Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.02.2017, 14:54:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
citim pomelnice în timpul Liturghiei
Da, aici este o cauza nu numai de prelungire a Liturghiei, ci si de rupere din ritmul si progresul liturgic, cauza care ar fi usor de evitat.

La catolici, ca sa se faca o Liturghie pentru adormiti sau pentru vii, ori pentru o intentie, te duci si vorbesti cu preotul in cancelarie. Te programeaza si iti da un bilet ca sa tii minte (de exemplu "joi 16 martie, liturghia de la 7 dimineata oficiata de...". Daca nu ai cum sa fii prezent, poti indrazni sa ceri alta data disponibila, fiindca este de dorit (desi nu obligatoriu) ca cel care da comanda sa pofteasca la slujba. In general, pentru o liturghie este o (singura) intentie, la care se adauga intentiile generale ale papei sau episcopului pentru luna respectiva. Nu exista pomelnic, ci preotul isi noteaza numele persoanelor pomenite, sau intentia, in agenda.

La rasariteni, exista pomelnic fiindca exista particele. In mod normal, pomenirile ar trebui sa se faca la Proscomidie, ceea ce ar presupune aducerea pomelnicelor inainte de acest prolog al Liturghiei. Dar s-au invatat credinciosii si credincioasele de a se prezenta la mijlocul slujbei, catre 10.30, la usile diaconesti cu un pomelnic sub forma unei liste de 30 de nume scrise pe o jumatate verticala de A4, si pe fata si pe dos, avand drept oferta o prescura, o lumanare de 50 de bani si o bancnota de 1 leu. La ce o mai fi trebuind prescura aceea cand deja Sfantul Disc este plin, iata un lucru care imi scapa. Si atunci, e normal ca pomenirea sa se faca la Canon: preotul boscorodeste o lista interminabila de nume repetitive si pe neamul lor cel adormit, in timp ce congregatia se presupune ca se roaga pentru odihna acelora, cand, de fapt, sporovaieste. In afara de cei cu bun simt, care sufera in tacere, iar gandul lor nu se duce la cer, ci la ceas.

Celor care precum CristianR, gpalama si ceilalti le spun: nu mai stati cocotati, ci coborati din turnul vostru de fildes si protejati-va picioarele, fiindca intrati in realitatea din teren. "Dar de ce sa coboram Sfanta si Dumnezeiasca la realitatea din teren, in loc sa elevam norodul la cele imparatesti ?" parca aud spunandu-mi-se. Ce alta replica as putea da decat: "OK, e chiar mai bine: atunci elevati norodul!"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.02.2017 at 14:56:51.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.02.2017, 15:00:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ba fiecare e atent sa prinda momentul cand popa ii pomeneste pe ai lui. Apoi se ocupa cu alte alea.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.02.2017, 15:01:11
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ba fiecare e atent sa prinda momentul cand popa ii pomeneste pe ai lui. Apoi se ocupa cu alte alea.
Si? e firesc?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.02.2017, 15:08:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Si? e firesc?
Era o gluma si nu are nici o legatura cu subiectul discutiei pentru ca asta si multe altele se pot rezolva la nivel de parohie. Din nou, e nevoie de catehizare si nu de nu stiu ce reforma a liturghiei. Daca oamenii aia s-ar ruga pentru cei adormiti, nu ar fi nici o problema.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.02.2017, 15:10:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De ce o liturghie ortodoxa duminicala, obisnuita, dureaza cam trei ore, pe cand o liturghie catolica rasariteana dureaza cam o ora si jumatate, din moment ce este aceeasi Liturghie, ba, uneori, chiar acelasi Liturghier ?
Care "liturghie" durează dom'le 3 ore? Pe ceas, începe la 9:15 și la maxim 10:45 începe părintele predica, la noi e obișnuința ca predica să fie la sfârșit. Asta în condiții "normale" când nu sunt foarte mulți credincioși la rând la Sfântul Potir.
A, că mai sunt Liturghiile mai "speciale" cum este cea de la Buna Vestire, care poate dura mai mult, sau cum este Liturghia Sf. Vasile... Dar în nici un caz nu are cum să ajungă la 3 ore. Nici măcar cu predica, ce nu este mai lungă decât accidental de 30..45 de minute.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.02.2017, 16:06:33
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

dureaza mult mai mult, de fapt. stam in picioare si cand te mai pun babele sa stai in genunchi un pic si esti prea rusinos si cam tembel, ca mine, si nu esti in stare sa faci pe niznaiu ai pus-o, nu-ti mai trebuie nimic, devine o corvoada. asa ca astepti o zi obisnuita si intri in biserica pustie, te simti bine si impacat cateva minute si gata.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.02.2017, 16:16:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Celor care precum CristianR, gpalama si ceilalti le spun: nu mai stati cocotati, ci coborati din turnul vostru de fildes si protejati-va picioarele, fiindca intrati in realitatea din teren. "Dar de ce sa coboram Sfanta si Dumnezeiasca la realitatea din teren, in loc sa elevam norodul la cele imparatesti ?" parca aud spunandu-mi-se. Ce alta replica as putea da decat: "OK, e chiar mai bine: atunci elevati norodul!"
Soluția ar fi: nici doar în turnul de fildeș, nici doar pe teren; ci și sus, și jos, coborându-le pe cele de sus, dar și urcându-le pe cele de jos. Acomodarea la realitatea din teren riscă să rămână jos, în teren, cred eu. Pe de altă parte, să te ții doar la cele de sus, fără să ții cont de cum este receptat ceea ce ai tu de transmis, ca preot, duce la o fractură între emițător și receptor.
Pentru că m-am referit la Părintele Galeriu, după cum știți, sfinția sa era un om foarte apropiat de oameni, într-o relație cât mai personală cu fiecare dintre cei pe care îi întâlnea. Îi făcea pe toți să se simtă iubiți, importanți, valoroși, purtați în rugăciune de către Părinte, ceea ce stimula, evident, atenția la slujbe.

Nu afirm că slujbele ar trebui să fie mai lungi sau mai scurte, ci că trebuie să fie pline de participarea noastră și că în sensul ăsta trebuie neapărat făcut ceva. Întâi de toate cultivată legătura între enoriași și cu preoții, ca toți să simtă că fac parte dintr-o familie, iar Liturghia să fie un moment de bucurie a unirii împreună în rugăciune a unor oameni care măcar se cunosc.

Mi se pare evident că argumentele aduse de simpllu sunt bune și că ar putea avea ca efect o mai bună participare. Ca și cele aduse de Iuliu, privind catehizarea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.02.2017, 16:30:05
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dureaza mult mai mult, de fapt. stam in picioare si cand te mai pun babele sa stai in genunchi un pic si esti prea rusinos si cam tembel, ca mine, si nu esti in stare sa faci pe niznaiu ai pus-o, nu-ti mai trebuie nimic, devine o corvoada. asa ca astepti o zi obisnuita si intri in biserica pustie, te simti bine si impacat cateva minute si gata.
Apropo de babe la biserică...

În timpul slujbei de duminică, băbuța se apleacă spre urechea moșului:
– Tocmai am dat drumu’ la o bă..... lungă dar silențioasă, ce să fac?
– Schimbă-ți bateria din aparatul auditiv și nu mai zbiera.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.02.2017, 16:41:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dureaza mult mai mult, de fapt. stam in picioare si cand te mai pun babele sa stai in genunchi un pic
Când te mai pun să stai în genunchi le poți spune frumos că mai potrivit ar fi a sta în picioare, Sfânta Liturghie fiind bucuria Învierii, există și un canon în acest sens. Și le mai poți face atente la cuvântul preotului când spune "drepți să ascuiltăm Sfânta Evanghelie". Nu intră în discuție oamenii neputicioși care nu pot sta toată liturghia în picioare și preferă să stea în genunchi, decât într-o strană sau pe un scaun.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.02.2017, 16:48:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mi se pare evident că argumentele aduse de simpllu sunt bune și că ar putea avea ca efect o mai bună participare. Ca și cele aduse de Iuliu, privind catehizarea.
Cred că relizezi ce tărăboi ar ieși dacă te-ai duce într-un sat și ai schimba "tradiția" locului. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare