Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.06.2009, 00:34:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
. . . . .
De ce ? S-o deochi ? Te rog, până aici . . .
Hi hi! :-)
Nu, ca sa o urmareasca, nu este el Sherlock Holmes?
Ory, imi pare bine ca am apucat sa le vad inainte de a le scoate.
Si pe mine ma bate gandul sa le scot, dar sper ca nu sunt accesibile decat celor din lista de contacte, si atunci nu are nimic.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.06.2009, 00:46:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Anca-Miha, sa ma ierte Dumnezeu, dar ai niste iesiri care numai dupa calapod crestin nu sunt construite! Tu vrei ca Fani sa posteze aici o nota justificativa?! Daca aveai dubii vizavi de profilul ei, de ce nu i-ai trimis un mesaj privat? Judeci in pripa si cu ranchiuna si asta nu e deloc bine (ti-am remarcat aceasta tendinta si in alte postari).

Profilul unui utilizator pe un forum este cel al unei persoane virtuale. Asa cum pe tine nu te cheama-n buletin Anca-Miha si nici pe mine Coralina, toate datele din profil pot fi nu tocmai in concordanta cu realitatea. E dreptul fiecaruia sa-si construiasca o pavaza, sa-si protejeze intimitatea asa cum considera el/ea de cuviinta.

Doamne ajuta-ne si lumineaza-ne!
Multumesc, Coralina!
Pai, chiar nu inteleg reactia Ancai, pentru ca la inceput paream sa ne intelegem bine si m-a si intrebat prin mesaj privat despre institutul la care am studiat. Aici, nici nu ma intreaba, ci spune pur si simplu ca nu e adevarat ce zic.

Eu cred, Anca, ca ai inceput sa nu mai ai incredere in mine din cauza ca am unele idei pe care le consideri gresite, si atunci crezi ca sunt si mincinoasa si inselatoare. Imi pare rau ca gandesti asa...
Eu sa stii ca nu gandesc asa despre antiecumenisti. Daca cineva nu gandeste ca mine, nu inseamna ca e un om rau. sa fie asta iar un dcefect de gandire al meu, de tip ecumenist..?

Intr-adevar, Coralina, suntem persoane virtuale si nu ne dam numele adevarat. Insa daca cineva scrie niste date personale (pe care nu este de loc obligat sa le dea), le scrie ca sa dezvaluie o parte din identitatea lui, asa cel putin am inteles eu. Am dat acele infortmatii pentru ca sa vada lumea de pe ce pozitie vorbesc. Mi s-a parut mai corect asa, in situatia mea. Cred ca faptul de a trai in occident, de a fi studiat teologia, de a fi profesor de religie, de a fi casatorit si de a avea un copil iti determina si gandirea si felul de a fi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.06.2009, 00:53:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fani, in cazul acesta imi cer iertare, ca am avut unele dubii.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.06.2009, 00:56:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Fani, in cazul acesta imi cer iertare, ca am avut unele dubii.
Acordat! ;-)
Data viitoare poti sa ma intrebi direct!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.06.2009, 01:01:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Judeci in pripa si cu ranchiuna si asta nu e deloc bine (ti-am remarcat aceasta tendinta si in alte postari).
Oare intre ranchiuna si faptul de a urmari o idee nu exista deosebire? Mie imi place intr-adevar sa clarific unele lucruri, care nu mi se par suficient de clar exprimate.
Ranchiuna poti avea doar petnru cineva cunoscut; aici vehiculam cu idei si pe aceste le aprobam sau le combatem.
Dealtfel, Coralina, este crestineste a te exprima vis-a-vis de faptele cuiva, fara insa a judeca persoana. Nu le stiu eu pe toate, dar nu sunt singura...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.06.2009, 04:29:02
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Hi hi! :-)
Nu, ca sa o urmareasca, nu este el Sherlock Holmes?
Ory, imi pare bine ca am apucat sa le vad inainte de a le scoate.
Si pe mine ma bate gandul sa le scot, dar sper ca nu sunt accesibile decat celor din lista de contacte, si atunci nu are nimic.
Fii pe pace si pastreaza-le in liniste sa se bucure si alti prieteni de ele.. eu spre exemplu nu le pot admirafiindca nu sunt in lista ta de contacte
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.06.2009, 04:34:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
De mult timp mă frământă această întrebare:este bine să postezi pe albume publice pozele tale sau ale familiei?
.
Nu stiu daca sunt eu in masura sa afirm de este bine sau nu sa postezi poze personale... insa pot sa iti spun cu toata certitudinea si TRISTETEA, ca dupa postarea pozelor personale(constienta fiind de riscul asumat) am pierdut cativa frati de suflet de pe acest forum!!! Si stii de ce? Pentru ca mi-au judecat chipul si nu inima.
Pacat!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.06.2009, 06:24:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Posibil , doar gânduri . . .

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Nu stiu daca sunt eu in masura sa afirm de este bine sau nu sa postezi poze personale... insa pot sa iti spun cu toata certitudinea si TRISTETEA, ca dupa postarea pozelor personale(constienta fiind de riscul asumat) am pierdut cativa frati de suflet de pe acest forum!!! Si stii de ce? Pentru ca mi-au judecat chipul si nu inima.
Pacat!
Marina dragă, posibil ca ceea ce spui, să fie doar niște simple gânduri, bănuîeli ce nu au o bază 100% reală, și apoi chipul tău e frumos precum florile din minunata ta grădină, dar posibil să fie și adevărat într o anumită măsură, pentru că sunt și din aceea ce calcă florile-n picioare. Dar nu cred, că este și în cazul tău. . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.06.2009, 09:35:07
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
De mult timp mă frământă această întrebare:este bine să postezi pe albume publice pozele tale sau ale familiei?
Fiul mei care lucrează în acest domeniu îmi spune mereu că nu este bine.Voi ce părere aveți?
Mi-am făcut prieteni pe acest forum și aș dori să împart cu ei bucuriile mele dar,când postez poze cu mine sau cu familia mea stau cu teamă și le șterg destul de repede.
Nu doresc să primesc sfaturi ci aș vrea doar să cunosc păreri diferite pe acest subiect.
Pericol exista. Daca cineva doreste sa faca rau, poate folosi acele poze, prelucrate sau nu, in alte scopuri, sa le zicem neortodoxe, evident fara consimtamantul nostru si cu intentii negative. Dar daca acest risc ni se pare mic sau, dupa cum spunea Cristi, nu ne e teama, atunci nu vad de ce nu le-am publica.

Personal, ma numar printre "curajosii" care expun poze personale, chiar daca momentan sunt intr-o perioada mai dificila si prefer discretia.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.06.2009, 09:40:02
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Daca ati sti cati raufacatori sunt pe internet...Poza pusa poate fi luata ,copiata de toti in calculator si poate cineva are un gand rau si posteaza sau profita de poza.De aceea multi se retin in a da poze.Inclusiv eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este bine, ori nu? sorinas Generalitati 11 29.05.2014 14:08:29
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
este bine sau nu? ionela larisa Botezul 11 04.04.2011 03:11:01
Este bine sa fii o persoana directa? alexdu Generalitati 11 04.02.2010 22:17:26
Este bine ce vreau sa fac? miti29 Nunta 9 01.06.2008 12:54:30