Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.12.2011, 15:51:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu stiu daca e un lucru rau sau bun, dar eu am gasit moliftele sf. Vasile chiar si pe internet... si bineinteles ca le-am citit, mai mult din curiozitate, desigur. E drept ca mi s-au intamplat si lucruri rele , in ultima vreme, dar nu cred ca asta a fost cauza. (De fapt lucruri rele si neajunsuri mi se tot intampla, parca mai des, de cand am inceput "sa-L caut pe Dumnezeu", de cand m-am spovedit si am inceput sa merg regulat la biserica, parca s-a inversunat necuratul impotriva mea). Dar asta e, m-am obisnuit cu ideea. Eu personal nu cred ca ne va lasa niciodata in pace, toata viata "ne va lupta", cu sau fara molifte. Nimeni nu-l poate invinge pe necuratul, decat Domnul Cristos. Asa ca asta trebuie sa fie principala noastra grija, sa-L avem pe dansul cu noi in permanenta.
Doamne ajuta!
Nu te supara (nu spun ca ai facut rau) dar ce te-a determinat sa faci asta?
Eu nu sunt deloc, dar deloc superstitios. Ma aseman prea mult cu Toma si in principiu cred doar ceea ce vad. Nu ma sperii de blesteme, de vraji si alte prostii. Chiar nu. Eu ma consider destul de rational. Si cu toate astea nu as avea "curajul" si nici nu m-ar tenta sa citesc Molitfele Sfantului Vasile si nici invocarile Lui Dumnezeu de catre preot. Cred ca si depasind dimensiunea de "bau-bau" exista un mare risc de a te sminti si a fi dus in ispita citind acele rugaciuni.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.12.2011, 17:56:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu te supara (nu spun ca ai facut rau) dar ce te-a determinat sa faci asta?
Eu nu sunt deloc, dar deloc superstitios. Ma aseman prea mult cu Toma si in principiu cred doar ceea ce vad. Nu ma sperii de blesteme, de vraji si alte prostii. Chiar nu. Eu ma consider destul de rational. Si cu toate astea nu as avea "curajul" si nici nu m-ar tenta sa citesc Molitfele Sfantului Vasile si nici invocarile Lui Dumnezeu de catre preot. Cred ca si depasind dimensiunea de "bau-bau" exista un mare risc de a te sminti si a fi dus in ispita citind acele rugaciuni.
Cum am spus, curiozitatea. Sunt convinsa ca oricine le-ar gasi le-ar citi. Doar cu titilu informativ, nu am intentionat sa "invoc" nimic, si sunt convinsa ca nici n-am si reusit.. Asa cum citesc si Sfanta Liturghie, cateodata cand nu ajung... cu toate ca nici mie nu-mi place cand aud oameni in biserica "inganand" ce zice preotul. Daca sa ai sau nu curajul... nu stiu ce sa zic, am auzit cum ca ar fi si preoti care n-au curajul... (cel putin asa sustin "babele"), probabil e ca si atunci cand incerci sa faci o operatie dificila si riscanta, multi nu se incumeta, dar daca nu incerci, n-ai de unde sa stii daca ti-ar reusi sau nu, dar, contrar celor ce cred majoritatea doctorilor, o operatie riscanta are cam tot atatea sanse de reusita ca si o molifta, adica tine foarte mult de voia Domnului, si de gradul de afectare a "pacientului". Adica, cu alte cuvinte, daca nu reusesc nu poti sa spui ca cel care a "executat-o" si-a facut sau nu bine treaba. Intr-adevar, cand ajungi sa crezi ca meritul "reusitei" unei astfel de operatiuni iti apartine in totalitate, garantat te smintesti. Dar sa revenim la molifte, eu personal cred ca singura sansa ca o astfel de molifta sa reuseasca este ca "pacientul" sa vrea cu tot dinadinsul sa scape de necuratul si sa aiba incredere de nestramutat in Dumnezeu. Nu exista formule magice si nici preotii nu sunt magicieni care dezleaga "vraji"; e drept ca conteaza pentru pacient si stradania pe care si-o dau ceilalti (doctorii, preotii, familia, prietenii) ca sa-l ajute, dar el e cel care trebuie sa duca lupta cea grea. Si da, intr-adevar, cei care incearca sa-i ajute pe ceilalti sunt greu incercati si ispititi din toate partile si risca sa se piarda ei insisi incercand sa-i salveze pe altii; de asta nimeni nu trebuie sa uite ca oricat ar fi de puternic, nu il poate invinge pe diavol fara ajutorul Domnului.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.12.2011, 21:02:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
(De fapt lucruri rele si neajunsuri mi se tot intampla, parca mai des, de cand am inceput "sa-L caut pe Dumnezeu", de cand m-am spovedit si am inceput sa merg regulat la biserica, parca s-a inversunat necuratul impotriva mea)
Mulți duhovnici atrag atenția că astea sunt semnele că ai luat-o pe calea bună: diavolului nu-i convine și începe să te atace. Încep să vină necazurile.

Iată ce spune părintele Stăniloae despre folosul necazurilor, însă:

„Necazurile ca ispite si incercari sunt insa calea cea mai puternica de miscare a inimii spre rugaciune, spre nevointa si spre tanjire dupa dragostea si mila lui Dumnezeu. Dumnezeu conduce pe om spre cunoasterea Sa, spre mantuire, atat prin pronia Sa, cat si prin judecata Sa. ”
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.12.2011, 16:24:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Dar sa fie oare chiar asa? Faptul ca m-am dus de vreo doua ori la Sf. Maslu, si nu pt mine personal ci pt alte persoane, si dupa aia m-am imbolnavit, poate sa nu fie doar o simpla coincidenta? Pai asta inseamna ca daca mai citesc odata moliftele Sf. Vasile, cine stie, poate mor...
Am glumit, desigur.

Dar, lasand gluma la o parte, eu cred ca ideal este ca preotul (unul dintre) care savarseste Sf. Maslu sau citestele moliftele Sf. Vasile sa fie la curent cu "povestea" (necazurile) enoriasului pentru care se savarsesc acestea, recte sa-l fi spovedit mai intai, sa-i fie duhovnic, adica cu alte cuvinte sa-i fie alaturi, sa empatizeze cu el.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.01.2012, 14:31:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu stiu daca am chibzuit mai bine si am avut initiativa cea buna, sau a fost o ispita, la fel ca toate cel scrise mai demult, pentru a ne face sa ne temem si sa ne ferim de moliftele Sf. Vasile. (cum ca nu e bine sa se citeasca de Sf. Vasile ca nu e perioada de post, ca nici macar preotul nu ar avea voie, etc).
Eu personal cred ca nu ar trebui sa ne fie frica sa luptam cu diavolul si chiar sa-l atacam "frontal", cu aceste molifte, pentru ca nu o facem singuri, de capul nostru, cu noi este un preot sau mai multi si mai ales este Domnul; El este cel care il blesteama si alunga pe diavol, nu noi; de ce ne-ar fi noua frica sa-I cerem ajutorul Lui? Diavolul nu ne poate face nimic cat timp Il avem pe Domnul cu noi, totul e sa nu uitam si sa plecam ca niste copii neascultatori din mana parintilor, ca patim ca Hans si Gretchen (sau cum ii chema) sau ca (doi din)cei trei iezi.
Din pacate, multi dintre noi se "scuza" ca suntem atat de departe, ne-am departat asa de mult de voia Domnului, incat nu mai avem puterea sa discernem care e voia Lui, care e calea cea buna, si care e de fapt ispita diavolului, si ca atare de cele mai multe ori ne vedem obligati sa urmam calea a doua.
Deci, ce ne ramane de facut, altceva decat sa ne rugam si sa speram ca in cele din urma vom gasi calea spre Dumnezeu? Totul e sa si vrem lucrul asta, cat mai multi dintre noi, macar in subconstient, ca puterea Lui e suficient de mare cat sa se "extraga" chiar si de acolo.
Domnul sa fie cu noi si in acest nou an, mai mult ca pana acum!

Last edited by fallen; 04.01.2012 at 14:56:41.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.01.2012, 19:52:12
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu stiu daca e un lucru rau sau bun, dar eu am gasit moliftele sf. Vasile chiar si pe internet... si bineinteles ca le-am citit, mai mult din curiozitate, desigur. E drept ca mi s-au intamplat si lucruri rele , in ultima vreme, dar nu cred ca asta a fost cauza. (De fapt lucruri rele si neajunsuri mi se tot intampla, parca mai des, de cand am inceput "sa-L caut pe Dumnezeu", de cand m-am spovedit si am inceput sa merg regulat la biserica, parca s-a inversunat necuratul impotriva mea). Dar asta e, m-am obisnuit cu ideea. Eu personal nu cred ca ne va lasa niciodata in pace, toata viata "ne va lupta", cu sau fara molifte. Nimeni nu-l poate invinge pe necuratul, decat Domnul Cristos. Asa ca asta trebuie sa fie principala noastra grija, sa-L avem pe dansul cu noi in permanenta.
Doamne ajuta!
Mi-a spus cineva ca un parinte cititind Moliftele Sf Vasile s-a trezit sub masa, ce o fi fost oare?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.01.2012, 16:03:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mi-a spus cineva ca un parinte cititind Moliftele Sf Vasile s-a trezit sub masa, ce o fi fost oare?
De obicei oamenii se trezesc sub masa cand consuma alcool in exces (si sub pat cand viseaza urat sau ... se iubesc cu mult foc - situatie in care, dealtfel, nu are de ce sa le para rau) ... Doamne, iarta-ma, dar simt nevoia sa mai si rad, macar din cand in cand!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.01.2012, 19:00:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De obicei oamenii se trezesc sub masa cand consuma alcool in exces (si sub pat cand viseaza urat sau ... se iubesc cu mult foc - situatie in care, dealtfel, nu are de ce sa le para rau) ... Doamne, iarta-ma, dar simt nevoia sa mai si rad, macar din cand in cand!
Te razi tu dar persoana care mi-a zis a aflat de la parintele cu pricina dar na hai sa mai si radem ca doar stam incruntati destul....ma refeream la mine
La multi ani!
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 06.01.2012 at 19:02:54.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.01.2012, 16:05:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Te razi tu dar persoana care mi-a zis a aflat de la parintele cu pricina dar na hai sa mai si radem ca doar stam incruntati destul....ma refeream la mine
La multi ani!
Si sper ca s-a ridicat de acolo, a zis "Doamne, ajuta" si a citit mai departe...
Daca i s-a facut frica si n-a mai citit, 1-0 pt Aghiutza...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.01.2012, 23:10:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu stiu daca am chibzuit mai bine si am avut initiativa cea buna, sau a fost o ispita, la fel ca toate cel scrise mai demult, pentru a ne face sa ne temem si sa ne ferim de moliftele Sf. Vasile. (cum ca nu e bine sa se citeasca de Sf. Vasile ca nu e perioada de post, ca nici macar preotul nu ar avea voie, etc).
Eu personal cred ca nu ar trebui sa ne fie frica sa luptam cu diavolul si chiar sa-l atacam "frontal", cu aceste molifte, pentru ca nu o facem singuri, de capul nostru, cu noi este un preot sau mai multi si mai ales este Domnul; El este cel care il blesteama si alunga pe diavol, nu noi; de ce ne-ar fi noua frica sa-I cerem ajutorul Lui? Diavolul nu ne poate face nimic cat timp Il avem pe Domnul cu noi, totul e sa nu uitam si sa plecam ca niste copii neascultatori din mana parintilor, ca patim ca Hans si Gretchen (sau cum ii chema) sau ca (doi din)cei trei iezi.
Din pacate, multi dintre noi se "scuza" ca suntem atat de departe, ne-am departat asa de mult de voia Domnului, incat nu mai avem puterea sa discernem care e voia Lui, care e calea cea buna, si care e de fapt ispita diavolului, si ca atare de cele mai multe ori ne vedem obligati sa urmam calea a doua.
Deci, ce ne ramane de facut, altceva decat sa ne rugam si sa speram ca in cele din urma vom gasi calea spre Dumnezeu? Totul e sa si vrem lucrul asta, cat mai multi dintre noi, macar in subconstient, ca puterea Lui e suficient de mare cat sa se "extraga" chiar si de acolo.
Domnul sa fie cu noi si in acest nou an, mai mult ca pana acum!
Diavolul trebuie atacat frontal cu o viata exemplara, fara de pacate,cu curatenie sufleteasca...
Altfel reducem problemele doar la simpla magie si superstitie.
Problemele unui individ care traieste in pacate nu se pot rezolva cu cititul unor incantatii,primul pas se face cu parasirea starii de pacat.Ar fi fost prea simplu sa ne mantuim fara contributia noastra ci doar sa angajam preoti care sa ne citeasca ceva.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52