Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 14.10.2013, 22:20:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
eu sunt pentru canonizarea sfintilor inchisorilor.
O dorință oarbă, fără discernământ. Citește cu atenție acest post de nota 10 (unul cât se poate de obiectiv): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=118

ps: nu-mi spune că susții același lucru...deși mă tem că nu vei sesiza diferența.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 15.10.2013, 19:20:31
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

S-a tinut un fel de conferinta in memoria Pr.Iustin Parvu, iar institutul Disel(sau cum se numeste) a comentat. La fel a comentat si faptul ca Parintele a fost numit cetatean de onoare a unui oras de prin jud. Suceava. Eu ma indoiesc ca ei comenteaza doar ptr. ca au fost si ceva legionari pe acolo. Oricum, miscarea legionara ar trebui studiata in profunzime ptr. a intelege ce s-a intamplat atunci, daca a fost sau nu nazista, daca intentia a fost buna sau nu, dar nu vad ce legatura ar avea Sfintii Inchisorilor cu miscarea legionara. Nu legiunea i-a sfintit, ci credinta lor in Dumnezeu. In inchisoare nu au fost numai legionari, ci tot felul de oameni.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 15.10.2013, 21:42:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din pacate atunci cand vine vorba de ei, vine si reclama la ML, ca si cand ar fi fost o chestie supermisto si fara pata, ceva vecin cu sfintenia, lucru care, categoric, este o mara tampenie.

Au fost intentii bune, dar au sfarsit teribil de prost.

Vechea poveste cu puterea care contamineaza, infecteaza, imbolnaveste si distruge.

Si este motivul pentru care nu se va pronunta nici o canonizare in acest sens si din pacate este si motivul ascuns din spatele unora care nu mai pot dupa canonizarile astea.

Si foarte probabil ca in spate nu este o miscare autentica nationalista, crestina ci personaje obscure care vor sa compromita BOR.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.10.2013 at 21:44:51.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 17.10.2013, 01:39:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
O dorință oarbă, fără discernământ. Citește cu atenție acest post de nota 10 (unul cât se poate de obiectiv): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=118

ps: nu-mi spune că susții același lucru...deși mă tem că nu vei sesiza diferența.
Intotdeauna am sustinut acelasi lucru ca si in postarea Antoniei.
Ma intreb de unde ai scos "dorinta oarba, fara discernamant"?!? Cred ca din burta...
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acum ai intors-o ca la Ploiesti: nu afirmi, dar zici. Ma bucur ca macar acum ai priceput ca ML este de domeniul trecutului.
Dar sa clarificam un lucru:
APOLOGÍE s.f. Laudă exagerată, ridicare în slăvi, apărare servilă și interesată
Pe viitor te rog sa te gandesti la sensul cuvintelor pe care le folosesti.

In general:
Nu cred ca poate cineva sa isi permita sa imi ingradeasca dreptul de a admira la cineva curajul, credinta in Iisus Hristos, hotararea, dragostea de tara, dragostea fata de aproapele, sentimente pe care unii oameni le-au aratat in conditii grele de detentie, de teroare si izolare de restul lumii - care l-ar fi putut sustine si incuraja - si asta fara a nutri sentimente de ura impotriva celor care ii cauzau suferinte incredibile. Admir la acesti oameni imensa capacitate de a accepta suferinta, pe care au adus-o ofranda lui Hristos.
Iar verticalitatea de care au dat dovada, rezistand pana la urma, caci doar acela este invingator care rezista pana la sfarsit, a adus unora moartea de mucenic (iar altora puterea de a rezista pana la iesirea din inchisoare). Osemintele lor, ajunse moaste, ne dau imboldul ca si noi sa rezistam pana la sfarsit; ne vindeca de boli si ne dau mir, acestea fiind moaste ale celor care au reusit prin eforturi maxime sa cucereasca cununa nestricacioasa si mantuirea. Sufletele acestor mucenici au intregit numarul celor 144000 din cer. Ne-o spune Pr. Mina Dobzeu in cartea sa "Apocalipsa - planul de salvare a lumii in 7 etape". Daca noi tacem, pietrele vor striga!

Last edited by Miha-anca; 17.10.2013 at 02:10:48.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 17.10.2013, 13:05:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
S-a tinut un fel de conferinta in memoria Pr.Iustin Parvu, iar institutul Disel(sau cum se numeste) a comentat. La fel a comentat si faptul ca Parintele a fost numit cetatean de onoare a unui oras de prin jud. Suceava.
Eu ma indoiesc ca ei comenteaza doar ptr. ca au fost si ceva legionari pe acolo.
Unde, cand au comentat si de ce si ce?
Ca sa vorbim la obiect.
Eu nu cred ca au comentat pentru faptul ca "au fost si ceva legionari pe acolo" ci din alt motiv care se cunoaste si a fost discutat deja.

Citat:
dar nu vad ce legatura ar avea Sfintii Inchisorilor cu miscarea legionara. Nu legiunea i-a sfintit, ci credinta lor in Dumnezeu. In inchisoare nu au fost numai legionari, ci tot felul de oameni.
Din pacate, pe langa miscarea asta sunt diversi care tocmai asta incearca sa transmita, ca educatia lor crestina a venit pe linia ML si urmaresc prin canonizarea lor sa faca un fel de fuziune dogmatica ML-Biserica. Iar asta nu se va intampla.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 17.10.2013, 13:12:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Exact asta am spus și eu ceva vreme: ei au fost sfinți (de au fost) nu din pricina aderării la ML. Și nici nu asta a dus la aderarea la ML.
Da' cu cin' să te înțelegi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #237  
Vechi 17.10.2013, 15:14:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-ai cu cine.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 17.10.2013, 18:46:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Exact asta am spus și eu ceva vreme: ei au fost sfinți (de au fost) nu din pricina aderării la ML. Și nici nu asta a dus la aderarea la ML.
Da' cu cin' să te înțelegi?
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
N-ai cu cine.
Bine ca va intelegeti voi doi! Felicitari!
Reply With Quote
  #239  
Vechi 17.10.2013, 18:51:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate atunci cand vine vorba de ei, vine si reclama la ML, ca si cand ar fi fost o chestie supermisto si fara pata, ceva vecin cu sfintenia, lucru care, categoric, este o mara tampenie.

Au fost intentii bune, dar au sfarsit teribil de prost.

Vechea poveste cu puterea care contamineaza, infecteaza, imbolnaveste si distruge.

Si este motivul pentru care nu se va pronunta nici o canonizare in acest sens si din pacate este si motivul ascuns din spatele unora care nu mai pot dupa canonizarile astea.

Si foarte probabil ca in spate nu este o miscare autentica nationalista, crestina ci personaje obscure care vor sa compromita BOR.
Ceea ce scrii tu aici este, ca sa te citez, "o mare tampenie" prin simplul fapt ca tot repeti aceasta prostie, ca sa dai ocazia la cat mai multe postari.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 17.10.2013, 19:29:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ceea ce scrii tu aici este, ca sa te citez, "o mare tampenie" prin simplul fapt ca tot repeti aceasta prostie, ca sa dai ocazia la cat mai multe postari.
Eh, cand incerci sa reactivezi un topic mort cu aceleasi replici vechi, trebuie sa te astepti si la raspunsuri in acelasi stil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii inchisorilor Adriana Cluj Calugarul 23 17.07.2012 03:07:23
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii Inchisorilor Hartford Generalitati 9 18.07.2009 15:04:53
Sfintii Inchisorilor ortodox4life Generalitati 7 14.11.2008 09:43:05
Serial Sfintii Inchisorilor Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 6 18.10.2007 16:24:48