Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.04.2007, 09:11:21
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

de fapt dupa spusele voastre ar rezulta ca copiii astia care mor fara sa apuce sa faca pacat sunt ca niste persoane care trec examenul fara sa fie testati.
Adica apare in sala de examen ca picat din luna, nu a invatat o boaba ca nu a avut timp nu a stiut ce materie se cere, etc, ceilalti au invatat de si-au stors creerii, (ca e un examen greu referitor la unde iti ajunge sufletul pe vecie) si cu tot efortul majoritatea pica conform zicalei ortodoxe "multi chemati putini alesi", iar astia trec cu 10, 9 sau 8 fara probleme in timp ce restul se zbat de nu mai pot pt un 5 care nu e nici ala sigur!
Si va mai faceti si probleme daca cumva au trecut cu 8 sau 9 in loc de 10, vai ce nenorocire...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.04.2007, 19:06:04
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Cosuela
Daca crezi in evolutia sufletelor ai sa intelegi care este problema si ai sa o rezolvi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.04.2007, 21:32:09
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Daca crezi in evolutia sufletelor "
asta insemnand sa cred orbeste ca absolut toate sufletele evolueaza? daca unele vor sa decada din rautate, nesupunere sau alte "n" motive, crezi ca le opreste ceva? exemplul cel mai concludent e Lucifer.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.04.2007, 00:47:37
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Consuela dar comparatiile tale nu sunt facute in mod corect si am sa-ti si spun de ce:
- in primul rand nici nu se pune problema sa compari un copil deabia nascut cu un om care isi da examenul pentru vesnicie pemtru simplu motiv ca nu aceleasi varste! Fa comparatii cu oameni cu aceleasii capacitati mintale!
- in al doilea rand acel copil care s-a nascut mort sau a murit dupa cateva clipe de la nastere nu are nici o vina pentru moartea sa. Mie mi se pare absurd ca el sa ajunga in iad numai pentru faptul ca nu a fost botezat. Eu am citit undeva ca acei copii vor primi un loc aparte in Rai, adica nu vor primi mare rasplata dar nici nu vor arde in gheena.
Asa ca inainte de a posta ceva consuela, gandeste-te ca nu tebuie sa faci comparatii intre oameni care sunt in stadii diferite de dezvoltare!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.04.2007, 08:34:36
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mai omule nici eu cand eram copil abia nascut nu aveam pacate de ce nu am murit atunci sa ajung in Paradis si ma chinui de pomana poate nu reusesc sa scap de iad?
Adica oamenii aia maturi nu au trecut si ei prin faza asta de copil? compar ceva foarte comparabil! e vorba de fazele din viata aceleiasi persoane! nu vad ce ar fi de necomparat. Oricine putea muri la nastere si ajunge in rai, da? De ce mor numai unii, aia sunt alesii si resul chinuiti-va ca fiarele in arena care apuca bine, care nu asta e? ti se pare corect?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2007, 08:39:36
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu nu am zis sa ajunga in iad daca nu au fost testati ca nu e corect, corect ar fi sa se nasca din nou sa dea testul ca toata lumea nu sa il treaca fara sa merite.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2007, 21:25:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Stai un pic, dar nu te gandesti ca acel copil moare din cauza neglijentei parintilor? Sau poate asa vrea Dumnezeu sa fie, ca unii copii sa fie sacrificati si sa ajunga in Rai pentru ca aparintii sa-si mai plateasca din pacate aici pe Pamant. Plus ca de ce te deranjeaza atat de mult ca altii ajung in Cer fara sa dea testul? Dar ca acea mama poate a fost batuta de sotul ei in timpul sarcinii nu te mai gandesti; sau ca acea mama a fumat si s-a drogat la greu in timpul sarcinii iara nu te gandesti. Ar putea fi atatea motive pentru care un copil sa moara fara voia lui incat nu am rabdare acum sa iti insir aicea. Gandeste-te ca majoritatea copiilor morti ajung in Rai din cauza parintilor neglijenti si nepasatori.
Gandeste-te ca sufletul acelui copil nu se reintoarce din nou in alt trup, el se duce direct in Rai, tocmai din motivul ca proprii lui parinti nu i-au oferit sansa de a-si trai viata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.04.2007, 23:36:40
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
"Daca crezi in evolutia sufletelor "
asta insemnand sa cred orbeste ca absolut toate sufletele evolueaza? daca unele vor sa decada din rautate, nesupunere sau alte "n" motive, crezi ca le opreste ceva? exemplul cel mai concludent e Lucifer.
Pentru DUMNEZEU nu exista rau doar pentru noi oamenii.
Si toti evoluam spre bine chiar si entitatile negative pentru ca nu exista involutie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.04.2007, 08:38:43
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

vrei sa spui ca Lucifer cand a cazut a evoluat? nu am mai auzit asa ceva.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.04.2007, 22:10:04
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Demonii incearca mereu sa gaseasca noi metode de inselare impotriva oamenilor, ca ei nu stau sa evolueze, ca deja sunt intr-o stare avansata de evolutie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme la impartasirea bebelusilor Florin-Ionut Impartasania (Taina Euharistiei) 72 01.08.2012 18:57:49
Moartea MadalinS Reguli in Biserica 22 05.03.2011 09:47:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 19:37:16
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19