Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2007, 00:43:03
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu exista absolut niciun impediment ca femeia in timpul menstruatiei sa tina post. Poate tine post chiar si in aceasta perioada. Femeia in timpul menstruatiei are voie in Biserica, intrucat canonul care interzicea acest lucru in trecut era dat din motive igienice. Nu este necurata spiritual in timpul menstruatiei. Nu are voie sa se impartaseasca pentru ca nu se cuvine sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului si sa pierzi sange, sau sa scuipi, etc.

De asemenea, nu trebuie sa recuperam zilele in care n-am reusit sa tinem post, nu trebuie sa fim nici scrupulosi, ci pur si simplu sa ne straduim sa implinim, pe cat putem, datoriile noastre crestinesti.

Hristos nu a tinut 40 de zile post negru, Biblia ne spune ca doar in ultimele zile a flamanzit. Postul negru are neovie de exercitiu, nu trebuie sa fortam prea mult trupul, ci sa il deprindem incet incet.

De asemenea, postul pentru cei bolnavi poate fi interzis, absolut din motive obiective, datorita unei anumite boli mai grave care necesita un regim total diferit de postul crestin. Aceasta se face in comun acord si cu binecuvantarea duhovnicului. A tine post atunci cand trupul este bolnav sau foarte slabit poate deveni un pacat, lipsa de grija fata de trup!

Postul insoteste rugaciunea! De multe ori se intampla ca oamenii sa se roage mai putin in post decat in alte perioade. Este o perioada de exercitiu duhovnicesc, de cunoastere a neputintei noastre, o incercare de control a trupului si de aplecare deosebita asupra celor sufletesti. Este o perioada de curatire, de dezintoxicare, daca vreti, a trupului si a sufletului, pentru ca acestea merg impreuna inaintea lui Dumnezeu la judecata.

Postul este o perioada a judecatii, ne oprim din nebuneala de zi cu zi si incercam sa ne descoperim asa cum suntem, ne descoperim starea sufleteasca in care suntem si incercam sa ne legam rani sufletesti. Primul pas in vindecarea sufleteasca este constientizarea bolilor, apoi incet incet, pe fondul unei dorinte puternice, incepem cu rugaciunea pentru vindecarea sufletului, incepem sa ne rugam si sa cerem lui Dumnezeu darul vindecarii, darul Duhului Sfant care sa vina peste noi si sa ne curateasca de toata intinaciunea.

Postul e o perioada a sinceritatii, ramanem cu noi insine si cu Dumnezeu si ne privim in oglinda adevarului Sau. Postul nu este lipsit de incercari, menite intocmai sa ne ajute sa ne cunoastem mai bine, sa vedem unde nu actionam corect. De aceea, postul devine o lupta prin abtinere de la cele trupesti si de la pacate, de la rele.

Exista un post al mancarii, o abtinere de la anumite alimente, care are un efect medical, un efect pozitiv asurpa trupului. Daca postul nu se axeaza si pe latura duhovniceasca, ramane un simplu regim alimentar. Latura duhovniceasca a postului inseamna rugaciune pentru vindecarea sufletului, pentru vindecarea neputintelor, pentru iertarea pacatelor noastre, toate in constiinta de cauza. Postul inseamna inmultirea rugaciunii si a faptelor bune!

Cum se tine acest post? Depinde de fiecare. Sa nu incercam sa tinem post pe care nu il putem duce. Eu in post nu m-am lipsit de ulei, spre exemplu. Sa tinem postul dupa putinta, pentru ca sunt cazuri si cazuri. Postul in acceptiune generala inseamna abtinerea de la produsele animale si bineinteles mai putina mancare, mancam mai putin decat inainte, chiar daca putin mai putin, totusi sa fie mai putin,caci imbuibare se poate face si cu mancare de post!!!

Azi e ultima zi de harti! Va doresc tuturor un post binecuvantat cu roade, cu echilibru, cu mai multa rugaciune si fapte bune, cu mai multa sinceritate si cu inimi mult mai deschise catre adevarul iubirii lui Hristos!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.02.2007, 00:48:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Am uitat sa mentionez faptul ca postul e diferit pentru asceti si pentru mireni. Nu se poate pretinde unuia care munceste foarte mult de dimineata pana seara sa tina post negru sau post aspru.

Si aici diavolul este viclean si incearca sa ne arunce in extreme! Asa ca sa fim cu ochii in patru si sa intelegem ca Dumnezeu nu ne cere mai mult decat putem.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.02.2007, 10:35:15
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

multumesc f.mult Iosif,am gresit mult din nestiinta,ascultand de la diferite persoane de pe aici,si nu am postit in zilele respective,in Postul Sf.Pasti si eu consum ulei in zilele cu dezlegare si peste la fel.Deci am inteles de la tine ca am voie sa intru in biserica ,sa particip la slujba.ttusi mai am o nelamurire ,in legatura cu perioada din timpul zilei,aici postesc de la 12am pana la12pm si apoi mananca mancare de post.Eu stiu ca la apusul soarelui putem sa mancam ceva,putin,nu trebuie sa ne sculam saturati de la masa.Te rog,specifica cum este corect,si iarta-ma ca pun prea multe intrebari.Doresc tuturor un post binecuvantat.Doina
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2007, 19:07:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SsAgEnT
pentu mine care ma consider un om cu capu deschis chiar dak am doar 16 ani
postul=o mare vrajeala
sa va spun si de c. eu conider k stomacul meu are prioritate. spre ex dak stomacul meu cere sa mananc 2 pizza si mai tarziu o friptura asta e frate, adik postu cu alte cuvinte e o metoda de a flamanzi chiar dak ai frigideru plin.
asta e doar o parere esti de acord sau nu tu hotarasti
Graiesti cu mare pacat la 16 ani cind esti in formare din toate punctele de vedere. Tu de fapt traiesti ca sa maninci si nu invers cum este normal. Imbuibarea este un mare pacat pe care vad ca l-ai deprins de tinar. Daca continui pe aceasta cale ai toate sansele sa devi un veritabil pacatos pe la 20 de ani. Atunci cind faci o afirmatie atit de grava ca "postul e o mare vrajala" , cum spui tu, trebuie sa-ti argumentezi "teoria". Totusi iti dau un sfat prietenesc, ai mare grija de tine , citeste cit mai mult, roaga-te bunului Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si mare atentie in ce anturaje te-nvirti !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2007, 19:14:33
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

As dori sa spun ca nu respectarea riguroasa a legii ne da mantuirea, ci credinta adevarata in Hristos. Eu nu cred ca Dumnezeu se uita la ceas sa vada daca ai tinut post pana la ora 15,15 sau pana la ora 20,23, nici nu sta sa numere cate metanii faci. Cred ca El vrea sa vada ca noi suntem dincolo de formalism, fiindca daca niste reguli ne mantuiau, ce nevoie mai aveam de jertfa Mantuitorului?! Trairea in Hristos este dincolo de Lege, neexcluzand Legea, dar nepunand-o nici pe primul loc.

Nu cred ca postul se tine fiindca "trebuie" ci fiindca "vreau si fac asta din iubire". Un post tinut cu nemultumire, mahnire si invrajbire nu mai e post.

As avea o intrebare: Ce faceti cand sunteti invitati undeva in perioada postului si vi se da mancare de dulce?

Elena
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.02.2007, 19:57:13
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Eu personal, refuz mancarea de dulce, evident, politicos. In Postul Mare (sau unul din cele 4) mi se pare o tradare fata de Iisus Hristos sa mananc de dulce pentru a nu necaji pe cineva.
In afara postului, miercuri si vineri, de exemplu, daca e ziua cuiva drag, nu refuz pentru a nu mahni persoana respectiva (ori mi se face pofta de tort...:p).
Cum nu postesc de prea mult timp, n-am avut ocazia sa merg pe munte intr-un post, dar acum cred ca se intrevede o astfel de iesire (se intampla sa fie si persoane care nu ma cunosc prea bine).
Nu prea stiu cum sa procedez (sa nu ies in "evidenta").
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.02.2007, 20:12:09
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Eu personal, refuz mancarea de dulce, evident, politicos. In Postul Mare (sau unul din cele 4) mi se pare o tradare fata de Iisus Hristos sa mananc de dulce pentru a nu necaji pe cineva.
In afara postului, miercuri si vineri, de exemplu, daca e ziua cuiva drag, nu refuz pentru a nu mahni persoana respectiva (ori mi se face pofta de tort...:p).
Juli draga, pai de ce in Postul Mare ti se pare ca e tradare fata de Hristos sa nu postesti, iar vinerea sau miercurea in cursul anului nu mai ti se pare tot asa? Eu, ca sa nu se mahneasca omul, nu mananc din tort si alte preparate de dulce, dar ii spun ca un pahar de apa sau un mar sau un suc (sau ce vad ca are pe acolo de post) nu refuz. In felul asta omul e multumit ca am luat ceva. Un pahar de apa are oricine. Iar, daca Dumnezeu ii misca inima, vine apoi si te intreaba de ce postesti si altadata te cauta sa mai discuti cu el/ea, sa-i dai o carte de rugaciuni, o Biblie, un sfat, etc...si astfel Dumnezeu il aduce pe om spre El prin tine...indiferent de pacatele tale, pentru Dumnezeu nu conteaza daca vrea sa faca din tine un vas ales.

Juli, legat de plecarea pe munte in post, problema noastra nu e sa iesim sau nu in evidenta, ci sa fim noi ceea ce suntem. Evident, nu o sa dai sfoara-n tara ca tu postesti, dar o sa poati manca si de post...numai sa vrei. Si poate vei mai gasi o persoana sa fie ca tine si sa va coalizati. Problema care se pune e a mersului pe munte in post. Una e sa mergi cu un grup cu care va rugati impreuna, discutati, mergeti la biserica, aveti preocupari spirituale comune, si alta e sa mergi cu niste necunoscuti. Eu daca as fi in locul tau, nu m-as duce...desi mi-e dor de Carpatii nostri. Dar decizia evident ca e a ta.

Elena
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.02.2007, 20:33:00
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de Juli
Eu personal, refuz mancarea de dulce, evident, politicos. In Postul Mare (sau unul din cele 4) mi se pare o tradare fata de Iisus Hristos sa mananc de dulce pentru a nu necaji pe cineva.
In afara postului, miercuri si vineri, de exemplu, daca e ziua cuiva drag, nu refuz pentru a nu mahni persoana respectiva (ori mi se face pofta de tort...:p).
Juli draga, pai de ce in Postul Mare ti se pare ca e tradare fata de Hristos sa nu postesti, iar vinerea sau miercurea in cursul anului nu mai ti se pare tot asa? Eu, ca sa nu se mahneasca omul, nu mananc din tort si alte preparate de dulce, dar ii spun ca un pahar de apa sau un mar sau un suc (sau ce vad ca are pe acolo de post) nu refuz. In felul asta omul e multumit ca am luat ceva. Un pahar de apa are oricine. Iar, daca Dumnezeu ii misca inima, vine apoi si te intreaba de ce postesti si altadata te cauta sa mai discuti cu el/ea, sa-i dai o carte de rugaciuni, o Biblie, un sfat, etc...si astfel Dumnezeu il aduce pe om spre El prin tine...indiferent de pacatele tale, pentru Dumnezeu nu conteaza daca vrea sa faca din tine un vas ales.

Juli, legat de plecarea pe munte in post, problema noastra nu e sa iesim sau nu in evidenta, ci sa fim noi ceea ce suntem. Evident, nu o sa dai sfoara-n tara ca tu postesti, dar o sa poati manca si de post...numai sa vrei. Si poate vei mai gasi o persoana sa fie ca tine si sa va coalizati. Problema care se pune e a mersului pe munte in post. Una e sa mergi cu un grup cu care va rugati impreuna, discutati, mergeti la biserica, aveti preocupari spirituale comune, si alta e sa mergi cu niste necunoscuti. Eu daca as fi in locul tau, nu m-as duce...desi mi-e dor de Carpatii nostri. Dar decizia evident ca e a ta.

Elena
In legatura cu mancarea de dulce (dupa cum nu toate regulile functioneaza la toti fel), mi se intampla sa "ma mandresc" pentru ca postesc, de aceea mai incalc postul, si pentru smerenie (nu se intampla des sa fie ziua cuiva drag, nu am multi prieteni). Puteti sa ma certati ca ma manderesc (imi prinde bine), insa de patima asta greu ne vindecam unii, iar eu, dupa cum am mai spus sunt la inceput.

Fiind la inceput, evident, nu am nici prieteni cu care sa coalizez in post sau rugaciune, dar nici la cei vechi nu pot sa renunt (asta ar fi iarasi mandrie, ca nu sunt mai buna cu nimic decat ei, ba din contra, pur si simplu de mine s-a milostivit Domnul si mi-a deschis inima). Asa ca o sa ma duc cu ei la munte (vad eu cum le "explic" ca am numai orez la mine si pate de soia:))
Ascet nu pot sa fiu, asa ca o iau "catinel", fara sa exagerez cu nimic. (Pomenesc des de mandrie, pentru ca "ma sperie" Patericele, diavolul asta doboara pe cei mai tari, ce sa zic de mine)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.02.2007, 21:41:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Intrind in postul Mare 6 saptamini, el trebuie sa ne schimbe atitudinea noastra cotidiana. Un post corect tinut, nu consta numai a nu minca de dulce ci si o mai mare smerenie din partea noastra, o mai mare sobrietate in manifestarile noastre, o mai mare toleranta si dragoste intru semeni. Autocontrolul sa fie dat la maxim. Un post corect inseamna si multe rugciuni si o concentrare a noastra mult marita si o traire interioara deosebita la cele sfinte. Deci in aceasta perioada sa incercam sa ne schimbam in bine in multe privinte. Astfel postul pe care-l tinem va fi implinit intru dragoste pentru Bunul Dumnezeu. Altfel gestul nostru nu reprezinta decit un simplu "regim" neavind nici o conotatie spirituala de purificare a noastra.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.02.2007, 23:49:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
multumesc f.mult Iosif,am gresit mult din nestiinta,ascultand de la diferite persoane de pe aici,si nu am postit in zilele respective,in Postul Sf.Pasti si eu consum ulei in zilele cu dezlegare si peste la fel.Deci am inteles de la tine ca am voie sa intru in biserica ,sa particip la slujba.ttusi mai am o nelamurire ,in legatura cu perioada din timpul zilei,aici postesc de la 12am pana la12pm si apoi mananca mancare de post.Eu stiu ca la apusul soarelui putem sa mancam ceva,putin,nu trebuie sa ne sculam saturati de la masa.Te rog,specifica cum este corect,si iarta-ma ca pun prea multe intrebari.Doresc tuturor un post binecuvantat.Doina
Noi mancam de post normal, adica dimineata, la pranz si seara. Nu tinem postul prin abtinere totala de la mancare si seara mancam, chiar daca e de post. Aceasta seamana cu un post negru, care se tine de fapt numai in anumite zile din Postul Mare si care oricum se incheie doar cu putina aghiazma si prescura de la Liturghie.

Cine vrea poate renunta la mancare de dimineata si de seara, depinde de fiecare cum isi impune si cum doreste si mai ales cum poate, in fucntie de munca pe care o face, de starea de sanatate,etc. Important e sa ne ferim de imbuibare.

Da, poti intra in biserica. Multe femei raman in pronaos cand vin la slujba in aceasta perioada a menstruatiei, adica la intrarea in biserica, nu merg in fata.

Nu trebuie sa iti ceri iertare pentru intrebari, sunt binevenite pentru noi toti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul larisa maria Generalitati 7 11.11.2011 23:04:44
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Cand s-a infiintat/reglementat postul in forma actuala? sophia Postul 17 05.12.2009 23:49:56