Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 03.12.2017, 21:41:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Cum ramane cu faptul ca Dumnezeu s-a folosit de profetese (ex: Debora)? Sa luam textele in contextul lor si in intregul Bibliei.
Au trecut niște mii de ani de la Debora la Ellen White, a lăsat Debora 40 de cărți ca „revelații divine” ?
Debora n-a avut lucrare de „tălmăcire” precum E.W. oricât ai încerca tu să faci o asemănare.

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Minciuna. Chiar sapatamana acesta, in biserica adventista are loc "saptamana de rugaciune" cu tema "DOAR PRIN HAR".
Pai da, la adventiști „doar prin Har” durează doar o săptămână, în rest se distribuie tot felul de învățături omenești despre medicină, despre cum să se învingă bătrânețea, nu se studiază doar Biblia acolo, ci și părerile lui Ellen White despre Biblie.

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Important este sa nu ne abatem deloc de la Scriptura. O traditie scripturistica este chiar benefica.
Scrierile lui Ellen White nu sunt scripturale, a înlocuit Sola Scriptura cu părerile ei, o jignire pentru un neoprotestant ce a făcut.

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Foarte interesant. Poate adventistii au platit si cel de-al doilea documentar , poate au platit si scrierea cartii "Blue zone" (zonele albastre), poate au platit si realizarea filmului "Fara arma in linia intai" (un film despre un adventist - realizat de Mell Gibson).
Evident că-și fac reclamă prin filmografie, broșuri medicale care n-au nicio treabă cu Scripturile sau cu principiul doar Scriptura.

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Caracteristic adventismului sunt preocuparea pentru sanatate (seminarii deschise gratuite, centre medicale deschise oricui, reviste medicale, destinate oamenilor, supervizate de medici profesori, etc).
Centre medicale deschise oricui cotizează cu zeciuiala.

E singurul cult(pretins neoprotestant) care pe lângă Biblie mai adaugă niște abordări scientologice în încercarea de a folosi medicina pentru a atrage adepți.

Nu e rău ca omul să fie sănătos, ci să te bați cu pumnul în piept că aplici Sola Scriptura și tu de fapt să ai preocupări omenești, de geriatrie, grija față de confortul veacului.

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Se stie ca, dintre toate confesiunile, adventistii au cele mai multe unitati medicale si de invatamant (preocupare intensa pentru sanatate si educatie).
N-aveți cum să aveți voi cele mai multe unități de învățământ și medicale (dintre neoprotestanți) când baptiștii și penticostalii iau crema enoriașilor în Statele Unite și au implicit mai multe finanțe.
Asta e doar o propagandă interioară care funcționează la niște oameni care se raportează numai la ei ca indice de referință.

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Adventistii se considera responsabili, fata de Dumnezeu, pentru sanatatea si curatia trupului (si nu numai). Nu ai voie sa-ti bati joc sau sa fii iresponsabil fata de ceea ce Dumnezeu ti-a dat (cum ar fi trupul). In plus, nu poti sa-L sfidezi pe Dumnezeu si sa nu tii cont de indemnurile Sale referitoare la sanatate (cum sunt cele cu mancarurile curate si necurate). Este biblic sau nu?
Păi asta învață majoritatea cultelor, diferența e că doar adventiștii spun „veniți la noi că noi avem cel mai bun sistem medical”, o minciună dacă ne raportăm la congregații adventiste din țări mai puțin dezvoltate.

În România li se promit medicamente scumpe unor pensionari bolnavi în schimbul convertirii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.12.2017 at 22:23:48.
  #212  
Vechi 03.12.2017, 22:06:30
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Este interesant sa zici ca biserica este readusă la viață de o femeie care in mod normal nu avea voie sa învețe, când tot Nt si poate chiar si vt este scris numai de bărbați. Apoi biblia vorbește că vor veni unii care vor predica o nouă evanghelie. Si nu asta e noua evanghelie care ne spune ca preoții catolici si ortodocși habar nu au ci doar marii teologi protestanți stiu cheia interpretării bibliei?
  #213  
Vechi 04.12.2017, 07:06:47
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mincinosilor, uite ca "ESTE SCRIS" si voi nu respectati:


"11.Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.12.În neamul vostru, tot pruncul de parte bărbătească, născut la voi în casă sau cumpărat cu bani de la alt neam, care nu-i din seminția voastră, să se taie împrejur în ziua a opta.13.Numaidecât să fie tăiat împrejur cel născut în casa ta sau cel cumpărat cu argintul tău și legământul Meu va fi însemnat pe trupul vostru, ca legământ veșnic.14.Iar cel de parte bărbătească netăiat împrejur, care nu se va tăia împrejur, în ziua a opta, sufletul acela se va stârpi din poporul său, căci a călcat legământul Meu"." (Facera cap. 17)

De asemenea "ESTE SCRIS" : "taierea imprejur nu este nimic si netaierea imprejur nu este numic, ci pazirea poruncilor lui Dumnezeu" (Apostolul Pavel - 1 Corinteni 7:19).

"Caci in Isus Hristos, nici taierea imprejur, nici netaierea imprejur n-au vre-un pret, ci credinta care lucreaza in dragoste" (Galateni 5:6).

"Caci, in Hristos Isus, nici taierea imprejur, nici netaierea imprejur nu sunt nimic, ci a fi o faptura noua" (Galateni 6:15).

Va intreb: unde este minciuna si ce treaba are crestinul cu taierea imprejur (specifica natiunii iudaice)?

Last edited by marivas6519; 04.12.2017 at 07:12:33.
  #214  
Vechi 04.12.2017, 07:32:05
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

La fel e si cu sabatul. Era un semn dat evreilor. Porunca a rămas dar in alta zi. Sase zile se lucrează dar duminica ne odihnim. Daca crestinii până la White nu au stiut legea biserica a fost biruită si Domnul Iisus nu si-a apărat biserica. Cea ce e imposibil de crezut.
  #215  
Vechi 04.12.2017, 07:34:50
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au trecut niște mii de ani de la Debora la Ellen White, a lăsat Debora 40 de cărți ca „revelații divine” ?
Debora n-a avut lucrare de „tălmăcire” precum E.W. oricât ai încerca tu să faci o asemănare.
Sunteti obsedat de Ellen White (caracteristic celor care nu au ce spune despre credinta biblica adventista). Nu ar fi mai bine sa dovediti cu Biblia unde gresesc adventistii?


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pai da, la adventiști „doar prin Har” durează doar o săptămână, în rest se distribuie tot felul de învățături omenești despre medicină, despre cum să se învingă bătrânețea, nu se studiază doar Biblia acolo, ci și părerile lui Ellen White despre Biblie.
La adventisti "doar prin har" este singura cale de mantuire.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Scrierile lui Ellen White nu sunt scripturale, a înlocuit Sola Scriptura cu părerile ei, o jignire pentru un neoprotestant ce a făcut.
Aceeasi obsesie. Va bantuie gandurile.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Centre medicale deschise oricui cotizează cu zeciuiala.
Alta mizerie. In unitatile medicale adventiste sunt pacienti din toate confesiunile sau atei.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E singurul cult(pretins neoprotestant) care pe lângă Biblie mai adaugă niște abordări scientologice în încercarea de a folosi medicina pentru a atrage adepți.
Adventistii nu au "abordari scientologice" ci au abordari pur stiintifice. Se contrazice cumva Biblia cu stiinta adevarata (care este in armonie cu tot ceea ce este creat de Dumnezeu)?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e rău ca omul să fie sănătos, ci să te bați cu pumnul în piept că aplici Sola Scriptura și tu de fapt să ai preocupări omenești, de geriatrie, grija față de confortul veacului.
Pentru adventisti este punct de doctrina sa pretuiesti si sa ai grija de ceea ce ti-a dat Dumnezeu (inclusiv trupul).


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-aveți cum să aveți voi cele mai multe unități de învățământ și medicale (dintre neoprotestanți) când baptiștii și penticostalii iau crema enoriașilor în Statele Unite și au implicit mai multe finanțe.
Asta e doar o propagandă interioară care funcționează la niște oameni care se raportează numai la ei ca indice de referință.
Si ce daca altii sunt cu mult mai numerosi si au mai multe finante? Vedeti statisticile (referitoare la unitati medicale si de invatamant). Apropo: pe langa cenrele medicale existente (sau in constructie),din Romania, se incepe construirea unui spital adventist la Tg. Mures.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În România li se promit medicamente scumpe unor pensionari bolnavi în schimbul convertirii.
Mizerabila afirmatie, plina de minciuni. Adventistii nu fac racolari. Dimpotriva, trebie sa cunosti Scriptura si doctrina adventista (ca sa stii in ce te bagi) ca sa devii adventist. Cat despre medicamente: adventismul promoveaza stilul de viata sanatos nicidecum stilul de viata cu medicamente. La centrele medicale adventiste merg pacienti care ajung sa reduca sau chiar sa renunte la medicatie (in urma tratamentelor si sfaturilor primite).
  #216  
Vechi 04.12.2017, 07:41:24
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
La fel e si cu sabatul. Era un semn dat evreilor. Porunca a rămas dar in alta zi. Sase zile se lucrează dar duminica ne odihnim. Daca crestinii până la White nu au stiut legea biserica a fost biruită si Domnul Iisus nu si-a apărat biserica. Cea ce e imposibil de crezut.
"Sabatul este pentru om"(nu doar pentru evreu) - a spus Domnul Isus Hristos. Ziua a saptea este singura zi a saptamanii in care Insusi Dumnezeu s-a odihnit si pe care a sfintit-o si binecuvantat-o, de la facerea lumii (cand nu exista picior de evreu). Cum s-a ajuns la pazirea zilei intaia (duminica) ... ?! Asta e treaba omului inselat de diavol. Dumnezeu nu a binecuvantat si sfintit ziua intaia a saptamanii (duminica). Dumnezeu nu a spus "prima zi sa te odihnesti apoi sa muncesti sase zile". Asta este de la inselatorul, impotrivitorul.
  #217  
Vechi 04.12.2017, 08:32:18
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu stiu unde a zis ca sabatul este pt om. E vorba cred de o citare gresita. In afara de evrei nimeni nu primiseră legea asta. Daca omul a fost inselat atunci si biserica a fost înșelată.
In fapt pasajul citat se refera ca aceasta odihna a fost data pentru ca omul sa beneficieze de o favoare nu se o condamnare. Schimbarea este lămurită in cap 4 epistola către evrei.
  #218  
Vechi 04.12.2017, 09:00:36
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

In fapt acele carti adventiste despre sănătate sau alte lucruri au strecurate versete biblice in ele. In fapt dacă un copil se duce la un liceu adventist unde are n beneficii o sa invete si despre sabat asa cum i-l vad adventiștii. Adică noi i-ti dam dar i-ti si luăm. Te scapam de patima fumatului (aiurea unii fumează in continuare) dar ne trebuie sufletul (care oricum noi iti spunem ca nu există).
  #219  
Vechi 04.12.2017, 10:14:43
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

dupa cum am scris si in alta parte evreii au preluat tot de la cei dinaintea lor, sabatul, in sens de zi de odihna inchinata divinitatii, este preluat de la pagani.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #220  
Vechi 04.12.2017, 10:24:44
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

in urma cu cativa ani am fost acostat de niste iehovisti. cum erau agresivi m-am enervat si m-am oprit, m-am rastit un pic la ei, erau si doi americani cu ei, si le-am spus ca de fapt ei nu sunt crestini. am poposit cam cinci minute, dar in scurtul timp de "dialogare" cred ca au repetat de 10 ori daca eu sunt multumit de preotii ortodocsi. din necredinciosul si pacatosul care sunt m-am transformat intr-un acerb aparator al ortodoxiei. ce vreau sa spun este ca, de fapt, slabiciunea, unii ar spune ca si forta, dar se inseala, ortodoxiei romanesti sta in preotime. neoprotestantii stiu acest lucru si aici lovesc.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare