Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.09.2012, 10:55:12
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mănăstirea Criscior

Aici am găsit o mică raclă cu sfinte moaște, înconjurate în ceară și neacoperite cu nimic. Capacul era deschis. Se găseau acolo moaște ale martirilor din Aiud, dar și altele pe care nu mi le mai amintesc. Este singura raclă pe care am vazut-o total neacoperită.

Mănăstirea se află în județul Hunedoara.

Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.09.2012, 11:08:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Fara geam pt a simti mireasma Sf Moaste.
Care ar fi folosul duhovnicesc obținut?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2012, 12:40:17
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Astept noi sugestii, daca stie cineva.
Mi-ar placea sa aflu printre altele si daca a simtit cineva si in ce mod, prezenta Sf Moaste (in afara de mireasma lor). A avut cineva anumite trairi la Sf Moaste incat sa il puna un pic pe ganduri? Daca stiti vre-un link/carte, v-as fi recunoascatoare!
Sfantul Ilie Lacatusu in cimitirul Adormirea Maicii Domnului din Bucuresti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2012, 12:41:32
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Care ar fi folosul duhovnicesc obținut?
Se spune ca niste Moaste pt a fi canonizate, trebuie sa fie si frumos mirositoare, printre alte conditii.
Sunt curioasa, ma intreb daca moastele miros toate la fel, sau difera si cum este acest miros.
Alta intrebare: e posibil sa isi dezvaluie mirosul in functie de credinciosi, adica la anumite persoane sa nu miroasa de loc, sau prea putin, iar la altele sa miroasa mai puternic? Cine stie sa-mi raspunda?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2012, 12:44:45
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Se spune ca niste Moaste pt a fi canonizate, trebuie sa fie si frumos mirositoare, printre alte conditii.
Sunt curioasa, ma intreb daca moastele miros toate la fel, sau difera si cum este acest miros.
Alta intrebare: e posibil sa isi dezvaluie mirosul in functie de credinciosi, adica la anumite persoane sa nu miroasa de loc, sau prea putin, iar la altele sa miroasa mai puternic? Cine stie sa-mi raspunda?
Nu cred că sunt curiozități de folos, iartă-mă...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2012, 12:44:57
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Sfantul Ilie Lacatusu in cimitirul Adormirea Maicii Domnului din Bucuresti.
Despre acesta ce stiti, miroase frumos, sau cand l-au scos din cosciug mirosea frumos? Mi se pare ca inca nu e canonizat, e in cercetare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2012, 12:46:00
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Despre acesta ce stiti, miroase frumos, sau cand l-au scos din cosciug mirosea frumos? Mi se pare ca inca nu e canonizat, e in cercetare.
Nu e canonizat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.09.2012, 12:47:04
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu cred că sunt curiozități de folos, iartă-mă...
Pt mine e. Pt ca vreau sa-mi explic o experienta pe care am avut-o legata de niste Sf Moaste. Mai multe nu as zice inca. Imi cer scuze.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.09.2012, 12:50:04
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Despre acesta ce stiti, miroase frumos, sau cand l-au scos din cosciug mirosea frumos? Mi se pare ca inca nu e canonizat, e in cercetare.
Nu e canonizat dar minuni se intampla in viata celor ce merg la Sfantul Ilie Lacatusu. Cel mai bine este sa mergeti acolo.
Puteti ajunge sambata intre orele 13-16.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.09.2012, 12:59:02
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Pt mine e. Pt ca vreau sa-mi explic o experienta pe care am avut-o legata de niste Sf Moaste. Mai multe nu as zice inca. Imi cer scuze.
Din experiența mea nu toate sfintele moaște miros la fel. Am auzit și eu ideea că ele pot să emane mirosul plăcut numai către, sau mai mult către anumite persoane, dar nu mă grăbesc să trag nicio conlcuzie pe baza acestei afirmații.
Uneori mă gândesc, sau am citit/ auzit, că moaștele sau racla în care se află sunt unse cu mir - ceea ce ar putea explica mirosul frumos... Nu știu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel pentru racla Sfantului Ioan Rusul addavv Stiri, actualitati, anunturi 8 02.08.2011 17:20:01
Racla Sfantul Mina andreea9 Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2011 06:56:48
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42