Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2016, 13:31:44
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Parerea mea este ca trebuie sa discutati cu preotul care va efectua botezul si daca nasa nu este din aceiasi parohie, el poate hotari sa o trimita la duhovnicul ei si acesta o poate lamuri.
Este usor sa judecati dar conteaza foarte mult de ce a divortat acea femeie. Una este daca sotul ei a plecat pur si simplu cu alta femeie si ea a ramas sa-si creasca copii in frica lui Dumnezeu si alta este daca ea a divortat din pricina orgoliului si a mandriei sau pentru desfranare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.08.2016, 15:49:33
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e deloc absurd ca tu te-ai numit ratacita; poate ca tu nu ai iezi.
Ce are oaia cu iedu? ca nu e din aceiasi familie.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Intr-adevar, conditia minim necesara e ca nasul sa fie cel putin botezat ortodox si, ca martor, e suficient in cazul in care nu se pot indeplini si alte conditii. Botezul este cea mai permisiva taina si ca sa se indeplineasca neaparat se pot accepta multe concesii. Dar daca nu ma preocupa si celelalte aspecte ale relatiei nas-fin, atunci ma pomenesc ca finul o ia pe urmele parintelui spiritual, adica "pe aratura", ca in cazul de fata(divort).
Asta e doar dupa judecata unor adulti cu minti habotnice, nicidecum a copiilor.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ca sa vezi ce "minuni" pot aparea chiar pe situl acesta, http://www.crestinortodox.ro/botez/n...tez-96961.html referitor la botez si care te calca pe bataturi:

La botez, nasul primeste individual in brate pruncul de parte barbateasca, iar nasa primeste in brate, tot individual, pruncul de parte femeiasca.
Pai cum, breh, daca nasa e divortata?
Acestea sunt cu temei. Nu se precizeaza ca sotia-nasa tine parte femeiasca iar sotul-nas parte barbateasca. Si e explicabil, fiind o modalitate de precautie deoarece intre fini si nasi se creaza o legatura de rudenie spirituala. Este bine astfel sa se evite din fasa orice fel de posibile caderi. Deci, nu e nicio minune in textul linkului pus de tine.
Porumbelul minunat a zburat prin aceste cuvinte ale tale "Rostul cununiei este nasterea de copii, iar daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica, parintii fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin familie." Pe ce texte patristice si scripturistice te bazezi cand propovaduiesti asa ceva?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare ce impresii cinematografice va imbata mintile?
Ce credeti voi ca e un nas, daca nu un model de viata exemplara, care sa-l influenteze pe fin in bine?

Ia spune-ne tu ce alte rosturi are "taina" cununiei (tale)? Aplicatia la programul "Prima casa"?
Cand vei fi duhovnicul meu iti voi raspunde punctual la toate intrebarile.
Pana atunci, daca duhovnicul tau iti spune ca scopul casatoriei tale este nasterea de prunci atunci tine-te cu ascultare de ceea ce te povatuieste fiindca stie dumnealui de ce o face. Al meu duhovnic ma indruma spre altceva.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.08.2016, 19:07:36
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Pana atunci, daca duhovnicul tau iti spune ca scopul casatoriei tale este nasterea de prunci atunci tine-te cu ascultare de ceea ce te povatuieste fiindca stie dumnealui de ce o face. Al meu duhovnic ma indruma spre altceva.
Cam asa ceva....:)
In ce ma priveste, eu folosesc o imagine metaforica pentru a intelege cat de cat ceva din Taina Casatoriei. Anume, asa cum un mar matur, bine roditor, nu se mandreste doar cu un mar ci cu o multime de mere (altminteri stapanul, cine stie, poate nu il mai tine doar pentru umbra si il taie), asa si Casatoria poate si trebuie sa aiba mai multe roade - nu doar prunci.
Rodirea unui barbat si a unei femei se face nu doar in planul nasterii si cresterii/educarii copiilor, desi nici acesta nu e, fireste, lucru de lepadat.

Tocmai pentru ca sotul si sotia se intregesc reciproc, prin desertarea iubirii din unul in altul, m-as astepta (iertati mintea mea proasta!) la nesfarsite impliniri ale unirii lor.
Cred ca dragostea dintre soti cuprinde infinite potente ale implinirii omenesti, nutrita fiind din Dragostea Cea Mare, a Domnului cu Mireasa Lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.08.2016, 01:05:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
...
Pana atunci, daca duhovnicul tau iti spune ca scopul casatoriei tale este nasterea de prunci atunci tine-te cu ascultare de ceea ce te povatuieste fiindca stie dumnealui de ce o face. Al meu duhovnic ma indruma spre altceva.
Eu am cazut la proba asta din raspunderea mea si voi da socoteala negresit, chiar daca numai pe jumatate cat tine, care vrei sa te absolvi aruncand "pisica" la duhovnic; in afara de rugaciune(si numai daca te-ai "ratacit" de berbec) e imposibil ca duhovnicul ortodox sa te indrume la altceva.

5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.(1Cor7,5)

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Porumbelul minunat a zburat prin aceste cuvinte ale tale "Rostul cununiei este nasterea de copii, iar daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica, parintii fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin familie." Pe ce texte patristice si scripturistice te bazezi cand propovaduiesti asa ceva?
Pe Duhul Sfant, Care astfel m-a povatuit, sau poate m-a judecat deja.

N-am spus ca in lipsa rodului cununia nu mai exista, ca se desface ci ca se poate desface la cererea oricarei parti, pe motiv de lipsa de rod.
E drept ca in acest caz duhul concupiscent poate sugera "tainic" multe alte directii de "mantuire".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.04.2020 at 09:59:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.08.2016, 04:01:34
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu am cazut la proba asta din raspunderea mea si voi socoteala negresit, chiar daca numai pe jumatate cat tine, care vrei sa te absolvi aruncand "pisica" la duhovnic; in afara de rugaciune(si numai daca te-ai "ratacit" de berbec) e imposibil ca duhovnicul ortodox sa te indrume la altceva.
Of, domnule, dac-ai sti ca duhovnicul e mai mult de atat; duhovnicul meu ne este pedagog, povatuitor, parinte, doctor duhovnicesc. Ma indeamna la mai mult decat la rugaciune, ma invata cum sa traiesc fiecare clipa pt Hristos...Dumnezeu sa-l aiba in paza si sa-l binecuvinteze cu sanatate. Nu arunc pisica in ograda nimanui, dar pur si simplu am constatat ca imi irosesc timpul de prisos cu tine aprofundand subiecte tainice precum scopul casatoriei. Sunt lucruri mult prea profunde si tainice care nu se preteaza sa le razboiesc aici. Fiecare isi stie crucea si si-o duce cum poate.
Orisicat, ai facut deja dovada ca ai spirit misogin si musai sa dai barbateste incrancenat sa areti ca esti mai sus valoric si moral decat orice muiere pacatoasa.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.(1Cor7,5)
Pe Duhul Sfant, Care astfel m-a povatuit, sau poate m-a judecat deja.

N-am spus ca in lipsa rodului cununia nu mai exista, ca se desface ci ca se poate desface la cererea oricarei parti, pe motiv de lipsa de rod.
E drept ca in acest caz duhul concupiscent poate sugera "tainic" multe alte directii de mantuire.
Uite o analiza pe textul "Rostul cununiei este nasterea de copii, iar daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica, parintii fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin familie."
Parinte esti cand ai si cresti copii; daca nu se nasc copii nu esti parinte. Deci, reluam corect propozitia: barbatul si femeia fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin parinti.
Poti acum sa le sucesti cum crezi, dar exact asa ai spus: daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)

Last edited by oitza ratacita; 07.08.2016 at 04:04:15.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.08.2016, 04:08:11
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cam asa ceva....:)
In ce ma priveste, eu folosesc o imagine metaforica pentru a intelege cat de cat ceva din Taina Casatoriei. Anume, asa cum un mar matur, bine roditor, nu se mandreste doar cu un mar ci cu o multime de mere (altminteri stapanul, cine stie, poate nu il mai tine doar pentru umbra si il taie), asa si Casatoria poate si trebuie sa aiba mai multe roade - nu doar prunci.
Rodirea unui barbat si a unei femei se face nu doar in planul nasterii si cresterii/educarii copiilor, desi nici acesta nu e, fireste, lucru de lepadat.

Tocmai pentru ca sotul si sotia se intregesc reciproc, prin desertarea iubirii din unul in altul, m-as astepta (iertati mintea mea proasta!) la nesfarsite impliniri ale unirii lor.
Cred ca dragostea dintre soti cuprinde infinite potente ale implinirii omenesti, nutrita fiind din Dragostea Cea Mare, a Domnului cu Mireasa Lui.
Multumesc! Asa simt si eu; dar nu as fi putut sa o zugravesc niciodata in cuvinte atat de limpede si frumos.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.08.2016, 09:12:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Poti acum sa le sucesti cum crezi, dar exact asa ai spus: daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica.
Asa am spus si sustin in continuare, sau tu crezi ca sunt lucruri diferite?
Lipsa de rod se traduce in romaneste prin imposibiliatatea sau refuzul de a face copii; asadar ce sens mai are cununia? Poate ca la intrebarea asta tu ai primit de la duhovnic(dupa cum spui) un raspuns personalizat si exclusiv.

Prin lipsa de rod cununia devine invalida, dar numai la cerere se constata invaliditatea si se declara de episcop in buna pace ca invalida.
In buna pace inseamna dpmdv clar, evident, foarte simplu, nu litigios.

Sunt cununii fara rod, in care nu se solicita invalidarea cununiei, dar aceea nu e familie.
Familie inseamna legatura de sange, iar doi soti nu pot fi in legatura de sange decat prin aparitia copiilor, care ii inrudeste indirect si pe parinti intre ei.

Daca te uiti aici: https://dexonline.ro/definitie/familie vei observa ca aproape toate definitiile despre familie includ sotii si copiii si niciuna nu pomeneste de alte bazaconii duhovnicesti in lipsa copiilor.

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
dar pur si simplu am constatat ca imi irosesc timpul de prisos cu tine aprofundand subiecte tainice precum scopul casatoriei. Sunt lucruri mult prea profunde si tainice care nu se preteaza sa le razboiesc aici.
12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați. (In16,12)

Nu te necaji, nu e timp pierdut pentru ca ai primit informatia si intr-o zi mai luminoasa(Duhul Sfant va stabili ziua aceea) o vei patrunde cu adevarat si cu inima, nu doar cu gura(din tastatura).

Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.08.2016 at 09:21:16.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.08.2016, 14:15:26
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Curios lucru, Demetrius, ca tocmai eu care am 4 copii ma simt ispitit sa iti scriu multime, doar-doar vei pricepe ca iubirea dintre soti:
a) nu se reduce la rolul de mama si tata, la rolul social de parinte;
b) nu e o abureala cu "bazaconii duhovnicesti", cum ziceai.

Demetrius, sot si sotie nu este echivalentul lui mama si tata! E deschis la mult mai mult decat atat!
Casatoria e o afacere intre sot si sotie, mai intai, eventual si secundar intre mama si tata. Iar daca mama si tata nu raman sot si sotie, atunci nici nu prea mai e casatorie ci, eventual, divort.

Nunta crestinilor incepe cu o scanteie venita din Cer, continua sa arda pe pamant si se muta inapoi in Cer pentru a ramane definitiv acolo, ca o faclie nemuritoare care sa-i lumineze si pe altii.

Nu sangele e liantul, valoarea ori semnul inconfundabil al casniciei. Ci taina persoanei care se impleteste in iubire cu taina altei persoane, sub puterea Duhului.

Last edited by ioan67; 07.08.2016 at 15:30:46.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.08.2016, 15:07:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Demetrius, o intrebare: care este materia Tainei Cununiei? Ce binecuvinteaza Duhul?

Oare, in Taina Cununiei, Duhul binecuvinteaza pruncii nenascuti? Stiam ca pentru prunci Biserica oficiaza Taina Botezului si a Mirungerii, precum si Euharistia.

Oare, la slujba Cununiei, nu binecuvinteaza Dumnezeu iubirea in care traiesc cele doua persoane? Nu este iubirea celor doi oameni materia Tainei? Nu tocmai din acest motiv este adulterul prilej de divort? (intrucat materia tainei, iubirea, e moarta)


*
Modul acesta de a reduce Taina Cununiei si Casatoria la nasterea si cresterea/educarea copiilor este cu totul inacceptabil.
Ar fi, poate, de inteles daca ne-am considera furnici ori niscaiva fluturasi. Dar pentru ca nu suntem nici animale supuse conservarii speciei, nici simple piese in puzzelul social, nu putem pune limite/constrangeri/conditii naturalist-sociale iubirii dintre soti.

Daca iubirea este un raptus, un salt in raport cu natura si societatea (ce zici, este iubirea o astfel de intamplare a omului, spcifica persoanei?), atunci hai s-o abordam ca atare si sa n-o tragem inapoi la mediocritatea de unde ea abia a fost inaltata, prin scanteierea Cerului, intru libertate si cantec de slava.

*
Demetrius, iubirea sotilor purtati in Taina rodeste in fel si chip, de nespus.
Cine ar putea cunoaste, daca nu doar Bunul Dumnezeu, masura implinirii sotilor in casnicie?
Si cum sa nu rodeasca in nenumarate feluri dragostea, cand, eliberata de toate constrangerile, iubirea ii uneste pe barbat si femeie in puterea Cerului?
Doi oameni, carora li s-a dat in dar o samanta din maretia iubirii, indraznesc sa-si are ogorul propriei vietuiri si sa cultive dezmarginirea...
Toata omenirea, de la Adam si Eva, izbucneste din nou in elanul ei catre plinire! Toata Biserica triumfa, fie si pentru o clipa, prin imbratisarea celor doi oameni, a celor doua suflete. Acel "Da!", rostit din inimi firave inca, face sa tresalte Cerul in cantari neauzite...
Este rasaritul unei noi dimineti peste gradini pline de roade care abia incep sa incolteasca. Atotomul nadajduieste, din nou!

Last edited by ioan67; 07.08.2016 at 16:30:03.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.08.2016, 07:44:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Curios lucru, Demetrius, ca tocmai eu care am 4 copii ma simt ispitit sa iti scriu multime, doar-doar vei pricepe ca iubirea dintre soti:
a) nu se reduce la rolul de mama si tata, la rolul social de parinte;
b) nu e o abureala cu "bazaconii duhovnicesti", cum ziceai.

Demetrius, sot si sotie nu este echivalentul lui mama si tata! E deschis la mult mai mult decat atat!
Casatoria e o afacere intre sot si sotie, mai intai, eventual si secundar intre mama si tata. Iar daca mama si tata nu raman sot si sotie, atunci nici nu prea mai e casatorie ci, eventual, divort.

Nunta crestinilor incepe cu o scanteie venita din Cer, continua sa arda pe pamant si se muta inapoi in Cer pentru a ramane definitiv acolo, ca o faclie nemuritoare care sa-i lumineze si pe altii.

Nu sangele e liantul, valoarea ori semnul inconfundabil al casniciei. Ci taina persoanei care se impleteste in iubire cu taina altei persoane, sub puterea Duhului.
Sa-ti traiasca cei 4 copii in Domnul mai vrednic decat mine!(o banalitate!)

Daca n-ai avea copii si ai sti ca n-o sa ai, te-ai angaja intr-o casatorie pentru aceste "idealuri"(exceptand 'cazul' Gisele Bunchden-sic!)?




P.S. Eu am vorbit de FAMILIE, ce nu poate fi fara copii, dar tu ai intors-o obraznic in casatorie, care se poate fara copii.

Citat:
Demetrius, o intrebare: care este materia Tainei Cununiei? Ce binecuvinteaza Duhul?
Banuiesc ca trupurile sotilor sau cugetele lor, ca rodul pacatos (al unirii lor instinctuale) sa fie primit prin botez in Imparatia lui Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.08.2016 at 05:13:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare