Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2009, 13:09:38
adimari adimari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 4
Implicit Ostrovul

Filmul Ostrovul.Ce parere aveti?Noi il avem de urmarit si de pregatit pt intalnirea de la seara tinerilor , organizata de Biserica Sf Nicolae din Iosia-Oradea.
Sunt curioasa sa aud si parerile vostre.Multumesc.Domnul sa va ajute in toate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2009, 13:18:48
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Un film nou de regizorul "Ostrov"-ului
http://fantana.wordpress.com/2009/07...ul-lui-ostrov/
De data aceasta este vorba de Biserica Ortodoxă Rusă în timpul lui Ivan cel Groaznic care a dorit să și-o aservească.
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2009, 14:19:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule daca privitzi ostrovul sa nu-i acuzatzi pe nemtzi, sa nu furatzi plapuma shi cizmele nimanui, sa nu intocsicatzi cu fum de la carbuni, ci monoxid de carbon pe nimeni inchizandu-l in casa, sa nu mintzitzi facand pe ascultatorii de duhovnicul mai mare shi sa nu aprindetzi lumanari neprotejate in locuri unde putetzi incendia casa sau biserica daca este din lemn, shi sa nu fugitzi cu indracitul nicaieri crezand ca putetzi prin puterea voastra sa-l alungatzi caci Domnul scoate dracii prin rugaciunile dreptzilor lucru care nu este umilitor pentru victima caci orishicui i se poate intampla, shi moashtele se ingroapa in general in manastirea de care apartzin...

deci singurul lucru bun din film este ca a uns "clantzele" cu unsoare shi funingine shi ca defapt a plans in zadar vreme indelungata pentru o inchipuita crima cand defapt trebuia sa planga pt Hristos... shi sa se pocaiasca in haine negre ar fi trebui bagat in sicriu ca hainele albe le capetzi abea apoi... daca le-ai pastrat in suflet toata viatza traita...

deci grija mare cu ostrovul ca e mai mult politic filmul asta... politica omului ce shade toata ziua la caldurica shi bea ceai... in fum de carbuni... poi ce slujea el sarmanul? tuciul cu carbuni? motorul cu abur? ca asha a sfatuit-o pe sarmana femeie in numele unei dragoste carnale ca sa-shi lepede toate shi sa mearga dupa o aventura la Paris... poi nu e de plans un astfel de calugar? dar poate ca s-a vrut sa se arate Mila lui Dumnezeu pentru astfel de inshelatzi... caci multzi se vor lua dupa inshelaciunile fratzilor Lumiere... mergand dupa basme shi poveshti... deci cine shtie ce au vrut cu aceatsa insula, ca shi cum gaina shi galbenushul e o prostie daca l-ai folosi la picturile icoanelor... poi goasha din ce ei? e din gogoashe? deci a ridiculizat ouale in mod absurd... probabil ca sa le cante in strune celor cu gripa aviara sau febra porcina... shi aici au dreptate caci omul mancand gaina sau porc mananca rama sau omizi sau viermishori... shi capata caracteristicile lor... asta in cazul cel mai bun, caci daca sunt hranitzi cu steroizi, sa-i vezi cum se ingrasha oamenii exact ca butoaiele shi buboaiele din care sunt facute toate stimulentele astea hormonale, ca zic ei ca daca ai hormoni eshti sanatos, ei neshtiind ca slujirea hormonilor este slujirea lacomiilor shi poftelor burdeloqqqlhului...

deci un film periculos daca nu eshti atent shi te hazardezi sa-tzi placa asha intru veselia shi entuziasmul general val-abil....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2009, 15:55:02
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie acest film mi-a placut foarte mult,este de-a dreptul extraordinar! Un singur lucru n-am inteles insa,si poate ma veti ajuta voi. Ce se afla in acea lada,la minutul 80 (1h 20')? Cand calugarul Iov (care nu prea il suporta pe Anatolie) se uita in lada si ii dau lacrimile... Care era treaba cu sforile sau fiarele alea?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2009, 17:14:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Fimul in toata "simplitatea" sa are un profund mesaj existential-ca o fila din Pateric la care se adauga "Filosofia vietii" din romanele lui Dostoievschi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2010, 19:34:08
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu am inteles o secventa din acest film. Economul manastirii si parintele Anatolie stau pe malul apei si Anatolie este dojenit pentru farsele pe care i le joaca. Economul spune "Crezi ca nu imi cunosc pacatele proprii?". Ce pacate simbolizau semnele pe care i le lasa Anatolie?
Mi-a placut filmul, are duh ortodox, personajele se comporta intocmai ca niste monahi, fara pic de rautate in orice ar spune. Secventa mea favorita e cand Anatolie o fugareste pe fata ce dorea sa faca avort.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2010, 22:24:39
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai l-am revazut acum si m-am gandit la alte aspecte. Cum era organizata gospodaria manastirii? Pe ce se baza pe pescuit? Pe oierit?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2010, 07:51:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile spor la citit !

aici s-a discutat pe larg despre filmul "Ostrov":

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ghlight=ostrov

dar cred ca nimeni pana acum nu si-a pus problema organizarii gospodariei manastirii..

Last edited by mirelat; 14.02.2010 at 07:59:48.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2010, 08:01:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Secventa mea favorita e cand Anatolie o fugareste pe fata ce dorea sa faca avort.
secventa mea favorita e cand arunca cizmele pe foc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2010, 12:52:57
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gospodaria unei manastiri e foarte importanta. Ascultarea e inainte de rugaciune eu asa stiu.
Filaret avea o gaina dar ce cuprindea gospodaria?
Putem rediscuta filmul din nou, ma rog l-am vizionat curand si doresc sa-l comentez.

Last edited by idealist; 14.02.2010 at 12:56:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare