Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.08.2010, 12:19:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In prea putine cazuri, pangarul a ramas cu adevarat un mijloc de misiune la Bisericii. Nu atat din perspectiva preturilor accesibile, cat a autenticitatii produselor oferite. Sa nu ne bucuram ca in biserici gasim lucruri ieftine. Sa ne bucuram atunci cand acestea corespund duhului ortodox, cand sunt conforme cu invatatura de credinta si traditia Bisericii Ortodoxe.

In rest, ca si in cazul posturilor de televiziune, ne-am obisnuit sa ingurgitam fara discernamant si fara un prea mare efort intelectual, cele ce ni se ofera. La fel stau lucrurile si in pangarele celor mai multe biserici de parohie si manastirilor. Tot felul de chinezarii ce apartin zonei kitsch-ului, ne-au devenit familiare. In nefirescul lor, acestea se inscriu firesc in peisaj. Atunci, sa nu ne miram cum kitsch-ul isi face cu usurinta loc si in sufletele noastre.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.08.2010, 12:43:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asa este Marius, trebuie sa ne bucuram atunci cand avem parte de lucruri facute respectand canoanele. Dar, tinand seama ca pe zi ce trece avem din ce in ce mai putini mesteri, zugravi, etc, lucrurile adevarate sunt din ce in ce mai scumpe si pe acest fond navaleste kitsch-ul. Iar cand oamenii il vad in biserica, il considera ca fiind bun sa fie prezent si in casele lor. Aici este durerea, kitsch-ul a ajuns sa fie prezent nu doar in casele oamenilor, ci si in biserica, ba chiar si pe masa din Sfantul Altar, ca donatii din partea credinciosilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.08.2010, 12:49:26
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
La fel considerau si evreii pe care Iisus i-a scos cu biciu din templu
Minti cu nerusinare, nu exista nici o legatura.
Evreii alungati din templu faceau schimb de bani si camata. Nu exista nici o biserica crestina si ortodoxa in care sa existe schimb valutar si amanet. Tot ce se vinde in acele pangare este pentru folosul spiritual al enoriasilor.
Ar trebui sa-ti fie rusine si tie si celor ce te-au facut/crescut.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.08.2010, 19:41:31
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uite asta-i legatura:

Sa zicem ca se facea doar schimb de bani.
(ma gindesc ca prin schimb nu intelegi schimbatul in mai marunt, ca n-ar fi avut Iisus de ce sa se supere pt asta)
Cred ca esti convins ca nu facea acest schimb de dragul de a schimba banii din buzunarul unuia in buzunarul celuilalt, ci pentru un cistig oarecare (asa cum fac casale de schimb si astazi)
Deci interesul era cel comercial, profitul.
Tot profitul este interesul cind vinzi o lumanare din biserica la pretul la aproape o jumatate de kg de lumanari de la producator.
Desigur profitul poate este folosit pentru nevoile bisericii dar este un profit impus si biserica NU ARE VOIE SA IMPUNA MATERIAL!!!!!
Cind Catolicii au facut-o s-a nascut Reforma!
Un ban dat bisericii, unui sarman, unui mort trebuie sa fie dat cu tot sufletul si fara parere de rau. Lucru asta trebuie sa fie un act liberconsimtit, nu impus.

Care ramine diferenta intre o firma/lume si biserica?
Imi este rusine si mie si celor care m-au crescut/nascut pentru multe lucruri pe care le fac sau nu....minciuna nu face parte dintre ele.
Dumnezeu o sa ne judece si pe mine si pe tine pe mine daca am minit si pe tine pentru ocara. Eu unul te iert!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.08.2010, 05:08:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit numai in diaspora - lumanari vandute in biserica la preturi exorbitante

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Tot profitul este interesul cind vinzi o lumanare din biserica la pretul la aproape o jumatate de kg de lumanari de la producator.
Desigur profitul poate este folosit pentru nevoile bisericii dar este un profit impus
Marius, nu te mai chinui sa explici ca nu au cum sa inteleaga, din moment ce nu se lovesc de aceasta problema in Romania.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.08.2010, 08:10:30
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu doar in diaspora!

Din pacate se lovesc si ei de aceasa problema. Pentru pensionarii care merg (unii) la toate slujbele luminarea a devenit un lux care nu si-l pot permite prea des.
Cunosc caz in care s-a cerut dezlegare ca sa vina cu luminarile de acasa (ma rog, cumparate de altundeva) si interdictia de a lua luminari de altundeva nu-i legata de calitatea luminarilor (in acest caz si in multe altele) ci de pret sau de monopolul mitropoliei respective.
Cartile au devenit si ele practic imposibil de cumparat pt o mare masa de oameni.
In diaspora unde mergi o data pe saptamina la biserica si unde veniturile sint mai substantiale situatia nu-i asa grava cu toate ca am observat ca se prefera luminarile de parafina celor de ceara (pentru ca-s la jumatate de pret) iar cartile stau cu anii in pangar!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2010, 19:06:40
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Din pacate se lovesc si ei de aceasa problema. Pentru pensionarii care merg (unii) la toate slujbele luminarea a devenit un lux care nu si-l pot permite prea des.
Cunosc caz in care s-a cerut dezlegare ca sa vina cu luminarile de acasa (ma rog, cumparate de altundeva) si interdictia de a lua luminari de altundeva nu-i legata de calitatea luminarilor (in acest caz si in multe altele) ci de pret sau de monopolul mitropoliei respective.
Cartile au devenit si ele practic imposibil de cumparat pt o mare masa de oameni.
In diaspora unde mergi o data pe saptamina la biserica si unde veniturile sint mai substantiale situatia nu-i asa grava cu toate ca am observat ca se prefera luminarile de parafina celor de ceara (pentru ca-s la jumatate de pret) iar cartile stau cu anii in pangar!
frate nu te mai fierbe atita lucrurile vor ramine in-continuare la fel, aici e criza mare si se procedeaza cum se poate, fiecare incearca macar sa "pluteasca",si inca nu e rau Doamne fereste de mai rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.08.2010, 19:35:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Alin

sigur ca vor ramine la fel, dar nu are de aface cu criza.
Si nu-ti fa griji, nu ma smintesc lucrurile astea si nu ma agit; este greu insa sa nu rspunzi, sa nu lamuresti cind esti facut "troaca de porci"( pentru ca indraznesti sa spui adevarul pe un forum care se doreste crestin.)
Cu fiecare mesaj imi dau seama ca de aici cistigi prea putin in comparatie cu cit pierzi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2010, 17:23:16
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Minti cu nerusinare, nu exista nici o legatura.
Evreii alungati din templu faceau schimb de bani si camata. Nu exista nici o biserica crestina si ortodoxa in care sa existe schimb valutar si amanet. Tot ce se vinde in acele pangare este pentru folosul spiritual al enoriasilor.
Ar trebui sa-ti fie rusine si tie si celor ce te-au facut/crescut.
Asta e ce am zis eu.

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sa zicem ca se facea doar schimb de bani.
(ma gindesc ca prin schimb nu intelegi schimbatul in mai marunt, ca n-ar fi avut Iisus de ce sa se supere pt asta)
Din mesajul meu reiese foarte clar la ce ma refer. Nu o mai suci te rog ca nu tine si da urat pentru un crestin.
Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Cred ca esti convins ca nu facea acest schimb de dragul de a schimba banii din buzunarul unuia in buzunarul celuilalt, ci pentru un cistig oarecare (asa cum fac casale de schimb si astazi)
Deci interesul era cel comercial, profitul.
Idem, vezi mai sus.
Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Tot profitul este interesul cind vinzi o lumanare din biserica la pretul la aproape o jumatate de kg de lumanari de la producator.
Adica tu vrei sa zici ca jumatate de lumanari de la producator costa 20 bani? Da-mi te rog o adresa sau nr de telefon al acelui producator. In caz contrar dai dovada de rautate si minciuna. Sau ai aruncat cuvintele doar asa, de stil, si atunci esti si iresponsabil pe deasupra.

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Un ban dat bisericii, unui sarman, unui mort trebuie sa fie dat cu tot sufletul si fara parere de rau. Lucru asta trebuie sa fie un act liberconsimtit, nu impus.
Nu am vazut sa-mi impuna cineva ceva la biserica.
In alta ordine de idei un ban poate fi dat fara sa-ti para rau doar daca ajungi la starea spirituala in care sa nu te bucuri atunci cand il castigi. Daca te-ai bucurat cand l-ai castigat, reversul medaliei se intampla atunci cand te desparti de el. Cei care ne consideram neprihaniti si curati ar trebui sa reflectam asupra acestui lucru.

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Care ramine diferenta intre o firma/lume si biserica?
Daca nu stii diferenta intreaba la oameni mai intaintati poate-ti explica careva.
Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Dumnezeu o sa ne judece si pe mine si pe tine pe mine daca am minit si pe tine pentru ocara. Eu unul te iert!
Si eu te iert dar incearca sa fii mai responsabil in afirmatii.

In alta ordine de idei vad ca e plin forumul asta de inteligente supreme asa ca va voi cere un sfat: voi cum credeti ca ar trebui sa sa distribuie acele bunuri de cult (carti, icoane, cruciulite, metanii)?? Care ar fi o modalitate de a le aduce cat mai aproape de mase? Vreau raspunsuri concrete si argumentate.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2010, 17:55:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Care ramine diferenta intre o firma/lume si biserica?


citat din sergiu:
"Daca nu stii diferenta intreaba la oameni mai intaintati poate-ti explica careva."



Vorbesti in necunostinta de cauza sau!,... din refuzul de a CREDE ceea ce vezi( asta este un fenomen foarte raspindit mai nou prin prisma raspindirii nationalismului de tip sec din tara) sau doar din lipsa de trezvie.

bmd are dreptate...biserica( mai ales cele din mediul urban) este una dintre cele mai lucrative afaceri actuale si scutite de impozite totul fiind facut pe sest... iar gravitatea acestei fraude financiare mascate de smerenie este cu atit mai mare cind privesti poporul bugetar care trebuie sa renunte la 25% din salariile lor( daca mai au locuri de munca!) si sa manince parizer facut din rumegus de lemn...in timp ce multi lucratori ai bisericii se lafaie in bani de tot felul, bani la care nu dau drumul!..in schimb se ridica garduri de fier forjat, turle aurite, masini noi, case la copii si scoli private.

Constientizeaza Sergiule ACEST fapt, inainte sa deschizi gura!

Si ce anume sa-mi explice cei mai mari? De ce se vind parohiile profitabile? si de ce numai arareori vezi ceva CONCRET ducindu-se inapoi la comunitate, in afara, binenteles de binecuvintari,... care nu cer de mincare.

Last edited by andreicozia; 23.08.2010 at 17:57:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre sfintirea obiectelor strajeru Secte si culte 43 21.01.2011 10:16:58
Materia in cult si semnificatia ei zaahav Intrebari utilizatori 2 25.03.2010 17:14:01
Targul Obiectelor Bisericesti ( TOB) MadalinaM Generalitati 3 09.06.2009 21:16:16
Obiecte de cult prflorin Stiri, actualitati, anunturi 3 22.06.2007 17:33:01
intrebari despre credinta biserica cult scristim Despre Biserica Ortodoxa in general 1 07.02.2007 07:26:57