Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2016, 22:28:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Aceia despre care Hristos spune "iarta-i Parinte, caci nu stiu ce fac" (soldatii romani, multimea iudeua care l-a condamnat, arhiereii, etc), ce fel de relatie crezi ca aveau cu Dumnezeu?
Asta o stia fiecare din ei.Dar se poate intuii dupa actiunile lor cam care au fost
relatiile.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2016, 22:35:06
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Aceia despre care Hristos spune "iarta-i Parinte, caci nu stiu ce fac" (soldatii romani, multimea iudeua care l-a condamnat, arhiereii, etc), ce fel de relatie crezi ca aveau cu Dumnezeu?
Hristos se roagă pentru iertarea tuturor, inclusiv a celor care Îl răstigneau. Le găsește scuze: nu știu ce fac. Și era adevărat că nu știau pe Cine răstigneau, pe Cine huleau și, mai ales, nu știau de Cine se lipseau.

Dumnezeu iartă orice, însă nu te poate împiedica să-I întorci spatele, să-L hulești, să-I refuzi dragostea, jertfa, mântuirea. Nu te poate împiedica să te autodistrugi, să te sinucizi, să mergi în iad. Suferința Lui pe cruce nu este pentru Sine, ci pentru noi și mai ales pentru cei care-L răstignesc.

Rugăciunea Lui acolo, răstignit fiind, arată că mai mare decât chinurile fizice pe care le îndura este această durere pentru cei care nu cred în El, pentru cei care se pierd.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.02.2016, 23:32:36
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pacate impotriva Duhului Sfant:

1) nădejdea prea mare în mila lui Dumnezeu;

2) deznădejdea cu privire la mântuirea noastră;

3) împotrivirea clară față de adevăr și lepădarea de credința ortodoxă;

4) invidia cu privire la acele bunuri duhovnicești pe care le dobândește aproapele de la Dumnezeu;

5) aflarea în păcate și stăruința în răutate;

6) nepăsarea față de pocăință până la sfârșitul acestei vieți.



Odata spovedit inceteaza a mai lucra.
Punctul 3) este invalidat de insusi Hristos, care ii iarta pe cei responsabili cu rastignirea, adica cei care se impotriveau insusi Adevarului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.02.2016, 23:56:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
34. Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac. Și împărțind hainele Lui, au aruncat sorți.De ce nu vedem si aceasta latura a lui Dumnezeu, intelegerea, compatimirea?
Ar fi interesanta o comparatie Luca 23.34/FA 7.60
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.02.2016, 09:31:56
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Hristos se roagă pentru iertarea tuturor, inclusiv a celor care Îl răstigneau. Le găsește scuze: nu știu ce fac. Și era adevărat că nu știau pe Cine răstigneau, pe Cine huleau și, mai ales, nu știau de Cine se lipseau.

Dumnezeu iartă orice, însă nu te poate împiedica să-I întorci spatele, să-L hulești, să-I refuzi dragostea, jertfa, mântuirea. Nu te poate împiedica să te autodistrugi, să te sinucizi, să mergi în iad. Suferința Lui pe cruce nu este pentru Sine, ci pentru noi și mai ales pentru cei care-L răstignesc.

Rugăciunea Lui acolo, răstignit fiind, arată că mai mare decât chinurile fizice pe care le îndura este această durere pentru cei care nu cred în El, pentru cei care se pierd.
Ce intelegeti prin iertare? Care sunt consecintele iertarii?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.02.2016, 13:07:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Să ierți înseamnă să continui să-l iubești pe cel care ți-a greșit, care ți-a făcut vreun rău. Nu ții seama de acel rău.
Totuși, nu-l poți face pe celălalt să te iubească, nu-l poți face mai bun. Asta ține de el, dacă răspunde iubirii tale, părându-i rău pentru că te-a rănit.

Răul este în inima celui care-l produce, măcinându-l și omorându-l sufletește, ca un vierme. El e de plâns mai mult decât cel asupra căruia se exercită acest rău, dacă acesta din urmă nu-l primește în inima sa, iertând.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 14.02.2016 at 13:12:11.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.02.2016, 13:12:16
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Să ierți înseamnă să continui să-l iubești pe cel care ți-a greșit, care ți-a făcut vreun rău. Nu ții seama de acel rău.
Totuși, nu-l poți face pe celălalt să te iubească, nu-l poți face mai bun. Asta ține de el, dacă răspunde iubirii tale, părându-i rău pentru că te-a rănit.
Corect. Dar te intreb din perspectiva "datoriei" celui ce ti-a gresit. Daca tu il ierti, el va mai fi judecat pentru greseala respectiva, chiar daca nu ii pare rau? Sau iertarea ajuta doar pe cel care iarta, nu si pe cel iertat?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.02.2016, 14:23:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu a zis tot Cel care s-a rugat pentru iertarea lor că judecata i-a fost dată lui de către Tatăl? Deci va fi o judecată. Dar va fi dumnezeiască, nu după cum gândim noi. Ea ar putea să însemne pur și simplu a fi pus față în față cu propriile pacate, in lumina extrem de limpede a Dumnezeirii, pe care poate ai refuzat să o cunoști în această viață.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 14.02.2016 at 20:53:02.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.02.2016, 15:47:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Iertarea s-a dat tuturor oamenilor pe Cruce, nu doar celor care au pus la cale și au executat deicidul.
"Tată, iartă-i că nu știu ce fac" se referă la toată umanitatea răscumpărată de Domnul cu jertfa Sa.

Evangheliile ne lasă să înțelegem că nici măcar ucenicii lui Hristos nu prea știau ce făceau, ei care au văzut atâtea minuni și au făcut la rândul lor minuni cu o Putere nemaipomenită primită de la Cel ce agoniza pe Golgota.

Aproape nimeni nu știe ce face în lumea asta, în afara creștinilor, evident... aceștia din urmă nu fac ceea ce știu că trebuie să facă!

Iertarea e la îndemâna oricui, Dumnezeu o dă tuturor, dar puțini sunt cei ce o primesc și o fac lucrătoare, fiindcă iertarea aceasta nu e o simplă grațiere juridică după care ai liber la neleguiri din nou. Nu-ți folesește la nimic dacă n-o asumi și refuzi să devii o icoană a măreției ei.

Încă ceva: nu pocăința atrage iertarea ci iertarea declanșează pocăința (metanoia).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.02.2016, 19:52:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Odata spovedit inceteaza a mai lucra.
Asta se întâmplă doar în mintea ta.
Reply With Quote
Răspunde