Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2010, 19:10:01
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Damian Stanoiu

Am citit cateva carti de Damian Stanoiu. Ceea ce prezinta el este realitate sau o realitate distorsionata de el? In romanele sale calugarii nu sunt nicidecum duhovnicesti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2010, 19:48:50
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...povesti... un om neduhovnicesc, oare ce poate scrie? ca sa poata strica imaginea sfintilor nostri, trebuia sa lucreze diavolul intr-un fel! Nu le crede!
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2010, 16:59:37
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit pai

is foarte faine acele povestiri,si cred ca reflecta oarecum viata calugarilor, mai presus de asta, autorul scrie cu imensa simpatie pentru acei traitori pe care si diavolul ai incearca mai des si mai tare,data fiind pozitia lor extraordinara.
noi nu tre sa dam cu piatra,in acei oameni,eu personal am vazut la o manastire multe aspecte deplasate,dar le-am privit cu o oarecare intelegere,desigur, nu cu aprobare,dar nci cu ura
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2010, 11:27:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Am citit cateva carti de Damian Stanoiu.
Ceea ce prezinta el este realitate sau o realitate distorsionata de el?
In romanele sale calugarii nu sunt nicidecum duhovnicesti.
Am citit si eu cateva scrieri de'ale lui.
Dupa cate am auzit, Damian Stanoiu a vietuit ca monah (calugar) pentru o perioada.
Dezamagit de diverse lucruri, cat si de neputintele proprii, a inceput sa scrie in "luare la misto" despre manastiri si despre calugari.

Nu cred ca este intelept a rade de neputintele calugarilor, de lucruri din manastire si din biserica.
Se poate face haz de multe alte lucruri, cu rol moralizator si cu scop de indreptare, insa nu chiar de toate.

Uitati cum este vazut de lume...
"Damian Stanoiu evidențiază cu umor contrastul flagrant dintre viața monahală reală, lipsită de trăiri spirituale și supusă tentațiilor lumești, și exigențele de austeritate și pioasă reculegere impusă de morala religioasă. Remarcabilă la Stănoiu este savoarea stilistică datorită parodierii subtile a limbajului arhaic și bisericesc, precum și a comportării fățarnic-pocăite a personajelor."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 15.02.2010 at 11:30:58.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2010, 14:53:38
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu le-am citit mai mult pentru atmosfera monahala. Nu am prea des prilejul sa merg la manastiri si cartile constituie un substitut. Eu doream sa stiu daca aceste fapte sunt generalizate. Am vazut si eu la manastire unele scaderi.
Pentru cei ce nu le-au citit: Atmosfera zugravita nu este smintitoare, ci faptul ca monahii se nevoiesc in zadar dupa cum prezinta autorul.
Ma refer la povestirea "Ucenicii Sfantului Antonie", si mai mai putin la cele evident anti-religioase gen "Mitropolit pentru o zi".
Din ce am citit autorul s-a calugarit din cauza saraciei. Ma gandeam totusi ca nu cumva majoritatea manastirilor sa fie robite de materie cum spune parintele Cleopa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.02.2010, 20:52:16
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit parere

mie mi s-au parut scrierile de-a dreptul geniale, prin savoarea lor literar-artistica,si prin umorul de bun gust care le caracterizeaza !
Mie mi se pare ca le-a scris cu mare simpatie si iubire fata de fostii sai confrati,ori asta, io cred ca zice totul ! Nu vezi acolo,nici macar un rand din care sa emane ura sau dispret !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2010, 22:22:31
stachie stachie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
am citit cateva carti de damian stanoiu. Ceea ce prezinta el este realitate sau o realitate distorsionata de el? In romanele sale calugarii nu sunt nicidecum duhovnicesti.

buna,,, am citit si eu daor o carte,,, se mai gasesc?
La anticariat,, sau unde?
Dak laeasi cauta le gasesc cu usurinta?
__________________
vrabie
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2010, 22:28:18
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ai fost in manastire nu vad la ce ti-ar folosi.
Eu am trei carti: "Alegere de stareta", "Cum petrec calugarii", precum si inca o carte ceva mai ampla al carei titlul l-am uitat. In eventualitatea improbabila ca ne vom vedea ti le pot imprumuta. Mai realist, cred ca sunt si la anticariate.
Favorita mea e "Ucenicii Sfantului Antonie", iar cea care nu-mi place e "Jalba cuviosului Pitirim".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2010, 23:00:38
stachie stachie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Daca ai fost in manastire nu vad la ce ti-ar folosi.
Eu am trei carti: "Alegere de stareta", "Cum petrec calugarii", precum si inca o carte ceva mai ampla al carei titlul l-am uitat. In eventualitatea improbabila ca ne vom vedea ti le pot imprumuta. Mai realist, cred ca sunt si la anticariate.
Favorita mea e "Ucenicii Sfantului Antonie", iar cea care nu-mi place e "Jalba cuviosului Pitirim".

sa ma amuz si eu....de cele ce din prea multa naivitate,,,le luam"drept ascultare"!...un exemplu,,,, de 1 aprilie,,,, cind mirenii faceau glume de ziua pacalelii....pt mine erau ascultari,,, abia finalizate,,, trebuia sa rid k era "pacaleala!"...si sa traiesc exp "ascunsa a unui,, suflet "ce cred k a suferit iar acea suferinta a ascunso printre rinduri k un adevarat autor,,!ce vrei sa zici "pri eventualitatea improbabila"?vrei sa ne vedem si te opreste ceva?.... sau nu crezi si simti k iti cer asta?
__________________
vrabie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
acatist sf cosma si damian asia mica 1 nov cosmin82 Rugaciuni 2 01.11.2014 20:21:56
Sfintii doctori fara de arginti Cosma si Damian Ion Zamfir Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 16:56:20
Sfintii Doctori fara de arginti Cosma si Damian mirelat Diverse Sarbatori 6 08.11.2009 15:38:21
Acatistul Sfintilor Cosma si Damian Tudor Stiri, actualitati, anunturi 4 28.07.2009 03:05:04