Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.04.2008, 15:29:06
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Veilur,

Abia faptul ca accepti ca dinozaurii au pierit in urma cu "70 milioane de ani" datorita unui asteroid a carui traiectorie a intersectat pamantul si sa prabusit in adancurile oceanului atlantic sau pacific (nu mai stiu exact in care...) reprezinta pura teorie evolutionista. Caci numai evolutionistii apreciaza varsta pamantului cam la "4 miliarde de ani". In schimb, Biblia afirma ca de la facerea pamantului prin bunavoia Binecuvantatei Sfintei Treimi, Dumnezeul nostru, au trecut doar aproape 8000 de ani. Asta ar insemna ca un an real ar insemna circa "500.000 de ani" evolutionisti.
Eu cred sincer ca dinozaurii au fost contemporanii oamenilor, cel putin pana inainte de Potopul biblic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2008, 20:53:37
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pai bine razvane, dar atunci spune-mi si mie de ce Dumnezeu nu a salvat macar o specie din rasa dinozaurilor, ca doar nu toti era pagubitori, ierbivorii de exemplu, care nu faceau decat sa pasca si sa se inmulteasca. Iti aduc aminte din nou de faptul ca Dumnezeu a poruncit lui Noe sa ia in arca sa cate o pereche din fiecare rasa de animal, iar daca ar fi sa fie cum ai crede tu, ca dinozaurii au existat pana la Noe, asta include negresit ca macar o pereche de dinozauri sa fi fost luati in arca lui Noe, iar ei sa fi existat si astazi, dar dupa cate vedem ei nu exista. Asadar de ce nu au fost salvati macar ierbivorii? De ce in Biblie nu scrie ca Adam a numit si pe dinozauri? Raspund eu pana imi raspunzi tu: pentru ca nu au existat de la inceput, din cauza fatpului ca in biblie nu scrie despre confruntarile civilizatiilor cu carnivorii-pradatori :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2008, 19:04:58
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Eu cred ca dinozaurii sunt o alta gogorita stiintifica.Asa este,in Biblie nu se spune nimic de ei,deci nu au existat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.04.2008, 19:22:41
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.599
Implicit

in VT se vorbeste de giganti, in Geneza , parca
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.04.2008, 21:46:29
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
in VT se vorbeste de giganti, in Geneza , parca
Gigantii au fost oameni, nu dinozauri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.04.2008, 22:49:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.599
Implicit

vezi tu, nu se spune clar cine erau gigantii, este greu de tras o concluzie, pot fi si ingerii care in perioada aceea erau deseori vizibili

In plus, nu s-a gasit nici o fosila de om cu adevarat gigant, sa zicem de 3m
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.04.2008, 22:52:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.599
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Eu cred ca dinozaurii ...deci nu au existat.
nici eu nu cred, in acelasi timp cu oamenii. Adam si Eva au venit pe pamint dupa disparitia lui King Kong
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.04.2008, 23:10:03
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

Fosila de om :)) Prea tare. Oameni buni. Noi putrezim, iar oasele daca nu au noroc de har dumnezeiesc sau nu se afla intr-o anumita zona care sa favorizeze mumificarea atunci ajung sa dispara. SI apropo de giganti. De Goliat si de fenicieni, sper sa nu greses denumirea, atunci de ce se scrie in Biblia ca erau mari, nu giganti, dar mari si inalti. Si inca ceva. Oamenii din aceea perioada erau destul de mici de inaltime. Nu cred ca ar putea gasi unul de 3m ci poate de 2m, care in comporatie cu ceilalti sa fie inalti.
Iar cei care spun ca dinozaurii nu au exisat pentru ca nu se spune despre ei in Biblie atunci sunt niste oameni incuiati. Credeti ca oamenii din vremea lui Moise sau ma rog in mare parte din timpul Vechiului Testament, scriau asa imediat pe o foaie ce vedeau? Mai ales intr-o zona saraca precum cea din Asia.
Stim cu totii despre fosilele de dinozaur, care au fost reconstituite, cu exactitate, si astfel au determinat proportiile lui si cum arata.
Iar dinozaurii nu au murita in urma caderii unui meteorit, asteroid ci din cauza schimbarii climatice denumite Glaciatiune. Organismul lor nefiind obisnuit cu temperaturi mici.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.04.2008, 23:22:01
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu contrazic faptul ca in urma cu milioane de ani or fi existat dinozauri, atata timp cat s-au descoperit fosilele lor - desi e tare ciudat cum de au rezistat atatea milioane de ani - dar nu cred ca au fost contemporani cu oamenii, in nici un caz. Poate Dumnezeu i-a creat si pe ei, dar inainte de Adam si Eva, asa ca un experiment...oare? :dozingoff:
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.04.2008, 23:31:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.599
Implicit

pe toti i-a creat aprox.in acelasi timp, numai ca Adam si Eva au stat in paradis, departe de pterodactili si banuiesc ca in Rai timpul este nelinear, iar o zi este cit un milion de ani pe pamint,de ex.
Reply With Quote
Răspunde