Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 04.01.2017, 11:13:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exact, foarte putini sunt constienti de cum functioneaza sistemul de invatamant sau cel economic, se arunca in bratele facultatilor de parca am fi inainte de '89 cand Statul chiar era interesat de potentialul economic al fortei de munca.

Acum Statul e interesat doar sa incaseze cat mai multe impozite si taxe pe care le varsa practic in buzunarele politicienilor si a corporatiilor straine, marginal investind in sistemul public (sanatate, invatamant, etc.) care mai degraba se lupta pentru supravietuire, cu un management de multe ori incompetent, cleptoman, politizat.

Invatamantul in majoritatea domeniilor e dezastru - studentul nu invata mai nimic de ordin practic, cu ceva exceptii e drept, dar care nu sunt cunoscute de viitorii studenti.

Toti merg pe ideea sa studieze ceva placut, facil, crezand ca "sistemul" va gasi automat un loc caldicel pentru ei.

Urmeaza socul in urma contactului cu realitea, cei care se trezesc la timp si cauta o nisa care sa le fie favorabila sau se reprofileaza profesional au sanse sa supravietuiasca, restul risca sa fie prinsi urmatorii 40 ani undeva intre salariul minim si cel mediu pe economie, mai mult spre primul.

Vizavi de nisa, inca ceva care romanul nu intelege este mobilitatea fortei de munca.

Mai ales dacai ai 20+ ani si nu esti casatorit, sau esti si nu ai copii inca, neaparat trebuie sa iei in considerare si relocarea in scopuri profesionale, indiferent ca e vorba in tara sau in afara.

Asta nu inseamna ca trebuie sa pleci ca muncitor necalificat undeva afara in conditii extrem de precare, dar daca ai o profesie si esti dispus sa inveti la nivel mediu engleza/germana sansele profesionale cresc considerabil.

Si desigur, nu inseamna ca relocarea nu o poti face si mai tarziu, chiar avand copii, important e sa nu lasi familia in urma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.01.2017 at 11:17:28.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 05.01.2017, 12:28:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Inainte de '89 erau locuri de munca. Acum nu mai sunt. Asta este problema. In agricultura s-a desfiintat totul si atunci profesiile aferente au ramas in aer.
Da, mai sunt gospodariile, crescatoriile private.
Un medic veterinar ar trebui sa se reorganizeze putin. Trebuie sa aibe macar o masina, un mijloc de locomotie, ca sa ajunga la client, prin sate.
Trebuie sa poata si sa se stabileasca undeva mai in zona, impreuna cu familia.

In industrie s-au inchis o gramada de fabrici.

2. Problema cu mobilitatea fortei de munca nu este asa simpla. Ca nu trimiti omul cu satra sau cortul. La inceput oi fi si necasatorit si tanar si fara copii, dar cum iti intemeiezi pe urma o familie?
Te duci undeva si iti trebuie cazare, iti trebuie niste conditii acolo, iti trebuie mijloc de transport daca este sa faci naveta.
Aici este problema. Acasa, stai o vreme cu familia, se mai gasesc solutii cand te casatoresti.
Dar pun orasele la dispozitie locuinte pentru tineri si tinere familii?
Trebuie un pic lucrat si la asta si la dezvoltarea oraselor.
Toata lumea se duce la Bucuresti si restul stau abandonate?
Scoli, gradinite, teatre, biblioteci, parcuri, ceva pentru tineret.

Pe vremea noastra se dadeau repartitii prin tara. Dar mai intai ca aveai posibilitatea sa capeti loc in orasul de origine (cu buletin) si pe urma puteai sa-ti iei si eventualul sot/sotie dupa tine.
Daca nu erai din orasul respectiv primeai locuinta.

E drept ca si atunci a existat o discriminare cu cei care proveneau din orasele mari inchise. Aia n-aveau nici o sansa, cu exceptia celor care primeau loc in cercetare sau proiectare.

In vest este altfel. Ei nu sunt asa legati de familie, de parinti. Isi iau traista in bat si pleaca te miri pe unde. Dar gaseai (acum este plin totul) o locuinta cu chirie platibila dintr-un salariu.
Bunicii si asa lucreaza si nu te pot ajuta la copii.
Si mai arata si orasele si satele altfel. In fine, este mobilitate la schimb cu alte renuntari, dar este posibila.

3. Asta cu limbile straine nu mai este asa. In primul rand ca nu cred ca-ti mai cere cineva. Am sentimentul ca a devenit ceva banal sa stii o limba straina. Si pleaca si fara sa stie limbi straine. In plus, ce mai gasesti acum afara? Nu mai este ce a fost. E plin peste tot. Sunt continente intregi care migreaza.
Ba eu ma gandesc la altceva din ceea ce observ - este posibil sa se caute mai mult oameni care sa stie bine romaneste (mai ales gramatica). Va las pe voi sa ghiciti de ce.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #83  
Vechi 06.01.2017, 06:08:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Hop Sophia, mâncătoarea de semințe amare și expirate...
Ce/ți place să îți pută gura, soro!!!!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 06.01.2017, 11:55:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca te duci intr-o tara straina fara sa stii limba, e normal sa te plangi ca n-ai suficienti bani ca sa-ti aduci si familia sau sa traiesti tu insuti decent.

Desi stiu un caz in care omul s-a descurcat, dar era un profesionist desavarsit si in campul lui de lucru nu avea prea mult de vorbit deci mai sunt si exceptii dar nu degeaba li se spune exceptii.

Locuri sunt, chiar stiu pe cineva platit ca inginer pe undeva pe la 300euro net si care are oferte de joburi de peste 2000, tot ce trebuie e sa invete germana si sa se prezinte la cateva interviuri.

Si tot invata de cativa ani...vorba vine, cine mai are chef de invatat in ziua de azi?

Mai stiu vreo 2 cazuri in care el castiga binisor afara, cat sa intretina toata familia dar "ea", cu toate ca nu lucreaza, nu ii place "atmosfera" de acolo si vrea in tara.

Si uite asa, el umbla ca bezmeticul sa gaseasca de lucru in Romania, fara sanse sa castige macar un sfert din cat castiga acolo sau familie dezmembrata cu el fiind plecat de ani de zile si venind (daca, poate) cateva zile pe an.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.01.2017, 13:06:37
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana88 Vezi mesajul
Nici nu stiu cu ce sa incep! Am ales sa scriu pe acest forum in speranta ca voi primi un sfat, in legatura cu realizarea in viata. De mica am fost indrumata cu severitate de catre parinti spre invatat si studii. Am reusit sa termin o facultate destul de grea de 6 ani, numai ca mi-am dat seama pe parcurs ca nu am inclinatii spre asa ceva, si e greu daca nu ai cateva cunostinte si relatii in domeniu. Prin anul 4 eram hotarata sa renunt, dar am fost sfatuita de apropiati sa o termin. Atunci am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma ajute, am avut si niste necazuri in perioada aia, pana la urma am absovit. Am lucrat vreo 2-3 ani in domeniu, dar parca nu reusesc sa-mi gasesc locul. Domeniile in care am inclinatii si care imi plac sunt: desenul (pictura), sportul si actoria. Ma gandesc ca e deja tarziu pentru mine, trebuie investitii din nou, iar fara studii de specialitate nu te angajeaza nimeni. Imi plac si copiii foarte mult. Nu stiu incotro sa ma indrept, m-am departat in ultima vreme si de Dumnezeu. De la ultimul loc de munca mi-am dat demisia din cauza unor nereguli de acolo ce nu tineau de mine. Nu reusesc sa gasesc un fagas, am stari de depresie, simt ca nu sunt in stare de nimic. Nu stiu ce sa fac, sa lupt in continuare in domeniul studiat, dar care nu e apropiat sufletului meu, sau sa ma indrept spre altceva? Vreau sa adaug ca mereu am stari de frica, lipsa de incredere, mi-e frica ca o sa-mi dezamagesc parintii, apropiatii. Prefer sa stau inchisa in casa, nu-mi place sa socializez. Orice sfat e binevenit! Sper ca nu v-am plictisit! Doamne ajuta!
Buna Ioana,

Nu stiu ce sfaturi/indrumari ai primit, dar indraznesc sa scriu si eu cateva cuvinte. Sper sa-ti fie spre folos. Nu are rost sa te gandesti de unde vin aceste stari sau ce le cauzeaza, ci cum le conduci si ce faci cu viata ta de acum incolo. Daca cifra din ID-ul tau reprezinta anul tau de nastere, atunci este clar ca ai in jur de 28 de ani...nu-i tarziu sa te reprofilezi. Poti face un masterat intr-un domeniu care sa iti fie apropiat de suflet (educatie pentru copii de exemplu).
Sfatul meu: profeseaza inca o perioada ce ai facut ca sa iti poti asigura painea de zi cu zi si sa poti investi singura in studiile pe care le vei face (sa nu depinzi de parinti). Paralel ocupa-te de studierea noului domeniu si de voluntariat (actiuni ce includ lucrul cu copii daca asta iti place sa faci). Sunt atat de multe actiuni la care este nevoie de voluntari...
Alor tai spune-le clar si raspicat ceea ce iti doresti si ca asta iti va da incredere in tine. Nu te mai gandi atat daca dezamagesti sau nu pe cei din jur, ci canalizeaza-ti energia pe ce poti face astfel incat sa fie si sufletul tau multumit, dar sa poti ajuta si pe cei din jururl tau (apropiati sau nu).
Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.01.2017, 14:03:29
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu are rost sa te gandesti de unde vin aceste stari sau ce le cauzeaza
Daca am intelege ca diavolul nu ne lasa sa ne vedem de viata, sa ne bucuram de reusitele noastre, sa lucram in patratica noastra, sa-I fim recunoscatori lui Dumnezeu pentru toate cate ne-a dat, ne-am scurta suferinta si am evita multe greseli.

E putin lucru ca cineva sa termine MV? Fata are o profesie, una prin care ar putea face mult bine, dar se lasa chinuita de ganduri. Nu apreciaza ce a realizat. Ba ar lua-o pe un alt drum, unul "aerian".
Nu este nevoie sa se reprofileze. Orice inceput este mai greu si nici banii nu ar trebui sa fie un criteriu pentru care sa intoarcem spatele unei directii frumoase.

Tocmai cand ar trebui sa dea un curs vietii ei si sa se gandeasca la lucruri serioase, vine diavolul sa-i distrage atentia. In felul asta risca sa piarda multi ani din viata!
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.01.2017, 08:10:39
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din cate am inteles de la initiatoarea topicului, a facut si a terminat facultatea de medicina veterinara, la insistentele parintilor si rudelor!

Acum nu stiu cat de mult va place sau nu acest domeniu, si daca ati vrea sa lucrati in acest domeniu toata viata! Dar asta puteti sti numai dumneavoastra, si trebuie sa va ganditi foarte bine daca doriti cu adevarat sa practicati aceasta meserie!

Este bine ca fiecare sa faca- pe cat posibil, tinand cont de situatia economica de azi din Romania- meseria care-i place, spre care are inclinatii, pentru a fi ffericit/fericita si a se simti implinit/implinita pe plan profesional.


Initiatorea topicului a spus ca are atractie si i-ar placea sa lucreze in domenii ca sport, desen si actorie.


In privinta sportului (pentru a practica sport de performanta) sau a actoriei (pentru a aveea o cariera in film /cinematografie) este necesara existenta unui talent inascut in acest domenii, care trebuie cultivat si dezvoltat (in cazul sportului prin antrenamente de la varste mici)!


Ar mai fi varianta de a lucra ca profesoara de sport (educatie fizica).

In privinta desenului, aici exista mai multe optiuni, si daca va place domeniul asta, cel mai bine ar fi sa va interesati la o persoana care lucreaza in acest domeniu, ca sa va indrume.

Last edited by Florinvs; 13.01.2017 at 08:12:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare