Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2008, 19:14:34
CelMaiMarunt CelMaiMarunt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Mesaje: 4
Implicit

Sper ca nu e o problema ca postez in aceasta zona cu generalitati. Daca exista o diviziune mai potrivita pentru mesajul meu, va rog sa mi-o indicati. Chiar ma intreb daca nu ar fi de folos o subdiviziune care sa se refere in general la educatia copiilor.

Ma astept ca in cel mai scurt timp, fetita mea cea mare (8 ani) sa ne puna intrebari despre sexualitate. Ba chiar ma intreb daca n-a cautat deja in dictionar unii termeni legati de asta. Ce ar trebui sa stie un crestin despre sexualitate, cred ca stiu destul de bine, dar ma intreb daca este potrivit sa ii spun unui copil atat de mic.
Va rog sa imi spuneti ce considerati potrivit de spus unui copil, sau sa imi indicati resurse (preferabil pe net) in care pot gasi raspuns potrivit la aceasta intrebare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2008, 20:23:21
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

sunt fata
mama nu prea a avut curaj sa-mi vorbeasca deschis si daca cineva, cumva, indrepta discutia in directia "interzisa", facea ce facea si schimba subiectul... practic a tratat subiectul sexualitatii ca pe o rusine. e adevarat ca nu se discuta cu oricine, oriunde si oricum... dar, efectiv, l-a ocolit de fiecare data... mai putin in momentele criza ca n-avea incotro.

tata in schimb... mult mai deschis, si-mi raspundea/e fara nicio jena, calm la orice intrebare. trateaza subiectul ca pe ceva NORMAL si chiar se bucura daca il intreb... pt ca mai bine aflu de la el, decat de la cine stie cine.

mi-e sila sa despic acum firul in patru, dar atitudinea tatalui m-a ajutat muult mai mult.

imi povestea o mama despre copilul ei; spunea ca de mic si-a dorit sa fie medic. si cand era in scoala generala, inainte de a studia anatomia, a luat ea un.... manual de anatomie parca... in care a gasit o imagine cu doua trupuri, femeie si barbat, i-a pus-o in fata si i-a zis: asa arata femeia, asa arata barbatul, asa ne-a lasat Dumnezeu.. ce intrebari ai? ce vrei sa stii?
si i-a raspuns la absolut toate intrebarile, deschis, nu la modul meschin, si a inteles. astfel copilul a perceput totul ca pe ceva normal, privea orice poza ca pe ceva normal... iar in prezent aproape ca si-a indeplinit visul, mai are putin si termina medicina. :)

este foarte probabil sa fi cautat deja informatii... tocmai de aceea e bine s-o incurajezi sa te intrebe si pe tine. ai putea sparge gheata tocmai tu (pt ca inceputul e mai greu intotdeauna :) )... de exemplu, ce crezi despre...? hai sa vorbim despre...?

iti spun din proprie experienta... am avut mult de pierdut, la un moment dat, ca am fost informata gresit (in interes meschin, de sigur..) ... iar consecintele le suport chiar si acum, dupa cativa ani...

un lucru iti mai spun, pe care m-as bucura daca l-ai primi sincer si n-ai crede ca-l spun din aroganta: nu-i lasa pe altii sa-ti educe copilul. e o realitate care se intampla la cel putin 90% din copiii din intreaga lume. parintii o recunosc cu greu, insa cea mai mare influenta asupra copiilor si adolescentilor o au: mass-media (tv, reviste, net etc) + gasca de prieteni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2008, 21:23:27
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Un alt punct important este sa nu o minti. Este o greseala. Incearca sa ii spui adevarul pe cat poate sa inteleaga ea, fara detalii grafice, bineinteles, astea pot sa astepte, dar nu ii spune de barza, sau de alte minciuni de felul asta. Mai bine este sa stie adevarul, decat sa afle adevarul din alta parte si dupa aia sa creada ca tu ca parinte esti un mincinos in care nu poate sa aiba incredere ca ii vei spune intotdeauna adevarul intreg.

Incearca sa gasesti momente potrivite sa discuti lucrurile astea. Nu stiu cat de bine merge chestia cu "uite o carte cu un trup de femeie si unul de barbat, ai intrebari?" Pe mine m-ar fi intimidat astfel de abordare din senin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2008, 21:50:33
CelMaiMarunt CelMaiMarunt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Mesaje: 4
Implicit

Va multumesc pentru bunavointa si efortul de a-mi raspunde. De mai mult timp voiam sa pun intrebarea, dar azi chiar m-am hotarat sa nu aman, deoarece tocmai a fost o stire in care aparea cuvantul "pedofil". Cred ca aici va fi mai greu cu explicatiile, cand va fi vorba de homosexualitate, pedofilie, etc ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2008, 22:09:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMaiMarunt
Va multumesc pentru bunavointa si efortul de a-mi raspunde. De mai mult timp voiam sa pun intrebarea, dar azi chiar m-am hotarat sa nu aman, deoarece tocmai a fost o stire in care aparea cuvantul "pedofil". Cred ca aici va fi mai greu cu explicatiile, cand va fi vorba de homosexualitate, pedofilie, etc ...
Si despre anomliile sexuale trebuie discutat, despre tot ce e potrivnic creatiei in acest domeniu. Trebuie invatat copilul in a se feri de rau, inclusiv de cei cazuti in patima homosecsualitatii, a pedofiliei. Sa-i invatam sa se protejeze in fata acestor pacate strigatoare la cer, sa se protejeze de cei ce poarta in ei samanta acestor patimi, acestor groaznice patimi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2008, 22:12:23
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Eu as spune ca mai bine ii explici tu, ca parinte, decat sa afle de la altii, de la prieteni, de exemplu, sau de la televizor, ceva incomplet, si sa inteleaga gresit. Ii poti explica de sentimente, de iubire, de persoana potrivita, cu care totul decurge ca "de la sine", poti aminti de bolile cu transmitere sexuala, de rauvoitori, baieti sau pedofili, ca sa se poata feri mai bine.
Ii poti spune ca exista o varsta potrivita la care se intampla iubirea fizica, si ca pana atunci are nevoie de maturizare fizica-mai rapida, si psihica- mai tarzie. De responsabilitatea unei sarcini.
Ii poti spune sa aiba incredere sa te intrebe, daca aude ceva si nu intelege.
Dar, toate pe rand. Pana la maxim 10 ani e bine sa-i spui despre acea perioada lunara a femeilor, ca sa nu se sperie, cand se va intampla. Am avut o prietena care s-a speriat ingrozitor, a crezut ca moare, cand a vazut sange. Avea 9 ani si au crezut-o prea mica, sa afle.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2008, 00:18:39
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

si astfel imi dau seama cit de frumoasa a fost copilaria. si ca aceasta perioada, odata trecuta, nu va mai reveni niciodata, sau doar pentru unii norocosi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2008, 11:37:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Tinerii ar trebui sa fie educati fata de aspectul sexual,de parinti in primul rand,inca de la varsta psihologica in care se stie ca acestia incep sa-si puna diverse intrebari pe aceasta tema.Fiindca tinerii nu doar se intreaba,ci si simt anumite functii hormonale pe care le detin,astfel ca ei trebuie sa aiba cunostinte despre ceea ce se intampla cu ei,despre ceea ce trebuie sa adopte in spirit moral si despre felul cum acest aspect trebuie tratat din punct de vedere individual dar si social.
Cand am avut prima data menstruatia la 14 ani si jumatate m-am speriat de moarte,habar nu aveam ce se-ntampla cu mine,pentru ca in familia mea aceste lucruri nu erau discutate,iar subiectele sexuale erau considerate subiecte tabu si nevrednice de explorat,dpdv teoretic.
Ei bine,eu am fost cazul fericit in care din necunostinta de cauza nu m-am avantat in tot felul de pericole cu aspecte sexuale,insa destui tineri invata din greseli,avantandu-se in acest hazard adolescentin care explodeaza de hormoni,unii ramanand chiar cu sechele;boli venerice,sarcini nedorite,chiuretaje soldate cu repercursiuni nedorite,etc.De aceia este necesara educatia sexuala in primul rand efectuata in familie,apoi in societate,in mediul didactic.Din pacate insa,multe mame,pentru ca pe mame se bazeaza in general aceasta educatie din familie,deci multe mame nu stiu nici pentru ele insele despre aceste actiuni de protejare sexuala,sau de abordare a sexualitatii timpurii,ca sa nu mai spunem de sfiala acestora,sau chiar de o oarecare asa zisa severitate in ingroparea acestui aspect considerat nociv fata de odraslele lor.
Cu cat li se ascund tinerilor aceste informatii despre sex,cu atat ei vor avea tendinta de a le explora,manati de o curiozitate si o dorinta nestavilita,si datorita faptului ca acesti tineri sunt imaturi,acestia vor gresi si vor lupta cu greu fata de consecintele actiunilor lor.Fiindca ei vor avea tendinta de-a cerceta acest subiect pe propria piele,cu propriul trup nestavilit de energie si dorinta.
Exista si materiale specifice,cu privire la debutul vietii sexuale,dar mai ales cu privire la intelegera acestui aspect si tratarea lui cu o maxima seriozitate,atat din punct de vedere fizic,cat si moral si spiritual,insa a nu se abuza de aceasta spiritualitate care uneori are tendinta de-a marginaliza si de-a ingropa acest subiect.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2008, 17:44:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nimeni nu poate nega importanta pe care o are parintele in informarea copilului si sub acest aspect. Dar, sa nu uitam si de adevaratele riscuri pe care le poate aduce o astfel de informare, atunci cand avem de-a face cu parinti care nu au inteles viata. Minunat ar fi sa avem peste tot, parinti care se hranesc cu viata si dau viata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.05.2008, 14:46:26
CelMaiMarunt CelMaiMarunt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Mesaje: 4
Implicit

Da, acesta este lucrul la care m-am gandit si eu, ca informarea va atrage dupa sine curiozitatea de a sti si mai exact cum stau lucrurile ... Trebuie explicate multe si cu foarte multa grija, ca sa nu fie intelese gresit. Cred ca cel mai greu le va fi de inteles de ce trebuie sa astepte pana la casatorie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23