Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #16  
Vechi 07.01.2012, 04:11:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un copil chiar daca nu are o intelegere morala profunda asa cum o are un adult, inca poate pacatui si pacatuieste.



Sacrilegiul e discutabil.
Sacrilegiul n-ar trebui sa fie un act voluntar?
Mesajul suferă de incoerență logică. În prima parte susțineți că un copil poate păcătui, deși lipsește latura subiectivă. În a doua parte susțineți că, pentru ca să fie un sacrilegiu, trebuie să fie un act voluntar, adică păcatul necesită latură subiectivă.

Citat:
Aa doua, daca varsa cateva ore mai tarziu, sa fie oare un sacrilegiu iar daca digestia urmeaza procesul natural si se sfarseste intr-un mod chiar mai..penibil ca sa zic asa, nu este?
Nu, deoarece în Sfintele Daruri (sau în fragmentele ori picăturile lor) Cristos este prezent atâta timp cât ele își păstrează accidentele, adică pot fi recunoscute ca atare.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Explicatiile astea ating doar partea superficiala a problemei, n-ati raspuns la cea mai consistenta, sa fie sacrilegiul o chestiune de "traditie"?

Adica copilul romano-catolic este expus la a comite un sacrilegiu pe cand cel greco-catolic nu?
Sau in cazul celui greco-catolic, aceeasi biserica sa fie indiferenta fata de problema sacrilegiului desi are drept de decizie in aceasta chestiune si ar putea sa opreasca o practica potential desacralizanta?
1. Eu nu am susținut că împărtășirea copiilor din Biserica apuseană este evitată din cauză că se urmărește evitarea incidentelor euharistice. Am susținut că, în acea Biserică, împărtășirea cu o singură specie s-ar putea explica prin această dorință, împreună cu aceea de a se eradica utraquismul.

2. Ca regulă generală, am observat o diferență de pastorație între apuseni și răsăriteni. Ștacheta apusenilor este o ștachetă jos plasată, la minima rezistență. "Asta este minimul a ceea ce trebuie să faceți ca să vă mântuiți. Cine vrea să facă mai mult, felicitările noastre. Dar în niciun caz nu trebuie să faceți mai puțin !" Dimpotrivă, ștacheta răsăriteană este o ștachetă sus situată, sunt canoane pentru călugări. "Atâta de sus trebuie să vă ridicați ! Cine nu reușește, mai trecem cu vederea, îi zicem "pogorământ" sau "iconomie". Această deosebire este vizibilă peste tot.

Ștacheta de vest: "vinerea nu trebuie să mănânci carne. Ai mâncat carne, la revedere stare de grație, nu poți fi iertat decât prin spovadă". Ștacheta de est: "vinerea, și miercurea, și în zile de peste an, și în toate zilele din postul Paștelui și Crăciunului nu ai voie să mănânci nici carne. Nici brânză. Nici ouă. Ba chiar nici miere, că a trecut prin albine. Ai mâncat din acestea ? Trecem cu vederea, era o simplă recomandare, doar nu te-o trimite Dumnezeu în iad pentru atâta lucru !"

Ștacheta de vest: "nu ai voie să folosești decât abstinența periodică și numai dacă există motive grave. Ai folosit prezervativul ? La revedere stare de grație, trebuie să faci penitență". Ștacheta de est: "nu ai voie să folosești nici măcar abstinența periodică. Sigur, dacă cei doi sunt așa, mai începători în ale credinței, înțelegem. De la duhovnic la duhovnic, pot folosi și prezervativul, ba chiar și anticoncepționalele".

Dacă înțelegem această deosebire, vom înțelege și de ce apusenii nu cer ceva care nu este necesar pentru mântuirea copiilor.

Citat:
Deasemeni vad ca ati ezitat sa atingenti un alt aspect f. sensibil si f. important.

"Varsta intelegerii" care va apropie foarte mult ca si gandire de atitudinea neoprotestanta fata de botez, trecuta prin acelasi filtru al capacitatii intelectuale.
Doar ca in cazul traditiei dvs. se pare ca este mai degraba un pretext decat un argument, deoarece nu tine atat de o intelegere intelectuala cat capacitatea de a imita un gest, mai exact a rosti cuvantul "amin" intr-un context dat.
Tradiția mea este tradiția răsăriteană. Nici în tradiția fraților mei din apus nu există, de fapt, "amin-ul" de la recepția Sfântului Sacrament, acesta fiind o noutate a ultimelor decenii, de la ultima modificare majoră a Missei lor. În schimb, există tradiția că, în mod obișnuit (dacă sunt sănătoși) copiii nu se cuminecă decât atunci când au capacitatea să răspundă la întrebarea: "cu Cine anume te hrănești aici ?".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma intreb totusi de ce nu s-a pastrat macar obiceiul de a inmuia ostia in potir?
Așa se practică în prezent în Biserica Română Unită: se înmoaie o bucată de pânie consacrată în Potir. Ei primesc de la preot, în timp ce doi credincioși țin Sfântul Aer dedesupt. După ce toți credincioșii se cuminecă, eventuale firmituri căzute pe Sf Aer se adună și se varsă în Potir. Numai în Episcopia Maramureșului am auzit că s-ar mai practica împărtășania cu lingurița.

Și la frații apuseni, atunci când se face cuminecarea cu ambele specii, se înmoaie Ostia în Potir, preotul, în loc de "corpus Christi" rostește "corpus et sanguis Christi". Am observat, însă, că pâinea nedospită din ostii se solvă mai repede în comparație cu pâinea dospită, trebuie consumată imediat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.01.2012 at 04:24:35.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Moartea bebelusilor digitekovi Moaste 43 03.05.2011 21:06:36
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29