Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2009, 10:30:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Interesul financiar a fost clar

am urmarit un documentar care demonta intreaga teorie din Cod, tot acolo se spunea ca autorul a mizat pe lipsa de documentare a cititorilor, psihologic e foarte usor, daca omul vede ca dai referinte din documente istorice, ii este suficient, nu or sa mai caute autenticitatea surselor
Treaba e foarte clara, autorul inventeaza subiectul bomba "Maria Magdalena sotia lui Iisus" si pe baza acestui subiect isi creeaza intreg romanul, intreaga teorie,
E interesant ca milioane de oameni au citit romanul si il cred dar niciodata nu au deschis Biblia ca sa vada ce are de spus
Pe mine nu ma mira atacul clar la adresa Bisericii care se desfasoara in zilele noastre, In Scriptura citim " Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți. Iar din pricina înmulțirii fărădelegii, iubirea multora se va răci. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui. "(Matei 24:11-13)
...valabil si pentru "documentarul" Zeitgeist...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 10:45:55
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Nici macar nu mi-a trezit curiozitatea. Daca as avea mai mult timp de citit, cu siguranta as citi ceva folositor, nu astfel de "capodopere".
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 11:10:13
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

codu ii fumat deja, la fel ca "mormantu" din cartieru Talpiot si la fel ca celebrul documentar Zeitgeist si alte zeci de filme anticrestine, s-a demonstrat neadevarul, desi mai sunt cine mai cred in asa ceva, dar treaba lor...nu vad padurea din cauza copacilor
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 19:54:28
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cartea mi se pare o jignire la adresa Bisericii, o incercare de defaimare chiar a persoanei Mantuitorului. pt un credincios de ocazie faptul ca Iisus ar fi avut o rel cu magdalena li se pare o normalitate dar pt un crestin adevarat e o jignire intrucat Hristos, chiar om fiind nu avut slabiciunile omenesti si nici pofte trupesti, doar era FIUL LUI DUMNEZEU, era era perfectiunea intrupata
De acord ! Stai sa vezi ce scrie in cartea "misterul templierilor": la propriu iti sta mintea-n loc ! Daca nu stii pe ce parte esti, foarte usor le pici in plasa.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2009, 12:31:19
AdeLlA's Avatar
AdeLlA AdeLlA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Care sunt cei 12 apostoli, în ordine de la stânga la dreapta, din pictura lui da Vinci?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2009, 20:49:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O colega mi-a povestit continutul acestei carti. Pur si simplu mi-a disparut curiozitatea de a o citi, considerand ca e o carte nefolositoare pentru mantuirea mea. Mi s-a parut curios ca ceasta carte s-a vandut fara probleme intr-o tara care-si spune ,,ortodoxa''.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2009, 21:09:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit cartea,este o lectură ușoară o carte comercială folositoare celor care vor să aibă argumente în favoarea denigrării valorilor noastre creștine.
O simplă carte,un roman care se vrea documentată științific dar care este s.f. nu poate tulbura pe cineva care crede în Iisus Hristos.Și dacă să presupunem că cele scrise acolo chiar ar fi adevărate mie nu-mi pot clătina credința cu nimic și ca mine sunt muuuulți.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2009, 21:49:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am citit cartea,este o lectură ușoară o carte comercială folositoare celor care vor să aibă argumente în favoarea denigrării valorilor noastre creștine.
O simplă carte,un roman care se vrea documentată științific dar care este s.f. nu poate tulbura pe cineva care crede în Iisus Hristos.Și dacă să presupunem că cele scrise acolo chiar ar fi adevărate mie nu-mi pot clătina credința cu nimic și ca mine sunt muuuulți.
Exact! Asa mi se pare si mie.
Est o carte care nu e bine sa fie citita de cei slabi la minte, la credinta si prost informati, ceilalti nu vor fi influentati, se vor amuza.
Din pacate, exact acestia o vor citi.

Eu zic ca un crestin serios din a doua categorie ar trebui sa o citeasca pt a putea da raspunsuri celor din prima.
Eu am citit-o si mi-a prins foarte bine pentru unii elevi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.05.2009, 19:12:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le Sfintii Parinti care au zis toate cate le fusesera predate fara a tine ceva ascuns,ca precum se vede si din natura floarea de nu se deschide nu impartaseste si altora frumusetea si parfumul sau,nu ne-au predat deloc asemenea teorie.
Apoi stim ca Domnul nostru Iisus Hristos a zis Sfintilor sai Apostoli:
"15. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute."
Dar Domnul nostru Iisus Hristos ne-a lasat Sfantul sau trup si Sfantul sau sange,care sunt unite cu sufletul sau omenesc,care e unit cu dumnezeirea sa,dar si trupul sau e unit cu dumnezeirea sa,in Taina Sfintei Impartasanii.
Si acolo chiar este trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos dar noua ne sunt aratate ca vin si paine ca altfel ne-ar fi fost greu sa le luam...

Si ne este aratat si in Pateric asa:
"7) A povestit avva Daniil faranitul, ca a zis parintele nostru avva Arsenie pentru un schitiot, ca era mare cu faptele, dar prost la credinta si gresea pentru prostimea lui si zicea ca nu este cu adevarat Trupul lui Hristos, painea care o luam, ci inchipuire.
Si au auzit doi batrani, ca zisese acest cuvant si stiindu-l ca este mare la viata, au socotit ca din nerautate si prostime zice. Si au venit la el si i-au zis lui : avvo, cuvant de necrezut am auzit pentru oarecare, cum ca zice ca painea cu care ne impartasim, nu este cu adevarat Trupul lui Hristos, ci este in- chipuire. Zis-a batranul : eu sunt cel ce am zis aceasta. Iar ei il rugau, zicand : nu tine asa, avvo, ci precum a invatat Biserica cea soborniceasca. Caci noi credem ca painea aceasta este Trupul lui Hristos cu adevarat si paharul este insusi Sangele lui Hristos cu adevarat si nu e inchipuire. Ci precum intru inceput tarana luand din pamant, a zidit pe om dupa chipul Sau si nimeni nu poate zice ca nu este chip al lui Dumnezeu, desi este neinteles chipul, asa si painea, pentru care a zis, ca Trupul Meu este, asa credem ca este cu adevarat Trupul lui Hristos. Iar batranul a zis : de nu ma voi incredinta din lucru, nu am vestire in chip desavirsit.Iar ei au raspuns: sa ne rugam lui Dumnezeu toata saptamana pentru taina aceasta si credem ca Dumnezeu ne va descoperi noua. Iar batranul cu bucurie a primit cuvantul si se ruga lui Dumnezeu si el zicind : Doamne. Tu stii ca nu din rautate sunt necredincios, ci ca sa nu ma insel intru nestiinta. Descopere-mi, Doamne Iisuse Hristoase ! Mergand inca si batranii la chiliile lor, se rugau lui Dumnezeu si ei zicand : Doamne Iisuse Hristoase, descopere baranului taina aceasta, ca sa creada si sa nu-si piarda osteneala sa ! Si Dumnezeu a ascultat amandoua partile. Si implinindu-se saptamana, au venit ei duminica la biserica si au stat impreuna numai ei catestrei pe o rogojina, iar in mijloc era baranul. Si li s-au deschis lor ochii cei intelegatori.Iar cand s-a pus painea pe Sfanta Masa se arata numai la catesitrei ca un prunc si cand intindea mana preotul sa franga painea, iata ingerul Domnului s-a pogorat din cer, avand cutit si a jertfit pe Prunc si a turnat sangele Lui in pahar. Iar cand a frant preotul painea in bucati mici si ingerul taia din Prunc bucatile mici. Si cand s-a apropiat sa ia din cele sfinte, i s-a dat batranului carne cu sange. Si vazind, s-a infricosat si a strigat zicand : cred Doamne, ca painea este Trupul Tau si paharul este Sangele Tau ! Si indata s-a facut carnea cea din mana lui paine dupa taina. Si s-a impartasit, multumind lui Dumnezeu. Si i-au zis lui batranii : Dumnezeu stie firea omeneasca, ca nu poate sa manance carne cruda si pentru aceasta a prefacut Trupul Sau in paine si Sangele Sau in vin, la cei ce primesc cu credinta. Si au multumit ei lui Dumnezeu pentru batranul, ca nu a lasat sa se piarda ostenelile lui. Si s-au dus catestrei cu bucurie la chiliile lor.
"
Iar Domnul nostru Iisus Hristos din iubirea sa cea de negandit ne-a dat acestea si de ar fi fost o alta cale ne-ar fi aratat-o pe aceea.
(cale spre indumnezeire.)

Dar un sambure de adevar este si in codul lui DaVinci.
Si anume faptul ca in Biserica Ortodoxa femeia nu are voie sa se faca preoteasa sau episcopeasa dar are voie sa fie stareta,teolog.
Iar daca e stareta se intelege ca si povatuitoare duhovniceasca e voie sa fie.
Cititi pe la viata Maicii Domnului de Sfantul Maxim Marturisitorul si vedeti ca Sfantul Maxim Marturisitorul zice ca Maica Domnului fusese lasata de Domnul nostru Iisus Hristos ca povatuitoare peste Sfintii Apostoli.
Dupa ce Maica Domnului fusese data de Domnul nostru Iisus Hristos ca maica a Sfintilor Apostoli si Sfantului Ioan Teologul,printr-o viziune ii este spus sa ramana alaturi de Sfantul apostol Iacob,cel de i se zice ruda Domnului,care era episcopul Ierusalimului,si alaturi de toate Biserica Ierusalimului.

Se stie ca exista o casa a Maicii Domnului la Efes,unde se stie ca a stat cu Sfantul Ioan Teologul si mormantul Maicii Domnului la Ierusalim,caci Maica Domnului s-a intors la Ierusalim si a stat cu Biserica Crestina de acolo.


Asta se mentine si azi in Biserica Ortodoxa ca exista starete si materice.
Femeile in BO nu au voie sa fie diaconi,preoti,episcopi.
Dar au voie sa fie teoloage (aceasta o arata matericele) sau/si povatuitoare duhovnicesti (aceasta o arata staretele).
Daca nu credeti asa ceva vedeti pe doamna Elisabeth Behr Siegel care a fost pare-se o mare Sfanta contemporana (sa se linisteasca antiecumenistii a fost crestin ortodoxa.)

In vremea noastra se stie de Sfanta Maria Skobtsova care a fost canonizata de curand.
Ba mai mult ca se stie ca radioactivitatea a fost decoperita de Marie Curie.
(normal prin inspiratie de la Dumnezeu)
Ca femeia nu e mai buna ca barbatul si nici barbatul ca femeia...avem trupuri diferite dar suflete la fel.
Unele suflete sunt create pentru trup femeiesc altele pentru trup barbatesc.
Nu vedeti ca in limba romana suflet e de genul neutru adica si masculin si feminin?
Ca zicem un suflet doua suflete.
Nu se poate zice ca exista virtuti feminine si virtuti masculine.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2009, 19:19:19
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nicidecum insa nu spune BO ca Domnul nostru Iisus Hristos ar fi fost casatorit sau ca ar fi avut copii,ci dimpotriva ca a fost feciorelnic.
Pentru aceea caci fecioria de e pusa in slujba lui Dumnezeu mult ajuta la viata duhovniceasca.
Se poate impaca foarte bine fecioria cu casatoria,sotii se casatoresc fac copii si apoi traiesc in feciorie si cresc copii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Care e parerea voastra? camy_d Generalitati 26 10.03.2011 16:46:42
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 08:29:07
Parerea protestantilor despre Biserica Ortodoxa danyel Secte si culte 12 27.01.2008 19:05:28
ne dam cu parerea despre pacatul sinuciderii morgoth78 Eutanasia 4 02.01.2008 22:59:03