Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.03.2008, 21:03:07
makedoank makedoank is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2007
Mesaje: 4
Implicit

si eu o sa fiu preoteasa si sper sa fiu una model. Cred ca o preoteasa model e aceea care in primul rand intelege preotul si care are o relatie extrem de buna cu enoriasi. Conteaza foarte mult relatia preotesei cu enoriasi pentru k se poate ca, daca locuiesc intr`o parohie la tara , sa vina oamenii acasa la preot pentru diferite probleme si daca preoteasa nu`i primeste cu drag si cu multa rabdare ei a doua oara vin poate dar cu o strangere de inima. asa ca pentru toate viitoarele preotese un sfat: "FI`TI FOARTE RABDATOARE CU TOTI OAMENII SI VETI VEDEA CA VA VA FII BINE!"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.03.2008, 16:29:43
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kvlr
In primul rand poate ar trebui sa fie intelegatoare fata de sotul ei...spunea cineva ca peroteasa il imparte pe sotul ei cu parohia... ca e foarte greu sa se bucure de prezenta lui in totalitate... el are o misiune extrem de importanta si de multe ori, fara sa vrea, familia cade pe locul doi... ceea ce e foarte greu de acceptat si de inteles.... Din punctul meu de vedere cosider ca e foarte util ca preoteasa sa aiba facuta Facultatea de Teologie... nu intelegeti gresit...NU e obligatoriu...dar ajuta enorm..... as ar putea intelege anmite aspecte greu de perceput pentru cineva fara pregatire teologica....SAU sa fie o autodidacta foarte sarguincioasa in cele ale teologiei.... Dumnezeu sa ne luminze!
Doamne ajuta!
De ce trebui sa aiba preotesa facultatea de teologie?:dozingoff:
Cumva a fi preoteasa este o maserie?:dozingoff:
Adica un medic trebuie sa se casatoreasa numai cu o fata care si ea la randul ei este medic ca sa iteleaga faptul ca al ei sot trebuie sa plece si la ora 3 dimineata la spital pentru ca a aparut o urgenta si e nevoie de el acolo..............
Ajuta?! La ce ajuta?
Daca ai primit o educatie crestina sanatoasa in familie poti fi preoteasa fara nici o problema.
Si daca tot e vb de preotese model........
Pt a fi o preoteasa model trebuie sa fii o femeie model pentru ca in primul rand esti femeie si mai apoi preoteasa.
Parerea mea!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.03.2008, 17:28:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Acesta este omul de astazi - are ochi doar pentru cei din jur - cum ar trebui sa fie ceilalti. Ce usor privim dincolo de noi. Daca intalnim o preoteasca care nu se inscrie in tiparul nostru de valori - e vai si amar. Dar oare suntem noi criteriul suprem sa spunem cine este adevarata preoteasca si cine nu? Eu zic sa facem cale intoarsa cu privirea, sa o aducem spre noi si ne va fi mai mult de folos, decat postare rapida a unor calitati care ar ridica o preoteasa la nivelul de model.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2014, 17:23:33
bogdan2010 bogdan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

Reactivez acest post, mi s-a parut corespunzator dilemei prezente si anume de ce se accepta ca o preoteasa care participa la slujbe alaturi de sotul sau, un parinte absolut deosebit, sa fie imbracata si fardata dupa ultima moda. Concret, se intampla la biserica unde particip la slujbe si numai inteleg nimic din tot ce cred eu ca ar trebui sa insemne o preoteasa pentru ceilalti credinciosi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2014, 21:11:23
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
Reactivez acest post, mi s-a parut corespunzator dilemei prezente si anume de ce se accepta ca o preoteasa care participa la slujbe alaturi de sotul sau, un parinte absolut deosebit, sa fie imbracata si fardata dupa ultima moda. Concret, se intampla la biserica unde particip la slujbe si numai inteleg nimic din tot ce cred eu ca ar trebui sa insemne o preoteasa pentru ceilalti credinciosi.
In traducere: "Mi-a venit o idee, hai sa ne mai certam putin, sa ne mai dam putin cu parerea si sa mai cautam un pai in ochiul celuilalt."
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.01.2014, 13:00:19
bogdan2010 bogdan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

eram sigur ca o sa va opariti voi astia cu teologia, bey rusine ca suntem obligati sa vedem ca diverse individe cu machiaj tipator si pantofi cu platforma reprezinta preotesele model ptr ortodoxia romaneasca
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.01.2014, 13:06:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Hai, chiar este asta cel mai important?
Daca ne oprim la exterioritati, la exterioritati o sa ramanem si in cazul barnei cin ochii proprii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.01.2014, 14:02:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
eram sigur ca o sa va opariti voi astia cu teologia, bey rusine ca suntem obligati sa vedem ca diverse individe cu machiaj tipator si pantofi cu platforma reprezinta preotesele model ptr ortodoxia romaneasca
Relax.
Dacă nu-i zice taica popa, bărbat-su, s-o lase mai ușor cu boiala și spoiala feței, vrei să-i zicem noi? Sau cum?
Toate sunt cu voia lui Dumnezeu, nu uita asta, tot ce trebuie să faci e să te rogi pentru dânsa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.01.2014, 14:17:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

.. Pe alt topic, o preoteasa povestea greutatile acestei stari.
M-a frapat cat de mult vorbea de curatenie (ca oamenii judeca omul dupa cat de curata ii este casa, copiii, blidele, etc)
De cand este igiena totusi criteriu de sfintenie?
Ma insel eu sau bantuie o obsesie a exterioritatii in toate cele la parohienii romani?
(nu critic ce scrisese ea, foarte frumos, ci judecata oamenilor)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.01.2014, 14:38:05
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
eram sigur ca o sa va opariti voi astia cu teologia, bey rusine ca suntem obligati sa vedem ca diverse individe cu machiaj tipator si pantofi cu platforma reprezinta preotesele model ptr ortodoxia romaneasca

În biserică, eu îmi văd vârful ciubotelor. Când mi-i a vedea ceva.

Iscodirea celuilalt - ia uite-l cum e îmbrăcat! și ce pantaloni mulați are asta! da' aia de acolo ce decolteu! - e supărător de neortodoxă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 15:11:44
Vreau sa fiu preoteasa ... Mihaela83 Nunta 47 02.09.2014 15:08:08
Model de vesta o_tzaranca Intrebari utilizatori 0 02.12.2010 17:25:31
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 09:28:25