Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2013, 01:25:26
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Mucenici ai zilelor noastre

Poate a mai vazut cineva stirea aceasta care vine din Constanta ,eu sunt foarte impresionata si de stirea in sine si de faptul ca au difuzat-o.O femeie de 24 de ani , a aflat ca este insarcinata in doua luni.S-au bucurat amandoi sotii , dar dupa ce au mai facut unele investigatii , au mai aflat si ca femeia sufera de un cancer de rinichi.Medicii au intrunit o comisie care sa hotareasca cum ar trebui procedat in acest caz , si au hotarat sa-i faca un chiuretaj medical ca sa poata sa se ocupe de problema de sanatate.Femeia a refuzat chiuretajul si sotul spune ca se ruga in fiecare zi sa-i ajute Bunul Dumnezeu sa nasca copilul si sa fie sanatos.Cand a ajuns in a saptea luna de sarcina , medicii au hotarat sa-i faca cezariana , fiindca femeia avea 30 de kilograme si nu mai putea sa duca sarcina mai departe.Dupa doua zile i-au adus fetita sa o vada ,a luat-o in brate , a dat-o inapoi si a intrat in coma si s-a stins.Sotul spune ca si el s-a lasat de servici ca sa aiba grija de mama.Eu cred ca a mers in rai in cetele mucenicilor.Ce credeti?Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2013, 01:33:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Se spune ca femeia se mantuieste prin nastere de fii. In acelasi timp, mucenici sunt cei care isi dau viata pentru credinta lor. Femeia din cazul expus nu cred ca poate fi considerata mucenica, parerea mea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2013, 02:20:36
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

O femeie sanatoasa care naste un copil ,apoi dupa nastere moare , se spune ca ajunge in rai.In situatia de care am povestit eu , femeia stia ca o sa moara daca nu intrerupe sarcina , pentru ca medicii au pus-o in tema.Dar ea a ales sa duca sarcina pana mai departe.Nu cunosc amanunte despre durerile ce le avea , si alte complicatii ce au aparut intre timp ,pot doar sa-mi imaginez si nici atunci sa nu fiu prea aproape de adevar.Dar intr-o lume unde avorturile se fac din te miri ce motive , sa alegi sa duci o sarcina in aceste conditii nu mi se pare lucru usor , sau neinsemnat.Consider ca prin gestul ei femeia (Dumnezeu s-o odihneasca si s-o mangaie) ne-a dat o lectie de viata tuturor.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2013, 03:46:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Sorry, nu vreau să fiu Gică contra, dar așa văd eu situația

Nu știu în ce măsură este o lecție de viață. Da, avortul trebuie refuzat. Dar în cazul ei aflase și că e bolnavă de cancer, deci prin avort nu și-ar fi rezolvat situația de sănătate. Poate doar își prelungea viața puțin. Dar așa i-a lăsat un copil soțului, care am înțeles ca și el la rândul lui se sacrificase pentru ea. Deși, iarăși, renunțarea la serviciu este o măsură extremă și periculoasă, din ce trăia familia respectivă dacă niciunul nu muncea? În fine, Dumnezeu s-o odihnească în pace. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2013, 14:15:37
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Eu cred ca femeia era crestina,altfel nu facea acest gest.Bineinteles ca este o mucenita pentrU Hristos!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2013, 15:34:41
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu știu în ce măsură este o lecție de viață. Da, avortul trebuie refuzat. Dar în cazul ei aflase și că e bolnavă de cancer, deci prin avort nu și-ar fi rezolvat situația de sănătate. Poate doar își prelungea viața puțin. Dar așa i-a lăsat un copil soțului, care am înțeles ca și el la rândul lui se sacrificase pentru ea. Deși, iarăși, renunțarea la serviciu este o măsură extremă și periculoasă, din ce trăia familia respectivă dacă niciunul nu muncea? În fine, Dumnezeu s-o odihnească în pace. Doamne ajută!
Deci, pentru alegerea care a facut-o sotul, este o masura extrema si periculoasa dar faptul ca sotia lui a ales moartea in schimbul unei noi vieti, nu ti se pare ca e mucenicie, nu????
Saraca de tine........atata ignoranta ce se citeste in randurile scrise de tine.
Informeaza-te mai bine, mai ales daca esti femeie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2013, 20:58:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Iulita, merci de indicatii esti f. draguta.

Eu n-am zis ca femeia nu a facut un sacrificiu suprem - dar mai bine informati-va voi ce este acela un mucenic. Maine, poimaine oricine moare de cancer e mucenic...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.12.2013, 11:36:29
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Iulita, merci de indicatii esti f. draguta.

Eu n-am zis ca femeia nu a facut un sacrificiu suprem - dar mai bine informati-va voi ce este acela un mucenic. Maine, poimaine oricine moare de cancer e mucenic...

Nu e vorba de cine moare de cancer ,e vorba ca Dumnezeu i-a dat o situatie complicata , in care multi dintre noi nu stiu cum am fi ales , dar ea a ales sa aduca o viata cu pretul vietii ei.Gandeste-te ca pentru ea a fost o provocare sa duca sarcina pana la capat , cu dureri si suferinta la capatul careia o astepta moartea...Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2013, 15:07:24
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Poate a mai vazut cineva stirea aceasta care vine din Constanta ,eu sunt foarte impresionata si de stirea in sine si de faptul ca au difuzat-o.O femeie de 24 de ani , a aflat ca este insarcinata in doua luni.S-au bucurat amandoi sotii , dar dupa ce au mai facut unele investigatii , au mai aflat si ca femeia sufera de un cancer de rinichi.Medicii au intrunit o comisie care sa hotareasca cum ar trebui procedat in acest caz , si au hotarat sa-i faca un chiuretaj medical ca sa poata sa se ocupe de problema de sanatate.Femeia a refuzat chiuretajul si sotul spune ca se ruga in fiecare zi sa-i ajute Bunul Dumnezeu sa nasca copilul si sa fie sanatos.Cand a ajuns in a saptea luna de sarcina , medicii au hotarat sa-i faca cezariana , fiindca femeia avea 30 de kilograme si nu mai putea sa duca sarcina mai departe.Dupa doua zile i-au adus fetita sa o vada ,a luat-o in brate , a dat-o inapoi si a intrat in coma si s-a stins.Sotul spune ca si el s-a lasat de servici ca sa aiba grija de mama.Eu cred ca a mers in rai in cetele mucenicilor.Ce credeti?Doamne ajuta!
E prea fortat spus mucenica. Nu a murit pentru religia sa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2013, 19:06:54
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
E prea fortat spus mucenica. Nu a murit pentru religia sa.
Cunosc personal un caz izbitor de similar, al unei foste colege de facultate, si cred cu tarie ca este Sus, acum, si vegheaza asupra familiei sale. Da, acest gen de oameni sunt un fel de mucenici. Nu are rost sa ne racim deschiderea la a proslavi jertfa aproapelui (din ce in ce mai rara in zilele noastre) in numele limitantului subiectivism organizational (vezi Doamne, nu a murit pentru "ideologie", "credinta", "biserica/confesiune", cu un cuvint pentru "cauza/organizatie", si deci nu e martir). Exista un martiraj nestiut, al oamenilor care realizeaza ei, pe Pamint, nestiuti, nebeatificati si nesanctificati cei mai multi, adevarata Biserica, cea nevazuta.
In Talmud se spune de un numar, incredibil de mic, 24 parca, de "oameni drepti care tin lumea". Ceva de genul e si in "pilda samariteanului".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare