Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.02.2013, 17:12:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Stefan-Florin: subscriu. Eu n-am vazut niciun comunicat semnat de biroul de presa al Patriarhiei in care sa se spuna ca interzic preotilor ortodocsi sa savarseasca slujbe de inhumare crestinilor ortodocsi ce aleg un cimitir privat. Cum sa suna asa ceva? Am vazut unul in care atrag atentia asupra legislatiei privitoare la administrarea cimitirelor, dar n-au spus ca interzic preotilor sa oficieze slujbe, asta e o inventie/speculatie de-a presei; ziarele dezinformeaza de multe ori.
cred ca TOTUL e o inscenare, un NOU motiv GRATUIT de a ataca BOR
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.02.2013, 17:34:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Asa cred si eu. Prin faptul ca au precizat ca cimitirele private nu respecta in opinia lor cadrul legal, eu cred au dorit sa traga un semnal de alarma: ori se reglementeaza situatia lor, ori credinciosii ortodocsi sa le evite pana se va face, alegand cimitirul parohial sau unul public si doar in cazul in care nu mai sunt locuri in acestea sau distanta e mare, sa opteze pentru cele private, care ridica si unele probleme legate de sistematizare.

Last edited by ioanna; 17.02.2013 at 17:53:05.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.02.2013, 11:20:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pai, ioanna, ti se pare corect? Mie nu! De ce? Pentru ca ortodoxul are dreptul la o inmormantare cu preot ortodox, nu pentru ca proprietarul cimitirului a facut o intelegere cu o fata bisericeasca din BOR, ci pentru ca de la botez si -a castigat dreptul, ca atunci, cand isi va da obstescul sfarsit sa i se faca toate cele cuvenite unui crestin.
Aceeasi "logica stralucita" se poate aplica si in cazul incinerarii sau de ce nu, chiar a sinuciderii.
A fost botezat ortodox, e trupul lui, alege sa faca ce vrea cu el, corect, oricum are dreptul la o inmormantare cu preot ortodox.

Citat:
De aceea nimeni, dar absolut nimeni nu poate emite ideea, potrivit careia ar fi in ordine, ca sa se refuze de catre BOR, din indiferent ce motive, ca preotii sa-si faca datoria de preoti intr-un cimitir particular.
Particularul, care are in proprietatea lui un cimitir, este proprietar de drept asupra terenului, dar nu asupra sufletelor celor inmormantati pe terenul lui. In consecinta, slujba de inmormantare nu depinde nici de proprietarul cimitirului si nici de relatiile acestuia cu BOR.
Si trupul unde este in ecuatia asta?
Nu are nici o importanta?
Ca nu se pomeneste nimic despre el.
Mai nou, avem si maniheisti printre noi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.02.2013, 11:21:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

.......................
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.02.2013, 20:40:19
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In Cluj sunt cimitire private si slujesc preotii, nimeni nu le interzice sa o faca, din moment ce nu mai sunt locuri pe terenul bisericii, astfel incat cimitirul s-a extins si pe terenul primariei si pe terenuri private.
Hmm! O noua specula imobiliara? Iar apare un nou Beecali.

Pentru cine poate sa raspunda sincer. Vi se pare ca demersul bisericii si preocuparea voastra ar avea vreo legatura cu : "Invatati-va de la Mine ca sunt bland si smerit cu inima!"
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.02.2013, 21:04:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aceeasi "logica stralucita" se poate aplica si in cazul incinerarii sau de ce nu, chiar a sinuciderii.
A fost botezat ortodox, e trupul lui, alege sa faca ce vrea cu el, corect, oricum are dreptul la o inmormantare cu preot ortodox.
Am vorbit despre obstescul sfarsit, care inseamna a muri, nu a se sinucide.
Nu am de gand sa ii invat eu pe preoti, in ce stítuatii nu se face slujba inmormantarii.
AlinB, nu te-ai plictisit sa fii atat de caustic? Ai inceput sa fii caustic si cand nu ai nici un motiv.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si trupul unde este in ecuatia asta?
Nu are nici o importanta?
Ca nu se pomeneste nimic despre el.
Mai nou, avem si maniheisti printre noi?
Topicul se refera la cimitire. In cimitir se ingroapa trupul defunctului.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.02.2013, 22:43:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am vorbit despre obstescul sfarsit, care inseamna a muri, nu a se sinucide.
Nu am de gand sa ii invat eu pe preoti, in ce stítuatii nu se face slujba inmormantarii.
Poate n-ai fost atenta la ce ai scris.

Argumente de genul "a fost botezat ortodox deci are dreptul sa..." nu tin, pentru ca botezul iti confera in primul rand obligatii, care daca le indeplinesti, ai si drepturi.

Citat:
Topicul se refera la cimitire. In cimitir se ingroapa trupul defunctului.
In anumite conditii canonice, cerute de ortodoxie si care daca nu sunt indeplinite, se poate refuza slujba inmormantarii.

Unul din ele si de care s-a facut caz pana la urma, este ca aceste cimitire sa respecte impartirea confesionala.

E asa greu de priceput?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.02.2013, 01:40:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate n-ai fost atenta la ce ai scris.

Argumente de genul "a fost botezat ortodox deci are dreptul sa..." nu tin, pentru ca botezul iti confera in primul rand obligatii, care daca le indeplinesti, ai si drepturi.



In anumite conditii canonice, cerute de ortodoxie si care daca nu sunt indeplinite, se poate refuza slujba inmormantarii.

Unul din ele si de care s-a facut caz pana la urma, este ca aceste cimitire sa respecte impartirea confesionala.

E asa greu de priceput?
Interesant! Inca nu am vazut ca s-a cercetat mai intai viata celui, care a decedat, pentru a se stabili daca merita sau nu a i se face slujba inmormantarii. Daca este botezat si nu a trecut la alta religie, atunci are dreptul la inmormantare crestineasca. Si cine spune, ca trebuie sa iti fi indeplinit obligatiile? Multi se spovedesc in ultima clipa si primesc Impartasania. Oare Dumnezeu nu ii primeste si pe cei, care se intorc cu fata spre Dumnezeu in ultima clipa? Ba, ii primeste! Numai unii dintre noi, din dorinta de a fi ultra-corecti, cauta nod in papura si judeca, in loc sa-si aduca aminte ca judecata e a lui Dumnezeu.
Ca sa nu mai spun ca se face slujba inmormantarii chiar si celor, care au murit nepregatiti. Cati nu sunt in asemenea situatie?!?
Slujba inmormantarii se refuza, din cate am observat, celor sinucigasi si celor care accepta sa fie arsi in crematoriu.

Impartirea confesionala nu e deloc greu de inteles. Atata dezbatere pentru un lucru atat de simplu, care putea fi spus in doua fraze.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.02.2013, 02:35:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Interesant! Inca nu am vazut ca s-a cercetat mai intai viata celui, care a decedat, pentru a se stabili daca merita sau nu a i se face slujba inmormantarii. Daca este botezat si nu a trecut la alta religie, atunci are dreptul la inmormantare crestineasca.
(..)
Slujba inmormantarii se refuza, din cate am observat, celor sinucigasi si celor care accepta sa fie arsi in crematoriu.
Vezi?
Iar te contrazici..
Dupa cum vezi, nitica investigatie este necesara daca nu cumva anumite lucruri sunt deja pea evidente.

Citat:
Impartirea confesionala nu e deloc greu de inteles. Atata dezbatere pentru un lucru atat de simplu, care putea fi spus in doua fraze.
Este alb pe negru in comunicat, daca lumea se agita si incepe sa construiasca teorii ale conspiratiei, fara sa-l citeasca..

Citat:
Atat in situatia cimitirelor confesionale, cat si in cea a cimitirelor detinute de administratiile publice locale, este prevazuta o parcelare in functie de apartenenta confesionala a defunctilor.

Nu exista nicio astfel de obligatie in situatia operatorilor economici, fundatii si asociatii. Astfel se va ajunge fie la situatia in care locurile de veci sunt vandute fara a se tine cont de apartenenta confesionala, pe criterii strict economice, ceea ce va duce, inevitabil, la conflicte atunci cand ceremonii religioase diferite se vor suprapune intr-un spatiu restrans, fie la impartirea necorespunzatoare proportiei credinciosilor a sectoarelor in cimitir, ca o forma de prozelitism pentru cei care nu vor mai gasi locuri in sectorul cultului de care apartin.
Si vezi si punctul 2, nici ala nu e de neglijat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.02.2013, 03:46:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vezi?
Iar te contrazici..
Dupa cum vezi, nitica investigatie este necesara daca nu cumva anumite lucruri sunt deja pea evidente.



Este alb pe negru in comunicat, daca lumea se agita si incepe sa construiasca teorii ale conspiratiei, fara sa-l citeasca..



Si vezi si punctul 2, nici ala nu e de neglijat.
Nu cred ca m-am contrazis, caci se stie ca cei, care isi iau viata sau se lasa incinerati nu beneficiaza de slujba la inmormantare. Dar ei nu constituie regula, ci sunt exceptii.

In rest, se potriveste Povestea cu drobul de sare, atat de citata de unii pe acest forum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 24.05.2011 23:18:13
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 10:16:32
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 12:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 18:32:05