Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2010, 03:12:00
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit Ne putem ruga si pentru Gabriele?

Recent am ridicat un topic unde am scris ca l-am iertat pe Gabriele si ca as dori sa ramanem amici si nu stiam de ce el nu vrea, nu poate. Heaven mi-as spus ca nu-l pot forta daca el nu vrea acest lucru ca Dumnezeu lasa liberul arbritru..
acum am aflat de ce nu vrea acest lucru sau mai bine zis de ce nu poate.. Dumnezeu astazi m-a luminat si m-a facut sa citesc adevarul si sa-mi dau seama...

Am aflat (Dumnezeu parca m-a ghidat) ca , Gabriele merge acum la pshiatru si se trateaza. Stiam ca inainte mergea la psiholog insa niciodata nu a avut rezultate iar acum urmeaza un tratament medicamentos ce pare a fi dur pentru el.
Gabriele este un om bolnav psihic.. Mintea lui nu contientizeaza ce a facut ce face, daca el face rau este sub influenta bolii... Una este cand decizia este luata strict de tine si esti constient pentru ce faci si responsabil si alta e sa faci sa actionezi fara sa-ti dai seama ca faci rau si sa nu constientizezi.. citisem undeva ca in mintea unui om bolnav mintal nu exista nimic , ci un imens intuneric ce-l indeamna sa faca doar rau, uneori chiar propriei persoane si ce e mai rau ii creaza pshioze

.. Gabriele are nevoie si de ajutorul nostru sa iasa din umbrele intunecate ale mintii.. Gabriele trebuie ajutat sa iasa din lacatele mintii sale bolnave sa nu mai fie prizonier..Gabriele inca nu se poate ajuta singur,sa-l ajutam noi sa faca primii pasi..Gabriele are nevoie si de rugaciunile noastre.. Orice om merita o sansa, merita sa fie iubit.. Gabriele are nevie de energiile noastre bune si de gandurile noastre.. Prin tratament si prin rugaciunile noastre el se poate salva.

Last edited by ladyanda; 20.11.2010 at 03:24:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2010, 10:36:42
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

sa dea Domnul sa il ajute Dumnezeu. poti sa mergi la mai multe biserici, manastiri sa il pui pe cate un pomelnic. stiu ca ajuta foarte mult.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2010, 16:25:30
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Recent am ridicat un topic unde am scris ca l-am iertat pe Gabriele si ca as dori sa ramanem amici si nu stiam de ce el nu vrea, nu poate. Heaven mi-as spus ca nu-l pot forta daca el nu vrea acest lucru ca Dumnezeu lasa liberul arbritru..
acum am aflat de ce nu vrea acest lucru sau mai bine zis de ce nu poate.. Dumnezeu astazi m-a luminat si m-a facut sa citesc adevarul si sa-mi dau seama...

Am aflat (Dumnezeu parca m-a ghidat) ca , Gabriele merge acum la pshiatru si se trateaza. Stiam ca inainte mergea la psiholog insa niciodata nu a avut rezultate iar acum urmeaza un tratament medicamentos ce pare a fi dur pentru el.
Gabriele este un om bolnav psihic.. Mintea lui nu contientizeaza ce a facut ce face, daca el face rau este sub influenta bolii... Una este cand decizia este luata strict de tine si esti constient pentru ce faci si responsabil si alta e sa faci sa actionezi fara sa-ti dai seama ca faci rau si sa nu constientizezi.. citisem undeva ca in mintea unui om bolnav mintal nu exista nimic , ci un imens intuneric ce-l indeamna sa faca doar rau, uneori chiar propriei persoane si ce e mai rau ii creaza pshioze

.. Gabriele are nevoie si de ajutorul nostru sa iasa din umbrele intunecate ale mintii.. Gabriele trebuie ajutat sa iasa din lacatele mintii sale bolnave sa nu mai fie prizonier..Gabriele inca nu se poate ajuta singur,sa-l ajutam noi sa faca primii pasi..Gabriele are nevoie si de rugaciunile noastre.. Orice om merita o sansa, merita sa fie iubit.. Gabriele are nevie de energiile noastre bune si de gandurile noastre.. Prin tratament si prin rugaciunile noastre el se poate salva.
Fa pace in inima ta intai, toti avem nevoie de ajutor, de rugaciune.Sa dea Dumnezeu ca Gabriele sa se insanatoseasca- daca esti cunoscuta, nu este bine sa faci publica starea lui.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2010, 22:51:14
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Fa pace in inima ta intai, toti avem nevoie de ajutor, de rugaciune.Sa dea Dumnezeu ca Gabriele sa se insanatoseasca- daca esti cunoscuta, nu este bine sa faci publica starea lui.
Pace cu imima mea am facut demult de aceea ma simt pregatita sa ma rog pentru cei dragi mie, inclusiv pentru mine, pentru parintii mei, cunoscuti, necunoscuti si pentru el.Starea lui nu o stiu, stiu doar ca se duce sa se trateze, nu am dat detalii pentru ca nu le cunosc.. oricum el nu stie romaneste
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru dragoste Mtcrysty17 Generalitati 39 31.03.2014 21:34:12
Nu ne putem ruga/pomenii sinucigashii? vsovi Generalitati 78 19.01.2013 15:50:46
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
Ruga pentru un suflet tanar!!! ancaperluta Rugaciuni 0 08.03.2011 19:30:03
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 22:06:52