Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2009, 16:00:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Multi dintre parintii care au supravietuit inchisorii [COLOR=darkred]au marturisit[/COLOR]: "Parca niciodata, nici chiar in manastire, nu m'am rugat ca in inchisoare, cu atata inima si cu atata simtite." Este vrednica de pomenire aceasta marturisire, mai ales pentru aceia dintre noi care ne revoltam imediat pentru o ispita, ori pentru o incercare ingaduita de Dumnezeu.

[COLOR=darkred]Dumnezeu nu va ingadui niciodata un rau din care nu va iesi un bine cel putin deopotriva cu acela, daca nu cu mult mai mare. [/COLOR]A venit progoana comunista, insa Biserica s'a umplut de sfinti, calendarul o sa se imbogateasca in sarbatori, pamantul ascunde trupuri sfinte, marturia lor este samanta ce asteapta sa incolteasca in inimile noastre, ale urmasilor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.07.2009, 22:54:16
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

„Toți scriitorii care au vorbit despre închisoare
fără să fi trecut prin ea s-au simțit obligați să-și arate
simpatia față de deținuți și să blesteme închisoarea.
Eu am stat acolo mult timp, acolo mi-am făurit sufletul
și pot spune fără ocol: BINECUVÎNTATÃ FII, ÎNCHISOARE...,
binecuvîntat fie rolul pe care l-ai jucat în existența mea!


ALEXANDR SOLJENITÎN
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.07.2009, 09:21:52
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Multumesc ...

Citat:
În prealabil postat de ionela77 Vezi mesajul
http://www.trilulilu.ro/tefilactelek/eb0f18569b1d89
http://www.trilulilu.ro/tefilactelek/8c76e88aac0a92

Un film impresionant cu Maria Ploaie in rolul principal, poate unii il stiu..., eu l-am vazut recent si ma simt marcata profund, desi lucrurile de acest gen nu-mi erau necunoscute, am mai citit astfel de carti (Jurnalul fericirii, Sfintii inchisorilor, etc) insa un film bine realizat produce alt impact.
Multumesc pentru postarea aceasta...
Filmul a fost realizat dupa cartea "Binecuvantata fii inchisoare", scrisa de Nicole Valery Grossu.
Cartea este cu mult mai cutremuratoare!!!
O maica mi-a daruit-o cu cativa ani in urma, cand ma aflam intr-o perioada grea a vietii. Marturisesc ca, dupa ce am terminat cartea, necazurile mele mi se pareau infinit de mici pe langa durerea pe care o gasisem in paginile acestei carti! M-a intarit mult!
Ti-o recomand cu caldura!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.03.2011, 19:36:17
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De citit:

http://www.procesulcomunismului.com/...efault.asp.htm
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.03.2011, 22:32:50
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multi dintre parintii care au supravietuit inchisorii au marturisit: "Parca niciodata, nici chiar in manastire, nu m'am rugat ca in inchisoare, cu atata inima si cu atata simtite." Este vrednica de pomenire aceasta marturisire, mai ales pentru aceia dintre noi care ne revoltam imediat pentru o ispita, ori pentru o incercare ingaduita de Dumnezeu.
Acei oameni minunati au primit incercarile din viata ca venind asupra lor prin ingaduinta lui Dumnezeu. E greu, aproape imposibil sa primesti toate spurcaciunile, toate nenorocirile, tot necazul din viata ca din mana lui Dumnezeu.

In acest fel, s-au asemanat lui Hristos, care vedea suferinta ce urma sa o indure ca paharul primit din mana Talalui. E un lucru cutremurator, zguduitor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.03.2011, 22:15:04
unvames unvames is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lrina Georgeta Vezi mesajul
Irina, multumim pentru link. Dupa cum spune si Ghe Andreica in introducere, istoria noastra oficiala nu spune adevarul despre rezistenta romaneasca in inchisori, despre ceea ce ar putea fi, si trebuie sa fie, o temelie a demnitatii neamului nostru. Mai bine e sa ne fie rusine ca suntem romani, sa credem ca nu suntem in stare de rezistenta. Eu ma inspaimant ca ar fi putut sa nu existe marturiile supravietuitorilor, ar fi putut sa nu existe Intoarcerea la Hristos, Jurnalul Fericirii, Imn pentru crucea purtata si atatea alte carti. Ma inspaimant inca pentru faptul ca adevarul ar putea sa nu ajunga la urechile si sufletul celor tineri. De aceea ma bucur cand mai vad inca o marturie pusa in circulatie pe internet. Dea Domnul sa o afle cat mai multi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Larvele primarului sau in Romania dreptatea e la inchisoare, morga, sau reanimare Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 5 26.07.2011 13:57:21