Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2010, 16:17:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Lumina si caldura cred ca sunt elementele ce disting bisericile ortodoxe de cele catolice. Catolicii pretuiesc lumina mai mult decat caldura, ortodocsii invers. Lumina inseamna ratiune, caldura iubire. Biserica ortodoxa te invaluie in caldura, iubire, taina. Liniile sunt curbe, par sa imbratiseze, nu sa striveasca.
Adevarat, frumoasa observatie.
La bisericutele noastre chiar este multa caldura si putina lumina.

Pacat ca din ce in ce mai mult, noile biserici au ferestre imense, inalte si late.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2010, 17:59:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu vad o contradictie sau un conflict intre canon si gust atat timp cat le tinem impreuna. A urma canonul inseamna a respecta si a te inscrie intr-o traditie. Traditia si canonul nu exclud insa originalitatea, ci ii imprima acesteia o directie precisa. Si acolo unde sunt urmate canoanele si traditia exista diversitate.

Problemele apar atunci cand neglijam traditia si urmam propria viziune. Asta, deoarece tot ce mostenim prin traditie are la origine temeiuri duhovnicesti si ratiuni precise, verificate si confirmate de experienta Bisericii.

Intrebarea care se pune cu privire la inovatiile de tot felul, care tin propriul gust, este daca acestea se mai intemeiaza pe ratiuni duhovnicesti sau tin doar de ordinul estetic.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2010, 18:19:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu stiu daca documentatia pentru aprobarea unui lacas de cult trece si pe la un reprezentant bisericesc sau pe la cineva care are si cunostinte despre cum trebuie ridicat un lacas de cult. Ca daca totul sta in mana inginerului, atata fier beton si atat ciment, riscam sa concuram cu alte cladiri atunci cand vine vorba de cum o sa arate biserica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.09.2010, 18:36:15
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La mine in parohie le-am si propus sa scoata neoanele alea albe care chiorasc lumea si sa puna becuri galbene clasice, dar mi s-a replicat ca sunt foarte economice...
Cred ca lumanarile si candelele sunt cele mai economice.... (ca sa nu mai vorbim ca exista si becuri economice cu lumna galbena...)
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2010, 18:53:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Flacara lumanarii si a candelei trimite in mod tainic la intemeierea Bisericii, la Pogorarea Sfantului Duh in chip de limbi de foc.

Lumarile si candelele aprinse mai trimit la flacara credintei, la cea a nadejdii si la cea a iubirii, prezente in launtrul nostru, asupra carora noi trebuie sa veghem pentru a le pastra nestinse.

Cum sa contemplam becurile si cum sa veghem asupra acestora?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.09.2010, 19:15:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Problemele apar atunci cand neglijam traditia si urmam propria viziune. Asta, deoarece tot ce mostenim prin traditie are la origine temeiuri duhovnicesti si ratiuni precise, verificate si confirmate de experienta Bisericii.

Intrebarea care se pune cu privire la inovatiile de tot felul, care tin propriul gust, este daca acestea se mai intemeiaza pe ratiuni duhovnicesti sau tin doar de ordinul estetic.
Daca analizam cu atentie vom constata ca tot ceea ce s-a construit dupa canon este cu bun gust, acolo unde intervine "gustul" omului cu bani se incalca orice forma a esteticului. Noi nu suntem recunoscuti in Europa prin Biserici- catedrale impunatoare construite intr-o haina moderna, ci prin bisericile din lemn sau cele din nordul Moldovei cu pictura exterioara. Omul cu bani de astazi de foarte multe ori este furat din nestiinta de toata industria Kitschului.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.09.2010, 17:37:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
oare cum au dat Parintii binecuvantare pentru asa ceva, stricaciuni, ca imbunatatiri nu prea se pot numi. cred ca orice modificari aduse bisericilor ar trebui sa aiba si avizul favorabil al unor comisii de patrimoniu.
La tara, tot ce era mai bun era dat Bisericii. Si asta pentru ca omul avea convingerea ca-i daruieste lui Dumnezeu. Astazi s-a pierdut aceasta credinta si se merge pe principul ca Dumnezeu trebuie sa fie multumit si cu lucruri ieftine. Nu mai stim de jertfa, pentru ca nu ne mai impartasim cu adevarat Jertfa.

Pe aici comisia de patrimoniu are mai mult rostul de a semna documente pentru demolarea constructiilor vechi, decat pentru intretinerea lor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.11.2010, 22:58:46
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
La tara, tot ce era mai bun era dat Bisericii. Si asta pentru ca omul avea convingerea ca-i daruieste lui Dumnezeu. Astazi s-a pierdut aceasta credinta si se merge pe principul ca Dumnezeu trebuie sa fie multumit si cu lucruri ieftine. Nu mai stim de jertfa, pentru ca nu ne mai impartasim cu adevarat Jertfa.

Pe aici comisia de patrimoniu are mai mult rostul de a semna documente pentru demolarea constructiilor vechi, decat pentru intretinerea lor.
Asta pt ca lumea a evoluat si si-a dat seama ca iisus nu e un barbat cu barba si par lung dupa cum vedea in icoana.Asta e idolatrie nu credinta si pt aceasta evreilor le erau interzis sa"faca chip cioplit ca sa te inchini lui"(cele 10 porunci)pt a nu cadea in idolatrie.Dar se pare ca si "taranimea"este predispusa la idolatrie si culmea ca involuntar fac acest lucru.Necunoasterea lor ajung sa creada ca asa arata Iisus,fecioara Maria etc. cu toate ca icoanele sunt mai mult 2D de nu au cum sa le imprime realitatea.Ortodoxia nu a mers mai departe de Evul Mediu(stilul bizantin),dar asta nu inseamna ca si gandirea trebuie sa ramana la acel stadiu.Mataniile facute la o icoana care tu consideri ca ea are viata si ca nu este doar un mijloc spre a ajunge mai departe cu gandul,este idolatrie.Dar din pacate acest cuvant cum este considerat o erezie s-a cam scos din vocabularul ortodoxului si poate ajunge mai usor sa cada in capcana satanei.
Asa si cu Biserica,omul fara cultura considera ca biserica este totul ,dar uita de cel de langa el.Prefera sa lase pe cersetorul de pe strada mort de foame decat sa nu dea la biserici.Tocmai de aceea vine Iisus si-i face farisei pe preoti,iar biserica dorea sa o destrame pt a infiinta alta noua.....nu va ganditi ca timpurile acelea au trecut,caci va inselati;au renascut.
Biserica este precum o institutie,un loc in care se aduna un grup de oameni si asculta invataturi.Oameni din trecut,neinvatatii mergeau la biserica pt a asculta Sf. Scriptura pt ca acele scrieri nu erau accesibile tuturor ,iar nici ei nu stiau sa citeasca.Tocmai de aceea erau preotii care se considerau "capul satului" fiind cel mai cult.Deci noi pe langa biserica nu trebuie sa omitem pe aproapele pt o institutie (caci si preotii au salariul lor,dar cersetorul,abia daca are de paine),o cladire care difera de celelalte pt ca se tin slujbe sacre,este o institutie sacra,dar dupa cum spune si Iisus:e mai bine sa existe in inimile si sufletul nostru decat fizic pe pamant.Si cumse poate instituti o biserica?Ii trebuie o temelie bine alcatuita din fapte bune,rugaciune si multa multa modestie.ASta doar temelia....pt ziduri ai nevoie de iluminarea Duhului Sfant si aceasta se "ingreuneaza" in functie ce inaintezi in "constructie".ACEASTA ESTE BISERICA,nu idolatria...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.11.2010, 21:03:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit De ce cadem in extreme?

Exista biserici si biserici.
Unele mari, ciudate (deosebite), altele mici si triste.
De gustibus...
Nu inteleg de ca trebuie sa cadem in extreme?
Bisericile nu trebuie sa fie palate. Asta este sigur.
Bisericile mari sunt reci. Depinde.
Bisericile catolice sunt mai reci la propriu si la figurat. Zicem noi ortodocsii.
Marmura da raceala, intr-adevar.
Bisericile rusesti sunt urate? De ce?
Mie imi plac, sunt ca din basme (pe afara). In interior nu le stiu, dar nu cred ca difera de ale noastre.
Exista atatea stiluri de biserici.
Sa vedem la noi la ortodocsi: cele romanesti (de la Putna la cele din lemn, maramuresene), cele grecesti (mici, varuite in alb stralucitor si cu cupola albastra), grecesti in stil bizantin, cele rusesti, cele din Israel.
Si asta este o traditie de secole.
Altele nu stiu.
Nu stim si din nou vin cu intrebarea: cum erau bisericile pe vremea lui Iisus si dupa El (in primele secole)? Exista informatii, poze, undeva?
Voi preferati biserici mici, intunecoase, reci? De ce aceasta extrema?
Vreti lumina doar de la lumanri si poate lampi de gaz? De ce?
Traditie este si amvonul care inca exista in toate bisericile ortodoxe desi nu este folosit. La fel altarul inchis.
Ce canoane ziceti voi ca exista si nu sunt respectate?

Lumina si caldura
1. Majoritatea preotilor parohi au interzis aprinderea lumanarilor in biserici pentru ca se afuma icoanele, picturile si peretii si costa bani curatarea si restaurarea lor. Mereu spun asta la slujbe.
2. Lumina si caldura la figurat vin de la preoti si de la oameni.
Si vin si de la lumina si caldura la propriu.
In biserica trebuie sa fie lumina! Dumnezeu sa stea in intuneric, in frig?
Biserica trebuie sa fie lumina, deschidere, caldura, bucurie, nu pivnita, nu tristete si intuneric.
Trebuie sa ne vedem, sa putem citi (preotul ale lui, strana cantarile).
Mie nu-mi plac bisericile de lemn si mi-e teama tot timpul ca pot lua foc. Nici casele de men nu-mi plac, nu mi se par sigure.
Nici ca aspect...
Bisericile trebuie sa aibe o anumita arhitectura. Trebuie sa fie incapatoare.
Sa nu cadem in extreme si sa fim rationali.
La noi bisericile nu sunt asa reci, pentru ca au covoare pe jos si nu marmura.
Termopane n-am vazut, dar o fi o solutie pentru diminuarea costurilor cu caldura. Nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.11.2010, 12:32:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sofia, orice compromis duce la alt compromis si asa ajungem sa pierdem esentialul dintr-o biserica. Constructia unei biserici nu este intamplatoare, fiecare parte a ei are un simbolism. Fara canoane, reguli, ajungem sa nu mai facem nicio distinctie intre biserica si orice alta cladire, iar asta nu inseamna progres, ci regres.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 18:05:04
Recaderea de dupa fallen Impartasania (Taina Euharistiei) 17 12.05.2012 21:57:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 28.06.2011 00:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 20:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 12:33:25