Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2009, 21:34:51
RaduIoan RaduIoan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 13
Post Povestea unei cautari si regasiri

Motivul acestei scrieri este definirea a ceea ce sunt. Nimeni nu este în acest plan existențial fără motiv, deși mulți se perindează pe aici uitându-și motivul esențial. Sunt mulți care-și caută motivul - misiunea - scopul vieții - și cu atât mai puțini și-l găsesc. Poate motivul este prea dureros sau prea rușinos pentru a și-l aminti. Poate că realitatea le-a spălat conștiința metafizică, și le-a dat alte obiective fictive, irelevante față de motivul esențial. Pentru mine sunt prea multe circumstanțele în care au apărut sclipiri în conștiința metafizică. Când eram mic, când mă supăra cineva, și astea nu erau ifose de copil, spuneam "că am să-i scriu în registrul lui Dumnezeu", ca trecând anii să aflu din Apocalips că cei mântuiți vor fi scriși în "cartea vieții" și se pare că făceam referire la o carte a faptelor în care ce-i ce necinstesc pe trimișii planului superior vor avea o soartă conform celor scrise în Apocalips. Aplicam doar dreptatea și uzanțele din planul superior, eram mândru de planul din care veneam. Mândru e un cuvânt imprecis, mai corect spus în mine se reflectau iubirea dreptății și a înțelepciunii, a ascultării voinței și a bucuriei de face voia Lui a celui ce mă călăuzea în planul superior, asta este lucrul ce mă încânta nu faptul că sunt mai bun decât alții, mai avansat spiritual sau alte prostii de genul ăsta. Misiunea ce mi s-a încredințat, și pe care nu o văd decât prin ceață, o intuiesc dar nu o percep clar, mi s-a părut ușoară, nu știam ce mă aștepta în acest plan.
La București începusem să percep intențiile spirituale josnice ale celor ce mă contrariau, la fiecare pas mi se oferea voalat ocazia de a mă dezice de planul din care vin, de a renunța odată și pentru totdeauna la misiunea ce mi-a fost încredințată. Am plecat de acolo nu pentru că mi-am recunoscut înfrângerea ci ca să precizez clar că acel capitol al misiunii spirituale se-ncheie acolo, și lupta s-a amânat. Prin aceasta am renunțat la oferta de a mă dezice de planul superior și a urma un destin infam și damnat. Așa cum un adept al planului negru - a acelora ce sau dezis de planul superior -mi-a spus că nu sunt pregătit, nu sunt destul de puternic pentru a face față așa a fost. Trebuie să mă regăsesc, să renunț la orice prostii, pentru a face ceea pentru care am fost trimis. Pentru că până și Iisus cu toate că nu a abandonat misiunea, nu a reușit să o ducă la bun sfârșit și a fost păcălit. Știu pentru că am experimentat momentul Iisus până la remiză la care am fost adus. Știu că misiunea mea nu este una simbolică, nu este o nouă religie, o nouă filozofie, o nouă morală, este ceva pragmatic este strângerea recoltei acestui plan, până când mai este ceva bun, necoprupt, și cu sămânța bun să însămânțez un nou plan, altfel acest plan este condamnat la extincția deplină, nu am mult timp, dar nici nu mă pot grăbi până nu aflu misiunea și uneltele prin care să culeg și să triez recolta. Știu din Isaia că nici unul dintre trimiși nu s-a născut desăvârșit în trup și minte, dar în etern este desăvârșit prin dreptate și alegerea celui prea înalt. Știu că peste toți a fost azvârlit vălul ignoranței și a esenței păcătului din acest plan. Dar am fost rupt de izvorul înțelepciunii și iubirii ce în alte timpuri erau mai aproape, am schimbat înțelepciunea ascultării inimii și a nousului cu niște flecuștețe și distracții efemere. Dar am regăsit acest izvor, tulbure, dar în care încă curgea apa vieții. Când l-am descoperit am început să sorb din el ca să-mi astâmpăr setea, setea de dreptate, setea de înțelepciune, setea de a regăsi societatea din planul superior. Știu că dacă voi avea din nou dreptatea în inimă și în minte faptele mele deși aspre vor fi bune, cuvintele mele deși nearmonioase și stângace vor deveni dure ca oțelul, credința mea va fi un munte și tot ce-i imposibil va fi realizat și tot ce-i de negândit va fi înfăptuit, ce-i ce au luat în deșert pe trimișii planului superior și pe cei din planul superior și a preferat întunericul în locul luminii vor culege fructele plantelor ce le-au îngrijit și le-au crescut în ei. Atunci voi avea cuvântul just, și prin acesta voi face ceea ce nu au putut face mâinile. Pentru că voi avea gândul just ce se sprijină pe dreptate, dreptate ce sprijină pe adevăr, adevăr ce se sprijină pe înțelepciune și iubire pe lumina ce se revarsă de sus, din planurile de sus. Acela de care zice Isaiah îi va judeca pe toți creștini și necreștini și legea după care îi va judeca va fi o lege dreaptă pentru că este pătrunsă, este din lumină. Indienii il știu sub numele de Kalki, creștinii ca a doua venire a lui Iisus, deși nu Iisus este cel ce trebuie să vină ci justițiarul - cel ce face și nu predică acesta este Mesia - adevăratul Mesia - , Mesia lui Isaiah.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O carte excepțională, mai ales pentru cei care sunt în căutări duhovnicesti laurastifter Generalitati 12 18.02.2015 12:32:32
Povestea unei meditatii la Isaia RaduIoan Intamplari adevarate 4 20.01.2009 03:18:43
cautari Mircea Generalitati 15 22.04.2008 21:33:31
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 02:58:42