Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.06.2015, 03:43:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mda, nu pare chiar greu. Pacat ca or sa-l schimbe astia in curand.
Pentru homo? Nah..
Dar anul viitor scăpăm de Obama si trebuie să-l updateze oricum.
Însă eu până la Crăciun cred că rezolv, mâine depun actele. :)

Btw, mi-au zis unii la biserică, că cică începe războiul în Europa (Putin) si or să se închidă granitele.
Bănuiesc că e doar un zvon tâmpit... Voi ati auzit ceva?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.06.2015, 06:54:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Că tot se discută despre părintii fondatori ai Americii, un articol despre cum vedeau ei homosexualitatea.

What The Founding Fathers Believed About Homosexuality

http://freedomoutpost.com/2013/03/wh...homosexuality/

"First, note that our founding fathers would have been outraged that homosexuals would be out in the open. They knew that such perversion would both undermine and erode the moral foundations of civilization. Under the British common law, the term sodomy was used to identify same-sex relations and was a capital crime.
[...]
Now understand this. I don't believe that all the founders were Christian. Obviously there were Unitarians, at least one Jew, Christians, atheists and deists, and many that belonged to the Masonic Lodge. While morality apart from Jesus Christ results in moralism, there is no doubt that the morals that were taught in the Bible were taken to heart in regards to sodomy. In other words, if we take Washington's words seriously, then he not only has referenced disordered homosexual behavior as 'abhorrent and detestable,' but he has also said that proponents of this particular sin cannot rightly call themselves patriots.

It is unpatriotic, to say the least, to propagate as a 'constitutional right,' that which our founders called an 'infamous crime against nature,' punishable by death or dismemberment.

How far we've fallen."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.06.2015, 10:40:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

tabitha cat timp crezi ca va mai trece pana cand bisericile vor fi obligate sa oficieze "casatorii gay " ?

Hint


Sau poate crezi ca astora care vorbesc despre drepturi egale chiar le pasa de homosexuali si nu vor sa-i foloseasca pentru a limita libertatile celorlalti ?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.06.2015, 11:51:28
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Pe animalele de politicieni, securisti si militari hai sa ii zicem ca ii inteleg: ca toti inregimentatii cumparati cu un os de ros, isi urmeaza stapanii, mai mult sau mai putin aflati in umbra. Nu ii inteleg pe cei care, crestini sau nu, aderand la morala, fie ea naturala sau religioasa, se supun totusi unor bestii, pardon, "lideri", care sunt de fapt dusmani, fiind de partea cealalta a baricadei. Acest fapt e stupid. E ca si cum Iisus, in Carantana, s-ar fi supus Ispititorului!!!! E ipocrizie si lasitate pure sa zici ca ai niste principii/o credinta, si sa te supui unor autoritati care scuipa pe alegerea ta.
Iuliu, scuze ca te-am suparat pe alt topic, dar sa stii ca nu am conceptii umaniste, vorba lui Catalin. Eu ma raportez la Natura, precum voi la Biserica si Biblie. Cu acest indreptar, stiu bine ca toate porcariile care definesc actuala societate autodestructiva sunt de la tatal conducatorilor lumesti, care tata al lor este in Iad.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.06.2015, 11:58:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Pe animalele de politicieni, securisti si militari hai sa ii zicem ca ii inteleg: ca toti inregimentatii cumparati cu un os de ros, isi urmeaza stapanii, mai mult sau mai putin aflati in umbra. Nu ii inteleg pe cei care, crestini sau nu, aderand la morala, fie ea naturala sau religioasa, se supun totusi unor bestii, pardon, "lideri", care sunt de fapt dusmani, fiind de partea cealalta a baricadei. Acest fapt e stupid. E ca si cum Iisus, in Carantana, s-ar fi supus Ispititorului!!!! E ipocrizie si lasitate pure sa zici ca ai niste principii/o credinta, si sa te supui unor autoritati care scuipa pe alegerea ta.
Iuliu, scuze ca te-am suparat pe alt topic, dar sa stii ca nu am conceptii umaniste, vorba lui Catalin. Eu ma raportez la Natura, precum voi la Biserica si Biblie. Cu acest indreptar, stiu bine ca toate porcariile care definesc actuala societate autodestructiva sunt de la tatal conducatorilor lumesti, care tata al lor este in Iad.
Da nu m-ai suparat, eu cred ca esti naiv crezand in legendele aparute in sec XIX si crezand in acelasi timp ca esti diferit de aia care o tin sus si tare cu dacii. Nu e nici o diferenta dupa parerea mea intre dacisti si druidisti.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.06.2015, 12:17:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Personal cred că această afisare ostentativă a drepturilor homosexualilor este mai mult o furtună într-un pahar cu apă.
Este o chestiune importanta, chiar fundamentala. Nu chiar atat de importanta ca posibilitatea si chiar sprijinirea mamelor in a-si ucide copiii, dar foarte importanta. Ambele chestiuni sapa la baza celei mai importante institutii fundamentale: familia, institutie esentiala civilizatiei si omului. Familia exista deja intr-o vreme cand scoala inca nu exista, cand statul inca nu exista, cand Biserica inca nu exista, cand nicio dinastie, dintre cele de azi, nu aparuse.

Eu, de cate ori am mers la o "casatorie civila", am auzit pe primar sau un ofiter al lui, vorbind in numele statului si punandu-si diagonala tricolora, citind declamativ, dintr-o carte, cuvintele "Statul apara familia". Dar, iata ca, prin aceasta recenta decizie, statul cel mai puternic din lume, de care depinde si statul roman, nu apara familia, ci ii modifica definitia.

"Dar", parca vad ca ar spune cineva, "aceasta decizie nu este contra a ceva sau cineva, nu este contra familiilor normale de pana acum, care vor perdura si se vor putea intemeia ca si pana acum, ci este o decizie pentru ceva si cineva: pentru saracii pidosnici, care pana acum nu se puteau bucura de fericirea ca legatura lor de iubire sa fie considerata si respectata drept casatorie".

Ei bine, nu e chiar asa. Legile morale, adica Legea cu "L" mare, nu sunt ceva subiectiv, ceva facut de oameni, ci sunt ceva obiectiv, ceva care vine de la Dumnezeu. Autorul Legii, legislatorul (si judecatorul) suprem este Dumnezeu, fata de care toate parlamentele si instantele lumii nu au decat putere vicariala. Deindata ce isi depasesc acest mandat, crezand ca pot face legi, mai intai, fara Dumnezeu, apoi in raspar cu legile Lui, putem vorbi de apostazia statului, de un lucru care ii va afecta pe toti cetatenii. Chiar si pe homosexuali. Fiindca Dumnezeu nu a dat oamenilor legi ca sa-Si arate muschii, ori din capriciu aleator, or ca sa-I fie Lui bine si noua rau, ci a dat aceste legi pentru noi, ca sa ne fie noua bine, fiindca El cunoaste creaturile Sale mai bine decat ne cunoastem noi insine.

Scris este:
"Pentru ce s-au întărâtat neamurile și popoarele au cugetat deșertăciuni?
S-au ridicat împărații pământului și căpeteniile s-au adunat împreună împotriva Domnului și a unsului Său, zicând:
"Să rupem legăturile lor și să lepădăm de la noi jugul lor".
Cel ce locuiește în ceruri va râde de dânșii și Domnul îi va batjocori pe ei!" (Ps 2)


Citat:
Da, au obtinut niste drepturi civile, însă bisericile si preotii nu sunt obligati să le oficieze căsătorii în fata lui Dumnezeu.
Deja avem cazuri, inclusiv in SUA (dar mai multe in Canada), in care preotii sunt condamnati la inchisoare pentru ca au predicat despre faptul ca sodomia este un pacat grav.
Cat credeti ca va mai dura pana cand vor fi constransi, iarasi, sa tamaieze statuia Cezarului ?

Citat:
Oare cât de departe credeti că vor ajunge niste oameni fără Dumnezeu?
O vreme, Dumnezeu are rabadare. Mai mare, mai indelungata decat oamenii. Spiritul Sfant este sursa indelungii rabdari, care este rod al Sau (galateni 5:22)
Oamenii vor striga "Doamne, vino Doamne!" dar El va mai zabovi putin. Pe urma se va aprinde mania Sa. Cu sfanta Sa manie ii va zdrobi pe multi, si pe drepti, si pe nedrepti, asezandu-i pe unii la dreapta, pe altii la stanga. Tot asa cum a dat lumina si a potolit setea si celor drepti si celor nedrepti, din care unii au tras beneficiu, iar altii nu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.06.2015 at 12:26:25.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.06.2015, 12:49:55
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Tocmai de aceea, pentru ca statele apostaziaza, conducerile lor trebuie rasturnate. Nu o sa inteleg in veac impulsul uman de a se agrega si supune, intai semenilor, si abia pe urma lui Dumnezeu, daca mai ramane un loc si pentru El, pe un principiu pervers si ipocrit, parodiant al lui "mai aproape e camasa decat haina".
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.06.2015, 12:57:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Dati-mi voie să cred că problema sclaviei era una mult mai importantă decât cea a minoritătilor sexuale dezbătută azi cu atâta exgerare. Apoi, să nu uităm contextul si anii de desfăsurare - o diferentă de aproape 200 ani.
Sa fim seriosi, propaganda homosexuala foloseste aceasta comparatie pentru cei slabi de minte (nu putini, e adevarat).

Nu se compara ce suferau sclavii cu situatia actuala a homosexualilor in societate.

Citat:
Personal cred că această afisare ostentativă a drepturilor homosexualilor este mai mult o furtună într-un pahar cu apă. Da, au obtinut niste drepturi civile, însă bisericile si preotii nu sunt obligati să le oficieze căsătorii în fata lui Dumnezeu. Oare cât de departe credeti că vor ajunge niste oameni fără Dumnezeu?
Nu inca.
Asteapta si ai sa vezi.

Am mai spus-o si alta data, nu e vorba de "drepturile" lor.

E vorba de a crea o platforma ideologica ca baza pentru persecutia crestinilor si a dreptului lor de libera exprimare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.06.2015, 13:32:57
Petre Apetrei Petre Apetrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2015
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deja avem cazuri, inclusiv in SUA (dar mai multe in Canada), in care preotii sunt condamnati la inchisoare pentru ca au predicat despre faptul ca sodomia este un pacat grav.
Cat credeti ca va mai dura pana cand vor fi constransi, iarasi, sa tamaieze statuia Cezarului
Nu stă frumos și nici creștinește să minți. N-o să poți da nici măcar un exemplu de astfel de cazuri. În Canada a fost un caz în care preotul îndemna la ură împotriva homosexualilor, mergând astfel mult dincolo de a spune că "sodomia este un pacat grav", dar și acela s-a terminat fără condamnare la închisoare.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.06.2015, 13:35:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai verifica stirile, esti dezinformat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce urati homosexualitatea? Gast84 Homosexualitatea 92 14.09.2011 16:37:14
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 12:28:09
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 22:23:56