii mei, nu se ajunge sa strabati distante decat pas cu pas, dar sigur. Nu va intreb daca ati auzit de iad. Ati auzit, dar nu-l cunoasteti! Apucati-va de acum de a cunoaste mai intai Raiul. Va cunoasteti dupa identitatea din buletin, dar nu va cunoasteti inimile, posibilitatile."

"Intrebarea care se pune: cum ne este inima noastra in legatura cu suferinta din jur? Cel mai mare lucru de care vom fi intrebati la Judeeata de Apoi este: De ce nu am dat mai multa atentie semenilor nostri?"

"Este om mare Cleopa! Un mare sfatuitor si un bun cunoscator al situatiei de ansamblu si de amanunt! A creat o epoca duhovniceasca. El inclina mai mult spre o nevointa cu postiri adanci, cu rugaciuni si lacrimi, iar eu mai mult catre trezvie."
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.11.2012, 01:12:03
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

mesaj sters

Last edited by Ekaterina; 18.11.2012 at 01:15:38.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.11.2012, 12:58:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"As vrea sa discutam despre ceva care sa va puna in miscare. Nu teorie, tipic, tipic, si la inima, nimic. Trebuie sa zbori cu amandoua aripile, vertical, fara cea mai mica abatere. Pentru ceea ce a facut Hristos pentru noi, nu e permisa nici cea mai mica abatere. Iar daca se intampla, sa fie fara voia noastra, sa cautam duhovnicul si sa ne dezlegam.

Pentru ca nici o nenorocire nu inseamna ceva, daca credinta ramane in picioare. Cel mai mare castig al Satanei este descurajarea noastra in urma unor caderi, slabiciuni. Dragii mei, nu se ajunge sa strabati distante decat pas cu pas, dar sigur. Nu va intreb daca ati auzit de iad. Ati auzit, dar nu-l cunoasteti! Apucati-va de acum de a cunoaste mai intai Raiul. Va cunoasteti dupa identitatea din buletin, dar nu va cunoasteti inimile, posibilitatile."

"Intrebarea care se pune: cum ne este inima noastra in legatura cu suferinta din jur? Cel mai mare lucru de care vom fi intrebati la Judeeata de Apoi este: De ce nu am dat mai multa atentie semenilor nostri?"

"Este om mare Cleopa! Un mare sfatuitor si un bun cunoscator al situatiei de ansamblu si de amanunt! A creat o epoca duhovniceasca. El inclina mai mult spre o nevointa cu postiri adanci, cu rugaciuni si lacrimi, iar eu mai mult catre trezvie."
De unde ai cules aceste pasaje ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc claudelina Mari Duhovnici si predicile lor 19 11.02.2013 15:13:07
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 14:39:25
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 15:34:16
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 12:30:22
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26