Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.11.2017, 20:23:47
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ai cuvantul!
Multumesc.

Mai tii minte ce ai afirmat despre episcopul Corneliu?
Daca nu, iti improspatez eu memoria:
Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Legat de Episcopul de Husi... s-a purtat cum trebuia sa se poarte un episcop.
M-ai auzit pe mine spunand asa ceva despre Buia?
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.11.2017, 21:24:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Multumesc.

Mai tii minte ce ai afirmat despre episcopul Corneliu?
Daca nu, iti improspatez eu memoria:

M-ai auzit pe mine spunand asa ceva despre Buia?
Nu e corect să scoți din context, a aprobat gestul de retragere al episcopului Corneliu, pentru a nu se genera noi comentarii și scandaluri în cârca B.O.R., Buia nici nu s-a retras măcar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.11.2017, 21:29:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e corect să scoți din context, a aprobat gestul de retragere al episcopului Corneliu
Cine a aprobat retragerea, Jonnyw2013?
Nici vorba. El il lauda pe Cornelus.
Zicea ca s-a pocait si a procedat exact asa cum trebuie sa procedeze orice episcop crestin.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.11.2017, 21:52:58
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cine a aprobat retragerea, Jonnyw2013?
Nici vorba. El il lauda pe Cornelus.
Zicea ca s-a pocait si a procedat exact asa cum trebuie sa procedeze orice episcop crestin.
Unul din milioanele de exemple de subiectivisme organizationale.
Daca era un adve, ateu sau penti, mama ce mai tunau si trazneau: "uite ce fac indracitii, oamenii fara Dumnezeu, etc., etc.". Asa, ne aglutinam sa protejam imaginea organizatiei "divino-umane".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.11.2017, 22:16:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Nu cred că jonny are nevoie de apărare dar pentru corectitudine ideea completă transmisă:

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Vezi ca s-a luat atitudine fostul preot Pomohaci este caterisit din 6 octombrie. Legat de Episcopul de Husi, a facut printre cele mai grele lucruri din lumea asta ,a spus :"AM GRESIT ,ma pocaiesc!", desi la inceput sa ascuns prin Germania, pana la urma a gasit drumul drept, si s-a purtat cum trebuia sa se poarte un episcop. Nu i-am gasit scuze ,vezi ca pe undeva am scris de el.
Nu mi se pare nicio aglutinare sub steag, ori că ar fi lăudat păcatele personale ale episcopului, în sensul că a făcut bine episcopul făcând acele păcate ori fugind, n-a transmis această idee, e o deformare.

El jonnyw chiar era favorabil neoprotestanților, în sensul că le găsea circumstanțe, a mai dat exemple la nivel moral din partea lor, avea cunoștințe printre ei cred că i-a ajuns și lui acest episod, mai ușor cu lauda neoprotestanților atâta timp cât ți se sucesc vorbele în față într-un asemenea hal și multe altele pe care le fac, cine a avut experiență cu ei știe cum procedează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.11.2017, 22:17:27
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cine a aprobat retragerea, Jonnyw2013?
Nici vorba. El il lauda pe Cornelus.
Zicea ca s-a pocait si a procedat exact asa cum trebuie sa procedeze orice episcop crestin.
Ce fain sa stai aici ,Ali Baba sa scoata din context ,sa raspunda ce vrea el, iar tu sa fii frumos pe faza ,parca scotand tot ce e rau in fata.
Asa si eu pot spune de ce, cei de la Church of God, nu le-au aparat pe fete si sa il bage pe el la zdup?

Ma gandesc daca ai adus ceva constructiv aici? Hai sa vedem construieste ceva.
Hai uimeste-ne!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #137  
Vechi 13.11.2017, 22:25:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Hai uimeste-ne!
Prostia combinată cu răutatea să te uimească?
Cam greu așa ceva :)
Vorbești cu pereții colega :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 13.11.2017, 22:30:09
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred că jonny are nevoie de apărare dar pentru corectitudine ideea completă transmisă:

Nu mi se pare nicio aglutinare sub steag, ori că ar fi lăudat păcatele personale ale episcopului, în sensul că a făcut bine episcopul făcând acele păcate ori fugind, n-a transmis această idee, e o deformare.
Nu a zis nimeni ca Jonny ar fi laudat pacatele personale, nu mai deformati!
Am zis ca Jonny a laudat pocainta Episcopului de Husi. "AM GRESIT ,ma pocaiesc!" zice Jonny ca ar fi exclamat Cornelus.

Poate ne spui unde si cand s-a pocait episcopul, Iorest.
Un link, ceva. Astept.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Hai uimeste-ne!
Voi incerca sa te uimesc: eu NICIODATA nu l-am aparat pe Buia.
NU am spus ca a procedat ca un crestin. Cu atat mai putin ca un episcop crestin.

Nu am informatii de prima mana legate de Buia. Stiu, la fel ca si tine, din presa. A fost acuzat de molestare sexuala a unor minore. Daca e adevarat, e o canalie care trebuie sa se pocaiasca pe ultima banca a bisericii. Daca acuzatiile au fost mincinoase, Dumnezeu ii va pedepsi de faptasi. Omul a fost revocat din orice slujire. Politia americana a cercetat cazul si l-a gasit nevinovat. Unii ziceau ca, daca ar fi dat in judecata pe acuzatorii lui sau biserica, cu dovada de la politie in mana, ar fi putut scoate cateva milioane bune de dolari.

Dar iti repet, sunt departe de America, nu cunosc miezul problemei. Dar daca omul e vinovat nu-i tin spatele nicio secunda, trebuie sa plateasca cu varf si indesat.

Last edited by Penticostalul Traditional; 13.11.2017 at 23:00:43.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 13.11.2017, 23:16:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Abia acum ai zis că a lăudat pocăința, în mesajul anterior exact așa ai lăsat :

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Legat de Episcopul de Husi... s-a purtat cum trebuia sa se poarte un episcop.
Acum ai făcut o piruetă că a lăudat pocăința, n-ai lăsat complet de la început, cu acele puncte puncte, ai alăturat convenabil pentru ca să pară că laudă episcopul nu se știe în care fapte, pentru că tu n-ai pus complet.

Ești maestru în a tăia bucăți din citatele altora, a te roti pe lângă ele cum îți convine îți vede Dumnezeu intențiile, oricum prin retragere e părerea multora din B.O.R. că a făcut bine că nu a făcut scandal, măcar atât pe final, deci dacă johnnyw a interpretat retragerea ca un gest de renunțare pentru liniștea Bisericii, n-a greșit, chiar dacă nu a fost atent la evenimente.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.11.2017, 23:20:13
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
deci dacă johnnyw a interpretat retragerea ca un gest de renunțare pentru liniștea Bisericii, n-a greșit, chiar dacă nu a fost atent la evenimente.
Deci daca nu tii neaparat sa faci piruete, vei descoperi ceea ce a zis Jonny:

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Legat de Episcopul de Husi, a facut printre cele mai grele lucruri din lumea asta ,a spus :"AM GRESIT ,ma pocaiesc!", desi la inceput sa ascuns prin Germania, pana la urma a gasit drumul drept, si s-a purtat cum trebuia sa se poarte un episcop.
Inca astept link-ul in care Cornelus s-a pocait.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55