Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2010, 17:02:33
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Citat:

bmd are dreptate...biserica( mai ales cele din mediul urban) este una dintre cele mai lucrative afaceri actuale si scutite de impozite totul fiind facut pe sest... iar gravitatea acestei fraude financiare mascate de smerenie este cu atit mai mare cind privesti poporul bugetar care trebuie sa renunte la 25% din salariile lor( daca mai au locuri de munca!) si sa manince parizer facut din rumegus de lemn...in timp ce multi lucratori ai bisericii se lafaie in bani de tot felul, bani la care nu dau drumul!..in schimb se ridica garduri de fier forjat, turle aurite, masini noi, case la copii si scoli private.

Si ce anume sa-mi explice cei mai mari? De ce se vind parohiile profitabile? si de ce numai arareori vezi ceva CONCRET ducindu-se inapoi la comunitate, in afara, binenteles de binecuvintari,... care nu cer de mincare.
Nu fi rău, andreicozia. "Afacerile" Bisericii se răsfrâng și asupra celor nevoiași, celor care au nevoie și nu se reduc la ... binecuvântări.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2010, 18:10:33
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Constientizeaza Sergiule ACEST fapt, inainte sa deschizi gura!
Vezi care era topicul discutiei si ce legatura are cu ce ai zis tu...

Poate vii cu un raspuns la sfatul pe care l-am cerut ca, asa, la batut campii avem 20 milioane de meseriasi.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2010, 18:21:46
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu fi rău, andreicozia. "Afacerile" Bisericii se răsfrâng și asupra celor nevoiași, celor care au nevoie și nu se reduc la ... binecuvântări.
Strambul vede stramb. Vad si eu anumite lucruri dar incerc sa le dau la o parte si sa vad esentialul.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2010, 18:24:38
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Strambul vede stramb. Vad si eu anumite lucruri dar incerc sa le dau la o parte si sa vad esentialul.

Nu înțeleg: Strambul vede stramb. Vad si eu anumite lucruri dar incerc sa le dau la o parte si sa vad esentialul.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2010, 19:49:51
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Adica tu vrei sa zici ca jumatate de lumanari de la producator costa 20 bani? Da-mi te rog o adresa sau nr de telefon al acelui producator. In caz contrar dai dovada de rautate si minciuna. Sau ai aruncat cuvintele doar asa, de stil, si atunci esti si iresponsabil pe deasupra..
Un kg de luminari la producator 5€/kg la biserica 2€/bucata asta-i realitatea mea.
1.nu o sa-ti dau nume pentru canu critic pe nimeni ci biserica care incearca sa se auto-desfinteze lasind astfel de practici.
2. si nu o fac pentru ca scuiza-ma pentru mine esti un nimeni care jigneste si isi spune sergiu...de ce asi face-o?

Nu am vazut sa-mi impuna cineva ceva la biserica.


In alta ordine de idei un ban poate fi dat fara sa-ti para rau doar daca ajungi la starea spirituala in care sa nu te bucuri atunci cand il castigi. Daca te-ai bucurat cand l-ai castigat, reversul medaliei se intampla atunci cand te desparti de el.

Ma intreb daca esti doar redus mintal sau esti un sfint? Probabil tu lucrezi dind 100% si daca-ti mai reduce din salariu nu te afecteaza cu nimic! Probabil ca de aceea sint romanii cu asa putin salariu, pentru ca nu-i afecteaza lucru asta.


In alta ordine de idei vad ca e plin forumul asta de inteligente supreme asa ca va voi cere un sfat: voi cum credeti ca ar trebui sa sa distribuie acele bunuri de cult (carti, icoane, cruciulite, metanii)?? Care ar fi o modalitate de a le aduce cat mai aproape de mase? Vreau raspunsuri concrete si argumentate

Eu nu-s inteligenta de care vorbesti dar in prostia mea, un pret fara adaos comercial, sau unul subventionat de biserica mi s-ar parea potrivit. Vrei ca omul sa citeasca, ajuta-L!
Vrei sa aibe o icoana, ajuta-l!
Fa concurenta librariei si magazinelor unde se vind icoane in sensul de a vinde mai ieftin!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.08.2010, 19:57:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Stai putin, Bmd, in tara, o lumanare costa 0,4 lei, adica mai putin de 10 eurocenti. E adevarat ca la comercianti gasesti la jumatate de pret, iar daca iei la kilogram, cred ca ajunge si la un sfert din pret... Dar nu cred ca e o jertfa prea mare daca dai 1,2 lei pe saptamana, ca sa cumperi 3 lumanari.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.08.2010, 20:07:22
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu stiu cit costa in tara stiu cu cit le cumparam noi din tara. Adica 5centi/bucata
si mai stiu ca sint multi pensionari care nu merg doar la Liturghia duminicala ci zilnic la toate slujbele iar socoteala ta ...apare altfel.
Daca adaugam si bani pentru prescura cei pentru taler iti poti face o imagine cum se simte un pensionar.
Si vorbim de pretul propus de tine, dar bisericile isi fac propiul lor pret.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.08.2010, 20:22:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Si vorbim de pretul propus de tine, dar bisericile isi fac propiul lor pret.
?! La noi in tara, in orice biserica, dar absolut in orice biserica, cel putin din Bucuresti, o lumanare obisnuita este 0,4 lei. Acesta este pretul stabilit de Arhiepiscopia Bucurestiului. Bine, mai sunt si unele mai mari, si unele mai mici, care variaza la pret, dar lumanarea normala este 0,4 lei peste tot.

Acum, cinste pensionarilor care au timp sa mearga zilnic la biserica, dar stii ca prescura si, mai ales talerul, nu sunt lucruri obligatorii, cel putin nu la noi. Eu una am fost invatata de mica ca daca dai un lucru, sa il dai cu tot dragul, pentru ca daca il dai din obligatie, nu valoreaza nimic. Deci putin si din inima, ca sa fie primita jerfa, nu mult, cu carteala! Ma ierti daca te-am suparat cu ceva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.08.2010, 20:48:25
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu m-ai suparat cu nimic! Eu nu stiu cum este in Bucuresti eu vorbesc de "provincie"iar acolo prescura este "obligatorie" daca doresti sa ti se pomeneasca mortii sau vii banii pe taler nu-s obligatorii decit prin prisma in care poti suporta privirile celor de linga tine sau a celor care string banii cind nu dai. Eu unul nu cunosc pe nimeni care poate face chestia asta.
Deci putin si din inima, ca sa fie primita jerfa este exact ceea ce cred si eu!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.08.2010, 18:04:07
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
pentru mine esti un nimeni care jigneste
Eu intradevar sunt un nimeni, intrebarea e: cine esti tu? Daca faci ce faci - arunci mizerii asupra bisericii, tu cine esti? La Judecata vei raspunde si pt chestia asta.
Arata-mi te rog unde te-am jignit.
Vad ca esti plin de mandrie, asta ar trebui sa te puna pe ganduri.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre sfintirea obiectelor strajeru Secte si culte 43 21.01.2011 09:16:58
Materia in cult si semnificatia ei zaahav Intrebari utilizatori 2 25.03.2010 16:14:01
Targul Obiectelor Bisericesti ( TOB) MadalinaM Generalitati 3 09.06.2009 20:16:16
Obiecte de cult prflorin Stiri, actualitati, anunturi 3 22.06.2007 16:33:01
intrebari despre credinta biserica cult scristim Despre Biserica Ortodoxa in general 1 07.02.2007 06:26:57