Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.09.2011, 10:48:05
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Pai sa ia fiecare femeie exemplu personal de la ea (pentru sine insasi), dar sa NU ii dai cu exemplul in cap aproapelui tau !!! (surorii tale care poate ca nu stie sau nu simte asa)
Daca chiar vrei sa o iei ca exemplu pe Maica Domunlui (acum am vazut ca esti femeie), pai atunci ia-o ca exemplu pina la capat - ia-o ca exemplu si in faptul ca Maica Domnului nu s-a impus ca exemplu nimanui nici pe ea, nici pe nimeni altcineva, decat pe Hristos in sensul de a-i indemna pe ceilalti sa faca cum zice El! Daca Maica Doimnului, in smerenia ei, desi este nu numai o sfanta, ci chiar Maica Lui Dumnezeu nu a dat nimanui in cap cu exemplul ei (nu a pretins nimanui sa o urmeze ci a acordat - tocmai pt ca era smerita- libertate tuturor - aceeasi libertate pe care a acordat-o si Hristos), atunci sa nu devina nimeni din cele ce vror sa ii ia exemplul, o terorista care pretinde sau ii impune exemplul Maicii Domnului pe care Ea insasi nu si l-a impus. Daca Maica Domnului a respectat libertatea de alegere a tuturor, rezumandu-se sa dea doar un indemn - nu a judecat ce fac unele femei sau ce fac altele, sau ce ii este de folos uneia sau alteia care doreste/alege sa mearga in casa Lui Dumnezeu, atunci cei care vor sa-i urmeze exemplul, sa faca la fel, nu?! Sa nu dea cu exemplul Maicii Domnului in cap aproapelui sau!

Cat despre ce ii place sau nu Lui Dumnezeu, nu mai judeca tu ce-i place sau nu Lui Dumnezeu referitor la altul si cum ii cheama pe fiecare sa Il caute, sau cum actioneaza Dumnezeu in viata fiecaruia pentru a-l mantui (caci nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca) - poate ca Lui Dumezeu ii place mai mult ca acea fata si-a dorit sa Ii viziteze casa Lui, biserica, chiar si in pantaloni scurti, decat sa stea acasa (este si asta un inceput de intoarcere) si de aceea nici nu i-a inchis usa in nas (ca doar o putea face, nu, ca e Dumnezeu - si astfel ar fi vazut fata respectiva si anuntul de pe usa bisericii ;-) Chiar crezi ca stii tu ce gandeste Dumnezeu fata de alt om in fiecare clipa si cum alege El sa-i cheme pe fiecare?
Dragul meu prieten,
Vad ca te-a tulburat rau cele scrise de mine si ma certi foarte tare. Intr-o oarecare masura ai dreptate, nu-mi este mie a judeca pe nimeni... dar nu am avut intentia sa judec ci voiam sa scot in evidenta ca uneori chiar daca avem intentii bune putem gresi. Cazul dezbatut aici este de acest fel. Exprimarea mea nu a fost prea clara, probabil.
Nu retrag nimic din cele ce am scris, ba chiar le-as repeta chiar daca tu nu esti in asentimentul meu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.09.2011, 23:11:59
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Mie mi-a spus un preot de curand ca el se bucura atunci cand vin tinerii la biserica, chiar daca nu sunt imbracati corespunzatorm sau daca fac galagie..... Dumnezeu nu se uita la vesminte, se uita la suflet... E adevarat ca astfel de fete distrag atentia barbatilor si baietilor, dar asta e ispita.... Diavolul lucreaza mereu, e neobosit.... Cunosc fete de cea mai joasa speta, dupa parerea multora, dar care au o credinta atat de puternica incat ar putea sa faca de ras multi crestini, asu farisei, doar ca ele nu vor sa se afiseze, pentru ca nu e la moda.... Cunosc baieti care se dau atat de smecheri si care se cred stapanii lumii, dar sunt atat de credinciosi incat multi nu ar crede nici daca ar vedea... Va rog sa nu mai judecati atat dupa aparente, pentru ca numai Dumnezeu stie care e cu adevarat alaturi de El si care nu... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.09.2011, 18:05:12
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Gandul bun de a intra in Biserica a venit si peste aceasta fata. Si a mers la Biserica cum a stiut. Lesinul s-a produs din cauza credintei ei putine.
Eu cat am fost mica nu am fost la biserica. Nu a avut cine sa imi sadeasca credinta in suflet. Singura data cand am intrat in biserica in anii copilariei a fost pe la 10 ani cand am fost domnisoara de onoare la o nunta. Si atunci mi-a venit rau si lesin. M-au scos repede afara parintii si rudele. Si acum imi amintesc spaima ce am avut-o cand am intrat inauntru.
In biserica s-au intalnit necredinta din suflet cu credinta din biserica. De aceea a lesinat. Impactul este cu atat mai mare cu cat credinta din suflet este mai mica.
sau ati facut hipoxie din cauza lumanarilor aprinse. Opinia mea e sa nu cautam explicatii metafizice la o problema ce are raspuns stiintific...
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.10.2011, 01:16:48
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Pai sa ia fiecare femeie exemplu personal de la ea (pentru sine insasi), dar sa NU ii dai cu exemplul in cap aproapelui tau !!! (surorii tale care poate ca nu stie sau nu simte asa)
Daca chiar vrei sa o iei ca exemplu pe Maica Domunlui (acum am vazut ca esti femeie), pai atunci ia-o ca exemplu pina la capat - ia-o ca exemplu si in faptul ca Maica Domnului nu s-a impus ca exemplu nimanui nici pe ea, nici pe nimeni altcineva, decat pe Hristos in sensul de a-i indemna pe ceilalti sa faca cum zice El! Daca Maica Doimnului, in smerenia ei, desi este nu numai o sfanta, ci chiar Maica Lui Dumnezeu nu a dat nimanui in cap cu exemplul ei (nu a pretins nimanui sa o urmeze ci a acordat - tocmai pt ca era smerita- libertate tuturor - aceeasi libertate pe care a acordat-o si Hristos), atunci sa nu devina nimeni din cele ce vror sa ii ia exemplul, o terorista care pretinde sau ii impune exemplul Maicii Domnului pe care Ea insasi nu si l-a impus. Daca Maica Domnului a respectat libertatea de alegere a tuturor, rezumandu-se sa dea doar un indemn - nu a judecat ce fac unele femei sau ce fac altele, sau ce ii este de folos uneia sau alteia care doreste/alege sa mearga in casa Lui Dumnezeu, atunci cei care vor sa-i urmeze exemplul, sa faca la fel, nu?! Sa nu dea cu exemplul Maicii Domnului in cap aproapelui sau!

Cat despre ce ii place sau nu Lui Dumnezeu, nu mai judeca tu ce-i place sau nu Lui Dumnezeu referitor la altul si cum ii cheama pe fiecare sa Il caute, sau cum actioneaza Dumnezeu in viata fiecaruia pentru a-l mantui (caci nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca) - poate ca Lui Dumezeu ii place mai mult ca acea fata si-a dorit sa Ii viziteze casa Lui, biserica, chiar si in pantaloni scurti, decat sa stea acasa (este si asta un inceput de intoarcere) si de aceea nici nu i-a inchis usa in nas (ca doar o putea face, nu, ca e Dumnezeu - si astfel ar fi vazut fata respectiva si anuntul de pe usa bisericii ;-) Chiar crezi ca stii tu ce gandeste Dumnezeu fata de alt om in fiecare clipa si cum alege El sa-i cheme pe fiecare?

E foarte curios cum unii oameni sustin ca nu are importanta tinuta in biserica dar cand e vorba de iesit in oras, mers la teatru/cinema, la concert, la party-uri etc. fiecare din oamenii astia acorda o foarte mare importanta tinutei(ceea ce e si normal de altfel); astfel ca ai trece drept un badaran daca te-ai duce la teatru in slapi si pantaloni scurti de trenning.
Lucrurile ar trebui sa stea la fel si cu tinuta in biserica. Eu tin minte ca in copilarie aveam ceea ce mama mea numea foarte frumos "haine de duminica"...
E-adevarat ca tinuta nu e totul. Conteaza mai ales sufletul dar nu-nteleg de ne nu le-am putea impaca pè amandoua?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.10.2011, 01:24:13
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mie mi-a spus un preot de curand ca el se bucura atunci cand vin tinerii la biserica, chiar daca nu sunt imbracati corespunzatorm sau daca fac galagie..... Dumnezeu nu se uita la vesminte, se uita la suflet... E adevarat ca astfel de fete distrag atentia barbatilor si baietilor, dar asta e ispita.... Diavolul lucreaza mereu, e neobosit.... Cunosc fete de cea mai joasa speta, dupa parerea multora, dar care au o credinta atat de puternica incat ar putea sa faca de ras multi crestini, asu farisei, doar ca ele nu vor sa se afiseze, pentru ca nu e la moda.... Cunosc baieti care se dau atat de smecheri si care se cred stapanii lumii, dar sunt atat de credinciosi incat multi nu ar crede nici daca ar vedea... Va rog sa nu mai judecati atat dupa aparente, pentru ca numai Dumnezeu stie care e cu adevarat alaturi de El si care nu... Doamne ajuta!!!

...Scuze, da' cum poti sa fii in acelasi timp foarte credincios si sa te si crezi stapanul lumii?
Sau cum poti sa crezi in Dumnezeu dar cei din jurul tau sa te considere de cea mai joasa speta pentru ca tu nu iti afisezi credinta? De ce sa nu-ti afisezi credinta? Nu e destul sa-L marturisesti pe Iisus Hristos cu inima; trebuie sa Il marturisesti si cu gura. E foarte mare pacat si lasitate sa crezi in Dumnezeu dar sa nu le spui celorlalti pe motiv ca nu e la moda.
Sa ne ierte Dumnezeu pe toti!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.10.2011, 09:38:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
De ce sa nu-ti afisezi credinta? Nu e destul sa-L marturisesti pe Iisus Hristos cu inima; trebuie sa Il marturisesti si cu gura. E foarte mare pacat si lasitate sa crezi in Dumnezeu dar sa nu le spui celorlalti pe motiv ca nu e la moda.
Foarte de acord ! Evident, nu trebuie să "strigăm de pe acoperișuri", nici să "ne rugăm pe la răscruci". Dar, creștinii de azi par a fi căzut în extrema opusă fariseismului: în extrema rușinării de Cristos. Or, chiar El ne spune ce se va întâmpla cu cei care se rușinează de El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.10.2011, 10:02:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
E foarte curios cum unii oameni sustin ca nu are importanta tinuta in biserica dar cand e vorba de iesit in oras, mers la teatru/cinema, la concert, la party-uri etc. fiecare din oamenii astia acorda o foarte mare importanta tinutei(ceea ce e si normal de altfel); astfel ca ai trece drept un badaran daca te-ai duce la teatru in slapi si pantaloni scurti de trenning.
Lucrurile ar trebui sa stea la fel si cu tinuta in biserica. Eu tin minte ca in copilarie aveam ceea ce mama mea numea foarte frumos "haine de duminica"...
Când mergem la biserică, mai ales Duminica la Sf Liturghie, nu trebuie să uităm Cine este Acela care ne-a invitat la ospățul Lui. Câtă grijă avem să ne îmbrăcăm cu cele mai bune haine atunci când ne invită prostul satului la bairam ! Iar, dacă cel care ne invită ar fi Băsescu, ori vreun șef de județ, atunci am avea grijă nu numai de înfățișarea noastră, ci și să ajungem la timp, ba chiar cu puțin timp înainte de începerea întrunirii și în niciun caz nu am socoti potrivit să "trecem pe acolo" dernajându-i pe meseni ca să "aprindem niște lumânări". Chiar ne-am pregăti înainte, să știm ce să-i spunem potentatului clipei. Ne-am tot gândi de ce ne cheamă: poate ca să ne felicite, ori ca să ne facă vreo observație aspura comportamentului nostru recent ? Ne-am cerceta cugetele cu atenție, bineștiind că respectivul are mijloace de supraveghere pe care noi nu le cunoaștem. Dar, toate acestea nu le facem când cel care ne invită este Împăratul Împăraților, Cel la numele Căruia tot genunchiul trebuie să se plece ! Cel Care ne vede neîncetat și pe Care legiunile de îngeri Îl slujesc !


Pe de altă parte, "a ne îmbrăca cum se cuvine" e un lucru care trebuie făcut nu numai la biserică (deși acolo în mod deosebit, având în vedere că numai acolo Cristos este în mod substanțial prezent). Trebuie făcut în general. Unul dintre motivele ascunse pentru care trebuie să facem acest lucru, unul dintre motivele despre care nu prea se vorbește, e acela că felul în care ne îmbrăcăm nu numai că îi influențează pe alții, ci ne influențează pe noi înșine. Nu imediat, în sensul că dacă ieșim o dată la cumpărături îmbrăcați lălâi, gata, suntem deja sub o rea influență; dar, în timp, felul cum ne îmbrăcăm ne influențează mentalitatea și, în cele din urmă, ajunge a avea influență spirituală. Legea "lex credendi-lex orandi" (așa cum credem, așa ne rugăm) este biunivocă: ei îi corespunde "lex orandi-lex credendi", adică așa cum ne rugăm, așa (ajungem să) credem. Acest caracter biunivoc este mai general decât aplicarea lui în liturgică. Iată ce spunea, în 1960, un cardinal, arhiepiscopul Genovei, despre acest lucru: http://olrl.org/virtues/pants.shtml
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.11.2011, 15:08:37
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
E foarte curios cum unii oameni sustin ca nu are importanta tinuta in biserica dar cand e vorba de iesit in oras, mers la teatru/cinema, la concert, la party-uri etc. fiecare din oamenii astia acorda o foarte mare importanta tinutei(ceea ce e si normal de altfel); astfel ca ai trece drept un badaran daca te-ai duce la teatru in slapi si pantaloni scurti de trenning.
Lucrurile ar trebui sa stea la fel si cu tinuta in biserica. Eu tin minte ca in copilarie aveam ceea ce mama mea numea foarte frumos "haine de duminica"...
E-adevarat ca tinuta nu e totul. Conteaza mai ales sufletul dar nu-nteleg de ne nu le-am putea impaca pè amandoua?
Cred ca incurci serios lucrurile intre planul lumesc si planul duhovnicesc.
Daca la teatru mergi imbract la costum ca sa nu te considere oamenii badaran (intr-un anume sens ca sa impui respect, ca sa impresionezi pozitiv), inseamna ca te imbraci pt parerea lumii, pt ca oamenii, la nivel lumesc, asta apreciaza, asta le impune respect.
Dar Lui Dumnezeu cand mergi la biserica poti tu sa-i impui respect imbracandu-te in haine bune?
Poti sa-l impresionezi tu pe Dumnezeu imbracandu-te la costum?
Oare pe Dumnezeu ce-l "impresioneaza pozitiv" la noi? Ce apreciaza Dumnezeu la om?
Oare nu cumva faptele bune izvorate din crediinta si din dragoste pt Dumnezeu sint de fapt cele care conteaza in fata Lui Dumnezeu?
Dumnezeu atat a cerut de la oameni - sa ii respecte poruncile. El cauta la sufletul omului, la dragostea omului pt Dumnezeu si pt ceilalti semeni, pt aproapele, la faptele bune ale omului ce vin din dragostea omului pt Dumnezeu si pt aproapele, din stradania omului de a-i implini poruncile. Nu cauta la imbracaminte. La imbracaminte cauta lumea, nu Dumnezeu, asa ca depinde pe cine vrei tu sa impresionezi, depinde cui vrei tu sa impui respect si depinde a cui parere si apreciere vrei sa castigi - a Lui Dumnezeu sau a oamenilor.
Degeaba merge un om imbracat in cele mai bune haine la biserica, daca trece nepasator pe linga (sau este deranjat de) cersetorul sau omul sarac care nu are astfel de haine bune (si poate caruia ii mai e si rusine sa intre cu haine proaste sau rupte, ponosite in biserica, ca sa nu-l deranjeze pe cel cu haine bune - in felul acesta il sminteste pe cel sarac).

Cred ca omul cand merge la biserica nu ar trebui sa se intrebe daca s-a imbracat suficient de bine, ci ar trebui sa se intrebe cat de mult il iubeste pe Dumnezeu si pe aproapele. Ar trebui sa se intrebe daca merge cu drag si cu bucurie la biserica, ca la cea mai frumoasa si mai asteptata intalnire; ar trebui sa se intrebe daca vede chipul Lui Hristos in oamenii din jur; ar trebui sa se intrebe daca il iubeste pe Dumnezeu suficient de mult cat sa renunte la pacate si patimi pt El (ar trebui sa se intrebe daca isi iubeste patimile sale mai mult decat pe Dumnezeu); ar trebui sa se intrebe cat de mult s-a straduit sa faca binele din dragoste de Dumnezeu.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.11.2011 at 15:44:14.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.11.2011, 12:05:49
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Cand mergem la biserica mergem la Hristos, doar ca nu ne intalnim numai cu Hristos acolo, ne mai intalnim si cu inca 100, 200, 300 de oameni. Nu e cazul sa-i impresionam pe toti, dar ar trebui sa ne gandim sa nu-i deranjam (prea tare)... si nu e nimeni deranjat daca culoarea hainelor nu mai e stralucitoare ca in prima zi, daca puloverul e scamosat sau manecile de la camasa sunt roase... pentru ca doar pe acestea le avem. In schimb, daca hainele sunt nespalate si miros urat, sau sunt rupte de nu mai pot acoperi cuviincios trupul... ceva lipseste, anume bunul simt.
Unii sfinti pustnici au petrecut singuri zeci de ani in pustietati sau paduri, doar ei si Hristos si fireste ca nu mai aveau haine "de biserica"... adica nu mai aveau deloc, dar atunci cand s-au intalnit cu oamenii, s-au ascuns si au cerut intai sa li se aduca o haina si apoi s-au aratat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.11.2011, 13:40:44
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Cred ca incurci serios lucrurile intre planul lumesc si planul duhovnicesc.
Daca la teatru mergi imbract la costum ca sa nu te considere oamenii badaran (intr-un anume sens ca sa impui respect, ca sa impresionezi pozitiv), inseamna ca te imbraci pt parerea lumii, pt ca oamenii, la nivel lumesc, asta apreciaza, asta le impune respect.
Dar Lui Dumnezeu cand mergi la biserica poti tu sa-i impui respect imbracandu-te in haine bune?
Poti sa-l impresionezi tu pe Dumnezeu imbracandu-te la costum?
Oare pe Dumnezeu ce-l "impresioneaza pozitiv" la noi? Ce apreciaza Dumnezeu la om?
Oare nu cumva faptele bune izvorate din crediinta si din dragoste pt Dumnezeu sint de fapt cele care conteaza in fata Lui Dumnezeu?
Dumnezeu atat a cerut de la oameni - sa ii respecte poruncile. El cauta la sufletul omului, la dragostea omului pt Dumnezeu si pt ceilalti semeni, pt aproapele, la faptele bune ale omului ce vin din dragostea omului pt Dumnezeu si pt aproapele, din stradania omului de a-i implini poruncile. Nu cauta la imbracaminte. La imbracaminte cauta lumea, nu Dumnezeu, asa ca depinde pe cine vrei tu sa impresionezi, depinde cui vrei tu sa impui respect si depinde a cui parere si apreciere vrei sa castigi - a Lui Dumnezeu sau a oamenilor.
Degeaba merge un om imbracat in cele mai bune haine la biserica, daca trece nepasator pe linga (sau este deranjat de) cersetorul sau omul sarac care nu are astfel de haine bune (si poate caruia ii mai e si rusine sa intre cu haine proaste sau rupte, ponosite in biserica, ca sa nu-l deranjeze pe cel cu haine bune - in felul acesta il sminteste pe cel sarac).

Cred ca omul cand merge la biserica nu ar trebui sa se intrebe daca s-a imbracat suficient de bine, ci ar trebui sa se intrebe cat de mult il iubeste pe Dumnezeu si pe aproapele. Ar trebui sa se intrebe daca merge cu drag si cu bucurie la biserica, ca la cea mai frumoasa si mai asteptata intalnire; ar trebui sa se intrebe daca vede chipul Lui Hristos in oamenii din jur; ar trebui sa se intrebe daca il iubeste pe Dumnezeu suficient de mult cat sa renunte la pacate si patimi pt El (ar trebui sa se intrebe daca isi iubeste patimile sale mai mult decat pe Dumnezeu); ar trebui sa se intrebe cat de mult s-a straduit sa faca binele din dragoste de Dumnezeu.


Domnule, un crestin pe planul duhovnicesc trebuie sa fie crestin si pe planul lumesc.

Eu vad lucrurile exact invers de cum le vedeti dumneavoastra; eu nu ma imbrac decent la biserica pentru a impune respect, ci DIN RESPECT pentru Dumnezeu-in primul rand, pentru preoti, pentru ceilalti crestini si din respect pentru mine.
Probabil ca argumentarea-refren cu care tot dati inainte serveste impulsurilor dumneavoastra de a purta slapi, pantaloni scurti si sapca in biserica. Eu altfel nu imi explic de ce sunteti atat de incapatanat incat sa refuzati sa vedeti ca treaba asta cu imbracamintea e pur si simplu o chestiune de bun-simt. BUN-SIMT! Atat.
Pentru mai multe informatii despre tinuta in biserica rasfoiti putin biblia la Corinteni si incercati sa va debarasati de ideile prefabricate imprumutate de pe la americani.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O stranie intamplare cozia Din Vechiul Testament 6 02.11.2011 12:41:21
O intamplare banala ElisabetaM Generalitati 10 09.06.2011 01:27:14
O intamplare Laurentiu Generalitati 0 08.02.2007 12:24:16