Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.07.2015, 20:40:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Sunt deznadajduita si dezamagita.
Daca si in centrele patronate de sf biserica "Contribuția beneficiarilor este de 1900 lei/loc în cameră dublă cu baie proprie." .........
http://ziarullumina.ro/un-loc-primit...ani-96978.html
Ce inseamna asta? 19 milioane vechi/luna?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.07.2015, 20:43:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce inseamna asta? 19 milioane vechi/luna?
Da, numai că nu se precizează dacă e pe lună, pe an, ci doar pe loc în cameră dublă. După dotările din poză prețul cel mai probabil este 1900 lei/lună cu precizarea că la momentul vizitei erau cazați câțiva vârstnici. Sau cine știe poate plătești o dată această sumă pentru loc și apoi întreținerea și salariile personalului, parțial, este susținută și de parohie. Cu cât gradul de ocupare va crește, prețul pe lună/persoană ar trebui să scadă. Poate ne lămurește cineva.

Last edited by ovidiu b.; 27.07.2015 at 23:18:08.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.07.2015, 22:40:01
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Sunt deznadajduita si dezamagita.
Daca si in centrele patronate de sf biserica "Contribuția beneficiarilor este de 1900 lei/loc în cameră dublă cu baie proprie." .........
http://ziarullumina.ro/un-loc-primit...ani-96978.html
E centru rezident›ial nu social si functioneaza in parteneriat cu primăria sect.2.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul

Last edited by maniucu; 27.07.2015 at 23:01:52.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.07.2015, 23:49:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da, numai că nu se precizează dacă e pe lună, pe an, ci doar pe loc în cameră dublă. După dotările din poză prețul cel mai probabil este 1900 lei/lună cu precizarea că la momentul vizitei erau cazați câțiva vârstnici. Sau cine știe poate plătești o dată această sumă pentru loc și apoi întreținerea și salariile personalului, parțial, este susținută și de parohie. Cu cât gradul de ocupare va crește, prețul pe lună/persoană ar trebui să scadă. Poate ne lămurește cineva.
Pai asta am sesizat si eu ca nu se precizeaza frecventa cu care ar trebui platita taxa de 19 mil.

Desi daca este in cardasie cu primaria si cu Ontanu,nu ma mira sa fie o afacere de "model occidental"unde sa platesti cel putin 1,000/luna pe facilitati care sa includa luxul hotelurilor de 5 stele.
Nu-I bai ca fiecare ne dorim ca parintii nostri sa se relaxeze dupa o viata de munca si stress dar fiind crestini ortodocsi si incluzandu-l pe Iisus in toate aspectele vietii noastre cred ca mai nimerit ar fi pt Romania asezaminte de batrani situate pe langa manastiri si biserici.
Ca sa se mai ingrijeasca si de cele vesnice nu numai de comfort.
S-ar mai gasi si voluntari care sa dea o mana de ajutor la intretinere(poate).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.07.2015, 00:16:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

M-am interesat si de caminul de batrani de la Manastirea Pasarea unde batranele de acolo sunt ingrijite de maicute. Si acolo se percepe o taxa de 1500 lei/luna. Si acolo nu are nimic de-a face primaria.
Si la Christiana am auzit ca e cam la fel
Mai e un asezamant care tine de o biserica, si cam atat am reusit sa descopar in materie de asezamainte patronate de biserica.
Gradinite sau crese... nici atat. Ca ma interesa si ptr cel mic sa pot scapa de plata bonei.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.07.2015, 00:29:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
M-am interesat si de caminul de batrani de la Manastirea Pasarea unde batranele de acolo sunt ingrijite de maicute. Si acolo se percepe o taxa de 1500 lei/luna. Si acolo nu are nimic de-a face primaria.
Si la Christiana am auzit ca e cam la fel
Mai e un asezamant care tine de o biserica, si cam atat am reusit sa descopar in materie de asezamainte patronate de biserica.
Gradinite sau crese... nici atat. Ca ma interesa si ptr cel mic sa pot scapa de plata bonei.
Scuze pt intrebare,dar poti sa-mi spui cam cat este plata unei bone in Ro?
Doar de curiozitate...

Mai este un aspect:daca mama ta are o pensie cat de cat,poate plati cu pensia iar tu nu mai trebuie sa pui decat diferenta.
Acum depinde,diferenta se poate sa fie mare,stiu cum sunt pensile in ro,simbolice.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.07.2015, 01:20:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Scuze pt intrebare,dar poti sa-mi spui cam cat este plata unei bone in Ro?
Doar de curiozitate...

Mai este un aspect:daca mama ta are o pensie cat de cat,poate plati cu pensia iar tu nu mai trebuie sa pui decat diferenta.
Acum depinde,diferenta se poate sa fie mare,stiu cum sunt pensile in ro,simbolice.
Ptr 10 ore/zi (8 ore de munca + o ora pauza de masa ca asa e programul normal de birou in companii in Ro + o ora cat faci dus-intors de acasa la birou si inapoi) se plateste cam 1000-1500 lei/luna o bona. Eu platesc 1000 lei + mancare.
Mama are o pensie f mica ptr ca din cauza bolii ei a muncit doar 10 ani. Asa ca diferenta pe care ar trebui s-o suport eu ar depasi posibilitatile noastre financiare. Nu are rost sa mai intru in detalii, dar din pacate salariul meu e singurul din care ne intretinem si din care platesc si bona, al sotului se duce integral pe rate.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.07.2015, 01:29:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce bonă și nu o grădiniță de stat unde cheltuielile sunt mult mai mici?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.07.2015, 01:38:30
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce bonă și nu o grădiniță de stat unde cheltuielile sunt mult mai mici?
la gradinita il primesc doar de la 3 ani si doar daca nu mai face in pampers. Fiul meu are 2 ani si o luna. Locuri la cresele de stat nu am gasit, plus ca sunt departe de casa si nu am nici timp nici cu ce sa-l duc. Gradinitele si cresele de stat se inchid vara o luna si de toate sarbatorile, biroul meu nu.
Si sunt doar la jumate cheltuielile, cam 500 lei/luna mancarea o platesti. Si se imbolnavesc atat de des in primul an ca-l tii la cresa o sapt si trei acasa, ori nu-mi da mie nimeni atata concediu sa stau cu copilul bolnav acasa.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.07.2015, 01:46:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Înțeleg, într-un fnal va trebui să găsești o soluție. O vecină bătrânică (de încredere) ai încercat să cauți?

Last edited by ovidiu b.; 28.07.2015 at 01:50:24.
Reply With Quote
Răspunde