Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2010, 00:14:40
Astarte Astarte is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 2
Thumbs down Preotii asa ar trebui sa se poarte ?!

As fi curioasa sa aud pareri despre urmatorul clip : http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2010, 00:18:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Lasa ca nu-i nimic rau in asta...nu asta-i buba ca fac un pic de miscare dupa masa.
Bravo lor asta nu inseamna DELOC ca pacatuiesc ci poate ca astfel chiar se apropie mai mult de ADEVAR
Eu unul as vrea sa am un asemenea Duhovnic deschis la minte!

Pe de alta parte tu ai auzit de extaz mistic care vine din dans?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2010, 13:20:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lasa ca nu-i nimic rau in asta...nu asta-i buba ca fac un pic de miscare dupa masa.
Bravo lor asta nu inseamna DELOC ca pacatuiesc ci poate ca astfel chiar se apropie mai mult de ADEVAR
Eu unul as vrea sa am un asemenea Duhovnic deschis la minte!

Pe de alta parte tu ai auzit de extaz mistic care vine din dans?
ma lasi???
unde ai intalnit, frate, in invatatura sfintilor Parinti"extaz mistic care vine din dans"?

vezi de ce ortodoxia are atat de putini adepti?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2010, 13:41:45
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Smile

Dervisii zburatori... A! dar aia nu sunt ortodocsi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2010, 14:18:59
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lasa ca nu-i nimic rau in asta...nu asta-i buba ca fac un pic de miscare dupa masa.
Bravo lor asta nu inseamna DELOC ca pacatuiesc ci poate ca astfel chiar se apropie mai mult de ADEVAR
Eu unul as vrea sa am un asemenea Duhovnic deschis la minte!

Pe de alta parte tu ai auzit de extaz mistic care vine din dans?
Extaz mistic care vine prin dans???!!!!!!Poate la triburi idolatre care se drogheaza!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2010, 14:44:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Era o discutie pe acest forum de curand,nu mai stiu exact care topic,referitor la preotii care beau,sunt desfranati,fumeaza etc.Multi dintre forumisti au spus ca nu conteaza,ca harul lui Dumnezeu lucreaza prin preot si chiar daca este asa sa mergi sa ii saruti mana.
Iar pe acest topic,pentru ca sunt vazuti trei preoti care danseaza,desi nu fac asta in biserica,sa fim seriosi,sunt blamati de vai de lume.
Ajung sa cred ca natura umana este mai dispusa sa tolereze pacatul decat libertatea spiritului...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2010, 15:53:12
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Era o discutie pe acest forum de curand,nu mai stiu exact care topic,referitor la preotii care beau,sunt desfranati,fumeaza etc.Multi dintre forumisti au spus ca nu conteaza,ca harul lui Dumnezeu lucreaza prin preot si chiar daca este asa sa mergi sa ii saruti mana.
Iar pe acest topic,pentru ca sunt vazuti trei preoti care danseaza,desi nu fac asta in biserica,sa fim seriosi,sunt blamati de vai de lume.
Ajung sa cred ca natura umana este mai dispusa sa tolereze pacatul decat libertatea spiritului...
DA frate,chiar daca mergi la Patriarhul Daniel,sau la vreun preot care zace intr-un sant dupa o noapte de betie,TAINA ramane TAINA!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2010, 16:07:40
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
DA frate,chiar daca mergi la Patriarhul Daniel,sau la vreun preot care zace intr-un sant dupa o noapte de betie,TAINA ramane TAINA!!!
O fi,desi,dupa cum am spus si in respectivul topic,nu as avea prea mare tragere de inima sa caut sfat la o astfel de persoana.
Dar,cum atunci sunt blamati mai tare niste preoti care danseaza?
Preferati sa se imbete,sa curveasca,decat sa darame niste bariere ale societatii...
Oamenii care indraznesc sa fie altfel intotdeauna scandalizeaza si intriga prin atitudinea lor pe cei din jur.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2010, 15:53:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca ar avea credinciosii pe deplin acces in viata privata a clericilor, cred ca multi dintre acestia ar deveni atei, si nu pentru ca li s-ar stirbit credinta presupusa, ci pentru ca nici nu au avut-o si au simulat-o prin impresii despre credinta . Este o diferenta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.02.2010, 17:14:21
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lasa ca nu-i nimic rau in asta...nu asta-i buba ca fac un pic de miscare dupa masa.
Bravo lor asta nu inseamna DELOC ca pacatuiesc ci poate ca astfel chiar se apropie mai mult de ADEVAR
Eu unul as vrea sa am un asemenea Duhovnic deschis la minte!

Pe de alta parte tu ai auzit de extaz mistic care vine din dans?
Andrei, sa recunoastem pacatul e pacat!Dar fiecare raspunde de pacatele proprii si mila lui Dumnezeu e atat de mare ca de vrea omul intr-o clipa se poate mantui, numai sa se caiasca de pacate, caci Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
preoti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 15:11:44
Cine trebuie sa poarte de grija poporului:guvernul sau biserica? dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 52 12.10.2012 18:46:50
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 21:26:24
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 19:30:32
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 12:43:05