Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2013, 18:40:51
angelangel angelangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2013
Mesaje: 3
Implicit Vrajile si preotii?

Buna seara, am si eu o intrebare.Am in familie o persoana foarte foarte credincioasa, care cunoaste teologia a studiat si a dorit sa se calugareasca.Este foarte constiincioasa si aproape de Dumnezeu. In teorie este cea mai buna.Ceea ce nu inteleg eu cum este posibil ca in timpuri de nenorociri si necazuri in familie, aceasta persoana vine cu date precise despre anumite vraji, care au dus la decesul unei persoane din familie sau anumite tragedii.Cum este posibil sa existe preoti care sa spuna, da, de acceea X a decedat pentru ca Y i-a facut vraji?
In orice situatii ea avea un preot care ii dadea indicatii precise asupra autorilor vrajilor.Acum a creat un scandal ingrozitor in familie din cauza asta si in trecut am avut probleme tot asa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2013, 19:09:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angelangel Vezi mesajul
Buna seara, am si eu o intrebare.Am in familie o persoana foarte foarte credincioasa, care cunoaste teologia a studiat si a dorit sa se calugareasca.Este foarte constiincioasa si aproape de Dumnezeu. In teorie este cea mai buna.Ceea ce nu inteleg eu cum este posibil ca in timpuri de nenorociri si necazuri in familie, aceasta persoana vine cu date precise despre anumite vraji, care au dus la decesul unei persoane din familie sau anumite tragedii.Cum este posibil sa existe preoti care sa spuna, da, de acceea X a decedat pentru ca Y i-a facut vraji?
In orice situatii ea avea un preot care ii dadea indicatii precise asupra autorilor vrajilor.Acum a creat un scandal ingrozitor in familie din cauza asta si in trecut am avut probleme tot asa.
Care e de fapt intrebarea? Ce vrei sa afli?
Si cum ai ajuns la concluzia ca un anume preot ii furniza informatii despre asa-zisele vraji?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2013, 19:14:43
angelangel angelangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2013
Mesaje: 3
Implicit Buna seara

De ex, a venit cu SMS pe tel de la un preot care spunea concret da, are vraji facute si de catre cine.Intrebarea mea, este daca preotii recunosc vrajile.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2013, 19:21:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nici eu nu am inteles clar care e intrebarea.
Daca exista preoti care au harul vederii inainte si pot spune aceste lucruri? Da, exista, sunt putini, dar, din pacate, sunt si escroci.

Daca exista vraji? Da, Biserica recunoaste vrajile ca fiind o lucrare a necuratului si a oamenilor lui, de vreme ce in Moliftelnic, spre exemplu, avem rugaciuni improtriva lor.

Daca persoana respectiva are dreptate sau se insala, nu va va putea spune nimeni de pe acest forum. Daca preotul respectiv are dreptate sau se insala, iarasi nu putem sti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2013, 19:23:34
angelangel angelangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2013
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc, am inteles, o seara buna sa aveti, Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.04.2013, 17:08:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Intr-o manastire de langa Palermo se aduna in fiecare zi sute de pelerini, veniti ca la Maglavit. Acest lucru se intampla fiindca, seara de seara, in clopotnita apare silueta unei calugarite care sta cu mainile impreunate a rugaciune. Unii pelerini afirma ca ar fi recunocut aparitia ca fiind Sf Rita, altii sunt ocupati cu marirea fotografiilor luate (fantoma impresioneaza pelicula) si compararea lor cu icoanele existente ale diferitelor sfinte. Presedintele Regiunii Sicilia, pus in fata evidentei, a trebuit sa recunoasca realitatea aparitiilor. Un tanar curajos s-a urcat in clopotnita, dar ajuns la locul aparitiei nu a vazut nimic, in timp ce oamenii de jos continuau sa vada silueta calugaritei.

Preotul locului este foarte rezervat, lasand sa se inteleaga ca fenomenul ar fi de origine diabolica.

Sursa: http://lci.tf1.fr/insolite/un-fantom...e-7910386.html
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde