Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2015, 14:02:00
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Despre copiat

Cand dau vre-un test , si nu ii vede profesoara, colegii sar pe mine si ma roaga uneori brutal sa ii ajut sa copieze .Alteori, unii sunt mai defavorizati dpdv financiar, dar aia se dau șmecheri, si mai nu invata nimic, si pt ca nu au internet sau stau departe de biblioteca, ma roaga sa le fac eu proiectele si referatele. Ce sa fac cu ei? Mie mi se pare ca ii ajut sa devina proști, ii ajut sa "fure".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2015, 21:31:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Cand dau vre-un test , si nu ii vede profesoara, colegii sar pe mine si ma roaga uneori brutal sa ii ajut sa copieze.
Acesta este un pacat din genul neascultarii. In functie de circumstante, poate fi un pacat grav. Pentru dv, daca i ajutati, este un pacat din categoria pacatelor straine (sunt sase feluri de pacate straine, acesta este "a ajuta pe altul sa pacatuiasca"). A ajuta pe altul sa pacatuiasca grav este la randul lui un pacat grav (impune spovada).

Citat:
Alteori, unii sunt mai defavorizati dpdv financiar, dar aia se dau șmecheri, si mai nu invata nimic, si pt ca nu au internet sau stau departe de biblioteca, ma roaga sa le fac eu proiectele si referatele. Ce sa fac cu ei? Mie mi se pare ca ii ajut sa devina proști, ii ajut sa "fure".
In acest caz, daca le faceti dv proiectul sau referatul (deci in afara unui test sau competitie care ar putea fi falsificata, in conditiile in care o persoana care are autoritatea de a o face a interzis copiatul) acesta nu este pacat. Puteti sa-i ajutati in buna constiinta. Daca acesta e un lucru spre folosul lor ori dimpotriva, e alta discutie. Un lucru poate fi legitim moral, desi nu este intelept (vorbim, in asemenea caz, de "eroare prudentiala"). Spre exemplu, ideea de a calma un copil dandu-i ciocolata nu este un pacat, dar este o eroare prudentiala.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2015, 22:00:58
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Amuzant "pacat" e asta ca are si o parte buna. :)
Uite, eu de exemplu, cand ma gandesc la cei de la care am copiat la viata mea, le sunt recunoscatoare. Inclusiv profesorilor care ma lasau sa copiez. Si imi dau seama acum c-ar trebui sa-i pomenesc in rugaciune, pentru ca m-au ajutat la un moment dat sa scap de niste examene sau teste pe care nu le-as fi trecut cu bine nici pana in prezent.

Asa ca, fii bun si ajuta cum poti, pe cine poti - cu gandul cel bun! Daca tie-ti merge mintea iar altora nu, de ce sa nu ajuti?! "Mare pacat", ce sa zic! M-ai facut sa zambesc. :)

Cred ca altele ne sunt pacatele pentru care Dumnezeu ne va judeca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2015, 22:05:10
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
In acest caz, daca le faceti dv proiectul sau referatul (deci in afara unui test sau competitie care ar putea fi falsificata, in conditiile in care o persoana care are autoritatea de a o face a interzis copiatul) acesta nu este pacat.
Mie nu-mi este clar: aceasta nu este o formă de a înșela profesorul?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2015, 22:10:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Asa ca, fii bun si ajuta cum poti, pe cine poti - cu gandul cel bun! Daca tie-ti merge mintea iar altora nu, de ce sa nu ajuti?! "Mare pacat", ce sa zic! M-ai facut sa zambesc. :)
Păi dacă nu le merge mintea, o fi bine să-i ajuți să dea impresia că le merge? Vor putea da toată viața impresia asta? Sau, după ce vor ajunge în vreo funcție pentru care vor avea diplomă, dar nu și pricepere, își vor da adevărata măsură, nemaifiind cine să lucreze în locul lor? Ori vor căuta toată viața pe cineva care să lucreze pentru ei, în timp ce ei vor deveni, cum și spune colegul mai sus, „șmecheri”.

A ajuta pe cineva nu înseamnă să-i prinzi tu peștele, ci să-l înveți cum să pescuiască.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2015, 22:18:08
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Păi dacă nu le merge mintea, o fi bine să-i ajuți să dea impresia că le merge? Vor putea da toată viața impresia asta? Sau, după ce vor ajunge în vreo funcție pentru care vor avea diplomă, dar nu și pricepere, își vor da adevărata măsură, nemaifiind cine să lucreze în locul lor? Ori vor căuta toată viața pe cineva care să lucreze pentru ei, în timp ce ei vor deveni, cum și spune colegul mai sus, „șmecheri”.

A ajuta pe cineva nu înseamnă să-i prinzi tu peștele, ci să-l înveți cum să pescuiască.
Da, domnule Perfect! Raman pe aceeasi pozitie si ii indemn pe toti cei care se stiu ca nu trec de probele mai "grele" ale constiintei sa renunte la a mai fi atat de scortosi.

Last edited by crinrin; 24.01.2015 at 22:21:04.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2015, 22:37:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Chestie de principiu!
Sunt de acord cu Cristian,daca pe unii nu-i duce mintea sau sunt lenesi ,nu este treaba noastra.
Nu-i ajutam ca sa insele profesorul si sa le cladim un viitor pe inselaciune si furtisag.

Imi amintesc cu umor o intamplare cu un coleg in clasa a 9a.Statea in fata mea si fiind ascultat la lectie,se tot intorcea inspre mine si cu o fata miloaga imi cerea sa-i soptesc.
Intrebarea era:"care sunt cele 7 arte?"
Profesoara vazandu-l ca isi roteste capul dupa ajutor il ajuta:"daca nu le stii pe toate 7 ,macar poti sa-mi una dintre ele?"
Nu stia niciuna,nu pt ca era prost ci pt ca era lenes si ii placea sa stea cu baietii la bloc in loc sa citeasca o pagina.
Iar se uita incruntat si inversunat la mine sa-i soptesc...
Atunci,nu ma pot abtine si ii spun incet"artele martiale!"
A fost delir,dar nici el nu a mai indraznit vreodata :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2015, 22:48:56
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Chestie de principiu!
Sunt de acord cu Cristian,daca pe unii nu-i duce mintea sau sunt lenesi ,nu este treaba noastra.
Nu-i ajutam ca sa insele profesorul si sa le cladim un viitor pe inselaciune si furtisag.

Imi amintesc cu umor o intamplare cu un coleg in clasa a 9a.Statea in fata mea si fiind ascultat la lectie,se tot intorcea inspre mine si cu o fata miloaga imi cerea sa-i soptesc.
Intrebarea era:"care sunt cele 7 arte?"
Profesoara vazandu-l ca isi roteste capul dupa ajutor il ajuta:"daca nu le stii pe toate 7 ,macar poti sa-mi una dintre ele?"
Nu stia niciuna,nu pt ca era prost ci pt ca era lenes si ii placea sa stea cu baietii la bloc in loc sa citeasca o pagina.
Iar se uita incruntat si inversunat la mine sa-i soptesc...
Atunci,nu ma pot abtine si ii spun incet"artele martiale!"
A fost delir,dar nici el nu a mai indraznit vreodata :)
Eu, daca nu as fi fost lasata sa copiez, cred ca si acum eram cu ghiozdanul in mana.

Dumnezeu sa le dea sanatatea sufleteasca si trupeasca celor care mi-au facut un bine si m-au scapat de scoala. :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2015, 22:54:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mie nu-mi este clar: aceasta nu este o formă de a înșela profesorul?
Nu, fiindca scopul referatului sau proiectului nu este evaluarea, asa cum e scopul unui test, examen sau concurs. De aceea, uneori profesorii insisi (mai ales cei orientati spre "noile metode pedagogice") incurajeaza munca in echipa la referate si proiecte. In mod normal, fie ca lucreaza individual sau in echipa, la elaborarea unui referat sau proiect elevii au acces la informatie (carti, caiete, bibliografii), pe cand la teste, examene si concursuri in mod normal nu au acces la aceste surse de inspiratie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2015, 17:00:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Da, domnule Perfect! Raman pe aceeasi pozitie si ii indemn pe toti cei care se stiu ca nu trec de probele mai "grele" ale constiintei sa renunte la a mai fi atat de scortosi.
Poate nu ai inteles, dar corectitudinea nu se raporteaza la noi. Ca noi procedm intr-un fel, mai ales asumat ca o chestie fireasca, nu inseamna ca este si corect.
A spune ce este corect si ce este gresit nu inseamna ca ne dam "rotunzi" sau ca noi nu gresim. Nu despre asta este vorba. Dar pentru ca eu gresesc si cineva ma intreaba daca este corect nu inseamna ca trebuie sa ii spun ca este corect pentru ca asa procedez eu.
Copiatul este o forma de furt si incurajaza lenea. Asta cu "mai putin dotati" nu tine. Nu este obligatoriu ca toti sa ia 10. Dar cu cat cineva se straduieste mai mult cu atat se apropie mai mult de 10. Ca sa nu mai spun ca la nivelul de scoala generala si chiar liceu atentia in timpul orelor si o rasfoire a notitelor este suficienta ca sa te descurci decent.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde