Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 18.08.2010, 02:12:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
... cand iata ne mor copii prin spitale in cel mai stupid mod, cand am ajuns sa nu putem asigura o viata decenta batranilor nostri, cand sistemul de invatamant este la pamant, sanatatea este in coma, etc, etc, etc ... ti se pare logica alocarea de fonduri pentru ridicarea lacaselor de cult?
Copiii,mor in spitale in cel mai stupid mod,deoarece toata crema medicinii romanesti s-a evaporat in alte tinuturi mai calde,mai primitoare;iar cei care au ramas sunt atat de dezamagiti de situatia actuala,incat se duc la serviciu cu ura,au si uitat care este misiunea lor;sunt platiti mediocru=vor lucra mediocru!!!
Nu inteleg cum de nu sunt fonduri de a instala sisteme de alarma anti-incendiu in spitale???mai ales intr-o maternitate!!

Cat despre asigurarea unei vieti decente a batranilor...in tarile civilizate,oamenii sunt platiti cu destui bani(sau sunt motivati sa aibe chiar 2,3 slujbe)incat isi permit orice,dar mai ales orice persoana se poate ingriji de propria intretinere prin contributia de-alungul vietii la programul de pensie privata!Vad cum cea mai bogata rata a populatiei sunt...batranii!!!
Stiu,suna uluitor,nici eu nu intelegeam cum batranii isi invitau copiii si nepotii la cumparaturi,restaurante sau croaziere...imi ziceam"uite ce nesimtiti,cheltuie banii bietilor batrani"!,pana cand m-am dumirit cum un astfel de batran are in cont vreo $300.000 la dispozitie...e si normal sa-i cheltuie cu cei dragi !!

Sunt multe de spus,nu vad cum refuzul de a contrui biserici va rezolva tot haosul cu care Romania se confrunta acum??!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 18.08.2010, 02:17:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"cel mai mare Democrat a fost... ISUS CRISTOS!!!"????????
Da!!Stii despre cine vorbesc??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 18.08.2010, 06:18:51
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lucrurile merg prost in Romania pentru ca sint prea putine biserici!
Biserici de ziduri nu pot spune eu daca sint multe sau putine,( in cartierul unde locuiesc ai mei sint putine pentru ca cele care sint sint aglomerate dar pe ansamblu tarii nu stiu.) dar biserici vii, de oameni care cred si incearca sa faca cele ale credintei sint cu siguranta prea putine! Ce folos de multe biserici daca mentalitatea noastra nu-i schimbata de ele?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 18.08.2010, 09:25:45
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da!!Stii despre cine vorbesc??
Stim dar cat timp D-zeu e atotputernic iar democratia inseamna puterea poporului, Iisus nu avea cum sa fie democrat.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 18.08.2010, 10:00:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunt multe de spus,nu vad cum refuzul de a contrui biserici va rezolva tot haosul cu care Romania se confrunta acum??!!!
Am facut eu asemenea afirmatie???
Reply With Quote
  #216  
Vechi 18.08.2010, 10:00:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da!!Stii despre cine vorbesc??
Despre cine?
Reply With Quote
  #217  
Vechi 18.08.2010, 10:02:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Stim dar cat timp D-zeu e atotputernic iar democratia inseamna puterea poporului, Iisus nu avea cum sa fie democrat.
Din cate stiu eu s-a spus ca Iisus a fost primul comunist din istorie, in nici un caz cel mai mare democrat.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 18.08.2010, 11:56:57
ana09 ana09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: sv
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

In (orasul) Suceava sunt multe biserici insa la Sf.Maslu si duminica la Sf.Liturghie acestea sunt neincapatoare(la toate bisericile sunt pe putin 10 oameni care stau afara pentru ca nu mai au loc).Parintii mei lucreaza de peste 25 de ani cu carte de munca si contribuie lunar la sanatate(in tot acest timp au beneficiat o singura data de serviciile medicale dar si pe acestea le-au platit pt ca altfel nu erau bagati in seama). Cred ca deficitul sanitar este din cauza unor nereguli aparute la minister,nu din vina bisericii.Ca sa fie toata lumea impacata ar fi bine daca alaturi de cutia cu donatii pentru biserica ar fi si una pentru construirea unui spital.N-am auzit niciodata sa se stranga banii pentru constructia de spitale;daca as fi fost in masura m-as fi implicat eu.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 18.08.2010, 12:12:37
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Din cate stiu eu s-a spus ca Iisus a fost primul comunist din istorie, in nici un caz cel mai mare democrat.
Gresit ! Comunismul a fost un chibut fara de Dumnezeu !

"De acolo de unde dispare o biserica, apar 10 spitale de nebuni !"

Este nevoie de multa mai multa rugaciune in tara asta !
Reply With Quote
  #220  
Vechi 18.08.2010, 12:28:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Gresit ! Comunismul a fost un chibut fara de Dumnezeu !

"De acolo de unde dispare o biserica, apar 10 spitale de nebuni !"

Este nevoie de multa mai multa rugaciune in tara asta !
Si voi ii acuzati pe atei ca au mintea inchisa ...
Nu era vorba de comunism ca sistem de stat, cine a spus asta se referea la comunismul teoretic, probabil al lui Marx.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28