Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.06.2011, 20:30:56
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Cred ca astfel am intelege cat de cat ce este pacatul, originea lui si implicit de ce suntem ispititi. Daca vrem sa spunem: Pacatul lui Adam e de vina, am putea zice si ca el nu a fost ispitit cu TOATE tipurile de ispite, insa apoi au aparut TOATE ispitele (si pacatele). De aceea cred ca acest subiect e bine sa fie lamurit intai si apoi problemele de ispitire si pacate ale omului. Ma gandesc ca cineva (de acum sau din scrierile Sfintilor Parinti), prin inspiratie divina, a primit raspunsul si ni-l poate oferi...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.06.2011, 20:41:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Cred ca astfel am intelege cat de cat ce este pacatul, originea lui si implicit de ce suntem ispititi. Daca vrem sa spunem: Pacatul lui Adam e de vina, am putea zice si ca el nu a fost ispitit cu TOATE tipurile de ispite, insa apoi au aparut TOATE ispitele (si pacatele). De aceea cred ca acest subiect e bine sa fie lamurit intai si apoi problemele de ispitire si pacate ale omului. Ma gandesc ca cineva (de acum sau din scrierile Sfintilor Parinti), prin inspiratie divina, a primit raspunsul si ni-l poate oferi...
Părintele Stăniloae, Teologia Dogmatică Ortodoxă, p. 308: http://docs.google.com/viewer?url=ht...ol-1.pdf&pli=1
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.06.2011, 23:02:50
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Deci Parintele Staniloaie zice ca raul este de fapt o experimentare a binelui, dar exagerata, in incercare proprie, fara Dumnezeu, a unor ingeri (ajunsi rai) de a evolua prin forte proprii . E un bine care s-a dus pe un drum gresit (incorect). Cred ca si noi ca "buni" crestini facem asta cand vrem sa "impingem" de la spate pe aproapele nostru mai "slab".
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.06.2011, 23:21:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Deci Parintele Staniloaie zice ca raul este de fapt o experimentare a binelui, dar exagerata, in incercare proprie, fara Dumnezeu, a unor ingeri (ajunsi rai) de a evolua prin forte proprii . E un bine care s-a dus pe un drum gresit (incorect). Cred ca si noi ca "buni" crestini facem asta cand vrem sa "impingem" de la spate pe aproapele nostru mai "slab".
" Nu tot cel ce imi spune < Doamne , Doamne > va intra in Imparatia Cerurilor , ci acela care face voia Tatalui meu din ceruri. . . ( 22 ) A-L exclude pe Dumnezeu din viata noastra inseamna a fi in iad . Noi suntem cei care ne cream iadul prin trufasa noastra razvratire si prin neascultare .
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.06.2011, 03:27:38
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
E posibil ca DUMNEZEU sa creeze ceva rau?
Iadul reprezinta un loc rau sau nu?
DUMNEZEU hotaraste ce se intimpla in iad?
Ce crede ortodoxia despre crearea iadului?
Iadul sunt eu și tu, doi împielițați în carne de om, fără să știm de om și oameni. Iadul e alternativa la viață, adică moarte vii fiind și viață la rece = vid, fără loc și timp, coșmarurile tale sunt vise / visuri cu sistem de referință - iadul. Și coșmarul e pâlpâirea, darmite flacăra, darmite focul, darmite originea focului de ars, care nu e realitate fiindcă e moarte și de aceea, întru moarte viața nu are rost. Viața e dincoace și dincolo de moarte,, moartea e prezența limitei / demarcației d'amu' - apoi, și permanentizarea / eternizarea d'amu' - apoi înseamnă iad. Nu știu să desenez!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 18.06.2011, 10:37:27
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu stiu cine a creat iadul. Dar stiu ca Domnul nostru ne cheama in Raiul Sau, cel cu bucurii fara de masura si fericire vesnica. La acela ma gandesc mai mult decat la iad, pentru ca in acela vreau sa am odihnesc.

Pomeniti-ma fratilor!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.12.2016, 12:14:21
Rayzen Rayzen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2016
Mesaje: 1
Implicit Iadul

Iadul a fost creat de Dumnezeu. Focul din iad este mania iutimi Lui. Acel foc e unul duhovnicesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 18:56:39
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 22:47:09