Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.09.2012, 10:55:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Subiectul este frumos si vast , pretind la o mai ampla discutie .
Dar sa retinem , nu vorbim de cei care se pocaiesc ci din contra !
Este frumos din punctul de vedere al smereniei si al cuminteniei pe care trebuie sa il aibe orice om serios, matur sau aproape matur fata de realitatile fundamentale ale existentei .
Orice om care voieste el sa vina spre dumnezeire, care macar gindeste la asa ceva , care macar isi pune el singur sandalele in picioare , pt. a-L intimpina pe Dumnezeu, si pt. care de acolo in colo Dumnezeu insusi il leaga la incaltari si face toti ceilalti pasi spre intimpinare, este bineplacut si primit la pieptul Lui.
Despre/pentru orice om care face macar putin din cel mai putin act de acceptare si de vointa in legatura cu Dumnezeu , El se bucura, il iarta si il primeste.
Dumnezeu, stim, ca celor mindri le sta impotriva iar pe cei supusi/ascultatiori ii miluieste.
Nu este vorba aici de cei care fie ca seamana sau nu cu "Tilharul milostiv si smerit" se pocaiesc citusi de putin,ci de cei care nu au treaba cu El, asa precum am amintit deja !
Daca tu prin vointa ta esti in ruptura cu Dumnezeu ... ce mai vrei ?
Care este definitia , simpla sau nu, a pacatului ? A nu face voia lui Dumnezeu si a te rupe/despartii astfel constient si voluntar de El.
Hristos sta si bate la usa inimii oricarui om , dar El nu intra decit daca i se deschide . Dumnezeu nu desconsidera , nu anuleaza vointa noastra.
Ati vazut vreun om care sa nu vrea sa lucreze la "Drumuri si poduri" si aceia de acolo sa ii dea salariu ?
Ati vazut vreun scolar sau student care sa nu se prezinte la scoala sau la examene si profesorii sa il treaca ? Ati vazut vreun bolnav, fie el si de cancer, care sa nu mai vrea sa mearga la medic si sa vina medicul in mod fortat acasa la el , ca sa il vindece ?
Sau orice alta asemanare este valabila !
Eu nu am vazut niciodata asa ceva si stiu sigur ca nici Dumnezeu nu face nimic impotriva vointei oamenilor !
Ba mai mult , procedind la a trece pe pomelnicul pt. Sf. Liturghie oameni care sunt indiferenti sau impotriva lui Dumnezeu , nu ca nu au nici un folos , dar cei care fac acest pacat si neascultare canonica fata de ceea ce este "Raiul pe pamint", adica Sf. si dumnezeiasca Liturghie, se pot supune la tot felul de ispitiri si incercari .
De ce asa?
Pt. ca pt. cutezanta/mindria ta si pt. pacatul tau de a trece peste cinstirea deosebita a celei mai taine dintre tainele dumnezeirii, tu sa patimesti ca sa te indreptezi , sa cauti ca de acum in colo sa afli si sa cinstesti si mai "deosebit" , cu mai multa profunzime si traire ce insemneaza Sf. Liturghie si sa nu mai indrasnersti nici o data sa aduci cel mai mic afront lui Dumnezeu , tocmai in casa lui, tocmai in timpul celei mai grandioase/slaviri si slujiri a Lui.
Pt. ca pt. atita mindrie si cutezanta Dumnezeu iti va sta, de la un moment dat, impotriva, din ce in ce !

Spuneam ca subiectul este mai vast si are multe aspecte de discutat, lucru insa pe care nu il putem face aici .
Dar citind zilnic, cu mare atentie, Psaltirea si concentrindu-ne din ce in ce mai mult asupra textului/rostirilor din timpul/cadrul Sf. Liturghii ne vom lamuri si vom intelege mult mai bine ce este defapt Sf. Liturghie. Adica, persistind cu acrivie in acest exercitiu de nevointa vom culege si fructele binemirositoare de la un anumit moment dat !
Este adevarat inasa si ca Dumnezeu este mult milostiv si milosird , mult iertator si ingaduitor dar asta nu trebuie sa ne creeze confuzii de intelegere si de credinta ci sa respectam insasi poruncile Domnului (a se vedea cu deosebire cuvintul Psaltirei) pt. a nu sfirsi , subtil si prin sofisme, in APOCATASTAZA... cind El ii iarta pe toti si totul devine numai o miere si un lapte si se amesteca binele cu raul , virtutea cu pacatul , nevointa cu indiferenta, ascultarea cu nesupunerea, smerenia, cu mindria,etc... socotind astfel ca Dumnezeu este un fel de fraierica indulgent si pina la urma totul va fi OK.
Ce ? Nu ati auzit pina acum sau chiar nu ati vazut pina acum si minia lui Dumnezeu ??? Sau nu se cheama el si "Dreptul Judecator' ?
In schimb nici o carte sau carticica , sfinta sau nu, nu il numeste pe El "Marele Indulgent" , deoarece chiar nu este asa ! Sa luam bine seama !!!
Iubirea si iertarea lui Dumnezeu nu are rostul de a ne face sa raminem sau sa persistam in necredinta si indiferenta ! Adica noi ii pomenim pe respectivii la tot felul de slujbe dar ei tot in starea de neascultare/necredinta le place sa traiasca, iar de Dumnezeu nici nu vor sa auda !
Sa nu amestecam lucrurile !
Sa ne ferim de inovatii si de lejeritate in credinta . Daca avem dubii in ceea ce priveste modernismul, inovatiile si relaxarea duhovniceasca , atunci sa ne gindim ca sfintii nu au ajuns sfinti pina ce nu s-au nevoit din ce in ce mai mult si mai bine in poruncile lui Dumnezeu si nu in parerile lor personale sau indiferenta... nemaivorbind de statul impotriva !
Sa avem deci modele de credinta si vietuire pe eroii credintei noastre, pe sfinti, si nu pe modernistii elitisti si intelectualisti in ale teoliogiei care cu sau fara de voie dau tot felul de interpretari nastrusnice fie canoanelor fie altor carti sfinte, fie chiar traditiei dar care astfel defapt smintesc !
Cheia mintuirii si a intoarcerii acasa (in Rai, de unde am fost alungati) este ascultarea desavirsita si implinirea poruncilor si nicidecum mindria , sub orice forma ar exista ea in noi . Cu mindria si nesupunerea/razvratirea mergem drept in ... stiti voi unde !!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 21.09.2012 at 11:29:52.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.09.2012, 11:23:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zinaida Vezi mesajul
Indraznesc sa cer o opinie legata de pomelnicul dat la Sfanta Liturghie pentru ca am auzit prea multe pareri in contradictoriu. Daca sotul meu este botezat ortodox si suntem cununati in biserica, il pot trece pe pomelnic daca nu este practicant? Pe langa faptul ca nu e practicant, nu respecta cele sfinte, mai injura uneori, mai blasfemiaza, astea nefiind la ordinea zilei ci doar iesiri care se vor a fi "glume" sau doar sicanari (sa ma necajeasca pe mine). Dar pe baiatul meu de 16 ani care este la fel botezat ortodox dar injura, e cu necuratul in gura la ordinea zilei, il pot pomeni? Canoanele spun ca nu, daca nu se spovedesc, nu se tin de biserica, dar practica curenta este diferita. Chiar si de la preoti am primit pareri diferite fiecare argumentata. As vrea sa inteleg corect problema. Poate ma lamureste cineva..
Va multumesc frumos.
Doamna ,un duhovnic a dat sfat prietenei mele care are fetele cam necredincioase sa treaca asa in pomelnicul pt.vii de la sf.Liturghie :
"Maria cu fetele"
Deci puteti pomeni in acest fel ,dar pentru indreptarea celor din familie si dobandirea credintei in Dumnezeu e bine sa cititi la Psaltire ,cu binecuvantare bineinteles.
Am vazut ca si sf.Ioan Rusul ajuta in indreptarea copiilor ,e scris in acatist.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.09.2012, 12:14:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Meditand (de cand s-a deschis acest topic al Pomelnicului) asupra virtutilor celor pomeniti si asupra interdictiei pomenirii celor pacatosi, imi dau acum cu parerea(in duh) ca interdictia ar fi oarecum(si vag) justificata doar daca s-ar considera ca darurile neprihanite aduse la jertfa, sunt alaturate la intrarea mare a Trupului si Sangelui lui Iisus si pentru a imbogati anturajul sfintit, se mai pomenesc si cele mai curate "parti lumesti" prezente atunci acolo.

Tinand cont de acest aspect si punandu-l in balanta cu nevoia de sfintire a celor cu adevarat pacatosi, mi se pare ca prima solutie, cea traditionala, ar fi "neproductiva" ;i ineficienta in comparatie cu cea practicata si raspandita daca s-ar alege a fi pomenita doar una dintre ele, insa tocmai pentru a nu se face aceasta greseala se instituie o ordine a pomenirii absolut justificata si se pomeneste tot ce-i necesar; de aceea eu sunt reticent totusi fata de interdictia pomenirii chiar si la urma a celor pacatosi pentru ca asta m-ar face pe mine, cel ce judec, mai pacatos tocmai pentru ca judec.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamna ,un duhovnic a dat sfat prietenei mele care are fetele cam necredincioase sa treaca asa in pomelnicul pt.vii de la sf.Liturghie :
"Maria cu fetele"
...
Doamne ajuta !
S-a propus astfel deoarece fetele, care sunt mai tinere si deci mai "curate", se presupune ca au preluat intinarea celor cu care traiesc impreuna. Ele nu prea pot fi singurele pacatoase fiind inca sub ascultarea parintilor, deci preluand de la mama(parinti) unele greseli.

18. Domnul este îndelung-răbdător, mult-îndurat și adevărat, iertând fărădelegile, greșelile și păcatele și nelăsând nepedepsit, ci pedepsește nelegiuirile părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam.(Numerii14,18)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.09.2012, 12:48:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

S-a propus astfel deoarece fetele, care sunt mai tinere si deci mai "curate", se presupune ca au preluat intinarea celor cu care traiesc impreuna. Ele nu prea pot fi singurele pacatoase fiind inca sub ascultarea parintilor, deci preluand de la mama(parinti) unele greseli.

18. Domnul este îndelung-răbdător, mult-îndurat și adevărat, iertând fărădelegile, greșelile și păcatele și nelăsând nepedepsit, ci pedepsește nelegiuirile părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam.(Numerii14,18)
Interesant punct de vedere ,dar nu in conformitate cu ce a vrut sa spuna duhovnicul.
Nu li se da numele la sf.Liturghie deoarece nu prea vor sa stie de Dumnezeu,sunt chiar impotriva cand li se vorbeste despre credinta .
Nu sunt in masura sa judec pacatele parintilor ,stiu ca mama se spovedeste si participa la slujbele bisericii.
Sunteti ortodox sau liber cugetator ?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.09.2012, 12:52:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e ortodox. E catolic, de ce nu citiți tot topicul cu atenție?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.09.2012, 13:07:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Interesant punct de vedere ,dar nu in conformitate cu ce a vrut sa spuna duhovnicul.
Nu li se da numele la sf.Liturghie deoarece nu prea vor sa stie de Dumnezeu,sunt chiar impotriva cand li se vorbeste despre credinta .
Nu sunt in masura sa judec pacatele parintilor ,stiu ca mama se spovedeste si participa la slujbele bisericii.
Sunteti ortodox sau liber cugetator ?
Faptul ca mama participa si se spovedeste(poate mai nou, in ultima vreme) este contrazis cu putere de.. atitudinea fetelor; asta a vrut sa spuna duhovnicul.
33. Ori spuneți că pomul este bun și rodul lui e bun, ori spuneți că pomul e rău și rodul lui e rău, căci după roadă se cunoaște pomul.(Mt12,33)

Nu sunt liber cugetator, ci in duh cugetator.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.09.2012, 16:26:09
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, desi nu pare a fi cine stie ce dilema cu acest pomelnic.. chiar este. Am deschis discutia pentru ca sunt sigura ca multi scriu pe pomelnice tot neamul, lucru pe care l-am facut si eu in convingerea ca le fac bine si lor si mie. Duhovnicul meu nu a fost de acceasi parere insa.. Alti preoti spun opusul, ca din contra trebuie pusi pe pomelnic cei care au astfel de probleme (ca in exemplul meu). Eu mi-am intrebat duhovnicul si el fiind foarte bland, am avut impresia ca nu mi-a spus categoric sa nu mai trec pe pomelnic pe toata lumea iar eu am continuat sa fac ceea ce stiam eu, adica sa trec tot neamul pe pomelnic inclusiv pe sotul si fiul meu. Am luat parerea lui pur consultativa... Dar un prieten m-a tras de maneca si mi-a spus ca am facut neascultare de duhovnic, abia asa mi-am dat seama ca am gresit, si nu putin ci foarte mult..
M-am gandit ca poate e de folos si altora sa ne lamurim cum e mai bine de facut.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.09.2012, 18:07:54
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Tot despre pomelnic

Buna ziua. Intervin si eu deoarece eram putin nelamurita in acest sens si, din pacate, am ramas tot nelamurita. Eu nu am intrebat duhovnicul, recunosc, dar, din ce stiu eu asa, de la oameni si din ce am citit (carti ale Sf. Parinti etc) mi-am facut o parere si anume ca e bine sa ne rugam pentru toti cei din familie, prieteni care nu-l cunosc pe Dumnezeu, tocmai pentru ca-i iubim si le dorim sa-L cunoasca si sa se intoarca la dreapta credinta. Spunea cineva ca daca nu poti vorbi cu copiii sau cu parintii tai despre Dumnezeu, vorbeste cu Dumnezeu despre ei! Cum am putea sa vorbim cu Dumnezeu despre ei decat in rugaciune? Iar a-i trece pe pomelnic eu asa am crezut ca e pentru a ne ruga pentru ei (sau mai bine zis pentru a se ruga Biserica pentru ei). Iisus a venit in lume pentru cei pacatosi nu pentru cei drepti, nu? Cei care sunt in dreapta credinta, care se spovedesc si impartasesc, merg la Biserica, aceia nu prea au nevoie de rugaciunea noastra, a celorlalti, nu-i asa? Eu raman la parerea ca trebuie sa ne rugam, mai ales pentru cei care sunt in nelamurire, in necredinta, sa-L rugam pe Dumnezeu sa-i lumineze si pe ei, sa-i intoarca la dreapta credinta. Spunea cineva ca e foarte importanta rugaciunea pentru altii, chiar mai importanta decat rugaciunea pentru tine insuti, ca e cea mai buna pregatire pentru impartasanie. Gresesc? Doamne Ajuta tuturor!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.09.2012, 19:08:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Apropos , despre a te ruga pt. altii !

In legatura cu a crede ca a te ruga pt. altii poate fi citusi de putin, infim de putin , mai important sau mai benefic decit a te ruga pt. tine si a-ti vedea hotarit de ciltii tai cu pacate , am sa spun o povestioara !

Un crestin care se spovedea de mai multa vreme la un parinte imbunatatit prinde din zborul vorbariei oamenilor ca a te ruga pt. altii este un fapt tare insemnat, este semn de multa nevointa , este semn de buna milostenie si a fost impresionat.
Dupa un timp , a auzit iarasi din vorbele oamenilor cum ca "mintuirea oamenilor este impreuna" , a unora cu ceilalti si nu izolata, si a concluzionat ca : mare adevaruri am aflat ; cum de 'oi fi fost eu strain de aceste mari fapte pina acum . Trebuie sa ma apuc de acum si eu de asemenea nevointe , trebuie sa fac si eu ceva cu adevarat insemnat pt. credinta mea si pt. aproapele meu .
In scurta vreme s-a dus la duhovnic , l-a cercetat despre asemenea fapte si in final i-a cerut binecuvintare sa se roage si el pt altii .
Duhovnicul insa i-a raspuns : nu ! Sa nu faci asta !
Atunci crestinul s-a intristat asa de tare deoarece se vedea oprit de la a implini fapte bune si marete . S-a intristat mult si in primele clipe, din surprindere, a crezut ca parintele este un inselat, ca nu judeca bine, ca se intimpla ceva nefiresc cu el.
Dupa ce se departa citiva pasi de duhovnic se intoarse si il intreba : parinte, da' de ce sa nu fac eu asta ? Ce este gresit aici ? Ori fac vreo greseala si ma dau singur in mina ispititorului daca procedez astfel ? Care este adevarul ?
Duhovnicul l-a ascultat cu rabdare si blindete si i-a raspuns : mai frate , tu ai terminat cu pacatele tale ? Gata ? Te-ai si mintuit ? Tu nu sti cite pacate am scos la iveala la spovedanie din tine? Nu sti au oare ca tot cazi periodic in aceleasi pacate , care de mult ce te-au robit ti-au devenit deja patimi ? Nu sti ca tu insuti nu te-ai curatat nici pe jumatate de pacatele si caderile tale si tu voiesti sa te lasi pe tine mai prejos si sa te rogi mai mult pt. altii ? Doctore, vindeca-te intii pe tine si abia apoi pe altii ! Te increzi ca deja gata, ai terminat cu tine ?
Ba tu, sa te ocupi din ce in ce mai mult cu rugaciunea pt. tine , sa te zelesti si mai mult de acum incolo ca sa te despatimesti , sa pastrezi toata ziua tacerea si sa te rogi neincetat pt. tine , sa te rogi si mai mult pt. tine pt. ca Dumnezeu sa iti dea putere sa postesti si mai mult , sa lenevesti si mai putin, sa nu mai fi ranit atunci cind vezi frumusete straina, sa fi si mai ascultator si supus tuturor carora le esti dator supunere si ascultare, sa te rogi si mai mult pt tine pt. ca Dumnezeu sa se indure si sa se milostiveasca spre tine ca sa nu mai fi clevetitor , birfitor , judecator al aproapelui . Roaga-te deci si mai mult pt. mintuirea ta ! Au nu ai auzit ca exista multime de calugari imbunatatiti care-si pling pacatele pina la adinca batrinete ... auzi, care isi pling propriile lor pacate pina inchid ochii ? Si tu gata , vrei sa te rogi ca preotii liturgisitori , pt. pacea lumii, pt. aproapele, pt. dusmani, pt. vrasmasi, pt iertarea pacatelor tuturor ? Nu intelegi tu oare ca aceasta este o mindrie tare bine ascunsa ? Ocupa-te deci de tine cu mult sirg si cind vei ajunge imbunatatit, atunci, sa te rogi si pt altii !
Si astfel crestinul a plecat de la scaunul duhovnicului luminat si intelegind ca in mocirla de pacate pina la git fiind nu are cum sa incerce sa mai faca si valuri deoarece despatimirea cere mult de tot timp iar viata este uneori mult prea scurta .

Asadar, intre cele 2 laturi , sau extreme, de a privi rugatul pt. altii ca o mareata virtute si ca vai ce mai facem noi rugindu-ne pt. ascestia (adica mindrie crasa si soioasa rau de tot !) si a nu ne ruga decit dupa despatimire (povestea relatata are un tilc si o aplicare clara si precisa ) eu sunt convins ca trebuie sa tinem o dreapta socoteala, trasata de duhovnic, si sa nu exageram sau sa ne entuziasmam pe te miri ce motive ieftine .
Adica , ne rugam mult de tot si mai in totdeauna pt. noi si pe ceilalti ii pomenim alaturi de noi .
Doar daca aproapele se afla intro stare grea rau sau deja este sub umbra mortii , atunci situatia devine una speciala si vom face in mod separat rugaciune pt. acestia fie induividual fie alaturi de altii.
Deci sa nu uitam masura de dreapta socoteala si buna rinduiala in toate lucrurile !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 21.09.2012 at 19:17:54.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.09.2012, 19:28:40
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

povestirea domnului Zaharia mi-a adus aminte de Sf. Serafim de Sarov : "Dobandeste pacea, si mii de oameni din jurul tau se vor mantui"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22