Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 11.04.2014, 16:46:02
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Ecuația păcatoolui, eresul și uitarea necredincioasă.

Nu moartea te omoară ci păcatului săvârșit îi vine sfârșitul!.. adică moartea îi vine negreșit!

Cine moare deci? Tu? Păi moare cu siguranță viciul, năravul, obijnuința de a face fapte păcătoase. Și viciul știe că moare și știe că moare singur și atunci de frică te convoacă la o 'prietenie', la un cuplaj cointeresat și dându-se victimă te cheamă să devi și tu viciu, nărav, obijnuință a corupției făcându-ți ochi dulci și mângâindu-te pe deasupra cu plăcerile repăcătuirii credulizându-te că-ți dă libertate deși apoi constați că de la o vreme trebuie să i te supui și iar să săvârșești fapta urîtă fiindcă altfel nu te lasă nici să sufli îngrozindu-te și speriindu-te și amenințîndu-te și șantajându-te până crăpi. Și iată că nu poți să i te mai opui și gata v-ați înhăitat, tu și viciul.. și acuma vreți să muriți împreună crezând că n-o să fiți singuri atunci când o să muriți deci brusc nu vă mai e frică nici de moarte ci amândoi ca viclenii vă aruncați frica și vina unul în spatele celuilalt și vă închipuiți foarte frumos că o să treceți cu bine prin toate chinurile morții și gata. FALS... naravurile și dracii mor singuri și nu deodată!

Dar ce este păcatul?

Păi fetele tinere și frumoase pe care le vezi întâmplător sunt PRILEJURILE. Și de aia le socotești bogate căutând să te lauzi cu bogăția lor, de aia fiindcă ele pare câ îți oferă prilejurile de la marginea iadului și tu crezi că le iubești și le poftești pe ele dar nu pe ele le dorești cu ardoare ci bârfa și satisfacerea miturilor străzii, miturile celor care le-au plăcut fără iubire, adică flirtul.

Și ce e flirtul?

Flirtul este ceea ce vrei să faci rău în ascuns, să ascunzi în ascuns și să ții apoi ascuns... adică vrei să fii singur cu o necunoscută, să te folosești de degetul mijlociu îndrăznind și să-l ascunzi... savurând aluziile și plăcându-ți scursurile cum se scurg din ochii minții tale găunoase.

De ce vă place îndrăzneala asta? Pentru că vă dă libertatea de a vă ascunde ceea aveați ascuns și ceea ce vreți să reascundeți... adică năravul de a știi și a cunoaște și a recunoaște păcatool.

Decum ai ispitit poftind o fată, o femeie, ai și săvârșit păcatul îndreptării fecioriei spre spurcare căci ai evacuat pe Dumnezeu și lepădând dragostea ai ales să iei locul, să te dai tăticool ei, iubitool ei, prietenul ei, fratele ei, copilul ei deși nu ești altceva decât un păcălici.

Practic ai săvârșit spurcarea și scursătoria și bârfa și răzbunarea din nou și din nou folosindu-te doar de un deget, degetul mijlociu. Gândește-te că mai ai 9. Adică noi și noi modalități de repăcătuire și diversificare și înnoire.

Cum a apărut păcatul ăsta? Din fapta neascultării omului, adică din fapta ta sau a înaintașilor tăi și prin sevraj sevrotic a odrăslit pomișorul sălbatic și corupt ispita și chemarea cea dulce care-ți dă libertatea de a pofti să resăvârșești fapta. Alte păcate sunt noi nouțe.

Cine te învață să le faci? Păi gLumea! Adică bărbații și femeile au o mare credulitate și o mare credință în miturile fericirii malahiștilor, scursurilor, spurcăciunilor și aceștia te îndeamnă să-ți dai liber, să poți, să vrei să faci ceea ce cred ei adică să crezi și tu miturile și superstițiile și fanteziile fericirilor lor de unde l-au extirpat pe Dumnezeu și dragostea și credința, sau mai rău, te învață chiar întru biserică, întru haina sfântă, întru familie, întru sfințenie să faci ceea ce vrei, adică ceea ce vor și cred ei că este firesc, bine, natural, împlinindu-ți poftele păcătoase și perverse, adică miturile lor despre fericire și putere.

Și acuma formula păcatului:

Prilejurile + sevraja veche și născocirea nouă + oferta libertății + iluzia sfințeniei părintești sau filiale = lăcomia nebună și proastă care se ascunde în fiecare păcat amestecată cu mândria de a răspândi neghina beroică vopsită ce se dă victimă că cică nimeni nu vrea să moară împreună cu el, cu păcătosul, cu păcatool.

Ce e mai grav însă decât moartea și păcatool nărăvit prin refacerea faptelor rele fără însemnătate este necredința și socoteala fără Dumnezeu.

Ce este socoteala fără Dumnezeu sau analiza sau logica șireată sau deducția vicleană?

Păi dacă întrebi pe oricine cât face 1 + 1 va răspunde ca mitul general că face 2. Dacă întrebi creștinii or să zică 4. Optimiștii or să zică 3. Iudeii și vechii israeliți vor zice că 1. Și tu vei crede că și azi tot atât face ca ieri, și mâine iar o să crezi la fel doar că o să constați că nici bunica nu mai trăiește și nici bunicu' și nici străbunica și nici străbunicu'... și te sperii atunci și foarte întristat și deznădăjduit afirmi că 1 + 1 = 0 zero. Dar te consolezi apoi privind la neamurile tale care s-au înmulțit. Dar nu e vorba de moartea asta căci ereticii după ce or să învie or să continue să moară căci ei au murit mai înainte de moartea păcatului lor și ei învie împreună cu năravul lor și deci pentru ei 1+1= -10, căci nicio poruncă din lege n-au ținut și nici dragoste de Dumnezeu n-au avut... ci ei au avut socoteala asta justițiardă a muncii în zadar: s-au îndoit cu viclenie că 1 + 1 fac 2 și după aia aducându-și aminte cu greu și folosindu-se din nou de abacul cu bile au afirmat răspicat cu mândrie și falsă modestie că e sigur că și azi 1 + 1 fac 2 ca ieri deși între timp ei au mai păcătuit în 'liniște' și 'pace' consolându-se cu virtuțile ca să acopere că au uitat să mai și asculte, că au mai pîrât taina și au mințit pe Adevărul amăgind dragostea. Au practicat deci întru sfințenie socoteala asta ateistă adică îndoiala vicleană și mândria lacomă că știu și-s siguri și tot așa la nesfârșit. Când oare va muri viciul lor ca să nu mai păcălească gLumea cu eresurile lor spurcate? Retoric întreb că defapt eu știu că ei sunt un fel de nimic spart, un U la care cu viclenie au pus deasupra o bilă crezând că ține vrăjeala. Nu ține, Domnul l-a văzut pe satana căzând din cer, deci acolo sus unde se suie el fie stă pe ceva, fie este atârnat de ceva, fie dă din aripile lui spurcate cât îl ține combustibilul după formula aia ergonomică a lui: scopul scuză mijloacele!.. ca să nu-l vezi tu că e căzut de tot.

Și oare poți ajunge la înțelepciune pe o cale proastă, la sfințenie pe o cale păcătoasă și la iubire pe o cale nemilostivă, la dreptate pe o cale strâmbă sau învârtoșată? Satana așa a zis: Sigur formula e valabilă și mâine chiar dacă azi nu veți asculta... și li s-au deschis ochii și păcatul li se părea dulce și de dorit căci dădea cunoștință și știință multă.

Last edited by vsovivivi; 11.04.2014 at 17:09:22.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 14.04.2014, 11:04:18
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Despre furia ascunsă și vicleană.

După o dicuție supărată cu sfinții am înțeles că furia omului ce se vrea mare șefer, mare dezvățător de nărav, mânia, supărarea, nervii, urletul, scandalul are la băză o faptă rea și un interes de profit pervers. ( profeet invers față de cel ce rezultă din cărțile profetice.)

Fapta rea este aia că a îndrăznit în a nu-i crede Domnului și necrezând s-a crezut vrednic și mare certându-se și apoi mândrindu-se a căutat să-și dea dreptate contrazicând ca să știe și să poată... să se țină acolo unde s-a suit.

...iar interesul pervers este ăla prin care urlătorul furios și nemulțumit, șeferul ce face scandal și ceartă și dezvață și bate amenințând are scopul de a se înfrumuseța și de a întinerii și de a deveni cât mai atractiv prin această metodă, el privindu-se ca-ntro oglindă, ca-ntr-un poster, ca în TV cât de bine îi șade așa sulimenit cu feromonii și plăcerile de la reacție, substanțe ce-i pătrund prin piele și îi ung fața și trupul de parc-ar fi o soluție crEMOoasă ce-i dă aspect cool și modern și frustrant...

...și chipul ăsta supărat și încremenit ce îngrozește i se pare frumos și artistic și-i iese pe față din forțarea lucrurilor, din răutate, din răzbunare, din viclenie ascunsă.

Deci nărăvitul ăsta nu-i crede Domnului pe moment sau pe termen lung și se răzbună pentru frumusețe, tinerețe, atractivitate bățoasă, supărată, pretențioasă. E un satâr satiric și foarte gLumeț de la semeț și i s-a spus cu frică și supunere că-i stă bine... cruzimea asta, hoață de cele sfinte.

Last edited by vsovivivi; 14.04.2014 at 11:25:20.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 14.04.2014, 11:42:43
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Stop superstițieie căci superstiția te spurcă!

Nu dați crezare superstițiilor care vă sperie că cică stinusul lumânării e un semn, o veste proastă ce te anunță că precis o să mori sau o descoperire care-ți arată că deja te-ai și lepădat din moment ce cică a intrat dracool în tine imediat ce ai mărturisit și te-ai împărtășit din cauza și datorită unor vorbe necredincioase și prostești, minciuni pârâcioase, spuse și auzite de tine în ascuns! Iar dacă te-ai împărtășit și scuipi din greșală nu e superstiție ci ai păcătuit deci să-ți fie RUȘINE!

Nu credeți superstițiilor și nu fiți creduli căci credințele false și superstițiile vă spurcă dreapta credință ci puneți-vă o singură întrebare: De ce omule îți place gLumea din care Dumnezeu e dat deoparte cu dispreț și ură?

Last edited by vsovivivi; 14.04.2014 at 17:44:20.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 18.04.2014, 17:09:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vineri și sîmbătă înainte de Paști sînt două zile de post negru. Mă întreb dacă se mai practică.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 18.04.2014, 21:01:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vineri și sîmbătă înainte de Paști sînt două zile de post negru. Mă întreb dacă se mai practică.
De ce te întrebi(contestezi)?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #246  
Vechi 18.04.2014, 22:23:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De ce te întrebi(contestezi)?
Am senzația că numai pe la unele mănăstiri se mai practică sportul ăsta. Cred că e ca regula postului lung fără ulei pe care mulți o ignoră pe motiv că e foatre aspră, destinată numai celor îmbunătățiți care chiar pot să se abțină.

Tu ții astea două zile? Dacă da și simți că răspunzîndu-mi afirmativ te lauzi, mai bine alege să nu răspunzi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 19.04.2014, 07:14:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu astazi am facut o prostie...
Incercand ca de fiecare data sa tin post negru in Vinerea Mare(fara prea mare success, de fiecare data)m-am slabit ata de tare incat nici nu m-am mai putut scula din pat sa merg la Prohod.
Daca faceam totul cu masura si mancam putin caci doar imi cunosc felul lesinat,as fi putut merge la Denia Prohodului linistita si m-as fi bucurat duhovniceste mai mult sa fiu prezenta in biserica decat acasa in pat.

Altii ce parere au?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 19.04.2014, 07:34:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am senzația că numai pe la unele mănăstiri se mai practică sportul ăsta. Cred că e ca regula postului lung fără ulei pe care mulți o ignoră pe motiv că e foatre aspră, destinată numai celor îmbunătățiți care chiar pot să se abțină.

Tu ții astea două zile? Dacă da și simți că răspunzîndu-mi afirmativ te lauzi, mai bine alege să nu răspunzi.
Senzațiile sunt date de cele 5 organe de simț: senzații tactile, auz, văz, miros, gust.
Oare care din acestea ți-au dat senzația de sport a postului pascal? Poate ai vrut să spui Am impresia...

Mulțumesc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.04.2014 at 08:02:34.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 19.04.2014, 09:54:55
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu astazi am facut o prostie...
Incercand ca de fiecare data sa tin post negru in Vinerea Mare(fara prea mare success, de fiecare data)m-am slabit ata de tare incat nici nu m-am mai putut scula din pat sa merg la Prohod.
Daca faceam totul cu masura si mancam putin caci doar imi cunosc felul lesinat,as fi putut merge la Denia Prohodului linistita si m-as fi bucurat duhovniceste mai mult sa fiu prezenta in biserica decat acasa in pat.
Altii ce parere au?
Daca vrei sa tii post negru si simti ca nu poti, dar tu vrei, roaga-te la
Dumnezeu sa-ti dea vointa si rabdare ca s-o faci.
Ce spune Hristos: "Fara Mine nu puteti face nimic"
Reply With Quote
  #250  
Vechi 19.04.2014, 11:01:41
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu astazi am facut o prostie...
Incercand ca de fiecare data sa tin post negru in Vinerea Mare(fara prea mare success, de fiecare data)m-am slabit ata de tare incat nici nu m-am mai putut scula din pat sa merg la Prohod.
Daca faceam totul cu masura si mancam putin caci doar imi cunosc felul lesinat,as fi putut merge la Denia Prohodului linistita si m-as fi bucurat duhovniceste mai mult sa fiu prezenta in biserica decat acasa in pat.

Altii ce parere au?
Concluzia pe care ai tras-o îmi pare corectă. Cred că era bine dacă urmai sfatul pe care ți l-a dat mai demult Alin, de a o lua gradual, după puteri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12