Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.02.2010, 01:30:17
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

1.Melodia este suprapusa.Nici dansul si nici bataile din palme nu au legatura cu ea.Ma indoiesc ca din toti cei de acolo nici macar unul nu are ureche muzicala sa tina ritmul.
2.Calugari sau nu...danseaza super bine baietii :)
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.02.2010, 02:43:37
01andrei01 01andrei01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 31
Smile Nici nu-i manea,era muzica ambientala doar

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Presupunând că cei doi din film sunt preoți (și nu călugări sau...actori), nu văd absolut nimic scandalos. Melodia nu aș spune că e propriu-zis o manea sau oricum e ceva la limita genului (trebuie ținut cont că toată muzica lăutărească s-a manelizat), cuvintele nu sunt porcoase, mișcările celor doi nu sunt deșănțate, iar dansul nu este păcat în sine.
Sincer, mi se pare OK, nu văd care e problema. Sau sunteți de părere că preoții nu ar trebui să danseze ? Ori pot dansa, dar numai anumite genuri, de exemplu tango ?

Are dreptate nu-i manea, Mie imi seamana cu opera,daca stau bine sa ma gandesc ,o canta si Pavaroti,Adica daca stam sa analizam textul versurilor,observam ca este o expresie a eului interior,a dorintei ascunse a omului, versul "A ,da,da,da,da,da...."exprima la nivel mental si supradimensionat,dorinta de exteriorizare a sufletului, "Sucar,sucar,sucar,baiat ca mine mai rar"mi se pare ca ia cam pus probleme lu pavaroti la scala din milano,era un vers cam greu cei drept,dar Insusi Florin Salam (sau cum lo chema),reuseste prin glasu-i de privigetoare si gandit cu mare concentrare in timp ce nmara euroii si striga dusmanii. :)) CUMB BA SA SPUI CA NU ESTE MANEA ? =)) =)).

CUm sa danseze TANGO =)) PAI tangoul este un tans mult mai vulgar decat ce dansau ei =)),Zi si tu dansul pinguinului sau o sarba macar.

Bay cred ca de la atata maneliare si tiganeala ,am ajuns unii sa ni se para normal (maneaua nu-i manea) :)) .

Si ce e cel mai tare e ca cik e normal sa mai danseze si popa ca si el e om pana la urma,nu?In loc sa fie la vecernie,este la dans.

DAr nu-s asa de rau si vreau sa va linistesc.Muzica este pusa peste film,Printr-un procedeu nu foarte dificil,cuiva care i s-a parut amuzant,A pus melodia respectiva peste filmulet.Putem spune ca este un trucaj,pentru ca filmuletului i s-au adus modificari dar DOAR AUDIO,din punct de vedere video,nu este modificat,asa ca este posibil ca ei sa fi dansat pe o melodie mai PORCOASA sau chiar PE UNA CARE NU ESTE MANEA.Nu excludem nici o varianta.Eu mam amuzat pt ca Mihnea Dragomir,a considerat ca nu este manea piesa:)) de aici deduc ca este manelist pt ca nu mai distinge tigania de lucrurile calumea.Si daca voi credeti ca pastorii nostri trebuie sa se tiganeasca...Ne meritam soarta


SCUZE PT GRAMATICA,PT DESTEPTII CARE MA VOR NUMI ANALFABET...SA SCRIE SI EI LA 3 FARA UN SFERT DIMINEATA DUPA O ZI DE MUNCA SA VEDEM DACA POT MACAR SA STEA PANA LA ORA ASTA :))
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2010, 09:05:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Vorbiți de "țigăneală" de parcă ar fi ceva extrem de recent. Lăutarii au fost mereu în țara asta aproape în exclusivitate țigani. Așa a fost și pe vremea lui Ceaușescu, și pe vremea lui Dej, așa a fost și pe vremea monarhiei constituționale. Ei, țiganii lăutari, au cântat la ureche și lui Cuza, ei au fost sarea petrecerilor și pe vremea Regulamentului Organic. Tot ei alcătuiau muzica și la curtea domnilor fanarioți și a boierilor pământeni ori venetici care își permiteau să întrețină o meterhanea.
Ei bine, crezi sau nu, în acea vreme, mai mult chiar ca acum, la petrecererile mai de pomină, la nunți și botezuri, au fost chemați preoți. Au fost chemați nu numai să sfințească bucatele, dar și să "cinstească masa" și să petreacă pur și simplu. Niciodată nu a fost considerat lucru de ocară ca preotul să danseze. Nici să bea un pahar, sau două, sau atâta cât să nu se îmbete. Beția preotului, da, a fost, este și va fi considerată un lucru de ocară. Deosebirea e că beția este păcat, pe când dansul nu.

Și Cristos a fost chemat la o nuntă și la un ospăț, fără ca asta să îl împiedice din obligațiile pastorale ("de la vecernie"). Dacă a dansat ori nu, nu știm cu siguranță. Ceea ce știm este că nu a interzis ca lumea să danseze.

Post binecuvântat !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.02.2010, 10:44:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sunt preoti greci,aici e varianta reala a clipului: http://www.youtube.com/watch?v=0UPgx...eature=related
Pentru greci,acest mod de a petrece,a dansa,canta,este un fel de a fi,o traditie.
Chiar nu vad nimic rau ca acesti oameni danseaza,chiar daca sunt preoti.
V-ar fi placut mai tare niste farisei care ar fi stat drepti ca niste tambre,cu niste fete pioase si sobre,dar altfel...Dumnezeu cu mila ce ar fi ascuns in sufletele lor?
Just set your spirits free...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 28.02.2010 at 10:53:20.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.02.2010, 12:17:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Astarte Vezi mesajul
As fi curioasa sa aud pareri despre urmatorul clip : http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/

mi-a picat fata.
am ramas fara replica.am vazut si varianta netrucata, dar nu m-am imbunat prea mult.
mi se pare extrem de nepotrivit.EXTREM. omul ala savarseste cele sfinte.omul ala este un slujitor al celui Preainalt.
o avalansa de cuvinte imi vin in minte, dar ma opresc aici.
Dumnezeu sa ii ierte ptr raul ce l-au facut.
nu atat dansul lor a fost rau, ci faptul ca prin asta au smitit pe multi.(vai de cel prin care vine sminteala!mai bine iar fi lui sa i se lege o piatra de........)

e un cuvant fain care spune:"nu va mirati de cei care cad, mirati-va de cei care raman in picioare"
no coment
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.02.2010, 12:20:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lasa ca nu-i nimic rau in asta...nu asta-i buba ca fac un pic de miscare dupa masa.
Bravo lor asta nu inseamna DELOC ca pacatuiesc ci poate ca astfel chiar se apropie mai mult de ADEVAR
Eu unul as vrea sa am un asemenea Duhovnic deschis la minte!

Pe de alta parte tu ai auzit de extaz mistic care vine din dans?
ma lasi???
unde ai intalnit, frate, in invatatura sfintilor Parinti"extaz mistic care vine din dans"?

vezi de ce ortodoxia are atat de putini adepti?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.02.2010, 12:41:45
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Smile

Dervisii zburatori... A! dar aia nu sunt ortodocsi!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.02.2010, 13:15:29
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Astarte Vezi mesajul
As fi curioasa sa aud pareri despre urmatorul clip : http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/
In primul rand ti-as sugera sa nu te lasi asa usor pacalita!!!(altfel vei avea mult de suferit in viata)In al doilea rand te-as intreba:faci parte din vreo SECTA?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.02.2010, 13:18:59
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lasa ca nu-i nimic rau in asta...nu asta-i buba ca fac un pic de miscare dupa masa.
Bravo lor asta nu inseamna DELOC ca pacatuiesc ci poate ca astfel chiar se apropie mai mult de ADEVAR
Eu unul as vrea sa am un asemenea Duhovnic deschis la minte!

Pe de alta parte tu ai auzit de extaz mistic care vine din dans?
Extaz mistic care vine prin dans???!!!!!!Poate la triburi idolatre care se drogheaza!!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.02.2010, 13:44:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Era o discutie pe acest forum de curand,nu mai stiu exact care topic,referitor la preotii care beau,sunt desfranati,fumeaza etc.Multi dintre forumisti au spus ca nu conteaza,ca harul lui Dumnezeu lucreaza prin preot si chiar daca este asa sa mergi sa ii saruti mana.
Iar pe acest topic,pentru ca sunt vazuti trei preoti care danseaza,desi nu fac asta in biserica,sa fim seriosi,sunt blamati de vai de lume.
Ajung sa cred ca natura umana este mai dispusa sa tolereze pacatul decat libertatea spiritului...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Tags
preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cine trebuie sa poarte de grija poporului:guvernul sau biserica? dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 52 12.10.2012 17:46:50
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05