Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.02.2016, 10:08:47
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt mai multe trepte si moduri ale iubirii. Nesfarsite...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.02.2016, 10:51:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Sunt mai multe trepte si moduri ale iubirii. Nesfarsite...
roadele Duhului, asa cum bine spunea apostolul Pavel in Galateni: "Iar roada Duhului este DRAGOSTEA, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința"
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #93  
Vechi 18.02.2016, 11:10:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Unde-i controversa totusi?
Unde e scopul topicului? Sau ideea.. ca nu am priceput pana la urma :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 18.02.2016, 11:44:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Sunt mai multe trepte si moduri ale iubirii. Nesfarsite...
Se pare că numai noi, buricul pământului (care ne pocăim), știm să iubim, restul nu.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 18.02.2016, 13:16:17
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unde e scopul topicului? Sau ideea.. ca nu am priceput pana la urma :)
Scopul topicului era sa vad opinia forumistilor legat de aspectul mentionat. Cred ca si-a atins scopul, multumesc pentru opinii.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 18.02.2016, 14:11:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu n-am inteles care este aspectul atat de intens comentat :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 18.02.2016, 14:23:38
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu n-am inteles care este aspectul atat de intens comentat :))
Atitudinea de intelegere si iertare a lui Hristos fata de cei care il urau.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 18.02.2016, 14:37:11
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
De ce punem in fata numai judecata aspra a lui Dumnezeu.
Nu punem in fata numai ceva sau altceva, ci cate cineva face din confuzie,propria sa proiectie. Eu am crezut multa vreme ca e distant, rigid si aspru, cum era in copilaria mea tata, despre care nu stiam ca e chinuit de o mare neputinta. Acum dupa ce Dumnezeu mi-a aratat cat de mult ma iubeste si ma ocroteste, e opusul imaginii tatalui meu si nu mai fac confuzie intre cele doua chipuri, fiindca am incetat sa proiectez aiurea.
In urma cu niste ani, am asistat la un program sustinut de biserica ortodoxa si o etapa a acestui program era descoperirea lui Dumnezeu. Suna ciudat, dar s-au descoperit atatia Dumnezei, cati participant erau :) . In sensul ca Dumnezeu evident ca era considerat a fi unic, dar fiecare I se adresa diferit si simtea ca primeste raspunsuri de la acea fateta a lui Dumnezeu, care corespundea starii sale. Cei cu stima de sine si respectul de sine foarte scazute se autoflagelau cel mai tare, iar cei senini in inima se bucurau de iubire.

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
De ce ne facem ca nu vedem si latura sa intelegatoare, toleranta, compatimitoare?
Cum sa nu? Caut-o pe net pe maica Siluana Vlad. Ea vede iubirea lui Dumnezeu in toate.

Cand am fost in pelerinaj la Meteora, avand avantajul de a merge cu monahi, am stat poate un pic mai mult de vorba cu o maicuta romanca stabilita acolo, care ne-a “tradus” arhicunoscuta pictura reprezentand scena Judecatii de Apoi. Acolo in josul scenei, e balanta in care pe de o parte pun pergemente ingerii, iar in celalalt taler pun dracii pergamentele lor. In talerul cu fapte bune erau vreo 4 pergamente, in cel cu pacate erau vreo 8 si totusi talerul pozitiv era mai jos, mai greu. De ce?-ne-a intrebat maica si tot ea a dat si raspunsul: Fiindca la faptele bune se adauga mila si iubirea lui Dumnezeu pentru om, iar aceasta inclina in final balanta, dupa reguli de El stiute.
Am mai vazut si alte fresce cu Judecata de Apoi, dar talerul ingerilor era mereu gol, ceea ce iarasi spune ceva, de data asta despre intentia de a controla privitorii ...

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Vedem clar ca pe aceia care Îl rastigneau ii iertase fara ca aceia sa se caiasca, spunand cuvintele "iarta-i, caci nu stiu ce fac", cumva le intelege nestiinta.
Isus intelegea micimea in duh a acestora si regreta neputinta lor si de aceea nu doar ca i-a iertat, ci l-a rugat si pe Tatal sa fie milostiv cu ei, fiindca doar atata pot. Eu inteleg asa, la modul simplu, felul in care parintii inteleg ceva ce copilul nu-i copt sa priceapa: cand copilul e bebelus, parintii au zero pretentii de la el si il iubesc, dar cand poate mai mult, ei continua sa il iubeasca, insa pretentiile cresc pentru binele lui si uneori ii aplica si pedepse ca semnale de alarma ca se abate de la drumul bun, insa de iubirea lor nu il lasa sa se indoiasca vreodata. Acum, daca copilul e frustrat si zice ca tata e rau ca l-a certat cand a spart geamul vecinului, asta deja tine de judecata copilului, nu de cea a tatalui care a vrut doar sa-i arate ca nu face bine.

Multumesc pentru subiect, am citit postari foarte frumoase despre iubire si iertare.
Eu insa raman la ceea ce simt de o vreme si anume ca ar fi o trufie din partea mea sa iert pe cineva. Ca sa iert, trebuie sa judec mai intai si sa vad daca a gresit si cat de mult a facut-o, ori eu nu sunt cladita la masurile astea, ci la unele mult mai modeste. Iertarea cred ca e treaba lui Dumnezeu, iar treaba mea e sa ma rog pentru acea persoana si sa ma intreb de ce m-a deranjat, sau mai exact, ce aspect urat al propriei mele fiinte a scos la lumina acel om.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #99  
Vechi 18.02.2016, 14:47:07
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Atitudinea de intelegere si iertare a lui Hristos fata de cei care il urau.
9. Întru aceasta s-a arătat dragostea lui Dumnezeu către noi, că pe Fiul Său cel Unul Născut L-a trimis Dumnezeu în lume, ca prin El viață să avem.
10. În aceasta este dragostea, nu fiindcă noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindcă El ne-a iubit pe noi și a trimis pe Fiul Său jertfă de ispășire pentru păcatele noastre.
11. Iubiților, dacă Dumnezeu astfel ne-a iubit pe noi, și noi datori suntem să ne iubim unul pe altul.
(...)
19. Noi iubim pe Dumnezeu, fiindcă El ne-a iubit cel dintâi.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 18.02.2016, 15:08:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

În loc de epilog:

"Iar vouă, celor ce ascultați, vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc; binecuvântați pe cei ce vă blesteamă, rugați-vă pentru cei ce vă necăjesc. Celui ce te lovește peste obraz, dă-i-l și pe celălalt; pe cel ce-ți ia haina, nu-l împiedica să-ți ia și cămașa; oricui îți cere, dă-i; și de la cel ce-ți ia pe ale tale, nu i le cere. Și precum voiți să vă facă vouă oamenii, asemenea faceți-le și voi lor. Și dacă-i iubiți pe cei ce vă iubesc, ce mulțumire aveți? Că și păcătoșii-i iubesc pe cei care-i iubesc pe ei.Și dacă le faceți bine celor ce vă fac vouă bine, ce mulțumire aveți? Că și păcătoșii tot așa fac. Și dacă dați cu'mprumut celor de la care nădăjduiți să luați înapoi, ce mulțumire aveți? Că și păcătoșii le dau cu'mprumut păcătoșilor, ca să primească înapoi întocmai. Ci iubiți pe vrăjmașii voștri și faceți bine și dați cu'mprumut nimic nădăjduind și răsplata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui-Preaînalt; că El este bun cu cei nemulțumitori și răi. Fiți milostivi, așa cum și Tatăl vostru este milostiv.Nu judecați și nu veți fi judecați; nu osândiți și nu veți fi osândiți; iertați și vi se va ierta. Dați și vi se va da; o măsură bună, îndesată, clătinată și cu vârf vi se va turna în poală ; căci cu ce măsură măsurați, cu aceea vi se va măsura. " (Luca 6:27-38)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde