Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2011, 16:56:42
Simonik Simonik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2011
Mesaje: 2
Implicit povestea mea

Buna, sunt noua pe acest site. De cateva luni m-am despartit de prietenul meu dar nu pot sa ma obisnuiesc cu acest lucru. L-am iubit foarte mult dar el s-a dovedit ca m-a mintit tot timpul relatiei.De cand ne-am despartit sunt foarte trista si ma tot macina gandul ca poate eu am gresit. Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa-mi revin, sincera as vrea sa ma impac cu el dar nu stiu daca acest lucru mai e posibil. Am ajuns sa cred ca nu am noroc in dragoste, si sa ma intreb cu ce oare am gresit in viata aceasta de imi da Dumnezeu atata suferinta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2011, 17:00:14
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simonik Vezi mesajul
Buna, sunt noua pe acest site. De cateva luni m-am despartit de prietenul meu dar nu pot sa ma obisnuiesc cu acest lucru. L-am iubit foarte mult dar el s-a dovedit ca m-a mintit tot timpul relatiei.De cand ne-am despartit sunt foarte trista si ma tot macina gandul ca poate eu am gresit. Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa-mi revin, sincera as vrea sa ma impac cu el dar nu stiu daca acest lucru mai e posibil. Am ajuns sa cred ca nu am noroc in dragoste, si sa ma intreb cu ce oare am gresit in viata aceasta de imi da Dumnezeu atata suferinta.
Relatia voastra Il includea si pe Dumnezeu?
Aceasta este prima intrebare pe care ar trebui sa ti-o pui...raspunsurile ar putea aparea dupa aceea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2011, 17:02:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simonik Vezi mesajul
Buna, sunt noua pe acest site. De cateva luni m-am despartit de prietenul meu dar nu pot sa ma obisnuiesc cu acest lucru. L-am iubit foarte mult dar el s-a dovedit ca m-a mintit tot timpul relatiei.De cand ne-am despartit sunt foarte trista si ma tot macina gandul ca poate eu am gresit. Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa-mi revin, sincera as vrea sa ma impac cu el dar nu stiu daca acest lucru mai e posibil. Am ajuns sa cred ca nu am noroc in dragoste, si sa ma intreb cu ce oare am gresit in viata aceasta de imi da Dumnezeu atata suferinta.
Bine ai făcut că te-ai despărțit. Timpul va vindeca rănile. Dacă într-adevăr n-ai noroc în dragoste, atunci poate că ți se întâmplă pentru că nu mai ești virgină și e o pedeapsă divină tipică pentru desfrânate, sau ești prea credulă. Sau doar ești prea pesimistă din cauza acestei supărări, dar nu stai așa rău cu dragostea. Dacă într-adevăr nu mai ești virgină, atunci bag mâna în foc pentru prima variantă.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2011, 17:17:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Buna, Simonika. Bine ai venit! Curaj si capul sus! Nu esti nici prima, nici ultima inselata in dragoste, iar el nu e nici primul, nici ultimul barbat de pe lumea asta. Bun, tu il iubesti si suferi pentru asta. Nu e suficient pentru o relatie. Mai trebuie si iubirea lui si respect si intelegere si, in primul rand, binecuvantarea lui Dumnezeu. El sigur a gresit, daca spui ca te-a mintit. Poate ca ai gresit tu, daca cumva l-ai pus mai presus de Dumnezeu, de familie, decat toate celelalte. Sau poate nu iti era de folos acea relatie, poate nu a fost sa fie. Toate se intampla cu un scop in viata si poate e mai bine ca s-a intamplat asa. Si eu am iubit pe cineva foarte mult si inca il mai iubesc, desi e un om plin de defecte, macar ca nu am trait impreuna. M-am rugat foarte mult, dar nu s-a intamplat nimic. Dumnezeu imi asculta de regula rugaciunile, dar pe asta nu mi-a ascultat-o. Poate nu era spre folosul meu sa fim impreuna. Parintele meu mi-a spus ca trebuie sa ne rugam sa se faca voia Domnului si ca daca e voia Sa sa fie cu mine, va fi, daca nu, nu. Se pare ca nu a fost...
Roaga-te sa se faca voia lui Dumnezeu. Nu e bine sa ramai cantonata in aceasta relatie, daca nu mai exista. Roaga-te sa gasesti baiatul potrivit pentru tine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2011, 17:19:46
Simonik Simonik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2011
Mesaje: 2
Implicit

[quote=camy_d;330150]Bine ai făcut că te-ai despărțit. Timpul va vindeca rănile. Dacă într-adevăr n-ai noroc în dragoste, atunci poate că ți se întâmplă pentru că nu mai ești virgină și e o pedeapsă divină tipică pentru desfrânate, sau ești prea credulă. Sau doar ești prea pesimistă din cauza acestei supărări, dar nu stai așa rău cu dragostea. Dacă într-adevăr nu mai ești virgină, atunci bag mâna în foc pentru prima variantă.[/QUO

draga camy prima varianta pica deoarece inca sunt virgina, dar se pare ca barbatii nu mai apreciaza acest lucru.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2011, 17:20:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Draga mea....Dumnezeu nu iti da niciodata suferinta....EL permite doar asa ceva , ca sa deprindem niste lectii...Aici nu e un site matrimonial, dar ce pot sa iti spun amical este ca trebuie sa intelegi ca te asteapta mai tarziu altceva , cu siguranta mai bun si apoi , du-te la biserica , spovedeste-te, roaga-te, posteste si problema ti se va rezolva....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2011, 17:35:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simonik Vezi mesajul

draga camy prima varianta pica deoarece inca sunt virgina, dar se pare ca barbatii nu mai apreciaza acest lucru.
Draga mea, daca tu ti-ai pastrat virginitatea, nu ai facut-o ca sa te aprecieze mai mult un barbat, ci ca sa respecti porunca lui Dumnezeu de a nu trai in desfranare. Atata tot.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2011, 18:09:51
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Obisnuinta e mai rea ca dragostea... Atunci cand ne despartim de cineva, avem mereu impresia ca l-am iubit pe celalalt cum n-am mai putea iubi pe nimeni niciodata... Timpul insa vindeca orice rana sufleteasca. Timpul si credinta in Dumnezeu... Daca Dumnezeu a permis despartirea voastra, trebuie sa-ti pleci capul si sa-I multumesti. Sunt convinsa ca odata cu trecerea timpului vei simti binefacerile despatirii de acest om, care nu te merita si care te mintea... Dumnezeu iti va scoate in cale jumatatea ta si atunci vei vedea ca nu l-ai iubit pe acest individ dupa care plangi acum...
Fii tare, sora draga si increde-te in Domnul, ca fara El suntem nimic...
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2011, 18:39:58
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Ca tot veni vorba de necazuri, va recomand sa ascultati conferinta asta. E foarte buna.
http://www.ortodoxmedia.com/inregist...i_arsenie_boca
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 30.01.2011 at 19:27:33.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2011, 20:28:06
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simonik Vezi mesajul
draga camy prima varianta pica deoarece inca sunt virgina, dar se pare ca barbatii nu mai apreciaza acest lucru.
Cu bărbații care nu știu să aprecieze n-ai să te înțelegi bine, nici dacă te păstrezi, nici dacă te culci cu ei. Găsește-ți unul care să aprecieze, iar dacă nu găsești, mai bine singură, decât să suferi. Sau ai putea fi mireasa lui Hristos, dar aici tu știi mai bine, dacă poți face asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Povestea mea ralucao Intamplari adevarate 7 07.03.2011 18:07:13
Povestea mea. ars_amandi Intamplari adevarate 19 25.06.2008 17:35:19
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 01:58:42