Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2008, 11:20:22
maggie maggie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 12
Implicit Botezul in afara Bisericii

Am aflat la un moment dat ca am fost botezata acasa. De catre preotul paroh, cu slujba cuvenita, dar in sufrageria parintilor mei, nu in Biserica. Nu stiu exact care a fost motivul pentru care ei au decis asta, nu vreau sa-mi judec parintii, e drept ca eram bolnava cand eram mica, in Biserici era frig (asa a zis mama) si i-a fost teama, apoi mai era si plina "epoca de aur", tatal meu avea o functie oarecare... Nu stiu de ce au hotarat asa si nici nu cred ca e important.
Totusi... inaintea nuntii mele, discutand cu alta viitoare mireasa, ea mi-a spus ca sotul ei e botezat acasa si ca se teme ca botezul lui nu e "valabil". Mi-am propus sa il intreb pe parintele care ne-a cununat asta, dar cand am fost la spovada am uitat, efectiv. Am uitat si in saptamana dinaintea nuntii, si dupa aceea - pana in dimineata asta.
Voi ce parere aveti? Eu ma simt la fel de crestina ca oricare altul botezat in Biserica. L-am simtit pe Dumnezeu aproape in multe momente grele. Sper ca nu fac un pacat daca spun ca am simtit apropierea ingerului pazitor de cateva ori...
Voi ce parere aveti? Credeti ca botezul meu este "valabil"? Ar trebui sa fac ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2008, 18:12:39
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

e valabil fii fara griji
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2008, 18:39:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Stai linistit la fel am fost botezat si eu, tot acasa, pe vremea regimului comunist era mai bine sa se faca toate in particular, botezul este valid prin savarsirea Tainei nu prin locul in care se savarseste
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2008, 19:09:51
maggie maggie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 12
Smile

Multumesc pentru raspunsuri... Asa ma gandeam si eu, dar mi-era teama sa nu fie ceva in neregula...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2008, 01:15:33
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Avand in vedere ca erau timpuri grele din punct de vedere al credintei, botezul este valid. Totodata, ca botezul sa fie valid, este foarte important ca acesta sa fi fost savarsit prin cele trei afundari si pronuntand persoanele Sf Treimi.


Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Stai linistit la fel am fost botezat si eu, tot acasa, pe vremea regimului comunist era mai bine sa se faca toate in particular, botezul este valid prin savarsirea Tainei nu prin locul in care se savarseste

In vremuri de liniste, de libertate a credintei Sfanta Taina a Botezului se savarseste in biserica. Insa in vremuri de prigoana sau din alte motive ce nu sunt din comoditate, Sf Taina a Botezului se poate oficia si in alte locuri. Locatia savarsirii botezului nu pune in discutie validitatea botezului, dar avand in vedere ca e vorba de o crestinare, de aducere a unui nou suflet in Biserica lui Hristos, botezul se face in biserica.


Doamne ajuta!
__________________
Bucura-te Sfinte Ierarhe Glicherie mare aparator al Ortodoxiei!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2008, 02:46:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Botezul in caz de urgenta (moarte) se poate face si de catre un copil, sau de catre un batran sau chiar femeie! Cum asa? Se ia apa repede si se toarna pe capul celui inca necrestinat si se spune Formula Tainei Sf.Botez (Epicleza Baptismala): Se boteaza robul/roaba lui Dumnezeu (N) in nimele Tatalui,Amin. si al Fiului, Amin, si al Sf.Duh, Amin! Se poate face si cu nisip daca nu e apa, sau altceva, dar e importanta FORUMLA TRINTARA! Asadar cel botezat in acest fel, fie copil, fie adult, este CRESTIN ORTODOX, deci IMBISERICIT! ACEST BOTEZ ESTE VALABILA!!! Daca cel in pericol va fi bine dupa Botez, acestuia i se mai face de catre preot NUMAI Mirungerea!!! bineinteles cu rugaciunile Respective, dar si Marturisirea de Credinta!

Sa fii incredintata ca ESTI CRESTINA, DECI CU HAINA BOTEZULUI SI INGER PAZITOR, PECTEPTLUITA IN SF.TREIME!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2008, 11:44:17
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Botezul in caz de urgenta (moarte) se poate face si de catre un copil, sau de catre un batran sau chiar femeie! Cum asa? Se ia apa repede si se toarna pe capul celui inca necrestinat si se spune Formula Tainei Sf.Botez (Epicleza Baptismala): Se boteaza robul/roaba lui Dumnezeu (N) in nimele Tatalui,Amin. si al Fiului, Amin, si al Sf.Duh, Amin! Se poate face si cu nisip daca nu e apa, sau altceva, dar e importanta FORUMLA TRINTARA! Asadar cel botezat in acest fel, fie copil, fie adult, este CRESTIN ORTODOX, deci IMBISERICIT! ACEST BOTEZ ESTE VALABILA!!! Daca cel in pericol va fi bine dupa Botez, acestuia i se mai face de catre preot NUMAI Mirungerea!!! bineinteles cu rugaciunile Respective, dar si Marturisirea de Credinta!

Sa fii incredintata ca ESTI CRESTINA, DECI CU HAINA BOTEZULUI SI INGER PAZITOR, PECTEPTLUITA IN SF.TREIME!!!!

Ai dreptate, dar aceasta situatie se aplica doar in cazul in care copilul este pe moarte... daca nu exista acest motiv(pe care l-ai specificat si tu) botezul nu este valid. Cazul despre care se vorbeste in acest topic nu are in vedere acest motiv special (nu s-a specificat acest lucru)...deci acest canon nu se aplica in cazul de fata.
__________________
Bucura-te Sfinte Ierarhe Glicherie mare aparator al Ortodoxiei!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2008, 12:04:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly Vezi mesajul
Ai dreptate, dar aceasta situatie se aplica doar in cazul in care copilul este pe moarte... daca nu exista acest motiv(pe care l-ai specificat si tu) botezul nu este valid. Cazul despre care se vorbeste in acest topic nu are in vedere acest motiv special (nu s-a specificat acest lucru)...deci acest canon nu se aplica in cazul de fata.
ma refeream la faptul ca poate acea persoana ce a scris subiectul, ppoate ar fi fost in acea situatie, ma intelegi? zicea ca nu stie, si se poat sa i se fi aplicat un astfel de botez de catre cineva din familie si imediat sa cheme si preotul sa faca si restul de slujba, mirungerea si impartasirea, unirea cu Xc, marturisirea de credinta, etc!
Ce am scris am scris ca sa se poata intelege ca un botez in caz special se poate face si de catre un LAIC, cum fac unele doctorite la maternitate!
Deci stiu si eu care sunt conditiile unui botez!!!
Te rog iarta-ma!!! Fii binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2008, 15:43:57
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
ma refeream la faptul ca poate acea persoana ce a scris subiectul, ppoate ar fi fost in acea situatie, ma intelegi? zicea ca nu stie, si se poat sa i se fi aplicat un astfel de botez de catre cineva din familie si imediat sa cheme si preotul sa faca si restul de slujba, mirungerea si impartasirea, unirea cu Xc, marturisirea de credinta, etc!
Ce am scris am scris ca sa se poata intelege ca un botez in caz special se poate face si de catre un LAIC, cum fac unele doctorite la maternitate!
Deci stiu si eu care sunt conditiile unui botez!!!
Te rog iarta-ma!!! Fii binecuvantat!!!
Ce inseamna "unirea cu XC"?
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 14:30:05
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 13:01:10
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 09:51:56
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 21:23:18
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 23:28:59