Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.05.2009, 23:36:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Mariana, in asemenea momente cel mai important e ca omul sa si beneficieze de Sfintele Taine ale Biserici; nu e suficient sa spunem: credem; trebuie sa si demonstram prin fapte ca este asa. Bolnavilor li se da Sfanta Impartasanie tocmai ca sa fie intariti si pentru a li se vindeca sufletul si trupul.
Sfintele Taine il ajut pe om sa se pregateasca pentru viata: ori aici, ori dincolo, unde este viata adevarata.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.05.2009, 17:14:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deseori am citit aici despre durerea lui Stelica si nu am stiut cum sa reactionez, mai ales, avand in vedere ca sunt din Galati. Mi-as dori sa-l pot ajuta, dar nu stiu cum, fiindca nu suntem nici noi intr-o perioada buna, din punct de vedere financiar, avand in familie doar un salariu, dar stiu ca pentru iubire nu trebuie sa existe scuze niciodata.
Ce am putea face concret pentru acest om ? Cu toate ca, in faza terminala in care se afla, mai degraba spitalele l-ar secatui de bani si de toate bunurile materiale fara sperante, astfel ramanand si urmasii fara posibilitati de intretinere. Este dureros sa judecam astfel, dar trebuie cumva sa fim si rationali, fiindca, de multe ori,in conditiile in care se vinde totul se prelungeste si chinul. Bine-nteles ca trebuie rezolvata problema durerilor, acestea constituind , pana la urma cea mai urgenta prioritate, iar speranta moare ultima pentru om...
Nu stiu, este cumplit .
Spunea cineva pe-aici de o suma infima de 10 lei stransa din partea fiecaruia, este intr-adevar infima, dar daca oamenii sunt mai multi aceasta se aduna si completeaza ceva de ajutor.
M-am gandit si la posibilitatea de a-l deplasa pe acest om pana la Cluj, citind pe-aici ca ar dori sa mearga dar nu are posibilitati financiare. Eu am masina, dar sotul nu prea are timp, si atunci...? Iar Clujul este tare departe de Galati. Nu stiu ce sa fac si nici nu doresc sa fiu indiferenta, dar cu banii stau chiar prost, daca ar fi sa ofer doar eu o contributie, insa daca eu si altii am da cate 50 de lei sau chiar un milion(rol),un efort suplimentar(nu cred ca ar fi imposibil), dar "de la inima la inima", eu cred ca s-ar strange macar banii pentru deplasarea la Cluj, ca o prioritate imediata. Ce ziceti ?
Este foarte dureros, nici nu doresc sa-mi inchipui, dar probabil familia s-a obisnuit cu durerea si greutatile, luptand de-atata amar de timp si cu repercursiunile accidentului de munca al sotului.
Trebuie sa facem ceva concret si acum, fiindca durerea nu face concesii, mai ales aceasta...
M-am mai gandit si la posibilitatea de-a face ceva pentru familia suferindului, fiind astfel si aceasta secatuita de resurse prin ingrijirea tatalui. Sa facem ceva pentru sotie, pentru copii...eventual donatii haine (noi), obiecte sau alimente folositoare.
Cat despre apropierea de Dumnezeu si cele Sfinte, trebuie sa fie iminenta...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.05.2009, 15:00:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Banuti, ory, cat poti!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.06.2009, 10:27:47
stelica67 stelica67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 18
Implicit

Am lipsit cam mult....M-am simtit tare rau si nu am avut putere sa stau in fata calculatorului. Tin sa le multumesc din suflet celor care m-au ajutat. Nu au fost banuti multi, dar suficienti cat sa-mi iau niste medicamente pentru luna aceasta. Ieri am facut niste analize de sange si am iarasi anemie, iar VSH-ul este 92mm/ora!!!! Foarte mare. Limitele normale sunt de 5 - 10. Nu stiu ce poate fi. Sotia mea va merge azi cu ele la medic. Presimt ca iar va veni cu un pumn de medicamente. Of, m-am saturat de ele! Daca s-ar putea as renunta la ele, dar stiu ca nu se poate, asa ca.....
Dumnezeu sa va aiba in paza Sa! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.06.2009, 01:26:19
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stelica67 Vezi mesajul
Am lipsit cam mult....M-am simtit tare rau si nu am avut putere sa stau in fata calculatorului. Tin sa le multumesc din suflet celor care m-au ajutat. Nu au fost banuti multi, dar suficienti cat sa-mi iau niste medicamente pentru luna aceasta. Ieri am facut niste analize de sange si am iarasi anemie, iar VSH-ul este 92mm/ora!!!! Foarte mare. Limitele normale sunt de 5 - 10. Nu stiu ce poate fi. Sotia mea va merge azi cu ele la medic. Presimt ca iar va veni cu un pumn de medicamente. Of, m-am saturat de ele! Daca s-ar putea as renunta la ele, dar stiu ca nu se poate, asa ca.....
Dumnezeu sa va aiba in paza Sa! Doamne ajuta!
Stelica, nu dispera. Poti gasi pe acest forum prieteni noi, poti discuta si afla multe lucruri. Incearca sa lasi in urma cate putin din problemele tale, incearca sa te implici in activitati placute. Stiu ca e greu, insa, cu voia lui Dumnezeu, totul e posibil. Domnul nostru Iisus Hristos sa te intareasca, sa dea tie si familiei tale mai multa sanatate si mai multa fericire.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.06.2009, 12:41:11
stelica67 stelica67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 18
Implicit

Multumesc pentru incurajari, Ioan. Ma implic deja, foarte mult, atat cat Dumnezeu imi va mai da zile, in activitatile sportive ale copiilor mei. Incerc sa-i ajut cat mai mult. Amandoi baietii mei fac fotbal, la un club renumit in Galati, Steaua Dunarii. Cel mare face si canto muzica usoara, este anul II, al prof. Teodor Munteanu. Singurul lucru pe care-l regret este ca nu voi apuca sa-i vad mari, realizati. Ma bucur in schimb ca vor face lucruri pe care eu nu am apucat sa le fac. Si eu am jucat fotbal, chiar sunt antrenor, dar din pricina bolii nu pot practica. Cel mare imi mosteneste si calitatile vocale. Amandoi baietii sunt bucuria mea si sper ca voi avea zile sa-i vad cat de cat mari. Acum viata mea e in mainile lui Dumnezeu. El e singura mea speranta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.06.2009, 14:30:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stelica, nu uita rugaciunea!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.06.2009, 15:00:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit nadejdea

Citat:
În prealabil postat de stelica67 Vezi mesajul
Multumesc pentru incurajari, Ioan. Ma implic deja, foarte mult, atat cat Dumnezeu imi va mai da zile, in activitatile sportive ale copiilor mei. Incerc sa-i ajut cat mai mult. Amandoi baietii mei fac fotbal, la un club renumit in Galati, Steaua Dunarii. Cel mare face si canto muzica usoara, este anul II, al prof. Teodor Munteanu. Singurul lucru pe care-l regret este ca nu voi apuca sa-i vad mari, realizati. Ma bucur in schimb ca vor face lucruri pe care eu nu am apucat sa le fac. Si eu am jucat fotbal, chiar sunt antrenor, dar din pricina bolii nu pot practica. Cel mare imi mosteneste si calitatile vocale. Amandoi baietii sunt bucuria mea si sper ca voi avea zile sa-i vad cat de cat mari. Acum viata mea e in mainile lui Dumnezeu. El e singura mea speranta.
E semn bun ca ti-ai pus nadejdea in Dumnezeu, mai trebuie si spovedania si Domnul are grija de toate.
Doamne ajuta
vp
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.06.2009, 12:03:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stelica67 Vezi mesajul
Ma numesc Constantinescu Stelica si am 41 ani. Dupa ce la 33 ani am suferit un accident de munca in urma caruia am ramas cu sechele grave, in luna mai 2008 am fost diagnosticat cu cancer bronho-pulmonar stadiul IV cu multiple metastaze osoase. Am urmat tratament cu citostatice la Spitalul Militar Bucuresti si am continuat tratamentul la Institutul Oncologic Fundeni, la dl. dr. Grigorescu, pentru care am efectuat deplasari saptamanale la Bucuresti. In prezent, deoarece deplasarile la Bucuresti sunt dificile datorita starii mele de sanatate, dar si din punct de vedere financiar, imi continui tratamentul la Galati, la dna. dr. Bujenita Mariana. Boala este in evolutie, metastazele osoase s-au inmultit, am vertebrele de la coloana tasate (din acest motiv risc o paralizie), iar durerile sunt groaznice. Desi citostaticele sunt gratuite, restul medicamentelor necesare (antiinflamatoare, antibiotice, calmante etc.) sunt destul de scumpe. Imi este imposibil sa-mi procur toate medicamentele necesare si sa platesc toate datoriile pe care le-am acumulat (chirie, banca, prieteni). Fac un apel la toti oamenii cu suflet si cu credinta in Dumnezeu sa ma jute sa ies din aceasta situatie si sa pot fi alaturi de familie, de cei doi baieti ai mei, de 12, respectiv 9 ani, cat mai mult timp posibil. Adresa mea este: Galati, str. Garii, nr. 55 B, cod 800217, tel. 0749207333. In speranta ca voi fi ajutat, va multumesc si sa va dea Dumnezeu sanatate.
CODUL IBAN: RO62 PIRB 1800 3803 5600 1000 / COD SWIFT: PIRBROBU (cont in USD)
Adresa: PIRAEUS BANK – Sucursala Galati, str. Nicolae Balcescu, nr. 1 bis, Galati
stelica draga, lasa-te mai mult in voia Domnului shi leapada grija asta a banilor... coshmarul shi frica asta a ta, ca "responsabilitatea" shi datoriile te fac inca sa suferi, lasa-le toate in grija Sa... iar dumneata bucura-te de bogatzia ta, primita prin suferintza shi truda, caci fara suferintza shi rabdare shi multzumire shi leacuri amare in boli nimeni nu poate sa ia cu navala Imparatzia Cerurilor... deci lasa-te mic shi Dumnezeu o sa te faca mare... candva... vei vedea... mai devreme sau mai tarziu... cand ochii umezi, pentru altcineva iarashi vor lacrima.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.06.2009, 00:54:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
stelica draga, lasa-te mai mult in voia Domnului shi leapada grija asta a banilor... coshmarul shi frica asta a ta, ca "responsabilitatea" shi datoriile te fac inca sa suferi, lasa-le toate in grija Sa... iar dumneata bucura-te de bogatzia ta, primita prin suferintza shi truda, caci fara suferintza shi rabdare shi multzumire shi leacuri amare in boli nimeni nu poate sa ia cu navala Imparatzia Cerurilor... deci lasa-te mic shi Dumnezeu o sa te faca mare... candva... vei vedea... mai devreme sau mai tarziu... cand ochii umezi, pentru altcineva iarashi vor lacrima.
Usor de zis; Ovidiu, sa lepede grijabanilor, cand banii trebuie pentru medicamente scumpe, caci Industria medicamentelor si-a gasit sa castige tocmai de pe iurma bolnavilor, pe care ii decaveaza cu preturile.
La apelul facut pe forum au fost putini care au raspuns: 50 lei si 35 € in total. Oare nu putem sa mai ajutam putin? Va rog, uitati-va in portofele si vedeti daca nu puteti sa va lipsiti de cativa lei pentru medicamentele lui Stelica. E vorba in primul rand de medicamente calmanate, pentru durerile insuportabile ale lui Stelica.
Conturile se gasesc pe primele postari. Nu uitati, suntem inca in post si o milostenie e binevenita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
"Vreau sa traiesc" dorinastoica14 Umanitare 224 25.01.2013 22:25:09
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:33:08
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:31:49
Cum traiesc crestinii in lume Tudor Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 21.11.2006 14:13:17