Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 10.01.2013, 17:26:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
dar cum e? hai ca ma facusi curios,nicicind domnia ta nu vezi lucrurile decit altfel.ca un mare induhovnicit si mai presus decit un preot duhovnic de manastire, ce esti hai spune, exprima-ti parerea ta,hai ca te astept frecidu-mi minile a nerabdare.

Ce nu este permis la scrierea unui pomelnic:
· nu se pomenesc persoanele nebotezate, deci nici copiii avortați;
· nu se pomenesc vrăjitorii, descântătorii, ghicitorii sau cei ce practică magia albă;
· nu se pomenesc sinucigașii, apostații, ereticii, schismaticii, ateii sau masonii;
· nu se pomenesc la răposați dispăruții despre care nu avem certitudinea morții lor;
· nu se scriu nume de persoane vii pe pomelnicul celor răposați cu părerea că așa s-ar provoca moartea persoanei respective;
· nu se cere pedepsirea sau răul vreunei persoane considerate dușman;
· pe pomelnicul de la Sfântul Maslu nu se trec răposați.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 11.01.2013, 18:58:53
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce nu este permis la scrierea unui pomelnic:
· nu se pomenesc persoanele nebotezate, deci nici copiii avortați;
· nu se pomenesc vrăjitorii, descântătorii, ghicitorii sau cei ce practică magia albă;
· nu se pomenesc sinucigașii, apostații, ereticii, schismaticii, ateii sau masonii;
· nu se pomenesc la răposați dispăruții despre care nu avem certitudinea morții lor;
· nu se scriu nume de persoane vii pe pomelnicul celor răposați cu părerea că așa s-ar provoca moartea persoanei respective;
· nu se cere pedepsirea sau răul vreunei persoane considerate dușman;
· pe pomelnicul de la Sfântul Maslu nu se trec răposați.
pt. tine cei ce au fost botezati in pruncie,dar pe urma traiesc o viata de idiferenta fata de Dumnezeu,cum i-ai putea categorisii?.oare nu tot un fel de atei,ba chear mai rau, caci ei au fost insemnati cu pecetea mirungerii si botezul cu apa si duc o viata apropiata de dobitocele cele necuvintatoare, care ma indoiesc,ca acestea nu ar stii de prezenta lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 12.01.2013, 16:19:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
pt. tine cei ce au fost botezati in pruncie,dar pe urma traiesc o viata de idiferenta fata de Dumnezeu,cum i-ai putea categorisii?.oare nu tot un fel de atei,ba chear mai rau, caci ei au fost insemnati cu pecetea mirungerii si botezul cu apa si duc o viata apropiata de dobitocele cele necuvintatoare, care ma indoiesc,ca acestea nu ar stii de prezenta lui Dumnezeu.
în cazul asta, mai spui că în România sunt peste 80% ortodocși?
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.01.2013, 17:11:21
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în cazul asta, mai spui că în România sunt peste 80% ortodocși?
te rog,nu ma pune sa fac o verificare corecta in teren a recensamintului,imi depaseste competentele.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 21.11.2013, 20:07:10
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Mi-a placut foarte mult comentariul domnului Vlad, asta-mi intareste convingerea pe care o aveam si eu despre rugaciunea pentru altii. Cat despre istorioara domnului Zaharia mi se pare de asemenea foarte adevarata in conditiile in care cei ce se roaga pentru altii o fac din mandrie, gandindu-se ca fac un lucru maret, demn de lauda! Cred ca e o mare, mare diferenta intre a te ruga pentru altii din iubire fata de ei si a te ruga din mandrie. Este ca si atunci cand ajuti pe cineva: din iubire si cu bucurie sincera ca poti sa-l ajuti sau din mandrie, orgoliu, slava desarta (sa vada si acela, dar si altii daca e posibil cat de ''marinimos'' si cat de ''bun'' esti tu!
Cred ca in asta consta diferenta pe care multi nu o sesizeaza, dar pe care Dumnezeu o stie, cu siguranta. Trebuie sa fim atenti la ce simtim, la ce gandim atunci cand e vorba de altii, dar si cand e vorba de noi insine.
Cat despre a-i trece sau nu pe pomelnic pe cei care sunt botezati ortodox, dar nu prea mai merg la biserica (merg doar la nunta, botez, Inviere sau vreun alt eveniment) si care nu sunt impotriva lui Dumnezeu ci, dimpotriva, sunt nu stiu cum as putea sa spun: credinciosi nepracticanti sau ceva de genul asta, adica traiesc intr-o oarecare ignoranta, nepasare, lene, dar nu ateism declarat, nu stiu ce sa spun, daca e bine sau nu. Poate mai vedem si alte pareri, personale sau preluate de la preoti, monahi etc. O sa-l intreb si eu pe duhovnicul meu.
Repet, eu asa credeam, ca e bine sa-i trecem pe pomelnic pentru a ne ruga pentru ei. Si eu am fost pana nu de mult in aceasta situatie (indiferenta, nestiutoare) si in momentul in care Dumnezeu m-a ajutat sa-L cunosc, sa cunosc frumusetea credintei ortodoxe mi-am dat seama cat e de bine si mi-as dori ca si cei dragi mie sa vada, sa simta acest lucru, sa nu mai traiasca in nestiinta si indiferenta pentru ca nu sunt fericiti asa, dar ei acum nu-si dau seama (cunosc din proprie experienta!).
Doamne Ajuta tuturor!
Doamne ajuta! Si eu m-as bucura ca toti sa cunoasca frumusetea credintei noastre si sa nu mai traiasca in indiferenta si in nefericire, frumos mesaj!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 22.11.2013, 21:12:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce nu este permis la scrierea unui pomelnic:
· nu se pomenesc persoanele nebotezate, deci nici copiii avortați;
· nu se pomenesc vrăjitorii, descântătorii, ghicitorii sau cei ce practică magia albă;
· nu se pomenesc sinucigașii, apostații, ereticii, schismaticii, ateii sau masonii;
· nu se pomenesc la răposați dispăruții despre care nu avem certitudinea morții lor;
· nu se scriu nume de persoane vii pe pomelnicul celor răposați cu părerea că așa s-ar provoca moartea persoanei respective;
· nu se cere pedepsirea sau răul vreunei persoane considerate dușman;
· pe pomelnicul de la Sfântul Maslu nu se trec răposați.
As adauga faptul ca nu pot fi pomeniti la Sfanta Liturghie cei care nu fac parte din Biserica Ortodoxa, precum si cei care traiesc necununati.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 22.11.2013, 21:15:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Biserica nu cere nicio dovada ca respectivul e botezat; s-ar putea crede ca cel care cere pomenirea s-ar "incarca" cu responsabilitatea informatiei ca altfel ar urma sa... ce?
Chiar asa, ce ar suporta? Cu ce s-ar face vinovat? Ce pacat s-ar considera ca a facut?
Ce pacat? Neascultare!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 22.11.2013, 21:32:59
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit O, frate cu inima infranta

Cauta in scrierile Parintelui Cleopa, despre toate nelamuririle pe care le ai. Este usor de inteles pentru oricine
Mai explicit poti sa cauti filmuletul cu Sf. Liturghie pe internet, cu parintele Negreanu, mi se pare si vei intelege tot. Succes.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 23.09.2014, 16:29:54
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Buna ziua. Am o nedumerire. O persoana apropiata(ruda) nu crede in Dumnezeu, il desconsidera, il huleste, foloseste numele Lui doar ca sa blesteme si sa pedepseasca pe altii. O dispretuieste pe Maica Sfanta si a scuipat spre icoana ei. Acest om poate fi trecut pe pomelnic pentru Sfanta Liturghie?
Va multumesc. O zi cu pace si binecuvantare.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 24.09.2014, 01:22:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Acest om poate fi trecut pe pomelnic pentru Sfanta Liturghie?
Mai ales asemenea persoane au nevoie de Sfanta Liturghie. Desigur ca poate fi trecut pe pomelnic, daca este botezat.
Daca nu e botezat, e un subiect de discutie. Dar, dupa parerea mea personala, poate fi trecut pe pomelnic chiar si in acest caz.

Pace si Bine!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22