Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2013, 15:43:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@99: nu știu cine este 'Christ' dar poate n-ai aflat că Iisus Hristos e Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat.
Deci?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.01.2013, 15:45:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
"Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: „Luati Duh Sfant!, carora le veti ierta pacatele, li se vor ierta; carora le veti tine, tinute vor fi“ Ioan 20,22-23
Adică?

Ca să nu replic în aceeași manieră, trântind laconic un cuvânt, ori un text, adaug:

Nici sfinții apostoli nu erau preoți, dar nici preoții [confesori] nu sunt apostoli.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.01.2013, 15:49:19
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@99: nu știu cine este 'Christ' dar poate n-ai aflat că Iisus Hristos e Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat.
Deci?
Deci, ce? E un adevăr bine cunoscut de orice creștin (mai puțin de martorii lui Iehova, însă nu sunt convins că ei chiar se consideră creștini).
Deci, încă o dată: nu înțeleg ce vrei să spui...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2013, 15:54:25
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Caut să comunic cu alți creștini pe un site public, anume pe secțiunea de dialog între ortodocși și credincioși din alte culte. Ceva anormal până aici?

Nimic mai normal, ești la fel de liber s-o faci, desigur dacă n-ar fi un forum exclusivist.

Nu te suspectez de rele intenții, fi liniștit. Dacă ai fi de acord că aparțin aceleași religii (religia creștină) ar fi mai ușor să înțelegi prezența mea pe acest forum creștin, iar dacă ai ști (probabil n-ai aflat încă) că sunt fost ortodox, ai înțelege și mai bine acest lucru.

Sunt perfect conștient de asta, nu încerc să conving (doar Duhul Sfânt poate convinge), iar adevărul suprem este la Dumnezeu nu la oameni.
Dar dacă ai cunoscut adevărul (ai fost ortodox), de ce ai fugit de el?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2013, 15:57:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad_7 Vezi mesajul
Dar dacă ai cunoscut adevărul (ai fost ortodox), de ce ai fugit de el?
Răspunsul e simplu: am aflat un adevăr superior.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2013, 16:23:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Adică?

Ca să nu replic în aceeași manieră, trântind laconic un cuvânt, ori un text, adaug:

Nici sfinții apostoli nu erau preoți, dar nici preoții [confesori] nu sunt apostoli.
Spre deosebire de dv, preopinentul dv a venit cu un citat biblic, nu cu propozitii auzite de pe la adunari la sinagogi.
Deci: scrie in Biblie ca apostolii nu erau preoti, ori ca preotii nu primeau harul punerii mainilor de la apostoli ? Unde anume scrie asta ? Lasati "adevarurile" sectare si veniti la adevarul Sfintei Scripturi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.01.2013, 16:41:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Postul neoprotestant este in principiu "postul negru" la ortodocsi.

Daca intrebarea e cand il tinem, nu exista date in calendar, ci doar motive sub care poate cineva posti: postesti pentru insanatosirea cuiva, sau pentru a creste tu spiritual, sau pentru a gasi o sotie/sot apropiat.
Salut Ciprian,

Mulțumesc pentru singurul răspuns la subiectul deschis.

Din cîte știi de la alții sau din experiența proprie, care e durata medie a postului? Este permis să bei apă în această perioadă?

Dacă-mi permiți, cărei confesiuni aparții?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.01.2013, 17:31:26
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
(...)Din cîte știi de la alții sau din experiența proprie, care e durata medie a postului? Este permis să bei apă în această perioadă?
Cu placere!

Din experienta mea este de obicei cam o data sau doua ori pe luna timp de o zi. "Standard" nu se bea apa. Rar am azut unii sa tina 2 zile (ma refer la nivel laic)

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă-mi permiți, cărei confesiuni aparții?
Sunt crestin baptist, dar in majoritatea evanghelica si in adventisiti este de obicei o forma similara la ceea ce am zis.

Pozitia cu "postul de televizor" si de genul e in "minoritatea liberala", si acest post tine mai mult (normal). Fara a fi folosit peiorativ, "postul de verdeturi" a fi postul standard ortodox, este practicat de unii (relativ putini) pe termen lung dar de obicei e practicat din motive de sanatate, dar nu stiu sa aiba o insemnatate religioasa
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.01.2013, 17:35:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Spre deosebire de dv, preopinentul dv a venit cu un citat biblic
E drept, a venit cu un citat biblic, dar fără nicio legătură cu activitatea preoților confesori (despre ei era vorba, cam tot fără legătură cu topicul - ce-i drept...) contemporani.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
nu cu propozitii auzite de pe la adunari la sinagogi.
Propoziția îmi aparține în exclusivitate, n-am auzit-o la "adunări", cu atât mai puțin la sinagogi căci nu le frecventez. Nu că ar fi ceva rău -Domnul nostru Isus Christos le-a frecventat- dar simt un vag iz de dispreț în cuvintele dumneavoastră.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci: scrie in Biblie ca apostolii nu erau preoti
Ciudat mod de a pune problema... dacă nu scrie în Biblie că apostolii aveau ochii galbeni înseamnă că aveau? Să nu-mi spuneți că aveau icter, că vă cer să-mi demonstrați! Tot cu Biblia, bneînțeles...

Redevenind serioși acum, logic ar fi fost să veniți cu un verset (ba chiar 100, cum ar fi fost normal) în care scrie că apostolii erau preoți. Bineînțeles, nu există un asemenea verset...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
ori ca preotii nu primeau harul punerii mainilor de la apostoli ? Unde anume scrie asta ?
Cei drept, aproximativ (doar aproximativ) asta scrie, însă doar în versiunile "aduse din condei" ori din calamus, n-aș putea spune cu precizie, oricum ar fi, nu în versiunile mai vechi (să nu le zic "originale" că o să mă puneți iar la colț).

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Lasati "adevarurile" sectare si veniti la adevarul Sfintei Scripturi.
Despre asta e vorba! Despre adevărul Sfintei Scripturi, nu despre "adevărurile" nu știu căror tradiții.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.01.2013, 17:42:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
in majoritatea evanghelica si in adventisiti este de obicei o forma similara la ceea ce am zis.

Pozitia cu "postul de televizor" si de genul e in "minoritatea liberala", si acest post tine mai mult (normal). Fara a fi folosit peiorativ, "postul de verdeturi" a fi postul standard ortodox, este practicat de unii (relativ putini) pe termen lung dar de obicei e practicat din motive de sanatate, dar nu stiu sa aiba o insemnatate religioasa
Confirm cele spune, în dreptul adventiștilor cu precizarea că postul "standard ortodox" este experimentat de mulți adventiști și pe un termen lung ce se poate întinde până la... toată viața.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01