Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.11.2012, 20:57:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Eu sunt un pic mai practica :) Am incercat pe cat posibil sa imi gasesc prieteni credinciosi,dar am si avut ocazia, asa ca nu m-am straduit foarte mult.
Cum definim un credincios? Pentru mine a participa macar la Liturghia de duminica, a tine post, a te impartasi regulat si a avea o conceptie de viata crestina (vorba Parintelui Arsenie Boca) - sunt suficiente criterii. Si am descoperit cata bucurie au acesti oameni, incat de multe ori ma minunez. Cred ca conteaza foarte mult numarul de slujbe la care participa cineva; imposibil sa nu te schimbe Tainele Bisericii.
Si invers, daca vad ca un om e inversunat impotriva credintei, a preotilor, a Bisericii, nu ma voi apropia de el, pentru ca nu pot, nu vorbim aceeasi limba.
Putem, desigur sa discutam si sa zicem ca de fapt credincios e numai sfantul etc. Dar si noi, care tinem de Biserica, suntem credinciosi in oarecare masura, pentru ca altfel nu ne-ar duce inima intr-acolo.
Da ,o definitie normal ca se poate da . Ea pleaca din interior ,adica ca persoana respectiva sa cunoasca ,sa creada si sa se roage lui Dumnezeu,si ajunge catre exterior cu articipare la slujbe,post. Dar mai este un pas esential de facut :trebuie sa ajunga si la ceilalti . Exact asta solicita deschizatoarea threadului : sa primeasca invataturi sau macar sa vada ca si model astfel de oameni.
Eu am subliniat ca degeaba avem credinta in interior , sau in acte de cult ,daca ea nu ajunge cumva sa ii bcure si pe ceilalti. Nu neaparat tinindu-le predici,dar afisindu-ne credinta,si insotind-o cu blindete si fapte care vin in intampinarea celorlalti.
Toata credinta noastra, cand suntem in mijlocul celorlalti,trebuie sa se concentreze intr-un singur punct : iubirea aproapelui. Aceasta naste iscusinta in comportare ,impacarea cu sine, respectul celorlalti,si de abia pe ultima treapta,la care putini ajung ,invatarea celorlalti.

O relatie intre interior si exterior se vede si in psalmul 50:
"Da-mi mie bucuria mantuirii Tale si cu duh stapanitor ma intareste.
Invata-voi pe cei fara de lege caile Tale si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce. "
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.11.2012, 21:25:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da ,o definitie normal ca se poate da . Ea pleaca din interior ,adica ca persoana respectiva sa cunoasca ,sa creada si sa se roage lui Dumnezeu,si ajunge catre exterior cu articipare la slujbe,post. Dar mai este un pas esential de facut :trebuie sa ajunga si la ceilalti . Exact asta solicita deschizatoarea threadului : sa primeasca invataturi sau macar sa vada ca si model astfel de oameni.
Eu am subliniat ca degeaba avem credinta in interior , sau in acte de cult ,daca ea nu ajunge cumva sa ii bcure si pe ceilalti. Nu neaparat tinindu-le predici,dar afisindu-ne credinta,si insotind-o cu blindete si fapte care vin in intampinarea celorlalti.
Toata credinta noastra, cand suntem in mijlocul celorlalti,trebuie sa se concentreze intr-un singur punct : iubirea aproapelui. Aceasta naste iscusinta in comportare ,impacarea cu sine, respectul celorlalti,si de abia pe ultima treapta,la care putini ajung ,invatarea celorlalti.

O relatie intre interior si exterior se vede si in psalmul 50:
"Da-mi mie bucuria mantuirii Tale si cu duh stapanitor ma intareste.
Invata-voi pe cei fara de lege caile Tale si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce. "
Imi amintesc de o intamplare in urma cu vreo 2 ani. Imi doream sa pot avea si eu putin ulei de la Sf. Nectarie din Eghina. Dar aceasta dorinta nu am spus-o nimanui; o gandisem, doar. Dupa vreo saptamana, am mers la piata impreuna cu sotia, iar acolo am intalnit o alta pereche pe care eu nu-i cunosteam. Acea femeie (prietena cu sotia mea) fusese cu ceva timp in urma bolnava de cancer, si se vindecase. De atunci calatorea in toata lumea, pe la locuri sfinte, multumind lui Dumnezeu. Cred ca am stat si-am ascultat-o vreo jumatate de ora, vorbindu-ne despre ce vazuse in ultima lor calatorie. Eu si sotul ei, stateam cuminti, in asteptare, dar la drept vorbind, ii sorbeam cuvintele. Cand era gata sa plece, am intrebat intr-o doara daca nu a fost intamplator si pe la Sf. Nectarie din Grecia, si daca nu cumva are putin ulei de-acolo. Surpriza a fost cu atat mai mare cu cat a spus ca are nu numai de la Sf Necatrie, ci si de la Sf. Ioan Rusul, si ca daca vreau mi le daruieste cu tot dragul. Multe am primit de la ea, cand am mers in vizita (asa cum imi ceruse) si - numai noi doi - am ramas "la povesti" vreo doua ore. De-atunci, de cate ori ne vedem, ni se lumineaza fetele de bucurie. Din acel ulei, am dat la fel, cu tot dragul, si cuiva de pe forum care, mai mult sau mai putin intamplator, am aflat ca era chiar de la mine din oras. Ba mai mult, fusesem impreuna la Sihastria si la Parintele Iustin Parvu la Petru Voda. Oare cum am putea sa nu vedem cum Dumnezeu lucreaza prin oameni? Iar oamenii suntem chiar noi. Intr-o singura zi, avem de mai multe ori ocazia sa spunem unui gest "Nu!" sau "Da!" Sa oferim sau sa ne certam!... Uneori e greu, alteori e chiar simplu!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.11.2012, 22:12:39
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da ,o definitie normal ca se poate da . Ea pleaca din interior ,adica ca persoana respectiva sa cunoasca ,sa creada si sa se roage lui Dumnezeu,si ajunge catre exterior cu articipare la slujbe,post. Dar mai este un pas esential de facut :trebuie sa ajunga si la ceilalti . Exact asta solicita deschizatoarea threadului : sa primeasca invataturi sau macar sa vada ca si model astfel de oameni.
Eu am subliniat ca degeaba avem credinta in interior , sau in acte de cult ,daca ea nu ajunge cumva sa ii bcure si pe ceilalti. Nu neaparat tinindu-le predici,dar afisindu-ne credinta,si insotind-o cu blindete si fapte care vin in intampinarea celorlalti.
Toata credinta noastra, cand suntem in mijlocul celorlalti,trebuie sa se concentreze intr-un singur punct : iubirea aproapelui. Aceasta naste iscusinta in comportare ,impacarea cu sine, respectul celorlalti,si de abia pe ultima treapta,la care putini ajung ,invatarea celorlalti.

O relatie intre interior si exterior se vede si in psalmul 50:
"Da-mi mie bucuria mantuirii Tale si cu duh stapanitor ma intareste.
Invata-voi pe cei fara de lege caile Tale si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce. "
Sigur, sunt de acord.
Dar cred ca initiatoarea subiectului doar cauta persoane cu care sa poata impartasi credinta, nu neaparat pe cineva sa o invete (doar are duhovnicul) sau modele. Nici nu stiu daca pot exista modele neaparat, fiecaruia i se potriveste alt drum; in fine, eu asa am priceput.
Eu am simtit foarte mult nevoia unei comuniuni cu cei "asemanatori "mie, daca pot spune asa. Mai ales la inceput, cand din partea celorlalti primeam mesaje de felul :" e cam anormal ce faci, e deja a doua oara in saptamana asta cand mergi la biserica" :).
E importanta si jertfa exterioara cum o numiti-pentru ca postul si slujbele pot sa ne dea avant sa ne rugam si sa credem mai mult, mai frumos; sigur, daca nu suntem cu totul nesimtitori...
Eu nu vad cum am putea avea credinta in interior fara sa se transmita si asupra celorlalti bucuria si linistea care izvoraste din ea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.11.2012, 23:38:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Sigur, sunt de acord.
Eu nu vad cum am putea avea credinta in interior fara sa se transmita si asupra celorlalti bucuria si linistea care izvoraste din ea.
Lucrurile nu sunt de la sine rezolvate,daca ai credinta. Eu sunt un exemplu in acest sens.
Pentru ca exista tendinta sa te culci pe o ureche sa zici: iubirea,virtutile,le am la degetul cel mic comparativ cu ceilalti,ca doar eu am credinta.
Si in realitate sa fii mult mai uracios ,mai egoist,mai meschin ,ca oricare din ceilalti ce te inconjoara,si care nu merg nici macar la biserica
Cea mai buna cale de a imprastia credinta ,este propriul comportament, dar trebuie sa lucram ca invatatura credintei (iertarea,infranarea,iubirea celui ce ne supara ,nejudecarea )sa o aplicam in viata de zi cu zi. Doar astfel ,aceasta devine o credinta vie,si ne ajuta sa imprastiem mesajul crestin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.11.2012, 10:41:05
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Sunteti inconjurati de oameni credinciosi?
Eu, din oamenii printre care ma invart mai des, nu am unul din care sa curga invatatura ortodoxa si inspre mine, care sa simt ca pune inca o caramida inspre a ma apropia de Dumnezeu. Uneori ma simt obosita, obosita pentru ca tare frumos banuiesc ca este sa privesti cu ochii, sa auzi cu urechile si sa simti cum se zideste in viata ta de zi cu zi inca o mica invatatura. Intr-adevar, nu e necesar sa spuna lucruri care tin de credinta oamenii in mod deschis ca sa inveti, se pot citi printre randuri cand Il cautam pe Dumnezeu, dar totusi simt oboseala uneori.

Va am pe voi si Biserica.

Voi cum stati?

Doamne ajuta!
Doamne ajuta!
Vad ca ai plecat de pe forum si un gand imi spune ca esti suparata. Poate ca undeva prin alte thread-uri s-a produs ruptura si supararea ta. Imi pare rau...
Vroiam sa raspund si eu intrebarii tale, sa-ti spun ca si eu lucrez printre oameni indiferenti fata de religie, si chiar usor ironici fata de ortodixie. Au ceva impotriva pelerinajelor la moaste. Paguba lor....
Si acasa, printre rude si prieteni sunt persoane care nu au legatura cu biserica desi toti sunt botezati ortodocsi. Am reusit, totusi, destul de greu sa ma impun si sa le impun dragostea mea pentru Biserica ortodoxa. Orice discutie ironica despre tot ce tine de credinta ortodoxa este interzisa in prezenta mea. Nu le permit nici glume, bancuri sau critici la adresa Bisericii. Daca nu le convine sa ma ocoleasca.
Am si prietene cu care vorbesc despre credinta, dar putine... 2-3. Prietene imi sunt si cartile religioase. Asta poate fi suficient.

Pace si bucurie de la Domnul!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.11.2012, 12:49:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

La mine la servici nu prea se vorbeste de religie insa recent sa sarbatorit Ziua Recunostintei si se mananca curcan,eu m-am scapat sa zic eu nu mananc curcan sintem in postul Craciunului,am aratat in fata lor ca de pe alta planeta"cum nu mananci curcan"? mandria bat-o vina mai bine taceam.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.12.2012, 04:10:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
La mine la servici nu prea se vorbeste de religie insa recent sa sarbatorit Ziua Recunostintei si se mananca curcan,eu m-am scapat sa zic eu nu mananc curcan sintem in postul Craciunului,am aratat in fata lor ca de pe alta planeta"cum nu mananci curcan"? mandria bat-o vina mai bine taceam.
ouch. naspa.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oamenii frumosi si nestiuti din jurul nostru glykys Spiritualitatea ortodoxa 96 01.02.2017 23:08:28
10 Intebari pentru credinciosi RauL15 Teologie si Stiinta 1 29.12.2009 15:27:40
Sa fim sensibili la ce se petrece in jurul nostru Nicoletapopa Calugarul 15 12.12.2009 21:22:54
Corul Biserici sunt oameni BogdanBogdan Generalitati 1 19.03.2008 13:16:49
Sunt Soarele si Luna obiecte pentru oameni? dillema Religia Islamica 1 04.06.2007 05:11:18