Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.08.2013, 16:05:40
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si ce te faci cu acestia, care nu au prea mare vointa, dar nu au nici scoala, sunt bolnavi, au copii, nu au de lucru, dar au facturi de platit, caci tot omul consuma, chiar daca putin, curent electric.
Acestor oameni trebuie sa le dai bani, caci copiii merg la scoala si nu au de nici unele; sa le dai exemplu, caci curtea in care stau se poate cu putin efort din partea lor si rasaduri, seminte, pomi si tufe fructifere din partea celor cu dare de mana, sa se transforme intr-o gradina de zarzavat; si rugaciune, ca in disperarea lor sa reziste si sa nu isi ia lumea in cap.
Si daca nu ai bani, chiar nu-i poti ajuta cu nimic? Poti sa le dai exemplu (dupa cum spui) chiar ajutandu-i fara bani, dupa puterile tale!

Chiar daca nu ai bani (daca ai timp), poti sa ii ajuti sa constientizeze ca asa neputiinciosi si fara bani cum se cred ei, totusi pot sa faca multe lucruri cu care sa isi imbunatateasca situatia (de ex ajutandu-i la gradina lor - cu atat mai mult daca ei vor vedea ca tu, care ai problemele tale de viata si iti este si tie greu cu ale tale, din dragoste pt ei ii ajuti, poate ii vei convinge sa isi depaseasca si ei problemele lor care li se par grele si sa se ajute singuri). Poti sa le dai exemplu ca daca nu ai bani (cum poate nu ai avea nici tu, nici ei), sa caute ajutor in diferite programe institutionale de care sa se tina spre a progresa cu viata lor si a copiilor lor (ii poti invata si pe ei dar mai ales pe copii, cum sa caute, cum sa aplice, cum sa scrie o scrisoare de intentie, etc) - in felul acesta poti sa ii ajuti pe copii lor sa nu invete aceeasi mentalitate deznadajduit-lipsita-de-speranta-si-initiativa pe care o au parintii lor (si poti sa ii ajuti in multiple feluri la educarea copiilor lor ca sa nu le calce pe urme ca mentalitate - sa ii inveti mentalitatea ta invingatoare, daca tu ai mentalitate invingatoare).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.08.2013, 02:27:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu cred ca Adam are dreptate. Citind aceste lucruri, mi-am adus aminte de o intamplare cu o batranica dornica sa cumpere un anumit lucru, numai ca nu ii ajungeau banii. I-a intins vanzatoarei banii pe care ii avea si a rugat-o sa ii dea acel ceva. Aceasta a refuzat-o, pe motiv ca suma nu e suficienta, iar batranica s-a intors mahnita. Erau si alte persoane de fata si una dintre ele i-a facut semn vanzatoarei sa ii dea produsul cerut, ca plateste restul de bani, numai ca atunci cand a cautat in buzunare, si-a dat seama ca nu avea nici ea banii necesari. Asa ca, stingherita, s-a rugat de cel care o insotea sa ii imprumute niste bani, cu care sa plateasca datoria batranei. Ca in lantul slabiciunilor. Acela, cu chiu cu vai, a scos portofelul, dar si-a dat seama ca nici el nu avea bani. Vanzatoarea, care vazuse toata scena, le-a spus bombanind celor doi sa se duca dupa batrana, ca ii da gratis ce vrea. Nu mica i-a fost bucuria acesteia sa primeasca darul mult dorit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.08.2013, 02:30:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Mă întreb:
oare Mântuitorul nostru Hristos, la Judecata de apoi, va dojeni pe cineva pentru că a dat prea mult, pentru că a "exagerat" în compasiune și iubire?
Oare Hristos va spune: "flămând am fost, dar voi mi-ați dat să mănânc fără dreaptă socotință, fără să analizați bine situația în prealabil, fără să realizați, mai întâi, o exegeză profesionistă a literaturii patristice pe tema milosteniei etc"?
Dubito... :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.08.2013, 03:08:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Ispite "teologice" care ne bântuie, ne bântuie și iar ne bântuie pe fiecare dintre ni

Și mă mai frământă o întrebare:
de ce oare Domnul Hristos S-a sacrificat așa, pentru fiecare dintre noi, fără a ne judeca mai întâi, fără a-i separa de ceilalți pe cei mai vrednici (sau pe cei mai puțin nevrednici) de dragostea Sa, pe care, eventual, să-i fi mântuit fără Jertfa Lui supremă?
Până la urmă, El este Dumnezeu și ne-ar fi putut mântui (nu pe toți, ci doar pe cei vrednici, pentru că altfel e exces) și fără sacrificiul vieții Sale.
Și dacă El a "exagerat" într-un asemenea grad în relația cu noi, dacă a fost atât de risipitor în compasiune, dacă El ne-a iubit cu o "dragoste nebună" (expresia "iubirea nebună a lui Dumnezeu", titlul uneia dintre cele mai cunoscute lucrări ale teologului ortodox rus Paul Evdokimov, a fost folosită pentru prima dată de către Nicolae Cabasila), atunci să înțelegem de aici, oare, că și noi suntem datori să-I urmăm în aceeași "nebunie" a iubirii față de semenii noștri, în aceeași negare de sine de dragul celorlalți?
Nu, desigur.
Noi nu trebuie să-I urmăm întru totul lui Hristos, ci doar cu... "dreaptă socotință".

P. S. S-ar putea aduce obiecția că, totuși, Sfinții L-au urmat pe Hristos până la capăt.
La aceasta, gândurile negative cuibărite în sufletele noastre (în templul nostru interior, pe care Hristos l-a numit "împărăția lui Dumnezeu dinlăuntrul nostru" și care, în loc să-I rămână pe veșnicie consacrat, s-a transformat - vai! - în "peșteră de tâlhari", în locașul tuturor ispitelor argumentate teologic) ne vor răspunde, de asemenea, cu ușurință și prin argumente greu de combătut: ei erau Sfinți; noi nu. "Non licet bovi quod licet Jovi", nu-i așa? Noi trebuie să fim smeriți; dacă devenim prea milostivi și încercăm să ne asemănăm cu Sfinții, atunci riscăm să cădem în mândrie. A, Mt5, 48? Și pentru acest verset se pot găsi numeroase interpretări... Doar și iubirea poate fi interpretată și cercetată prin metode "științifice". De exemplu, ne putem gândi la faptul că acest verset se referă la desăvârșirea pe care o vom atinge, de bună seamă, în viața viitoare. Aici, pe pămnt, destul ne este să nu omorâm pe nimeni.
A, această poruncă noahitică este evidentă pentru orice persoană umană, de orice religie, ceea ce înseamnă că nouă, creștinilor, ni se cere să mergem mult mai departe decât atât?
Și la aceasta, ispitele noastre "teologice" ne vor argumenta, în mod pertinent, că tot nu este necesar să fim atât de dedicați în relația cu ceilalți, încât să uităm de noi înșine, să ne dăruim și să ne sacrificăm pe noi înșine pentru alții (ceea ce, de fapt, n-ar fi prea indicat nici pentru buna noastră dezvoltare psihologică, nici pentru progresul material al omenirii, nici...).
De ce?
Fiindcă, pentru a fi buni creștini, pentru a ne asigura biletul către Rai, este suficient doar atât:
să nu încălcăm cumva postul în vreo zi, să nu, vorbim niciodată despre realizările noastre (că asta e mândrie), să nu avem prea multe contacte cu cei de alte confesiuni, să nu încălcăm vreodată vreun sfat duhovnicesc găsit pe internet sau în cărțile de învățătură creștinească, să nu... să nu lipsim de la biserică, să nu spunem glume decât de maxim 5 ori pe an... pe scurt, să respectăm toate interdicțiile tuturor duhovnicilor pe care ne-a fost dat să-i întâlnim de-a lungul întregii noastre vieți, să le "binevestim" și altora aceste numeroase și "mântuitoare" interdicții (chiar cu riscul de a-i îndepărta de credință) și gata, punct. Aceste învățături nu se pot negocia, fiindcă, dacă le negociem, punem la îndoială însăși mântuirea noastră la care, oricum, doar ortodocșii au acces și ar fi păcat ca noi, singurii privilegiați ai lui Hristos, să pierdem șansa oferită.
În privința iubirii, însă, Hristos trebuie urmat cu... "dreaptă socotință", nu chiar așa, până la capăt. Altfel, s-ar putea să râdă de noi până și unii dintre episcopii noștri și atunci ce facem?
Cam în acest gen sună, de atâtea ori, discursurile ispitelor "teologice" Din noi, care nu ne dau pace! Diavolul e un isteț manipulator (păcat că nu dorește să redacteze un manual de specialitate pe această temă): el nu-i va ispiti niciodată pe credincioșii creștini cu ideea că nu există Dumnezeu, ci cu imboldul - strecurat pe nesimțite - de a-și concentra atenția la orice, în afară de Hristos (chiar și la prescripțiile religioase, dacă vor, dar nu la Hristos), de a confunda accesoriul cu esențialul, relativul cu Absolutul, scopul cu mijloacele, medicamentele cu sănătatea.
Dumnezeu să ne ferească pe toți de gânduri precum cele enumerate mai sus și să ne ajute ca, în religie, să-L căutăm doar pe El și NIMIC ALTCEVA!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.08.2013, 14:02:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pana una,alta observ ca userul care a initiat acest topic,a fost bannat!
A fost banat mai demult, era Adriana din Franta, cine isi aminteste.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.08.2013, 14:06:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariatwix Vezi mesajul
Vreau sa va intreb daca are vreo importanta religia/confesiunea celui caruia ii oferim. Morala si sufletul meu spun ca nu conteaza, dar as vrea sa aflu si parerile voastre. In comuna in care locuiesc, exista 7 confesiuni/religii la cca 1000 de locuitori si majoritatea celor foarte saraci sunt neoprotestanti. Le-am daruit unora dintre ei de multe ori diverse, de la mancare la haine si bani de medicamente. Eu am facut-o din tot sufletul si am fost "rasplatita" pe masura, cu o mare bucurie din partea lor. Dar as vrea sa imi spuneti daca exista vreo regula in acest sens.
Multumesc!
Trebuie sa-i ajutam pe toti, indiferent de religie. Chiar si pe cei ce comit faradelegi, stim ca sfintii mergeau si in inchisori sa ajute macar cu o vorba de credinta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.08.2013, 17:05:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Si daca nu ai bani, chiar nu-i poti ajuta cu nimic?
Se intelege, adam000, ca putem ajuta si altfel decat cu bani, in cazul in care si noua ne lipsesc banii. Si poate ca nici nu se cer bani de fiecare data; deci sa nu generalizam.
Exemplele date de tine sunt f bune si pot continua cu altele. Ne putem ajuta aproapele in fel si chip; totul e sa vrem.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.08.2013, 08:46:49
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici total de acord! Uneori un sfat bun spus, o informatie despre ceva ce il poate ajuta pe un om (loc de munca- mai ales in ziua de azi spre exemplul), o incurajare pentru cei bolnavi sau internati in spitale, etc poate fi de mare ajutor!
Important este sa dorim cu adevarat a-i ajuta pe cei care au nevoie!

In schimb daca de exemplul vezi unu'sanatos, solid, bun de munca care sta numai la cersit, mai mare ajutor ar fi sa-i propui (daca ai pamant la tara) sa vina o zi la munca campului si sa-i dai si bani, si de mancare si un pahar cu vin cand lucreaza pamantul, decat pur si simplu sa-i dai bani fara sa faca nimic!
Din pacate astazi la tara multi prefera sa stea la crasma toata ziua (si tineri, buni de munca!), sa primeasca acel ajutor social sau ""venit minim garantat", decat sa vina o zi la munca, chiar daca nu degeaba!
Aici a gresit si statul- ajutorul social are rolul de ai ajuta pe cei care efectiv nu pot munci, care si-au pierdut capacitatea de munca in urma unei boli sau accident (imobilizati la pat, paralizati, etc), si nu de a incuraja nemunca si lenea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre Apocalipsa rim5431 Despre Sfanta Scriptura 2 28.08.2012 00:05:33
sediu administrativ da, milostenie ba Diana3 Stiri, actualitati, anunturi 0 17.02.2012 20:14:44
Cand facem milostenie... ClaudiuT Umanitare 25 21.02.2011 10:37:58
Despre milostenie ionut12 Generalitati 1 30.11.2010 15:14:45
Cum fac milostenie? clementia Preotul 51 16.01.2010 17:14:14