Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.08.2009, 23:46:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
"Nu mananci carne, dar il mananci pe fratele tau.Nu bei vin, dar nu te stapanesti sa versi ocari.Astepti cu nerabdare vremea impartasirii, dar iti cheltuiesti timpul pe la judecatorii.Care iti este folosul ca postesti cu trupul, dar sufletul iti este plin cu mii de rautati?" Sf. Vasile cel Mare
Să mai spună cineva că nu sunt actuale Învățăturile Sfinților Părinți ! Mai actuale ca oricând ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.08.2009, 23:58:18
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit postul

Dragii mei frati ,am urmarit si eu comentariile legate de post si singura idee care imi vine in minte este ,ca maine cind ma voi duce dinou la Biserica singurul lucru pe care il voi face in afara de a ma ruga pentru noi toti ,sa ajut doi frati de ai nostri care au fost inselati de un alt frate de al nostru.Multi din fratii nostri romani ,promit in tara la tineri ca in strainatate e de munca le ia banii ii aduc aici si ii plaseaza italienilor care isi bat joc de ei.Mare pacat se face.In seara asta le-am dat de mincare ,maine ii si imbrac ca saracii nici cu ce sa se imbrace nu au ,stau la un centru de asistenta sociala ,dar acolo numai dorm ,mincare servici nimic.Vin si ei la Biserica ca poate ii ajuta cineva .E greu si pentru noi si pentru parinte ,ei nu cunosc limba ,nu stiu sa faca nimic ,iar italienii au devenit foarte susceptibili in privinta noastra a romanilor.Eu ca fac parte din Asociatia romanilor ma pot implica sa ii ajut ,dar sincer este foarte greu pentru ca ei nu stiu sa vorbeasca si cine te ia la munca vrea sa stii sa vorbesti macar si doar la cimp in agricultura unde oamenii sunt tratati precum sclavii.De aceea postul nu inseamna numai abtinere de la mincare ,ci si restul de fapte si nu vi le mai zic ca le stiti si voi foarte bine.Chiar daca in acest post mi s-a intimplat un lucru urit ,mi-a fost furata msina,ma bucur ca prin sufrinta mea pot ajuta pe alti frati de ai mei mai napastuiti decit mine.Si sincer cind i-am vazut pe acesti copii amariti pur si simplu am uitat de suferinta mea incit in gindul meu acum nu este decit cum sa ii ajut pe ei.Si apoi prin post noi ne hranim sufletele nu trupurile ,ca multi dintre fratii nostrii isi hranesc doar trupurile neglijindu-si cei mai important ,sufletele.Daca am avea mai multa grija de suflete ,ispitele nu ar mai fi atit grele pentru noi ,aproape ca nu le-am simti.Am trece mult mai usor peste ele.Asa ca nu ne ramine decit sa ne rugam uni pentru altii ,sa incercam sa nu ne mai judecam,sa facem fapte bune si cel mai important sa ne hranim sufletele tinindu-le vii cu hrana spirituala ,ca in felul acesta si trupurile vor fi sanatoase.Noi am tinut postul toata familia chiar si puiul meu care azi a facut 11 ani si l-am sarbatorit in Sfinta Biserica si ce bucurie mare a fost pentru noi toti enoriasii dimpreuna cu preotii .Nu va ginditi ca a fost cine stie ce sarbatoare ,doar binecuvintare ,restul o vom face duminica dupa Sfinta Liturghie,a inteles si baiatul meu ca nu se cadea astazi sa facem ziua.Pina atunci va urez toate cele bune si Dumnezeu sa ne aiba in paza pe toti ,sanatate si liniste sufleteasca va doresc la toti.Praznicul Adormirii Maicii Domnului sa va gaseasca mai curati sufleteste .Rog iertare fratii mei .Doamne ajuta.


Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatoasa....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08