Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 25.09.2008, 10:38:28
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Cine stie Ory,daca Bunul Dumnezeu,intr-o zi nu-ti va indeplini visul?Iti doresc fericirea pe care ai visat-o,s-o ai alaturi de familia ta.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 25.09.2008, 13:36:31
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07
Nu stiu unde vezi tu abuz prin indoctrinare. Dar in fine, fiecare vede ce vrea si ce ii convine. Ti-am mai spus eu, sunt destui ca tine care stau si critica. Doar de asta suntem buni, sa criticam si atat. Solutii propuse din partea ta nu am vazut. Tu zici ca ai propus solutii. Fii mai exact te rog. Cum le implementezi? Ca toti vedem care sunt problemele si ce trebuie indreptat. Ziceai de educatie, dar daca de sus nu se misca nimic, nici in scoli nu se intampla nimic si lucrurile merg la fel. Fetele apar insarcinate la 14, dar care e cauza? Ce se promoveaza azi in societatea noastra? Sexul, avortul, homosexualitatea, alcool etc. Cum te astepti ca tinerii din ziua de azi sa mai aibe vre-un pic de moralitate in ei? Societatea asta este asaltata de astfel de mesaje, si totul se pleaca de sus. Pestele de la cap se impute, dar intr-adevar de la coada se curata.
Mesajul tau e plin de contradictii logice si nu stiu cum sa argumentez cat timp nu stiu pe ce pozitie te afli.
Exemple:
-spui ca de sus nu se misca nimic dar sustii ca pestele se curata de la coada. Pai ori aia ori aia! Amandoua nu prea sunt sanse! De ce asteptati sa pice ceva de sus? Sa fie datorita indoctrinarii?
-spui ca nu dau exemple dar intrebi cum sa le implementam. Nu inteleg!
-intrebi cum sa implementam solutiile si in acelasi timp spui ca eu doar stau si critic. Pai daca nu stii cum, ori o faci prost, ori nu o faci deloc. Daca nu o faci deloc, atunci stai si critici! Asta referitor si la partea cu fiecare vede ce vrea si ce-i convine!

Moralitatea nu este conditionata de religie si nici nu ar trebui impusa de aceasta in vreun fel. De ce crezi ca tinerii sunt atat de slabi? Sa fie din cauza unei educatii precare? Unei lipse de discernamant bazat pe spirit critic? Exact ce spuneam intr-un mesaj mai sus? Sincer, nu stiu cum se face dar pe mine nu m-a impins nimeni la nimic si nici nu m-as fi lasat impins doar pentru ca societatea face reclama! Nu m-a obligat nimeni sa fac sex(s-ar fi chemat viol!) nici sa devin homosexual, nici sa beau, nici sa fumez. Am ales singur ce vreau sa fac!

Repet, nu stau si critic, mai si actionez pe cat posibil! Am mai scris asta. Daca nu esti in stare sa porti o discutie logica, eu cu atat mai putin sunt in stare sa continui o discutie ilogica!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 25.09.2008, 15:34:12
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic
Citat:
În prealabil postat de mihai07
Nu stiu unde vezi tu abuz prin indoctrinare. Dar in fine, fiecare vede ce vrea si ce ii convine. Ti-am mai spus eu, sunt destui ca tine care stau si critica. Doar de asta suntem buni, sa criticam si atat. Solutii propuse din partea ta nu am vazut. Tu zici ca ai propus solutii. Fii mai exact te rog. Cum le implementezi? Ca toti vedem care sunt problemele si ce trebuie indreptat. Ziceai de educatie, dar daca de sus nu se misca nimic, nici in scoli nu se intampla nimic si lucrurile merg la fel. Fetele apar insarcinate la 14, dar care e cauza? Ce se promoveaza azi in societatea noastra? Sexul, avortul, homosexualitatea, alcool etc. Cum te astepti ca tinerii din ziua de azi sa mai aibe vre-un pic de moralitate in ei? Societatea asta este asaltata de astfel de mesaje, si totul se pleaca de sus. Pestele de la cap se impute, dar intr-adevar de la coada se curata.
Mesajul tau e plin de contradictii logice si nu stiu cum sa argumentez cat timp nu stiu pe ce pozitie te afli.
Exemple:
-spui ca de sus nu se misca nimic dar sustii ca pestele se curata de la coada. Pai ori aia ori aia! Amandoua nu prea sunt sanse! De ce asteptati sa pice ceva de sus? Sa fie datorita indoctrinarii?
-spui ca nu dau exemple dar intrebi cum sa le implementam. Nu inteleg!
-intrebi cum sa implementam solutiile si in acelasi timp spui ca eu doar stau si critic. Pai daca nu stii cum, ori o faci prost, ori nu o faci deloc. Daca nu o faci deloc, atunci stai si critici! Asta referitor si la partea cu fiecare vede ce vrea si ce-i convine!

Moralitatea nu este conditionata de religie si nici nu ar trebui impusa de aceasta in vreun fel. De ce crezi ca tinerii sunt atat de slabi? Sa fie din cauza unei educatii precare? Unei lipse de discernamant bazat pe spirit critic? Exact ce spuneam intr-un mesaj mai sus? Sincer, nu stiu cum se face dar pe mine nu m-a impins nimeni la nimic si nici nu m-as fi lasat impins doar pentru ca societatea face reclama! Nu m-a obligat nimeni sa fac sex(s-ar fi chemat viol!) nici sa devin homosexual, nici sa beau, nici sa fumez. Am ales singur ce vreau sa fac!

Repet, nu stau si critic, mai si actionez pe cat posibil! Am mai scris asta. Daca nu esti in stare sa porti o discutie logica, eu cu atat mai putin sunt in stare sa continui o discutie ilogica!
In fine. Hai sa o lasam balta. Ca nu ajungem nicaieri. Tu critica in continuare, ca doar asta stii sa faci. De aici poate si nik-ul Acidironic. Stii sunt multe persoane care isi varsa frustrarile pe forumuri in spatele unor nick-uri.
- nu ma astept sa pice nimic de sus, ma astept doar ca oamenii care sunt acolo sa isi faca treaba in mod benefic pentru tara (tu stii ce ai inteles)
- in cazul incare puteai veni cu o solutie vialbila te intrebam cum o implementezi (o gresala de exprimare din partea mea) ca asa toti suntem buni de gura.
Sun persoane care nu pot fi influentate de mass-media (asa ca tine), dar marea majoritate sa stii ca sunt foarte usor de influentat.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.09.2008, 10:01:41
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Sa nu uitam ca persoanele usor influentabile de mass-media sunt la fel de usor influentabile si de catre biserica! Asta ma duce la ideea ca un prim pas util ar fi sa nu se mai predice aiurea ca d-zeu are grija de copii si e mai bine sa nasti decat sa faci avort. Sa fim seriosi, daca d-zeu chiar ar fi avut grija, atunci ar fi avut grija si de copiii care devin parinti chiar mai devreme de 14 ani. Daca asa intelege lumea ca are d-zeu grija atunci poate are grija sa si faci avort! si are grija si de nenascuti, de ce nu? Chiar crezi ca preotul mentionat intr-un mesaj mai sus care spunea ca a vb cu 10000 de femei chiar putea sa aiba grija macar de 100 de copii? Asta in ideea ca nu chiar toate cele 10k de femei ar fi facut un copil ca atunci il intreb eu pe el ce solutii are si cum le implementeaza! Deci, privind putin in jur nu vad ca d-zeu are grija si cred ca ar fi bine sa nu mai amagim lumea cu povesti! Poate asa vor fi putin mai responsabili!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.09.2008, 10:29:49
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic
Sa nu uitam ca persoanele usor influentabile de mass-media sunt la fel de usor influentabile si de catre biserica! Asta ma duce la ideea ca un prim pas util ar fi sa nu se mai predice aiurea ca d-zeu are grija de copii si e mai bine sa nasti decat sa faci avort. Sa fim seriosi, daca d-zeu chiar ar fi avut grija, atunci ar fi avut grija si de copiii care devin parinti chiar mai devreme de 14 ani. Daca asa intelege lumea ca are d-zeu grija atunci poate are grija sa si faci avort! si are grija si de nenascuti, de ce nu? Chiar crezi ca preotul mentionat intr-un mesaj mai sus care spunea ca a vb cu 10000 de femei chiar putea sa aiba grija macar de 100 de copii? Asta in ideea ca nu chiar toate cele 10k de femei ar fi facut un copil ca atunci il intreb eu pe el ce solutii are si cum le implementeaza! Deci, privind putin in jur nu vad ca d-zeu are grija si cred ca ar fi bine sa nu mai amagim lumea cu povesti! Poate asa vor fi putin mai responsabili!
Cele mai multe persoane, care sunt influentate de mass-media au cam uitat de Dumnezeu. Biserica nu te invata sa faci copii de la 14 ani. Te invata sa fii echilibrat.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 26.09.2008, 11:41:19
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

problema este cu mult mai diversa decat pare.nu numai copile de 14 ani fac asta ci si oameni maturi si pe care noi ii credem intelepti.vima principala o are mass-media si familia.mass-media prin orice por al ei elimina sex.rectame,emisiuni,filme,discutii.in familie?tatii,mamele fug innebuniti dupa bani uitand ca are si-un copil.si pt ce foloseste banii?pt copil?asa cred ei!banii se duc pe tigari(de multe ori amandoi fumeaza)pe curent(copilul se holbeaza la pc o zi intreaga nestingherit gasind acolo tot sexul din lume,distrugand mentalul)curent pe tv(de asemenea parintii stau cu orele tolaniti in pat uitanduse la tv)aceasta este familia moderna.aici e problema.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 26.09.2008, 12:22:55
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic
Sa nu uitam ca persoanele usor influentabile de mass-media sunt la fel de usor influentabile si de catre biserica! Asta ma duce la ideea ca un prim pas util ar fi sa nu se mai predice aiurea ca d-zeu are grija de copii si e mai bine sa nasti decat sa faci avort. Sa fim seriosi, daca d-zeu chiar ar fi avut grija, atunci ar fi avut grija si de copiii care devin parinti chiar mai devreme de 14 ani. Daca asa intelege lumea ca are d-zeu grija atunci poate are grija sa si faci avort! si are grija si de nenascuti, de ce nu? Chiar crezi ca preotul mentionat intr-un mesaj mai sus care spunea ca a vb cu 10000 de femei chiar putea sa aiba grija macar de 100 de copii? Asta in ideea ca nu chiar toate cele 10k de femei ar fi facut un copil ca atunci il intreb eu pe el ce solutii are si cum le implementeaza! Deci, privind putin in jur nu vad ca d-zeu are grija si cred ca ar fi bine sa nu mai amagim lumea cu povesti! Poate asa vor fi putin mai responsabili!
nu mai gasesc exact postarea dar din carte imi amintesc era vorba de parintele Tanase de la Valea Plopului.Mai acidule,te rog intereseaza-te calumea despre acest preot,ce face,si ce a facut si apoi mai discutam.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 26.09.2008, 13:44:12
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

iulyaan TE ROG invata sa scrii! Mi-e destul de greu sa inteleg ce spui. Pana la urma reusesc dar ti-ar prinde bine sa te exprimi mai corect daca vrei sa ajunga ideile tale la interlocutori asa cum doresti. Nu trebuie sa-mi spui ca te grabesti la scris pt ca asta inteleg dar exprimari de genul: "si pt ce foloseste banii?" cand te referi la parinti nu vin din graba!
Cum ai descris tu familia din pacate nu e deloc departe de adevar. Evident nu toate familiile sunt asa dar sunt mult prea multe. Eu de ce spuneam ca trebuie responsabilizati oamenii? Multi habar n-au ce inseamna sa cresti un copil si atunci ii lasa la tv si calculator. In particular, eu cred ca e mai rau sa faci un copil si sa-l tii in fum de tigara decat sa avortezi. E o chestiune de parere personala, discutabila si se refera tot la a fi responsabil.

quasar, nu putem pune problema la modul lasa ca o sa creasca biserica toti copiii nedoriti, chiar daca exista si astfel de preoti! Eu criticam abordarea care include si o doza de aroganta! Lasati ca o sa va cresc eu copiii indiferent cat de multi sunt! Sa fim seriosi! si mai pragmatici.

mihai07 mesajul tau este putin ambiguu. Daca sa faci un copil inseamna sa-l nasti atunci biserica te invata sa nu faci avort si, deci, sa faci copii (indiferent de varsta pe care o ai). Daca te referi la conceperea prorpiu-zisa, atunci e o aroganta maxima din partea oricui sa creada ca va putea opri tinerii sa faca sex. Mult mai eficient ar fi sa ii invete sa fie responsabili si sa foloseasca metode contraceptive.

"Biserica te invata sa fii echilibrat" este o afirmatie discutabila deoarece au fost destule scandaluri cu preoti/calugari care au comis fapte reprobabile. Daca biserica nu are efectul pe care il spui asupra persoanelor din interiorul ei, atunci ce pretentii mai are cand vine vorba de oamenii de rand? Eu asta incerc sa explic. Abordari "extremiste" de genu "totul sau nimic" nu sunt cele mai potrivite. Sunt si preoti care fac mult bine, dar sunt si preoti care fac tot felul de "minuni".
Reply With Quote
  #119  
Vechi 26.09.2008, 14:44:26
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Ms pt indreptare.as vrea sa comentez dar....nu merita.nu vreau sa dau lectii la nineni
Reply With Quote
  #120  
Vechi 27.09.2008, 12:53:50
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Aproape ca m-am decis sa nu mai postez la topicurile legate de avort, dar o afirmatie m-a deranjat destul de tare. Spunea cineva ca normal ca il intereseaza ce fac cei din jur, atata timp cat fac ceva gresit(evident, era vb de avort). Libertatea mea individuala se termina acolo unde o incalca pe a ta. Iar in momentul in care te amesteci intr-o problema atat de intima precum avortul, se cheama ca suprimi libertatea cuiva. Iar noi avem liber arbitru de la Dumnezeu, nu?

Ca incheiere, subscriu la problema legata de scrierea agramata. Este, intr-adevar, deranjant, sa te chinui sa descifrezi un post si sa mai intelegi si argumentele aduse
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos Ioan_Ciobota Generalitati 9 04.10.2007 11:53:51